تغییرات کودک 12 ساله و نحوه رفتار با آنکودک 12 ساله, روانشناسی نوجوان 12 ساله, رشد کودک 12 ساله

خود را برای تغیرات کودک 12 ساله خود اماده کنید

 

روانشناسی کودک 12 ساله 

کودکان در سن 12 سالگی دست خوش تغیراتی می شوند که باید به عنوان پدر مادر آن را بپذیرید و با آن مواجه شوید. در این دوران فرزند شما به ظاهر کودک است و در تمامی فعالیت هایش سعی می کند مانند قبل رفتار کند مثلا بازی کردن را دوست دارد اما به صورت ناگهانی یک فرد بالغ تر می بینید.

کودک شما در این سن درحال تبدیل شدن به یک نوجوان است یعنی سیر حرکت از کودکی به نوجوانی را طی می کند به همین دلیل ، کودک 12 ساله را پیش نوجوان هم می گویند.

پدرمادر ها نیز باید خود را اماده این تغیرات کنند. در ادامه به نحوه مواجهه با این رشد های عاطفی ، اجتماعی و جسمی می پردازیم همراه ما باشید.

 

کودک در سن 12 سالگی دچار چه تغیراتی می شود؟

هنگامی که کودکان به این سن می رسند ، از لحاظ عاطفی می توانند تعلق خود به دیگران را به خوبی درک کنند. دختران 12 ساله به بلوغ رسیده اند و پسران نیز در حال حرکت به سمت بلوغ هستند که این می تواند دچار تغیراتی هم در ظاهر و هم در باطن کودک 12 ساله شود.

 

تغییرات کودک 12 ساله, روانشناسی کودک 12 ساله, کودک 12 ساله

با اینکه کودکان در 12 سالگی دچار بلوغ فکری می شوند اما به خوبی نمی توانند تصمیم بگیرند

 

والدین باید بدانند که مغز کودک 12 ساله در حال رشد می باشد و به همین دلیل می تواند باعث خلاقیت و حل مسائل منطقی شود از طرفی قشر پیشانی کودک نابالغ است و نمی تواند او را در برابر محرک ها و ضربه هایی که از سمت بیرون وارد می شود را درک کند.

در این زمان است که باید با فرزند خود تعامل داشته باشید و کانال های ارتباطی قوی میان خودتان ایجاد کنید.

 

از طرفی کودک 12 ساله در این سن مهارت های زبانی خود را به صورت کامل فرا گرفته و به همین منظور می تواند کنایه ها و ضرب المثل ها را به خوبی تشخیص دهند.

یکی دیگر از تغیراتی که ممکن است برای شما هم قابل فهم باشد ، تغیر رفتار کودک از بازی کردن و روی اوردن به ورزش های سازمان یافته است. و این مورد نشان دهنده این است که کودک به خود اهمیت می دهند و در حال اغاز ارتباط های اجتماعی است. 

کودک 12 ساله به خوبی ارتباط اجتماعی و تفاوت ان بین هم جنس و غیر همجنس را تشخیص می دهند و تحت تاثیر این مورد نیز قرار می گیرد.

 

نقش پدر و مادر در خصوص تغیرات کودک 12 ساله 

با توجه به اینکه کودک از لحاظ روحی و روانی نیز دچار تغییرات می شود شما به عنوان والدین می بایست به او کمک کنید. در واقع کودک شما می خواهد زندگی مستقل خود را اغاز کند اما او کاملا نابالغ است و در اغلب تصمیم های مهم به خوبی تصمیم نمی گیرد. 

 

تغییرات کودک 12 ساله, روانشناسی کودک 12 ساله, کودک 12 ساله

ارتباطات اجتماعی و عاطفی کودکان 12 ساله را بهتر کنید

 

با توجه به روانشناسی کودک ، کودک 12 ساله مهارت های خود را می شناسد و شما باید به او کمک کنید مهارت های خود را تقویت کند.

