هنگام خرید دوچرخه باید به چه نکاتی توجه کنم؟ (راهنمای خرید دوچرخه)انواع دسته‌بندی دوچرخه, نکات مهم در خرید دوچرخه, انتخاب قطعات دوچرخه

نکات خرید دوچرخه

 

چگونه یک دوچرخه خوب بخریم ؟ (راهنمای خرید دوچرخه) 

اگر قصد خرید دوچرخه دارید بهتر است ابتدا اطلاعاتی در مورد انواع دوچرخه‌ها و کارایی آنها به دست آورید. تا با آگاهی و دانش اقدام به خرید دوچرخه مدنظر خود کنید. در این مطلب از بیتوته سعی خواهیم کرد مهم‌ترین نکات خرید دوچرخه را با شما به اشتراک بگذاریم.

رکاب‌زدن و استفاده از دوچرخه علاوه بر اینکه نوعی ورزش برای سلامتی اشخاص محسوب می‌شود یکی از انواع تفریحات لذت‌بخش نیز به‌حساب می‌آید. دوچرخه را می‌توان بهترین وسیله برای رهایی از آلودگی‌های هوایی و صوتی دانست. با استفاده از دوچرخه در مکان‌های شلوغ شهری از نبودن پارکینگ هیچ نگرانی نخواهید داشت. همچنین برای مسافت‌های کوتاه بهترین وسیله نقلیه است.

 

انواع دسته‌بندی دوچرخه 

• دسته‌بندی دوچرخه بر اساس طراحی: دوچرخه‌ها بر اساس طراحی به  دودسته حرفه‌ای (full suspension) و غیرحرفه‌ای (Hard Tail) تقسیم می‌شوند.

 

• دسته‌بندی دوچرخه براساس محیط مورد استفاده: دوچرخه‌ها باتوجه‌به محیطی که در آن استفاده می‌شوند به شهری، کوهستان، هیبریدی، جاده‌ای و... دسته‌بندی می‌شوند.

 

• دسته‌بندی دوچرخه بر اساس کاربرد: در یک دسته‌بندی کلی می‌توان مدل‌های مختلف دوچرخه را بر اساس کاربردی به انواع زیر دسته بندی کرد:

- دوچرخه کوهستان 

- دوچرخه شهری 

- دوچرخه توریستی 

- دوچرخه جاده (کورسی)

- دوچرخه برقی 

- دوچرخه‌های بچه گانه 

- دوچرخه نمایشی

 

انواع دسته‌بندی دوچرخه, نکات مهم در خرید دوچرخه, انتخاب قطعات دوچرخه

دوچرخه مخصوص کوهستان

 

نکات مهم در خرید دوچرخه

در صورتی‌ که قصد خرید دوچرخه را داشته باشید. روند خرید دوچرخه در 4 مرحله صورت می‌گیرد که عبارتند از انتخاب نوع دوچرخه، انتخاب سایز دوچرخه، انتخاب قطعات دوچرخه و قیمت دوچرخه.

 

• انتخاب نوع دوچرخه 

ابتدا شما باید نوع دوچرخه و محیطی که می‌خواهید از دوچرخه استفاده کنید را مشخص کنید.  مکان استفاده شما می‌تواند در خیابان، مسیرهای صعب‌العبور، جاده‌ها و یا پیست‌های ورزشی باشد. شما باتوجه‌به انتخاب مکان مورداستفاده، نوع دوچرخه خود را راحت‌تر انتخاب می‌کنید.

 

• انتخاب سایز دوچرخه

 هر دوچرخه  براساس اندازه  فریم، طوقه و یا چرخ استفاده شده در آن، سایزهای  گوناگونی دارد. در هنگام خرید دوچرخه بهتر است به مواردی مانند وزن دوچرخه  و سایز دوچرخه توجه نمایید.

 

• وزن دوچرخه

یکی از مهم‌ترین عوامل در سبک یا سنگین بودن دوچرخه، وزن و نحوه طراحی تنه دوچرخه است. در نظر داشته باشید که هرچه وزن دوچرخه کمتر باشد شتاب و سرعت بیشتری دارد.

وزن یکی از عوامل بسیار مهم در هنگام خرید دوچرخه برای اهداف حرفه‌ای و مسابقات است؛ ولی این موضوع برای غیر حرفه‌ها زیاد کاربرد ندارد. جنس اکثر دوچرخه‌ها از آلومینیوم، کروم یا کربن، می‌باشند که کربن از همه سبک‌تر و گران‌تر و آلومینیوم ارزان‌تر و پرکاربردتر.

