علائم و درمان زردی نوزادان,بیماری زردی نوزادان,علت زردی نوزادان

به طور کلی بیش از70درصد نوزادان در روزهای اولیه تولد دچار زردی می‌شوند

 

زردی نوزادان از بیماری‌هایی است  كه گاهی به طور جدی برای  نوزاد و والدین دردسرساز می‌گردد. به طور کلی بیش از70درصد نوزادان در روزهای اولیه تولد دچار زردی می‌شوند و معمولاً آمار زردی  در نوزادانی زودرس حدود 80 درصد افزایش میابد. زردی نوزادان به صورت  بی‌رنگ یا زرد شدن پوست بدن و چشم‌ها آغاز می‌شود که نتیجه افزایش میزان ماده زردرنگی به نام بیلی روبین در خون است و باعث تجمع این ماده زیر پوست نوزاد و زرد شدن آن می‌گردد كه اغلب این رنگ‌پریدگی و زردی نوزادان تا بالای قفسه سینه گسترش میابد.


گاهی والدین بر این تصورند که لزومی بر درمان جدی و نگهداری نوزادی که دچار زردی شده در بیمارستان نیست و تصور می‌کنند که این بیماری به صورت خود به خودی درمان می‌گردد. متأسفانه برخی خانواده‌ها درباره زردی نوزادان اطلاعات كافی ندارند . اطلاع از جدی بودن  و خطرات این عارضه نوزادان  جلوی ابتلای نوزاد به بیماری‌های احتمالی حاد را كه در اثر زردی نوزادان ایجاد می‌شوند خواهد گرفت.

علل زردی نوزادان
بیلی روبین حاصل  تجزیه گلبولهای قرمز خون است. بیلی روبین توسط كبد از خون جمع شده و  توسط مدفوع از بدن خارج می‌شود. در دوران جنینی به دلیل کامل نشدن کبد   این وظیفه بر عهده كبد مادر خواهد بود که  بیلی روبین را از خون او جمع‌آوری و دفع می‌کند  اما پس از تولد  کبد به مدت زمانی نیاز دارد تا برای مسئولیت‌های خود آماده شود  بنابراین در برخی نوزادان  رنگدانه بیلی روبین در خون تجمع یافته و در نتیجه پوست او زرد می‌شود.


بیماری زردی نوزادان بر دو نوع تقسیم می‌گردد:
زردی فیزیولوژیك نوزادان:که به آن زردی طبیعی نوزاد نیز گفته می‌شود  که به معنای این نیست که نوزاد نیاز به درمان ندارد که  در نوع زردی در نوزادان معمولاً روز دوم یا سوم تولد نوزاد آغاز و به تدریج شدت یافته و خودبه‌خود در طول دو هفته آتی برطرف خواهد شد. زردی نوزادان در نوزادان نارس طی 7- 5 روز اول تولد به اوج خود رسیده و درمان آن دو ماه طول می‌کشد.


زردی پاتولوژیك نوزادان:در این مدل زردی نوزادان که بیماری شدت بیشتری دارد و اقدامات درمانی جدی و گسترده‌تری را می‌طلبد به عبارتی باید دید كه علت زمینه‌های ابتلا به  زردی نوزادان چه بوده و با بررسی‌های بیشتر بیماری‌های احتمالی همراه با زردی نوزادان تشخیص داده شود. به طور کلی اگر نوزاد در24 ساعت ابتدایی تولدش  دچار زردی نوزادان شود  زردی او پاتولوژیك است و تیم پزشكی نوزاد باید در بیمارستان بررسی‌های لازم را انجام دهند.


 علائم و درمان زردی نوزادان
زرد شدن پوست از قسمت صورت شروع‌شده و کم‌کم به سمت پایین بدن حركت می‌کند. زردی نوزادان معمولاً از ناحیه زبان  و پس از آن سفیدی چشم‌ها و پوست سر و صورت خود را نشان می‌دهد  و به تناسب شدت زردی نوزادان  نواحی پایین تر بدن را هم درگیر می‌کند   به طوری که رسیدن زردی نوزادان به كمر و ران‌ها حاكی از شدت قابل‌توجه آن است و اگر به ناحیه انگشتان پا برسد  بسیار جدی تلقی می‌شود.