یکی از این مهارت ها ، ارتباط اجتماعی و عاطفی است که باید به خوبی در کودک 12 ساله خود رشد دهید. در صورتی که در تقویت و رشد این مهارت ها کم کاری کنید ، فرزند شما در دوران دبیرستان نمی تواند به خوبی با مسائل اجتماعی و عاطفی مبارزه کند.

 

در این دوران سعی کنید همواره او را هدایت کنید و راه صحیح را به او نشان دهید. فرزند شما دوست دارد استقلال داشته باشد ، به او کمک کنید تا فضا خانه و قوانین حاکم در ان را به خوبی درک کند؛ همچنین به او یاد دهید امنیت خود را در مواجهه با مسائل مختلف حفظ کند.

 

رشد فیزیکی و ظاهری در 12 سالگی 

همان طور که اشاره کردیم ، کودکان در این سن یا به بلوغ رسیده اند یا در حال حرکت به سمت بلوغ هستند. دخترانی که به بلوغ رسیده باشند ، رشد سینه ، قاعدگی یا عادت ماهانه و رشد مو را شاهد خواهید بود.

از طرفی پسران 12 ساله با حرکت به سمت بلوغ ، رشد بیضه ها و الت تناسلی ، رشد مو های زائد در زیر بغل ، بم شدن صدا و نهایتن کلفت تر شدن عضلات بدن و رشد موهای صورت همراه خواهند بود.

 

البته این را هم باید بدانید که بلوغ در یک زمان مشخص اتفاق نمی افتد ممکن است برای پسر یا دختر شما زودتر یا دیر تر از زمان طبیعی اتفاق بیوفتد.

 

نقش دوستان در رشد احتماعی کودک 12 ساله

 

کار برای بچه 12 ساله در خانه, رفتار با نوجوان 12 ساله, مشکلات کودکان 12 ساله

در سن 12 سالگی کودک ممکن است در فشار همسالان قرار بگیرد

 

پیش تر هم گفتیم به دلیل اینکه کودکان دوست دارند زندگی مستقل داشته باشند و خود را متعلق به دیگران به جز اعضای خانواده بدانند ، دوستی های اجتماعی شروع می شود که این دوستی ها باعث تغییر ناگهانی رفتار او خواهد شد.

 

بنابراین اگر در رفتار و اخلاق کودک خود تغیر ناگهانی دیدید زیاد نگران نشوید ، ممکن است در حال تقلید رفتار یکی از دوست های اجتماعی خود باشد یا تحت تاثیر ان قرار گرفته است که شما باید این مشکل را برطرف سازید.

در این حالت که ممکن است کودکان تحت تاثیر فشار همسالان قرار بگیرد ، شما باید به کودک خود اثبات کنید که از او حمایت می کنید و با او دوست هستید.

 

چه زمانی باید نگران تغیرات کودک 12 ساله شویم؟

یکی از سوالاتی که اغلب پدر مادر ها با ان درگیر هستند این است که چه زمانی باید نگران فرزند خود شویم و چه زمانی فرایند رشد طبیعی است و ما نباید نگران باشیم.

قبل از هر چیزی باید بدانید همه مواردی که تا الان گفتیم بخشی از زندگی یک کودک 12 ساله است که چون به سمت نوجوانی حرکت می کند اخلاق و رفتار خود را به طرز عجیبی تغییر می دهد.

 

در این بین حواستان باشد دچار بیماری های روانی نشده باشند. یکی از این بیماری ها افسردگی است که ممکن است حتی در کودکان هم رخ دهد. شما باید به هر طریقی با فرزند خود ارتباط برقرار کنید تا از وضعیت روحی او با خبر شوید.

و یا ممکن است معلم او به شما اخطار دهد که در روابط اجتماعی و دوستانه به خوبی رفتار نمی کند که در این هنگام شما باید نگران اینده کودک 12 ساله خود باشید. به عنوان مثال زندگی دانشجویی یکی از نگرانی های است که ممکن است به ان فکر کنید.