 

 سایز دوچرخه

دوچرخه  بر اساس سایز تایر به دوچرخه‌های  16،20،24،26،28،29، 12 تقسیم می‌شوند. سایز تایر سبک سواری شما را تعیین می‌کند. هنگام خرید به فاصله زین تا رکاب در حالت نشسته و ایستاده توجه نمایید این فاصله باید به صورتی باشد که استفاده از دوچرخه و رکاب‌زدن برایتان سخت نباشد.

 

در این صورت می‌توانید سایز مناسب خودتان را انتخاب نمایید. برای انتخاب سایز مناسب دوچرخه برای کودکان، ابتدا باید قد و سن را با اطلاعات مربوط به سایز چرخ تطبیق دهید تا بتوانید سایز دوچرخه مناسب را به دست بیاورید. 

 

دوچرخه چی بخرم, دوچرخه خوب, راهنمای خرید دوچرخه

انواع مختلف دوچرخه از نظر سایز

 

انتخاب قطعات دوچرخه

قطعات استفاده شده در دوچرخه شامل فریم، دوشاخ، مجموعه قطعات سیستم دنده‌ای، ترمزها، تایرها است که در ادامه مقاله راهنمای خرید دوچرخه به بررسی آنها می‌پردازیم.

 

• فریم: از ویژگی‌های یک فریم مناسب  می‌توان به داشتن وزن بسیار کم، مقاومت بالا و  داشتن آیرودینامیک اشاره کرد. فریم دوچرخه‌ها از آلومینیوم، کربن، فولاد درست می‌شوند. باتوجه‌به ارزان‌بودن  آلومینیوم  بیشتر فریم‌های دوچرخه‌ای آماتور و نیمه‌حرفه‌ای از آلومینیوم ساخته می‌شوند.

 

دوچرخه‌ها با فریم آلومینیومی بر اساس میزان استحکام و تحمل ضربه و فشار به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. فریم دوچرخه‌هایی که برای مصارف حرفه‌ای ساخته می‌شوند از کربن است. این سری از دوچرخه‌ها دارای قیمت بالایی هستند.

 

دوچرخه‌هایی که دارای فریم تیتانیومی هستند، دوچرخه‌های مادام‌العمر به‌حساب می‌آیند زیرا خشک‌بودن این آلیاژ باعث می‌شود که ضربه‌ها به فریم جذب نشود و در نتیجه دوچرخه عمری طولانی داشته باشد. باتوجه‌به گران‌بودن، این نوع دوچرخه بیشتر برای مسابقات فوق حرفه‌ای کاربرد دارد.

 

• دوشاخ: قطعه مهمی دیگری که در دوچرخه‌ها وجود دارد دوشاخ است. این قطعه در دوچرخه‌های کوهستان اهمیت بالایی دارد؛ زیرا دوچرخه‌ها کوهستان معمولاً کمک‌ فنر ندارند و یا دارای یک کمک‌فنر هستند و در نتیجه فشار بسیار زیادی بر چرخ‌های جلویی وارد می‌شود. به همین دلیل باید دوشاخ از استحکام زیادی برخوردار باشد. بیشتر دوشاخ‌ها از آلومینیوم، یا آلومینیوم‌های 6061 ساخته شده‌اند که در برابر ضربه، فشار و اکسیدشدن در تماس با آب مقاومت زیادی دارند.

 

• دنده‌ها: مجموعه قطعات سیستم دنده‌ای یک دوچرخه شامل زنجیر، شانژمان، طبق عوض کن و دسته‌دنده است. در دوچرخه‌ها تعداد طبق‌ها با تعداد دنده‌ها مطابقت دارد، به‌طوری‌که اگر گفته می‌شود دوچرخه  هشت‌سرعته است؛ یعنی اینکه دارای هشت طبق است.

 

نوع قطعاتی که در سیستم دنده‌ای یک دوچرخه مورداستفاده قرار می‌گیرد باتوجه‌به نوع دوچرخه حرفه‌ای، غیرحرفه‌ای و مبتدی متفاوت است. به‌طورکلی و به زبان ساده‌تر کار دنده‌ها در دوچرخه، راحت‌تر کردن رکاب‌زدن باتوجه‌به نوع مسیر است.

 

در واقع شما با تغییر دنده در مسیر‌های شیب‌دار رکاب‌زدن را راحت‌تر انجام می‌دهید. اگر قدرت بدنی کافی و آمادگی لازم برای دوچرخه‌سواری داشته باشید و مسیر هموار و صاف باشد کمتر از دنده‌ها استفاده می‌کنید.