در آزمایش‌های اولیه که از طریق خون آزمایش‌شده نوزاد به دست می‌آید پزشک تشخیص میدهدکه چه درمانی بایست برای نوزاد در نظر گرفته شود .ممکن است نوزاد تحت فتوتراپی  یا تعویض خون قرار گیرد یا اینكه مجدداً بعد از چند ساعت آزمایش بیلی روبین خون را انجام دهد. چنانچه پس از آزمایش و بررسی وضع ظاهر نوزاد شدت زردی نوزادان از حد مشخصی بیشتر شود  پزشك برای نوزاد«فتوتراپی » را تجویز می‌کند  و اگر درجه زردی نوزادان خیلی بالا باشد باید با روش‌های مخصوص  خون نوزاد را تعویض كرد. در تعیین میزان درجه فتوتراپی بر اساس سن نوزاد و شرایط نوزاد در نظر گرفته می‌شود . هرچقدر سن نوزاد کمتر باشد  فتوتراپی با درجه پایین تری تجویزشده و در مقابل با افزایش سن نوزاد ممکن است پزشك  فتوتراپی با درجه شدیدتری را پیشنهاد دهد   زیرا آسیب‌پذیری كودك كمتر شده است. اگر سن نوازد كم و میزان بیلی روبین نخستین آزمایش او زیاد باشد فاصله زمانی آزمایش مجدد بیلی روبین کوتاه‌تر می‌شود. این فاصله زمانی بین 24 - 4 ساعت متغیر است.

  بیماری زردی نوزادان,علت زردی نوزادان

زرد شدن پوست از قسمت صورت شروع‌شده و کم‌کم به سمت پایین بدن حركت می‌کند

 
تأثیر لامپ مهتابی سفید بر زردی نوزادان
از سال‌ها پیش شنیده‌ایم كه اگر كودكی دچار زردی نوزادان شد  با قرار دادن او زیر نور لامپ‌های فلورسنت می‌توان او را درمان كرد. درست است كه نور درمانی یكی از راه‌های درمانی زردی نوزادان در نوزادان محسوب می‌شود ولی استفاده از نور مهتابی هیچ پایه و اساس علمی نداشته و تأثیر چندانی در درمان زردی نوزادان ندارد بلكه نور فلورسنتی كه به عنوان درمان این بیماری استفاده می‌شود طول موج‌های خاصی دارد كه لامپ‌های مهتابی این طول موج و قدرت درمانی را ندارند. استفاده از نور خورشید هم به دلیل سوزاندن پوست لطیف نوزاد توصیه نمی‌شود.


عوامل خطر موثر در ابتلا به  زردی نوزادان

نوزادانی كه دچار یك یا چند عامل زیر باشند  بیشتر در خطر ابتلا به  زردی نوزادان قرار دارند:


 * وجود  خواهر یا برادری که پیش از این  دچار زردی نوزادان بوده است.
 *  علائم  كبودی روی  بدن نوزاد در بدو تولد.
 * تولد زودهنگام نوزاد ( نوزادان  نارس)  این كودكان معمولاً بیشتر در خطر ابتلا به  زردی نوزادان قرار دارند. اگر چنانچه کودکی پیش از هفته 38 بارداری  به دنیا بیاید زایمان زودرس انجام‌گرفته و نوزاد نارس تلقی می‌شود . هرچه نوزاد زودتر از این موعد به دنیا بیاید  نسبت به  زردی نوزادان آسیب‌پذیرتر خواهد بود.
 * بی‌حالی در بدو تولد

 * بروز تب در نوزاد
 * شیر نخوردن به اندازه کافی
 * ابتلا به عفونت در زمان تولد


اگر سطح بیلی روبین نوزادی خیلی بالا رود  می‌تواند باعث آسیب همیشگی به سلول‌های عصبی شود.به عبارتی سهل‌انگاری در درمان زردی نوزادان عوارضی جدی دارد ازجمله:

 * ناشنوایی عصبی حسی
 * تشنج
 * فلج مغزی
 * کندذهنی
 * تأخیر در تکلم
 * اختلال در تعادل حركتی
 * ناهنجاری‌های دندانی
 * ایجاد بیش فعالی در کودکی
 * و در برخی موارد حتی مرگ

زردی نوزادان ناشی از شیردهی
اگر نوزاد شیر كافی نخورد ممكن است به  زردی نوزادان مبتلا شود زیرا كمبود مایعات بدن سبب تجمع بیلی روبین خواهد شد. برخی نوزادان شیر كافی می‌خورند و خوب وزن می‌گیرند اما وجود ماده‌ای در شیر مادر سبب زردی نوزادان آن‌ها می‌شود. این ماده با اثرگذاری بر كبد نوزادنمیگذارد جمع‌آوری بیلی روبین از خون به درستی انجام شود. این نوع زردی نوزادان معمولاً به همراه زردی نوزادان فیزیولوژیك رخ می‌دهد و ممكن است به مدت چند هفته یا چند ماه طول بكشد و عموماً بی‌خطر است.

 

منبع: koodakonline.comبرای داشتن بچه های سالم تر بخوانید

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------