 

یکی دیگر از مواردی که باید حتما به ان توجه داشته باشید ، ناراحتی کودک از رشد غیر طبیعی اندام هاست. در این سن رشد غیر طبیعی اندام های بدن کاملا طبیعی است اما ممکن است ان را به خوبی درک نکنند و این موضوع می تواند بر روان فرزند شما تاثیر داشته باشد.

 

در ادامه این نگرانی ها چه باید کرد؟

خب یکی از بهترین کارهایی که می توانید انجام دهید ، مشاوره گرفتن از مراکز اموزشی مرتبط است. این مشاوره ها و اموزش ها شما را مطمئن می سازد که در تربیت فرزند و شیوه برخودر با او صحیح عمل می کنید.

 

مشکلات کودکان 12 ساله 

 

کودک 12 ساله, روانشناسی نوجوان 12 ساله, رشد کودک 12 ساله

فشارهای همسالان روی کودکان 12 ساله را با مشاوره کنترل کنید

 

یکی از عمده ترین مشکلات پیش نوجوان ها فشار همسالان است. در این هنگام که کودک نمی تواند تحت تاثیر این رابطه و ضربه های حاصل از ان تصمیم صحیحی بگیرد ، ممکن است اینده خود را ناخاسته نابود کند.

در این هنگام در مواردی که لازم است حضور داشته باشید تا کودک شما قوانینی که برای او وضع کردید را فراموش نکند.

 

یکی دیگر از مشکلات این کودکان این است که نمی توانند درک کنند هنوز به طور کامل نوجوان نشده اند. و این می تواند کار را برای شما در تربیت او سخت کند. که یکی از راه حل های منطقی مشاوره می باشد.

 

نقاط عطف رشد کودکان 12 ساله

1. توانایی درک و به کار گیری منطق و تصمیم گیری درست در موقعیت های مختلف و مشکلات

2. توانایی درک مفهوم عدالت و برابری

3. توانایی درک دیدگاه و نظرات دیگران نسبت به خود

4. نگرانی های اخلاقی مانند نگران دوست داشته شدن و غرور

5. شروع به درک قانون علت و معلول 

6. علاقه مند به جنس مخالف و کار های او

7. مهارت در ورزش و علاقمندی به ان

8. جهش های رشدی 

 

لجبازی در کودکان 12 ساله

بسیاری از کودکان در این مرحله از رشد دچار لجبازی می شوند که علت های متعددی دارد و به ان خواهیم پرداخت اما مهم نحوه رفتار شما با کودکتان است.

در این سن با اینکه کمی رشد را مشاهده کردید و از ان مطمئن شدید اما باز هم کودک از شما تقلید خواهد کرد و در صورتی که رفتار نا مناسب داشته باشید کودک ان را فرا می گیرد.

 

برخی از دلایل لجبازی کودکان : 

تقلید از دوستان و تاثیر پذیری از دیگران

بیش فعالی یا انرژی اضافی 

خلق تهاجمی 

ناامیدی و ترس از خانواده

نحوه تغذیه

و..

 

در این هنگام چگونه باید برخورد کنیم؟

ابتدا باید آرامش خود را حفظ کنید تا کودکان کمی ارام تر شود. سپس با دلیل و منطق اشتباه او را به او بگویید. هیچ جای نگرانی نیست زیرا کودکان توانایی درک منطق را دارند و این کار نه تنها باعث جلوگیری از لجبازی های او می شود بلکه باعث افزایش اعتماد به نفس او می شود.

 

در پایان

هنگامی که با تغییراتی در کودک 12 ساله خود مواجه می شوید تا حدودی نباید نگران او باشید اما در صورتی فرایندی غیر طبیعی مانند افسردگی طی می کرد حتما به در خصوص نحوه رفتار با او مشاوره بگیرید. 

 

گردآوری:بخش کودکان بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------