 

راهنمای خرید دوچرخه شهری, راهنمای خرید دوچرخه ثابت, راهنمای خرید دوچرخه کودک

قطعات استفاده شده در دوچرخه

 

• ترمزها: قطعه بعدی که هنگام خرید دوچرخه باید به آن دقت زیاد داشت ترمزها هستند. ترمزها در دوچرخه‌ها از سه نوع لقمه‌ای، مکانیکی، دیسکی و هیدرولیکی دیسکی هستند. این ترمزها در انواع دوچرخه‌ها متفاوت هستند.

 

مثلاً از ترمز هیدرولیکی دیسکی برای دوچرخه‌های کوهستان استفاده می‌شود. دلیل این امر سرعت عملکرد بالا و اعمال فشار این ترمز است؛ ولی به علت قیمت بالا، این مدل ترمزها در دوچرخه‌های آماتور استفاده نمی‌شود. از ترمزهای لقمه‌ای برای دوچرخه‌های شهری، جاده‌ای و هیبرید استفاده می‌شود.

 

سیستم کار این ترمزها به این صورت است که دو لقمه این ترمزها کنار طوقه تعبیه شده است که با گرفتن ترمز این لقمه به طوقه چسبیده و باعث کاهش سرعت دوچرخه می‌شود؛ ولی عیبی که این ترمزها دارند این است که در اثر زیاد ترمزگرفتن و یا قرارگرفتن در مسیرهای پر گل‌ولای عملکرد ضعیف‌تری دارند.

از ترمزهای مکانیکی دیسکی برای دوچرخه‌های هیبریدی و برخی از دوچرخه‌های آفرود کوهستانی استفاده می‌شود.

 

• تایرها: در هنگام خرید دوچرخه به کیفیت مناسب و مرغوب بودن تایرهای آن دقت نمایید. باتوجه‌به انواع کاربردی دوچرخه‌ها، تایرهای نازک و بدون عاج برای سرعت‌های بالا و تایرهای پهن و دارای عاج برای جلوگیری از سرخوردن استفاده می‌شود. یعنی هر چه مقاومت بیشتر می‌شود سرعت کمتر می‌گردد.

 

• کمک‌فنر یا سیستم تعلیق: از دیگری مواردی که در هنگام خرید باید موردتوجه قرار گیرد داشتن کمک‌فنر یا عدم نیاز به کمک‌فنر (سیستم تعلیق) است. کمک‌فنرها به چهار نوع فنری، گازی، روغنی، و گازی – روغنی  تقسیم می‌شوند. مثلاً دوچرخه‌های کوهستان نیازی به کمک‌فنر ندارند.

 

عملکرد و هزینه 

قیمت دوچرخه‌ها باتوجه‌به نوع آنها و قطعاتی که در آن به‌کاررفته است متفاوت می‌باشد. به طبع هر چه کیفیت قطعات به‌کاررفته در دوچرخه بیشتر باشد، قیمت آن نیز بالاتر است. به طور کل می‌توان قیمت دوچرخه را بر اساس نوع سیستم تعلیق (کمک‌فنر) و جنس تنه و کیفیت قطعات به‌کار رفته در آن و نوع ترمز محاسبه کرد.

داشتن اجزای جانبی مانند آینه‌بغل، چراغ‌، گلگیر، ترک‌نشین، بوق، صندوق‌ یا سبد، بطری آب نیز در قیمت دوچرخه تأثیرگذار است.

 

 نکات مهم در خرید دوچرخه, انتخاب قطعات دوچرخه, بهترین مارک دوچرخه

دوچرخه سواری بهترین ورزش است

 

برندهای دوچرخه 

باتوجه‌به اینکه شرکت‌های داخلی و خارجی زیادی با برندهای مختلف در حال ساخت‌وساز دوچرخه هستند و موفقیت‌های بالایی در زمینه فروش و خدمات کسب کرده‌اند پس لازم است که هنگام خرید دوچرخه باتوجه‌به نوع انتخاب، اطلاعات کافی از شرکت‌های سازنده دوچرخه به دست بیاورید و سپس اقدام به خرید کنید.

 

سخن پایانی

اگر قصد دارید از دوچرخه به‌صورت جدی به‌عنوان وسیله نقلیه و یا برای ورزش  استفاده نمایید بهتر است از دوچرخه‌های متفرقه و ارزان‌قیمت استفاده نکنید. همچنین بهتر است دوچرخه مدنظرتان را از فروشگاه‌های معتبر خریداری نمایید تا هم دارای کیفیت بالایی باشد و هم قطعات استانداردی در تهیه آن استفاده شده باشد.

 

گردآوری : بخش خودرو بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین مطالب مجله خودرو(دنیای خودرو، بازار خودرو، اصول تعمیر و نگه داری خودرو و ...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X سکه بیت

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023