8 دلیل برای بوی سوختگی در ماشینبوی سوختگی در ماشین, دلایلی برای بوی سوختگی در ماشین, دلایل رایج بوی سوختگی در ماشین

دلایلی برای بوی سوختگی در ماشین

 

8 دلیل که ماشین شما بوی سوختن می دهد

در حالی که شایع ترین دلایل بوی سوختگی که از ماشین شما می آید، اتصال برق یا خرابی کمپرسور تهویه مطبوع است، اما اینها تنها دلایل احتمالی نیستند.

اگر وسیله نقلیه شما بوی سوختن می دهد، به احتمال زیاد چیزی به معنای واقعی کلمه در حال سوختن است. اما سوال اینجاست که از کجا می آید و چه چیزی باعث آن می شود ؟

 

حقیقت این است که چند علت بالقوه مختلف وجود دارد، و ضروری است که دقیقاً چه اتفاقی در حال وقوع است را ردیابی کنید تا بتوانید در اسرع وقت وضعیت را اصلاح کنید.

 

به همین دلیل است که ما این راهنما را در بیتوته ارائه کرده ایم تا شما را با هشت علت رایج بوی سوختگی که از ماشین شما می‌آید آشنا کنیم. از آنجا که یک چیز مطمئن است، اگر بوی سوختگی از وسیله نقلیه شما می آید، باید آن را ردیابی کرده و فورا آن را تعمیر کنید.

 

علل رایج بوی سوختگی از وسیله نقلیه شما

در حالی که شایع ترین دلایل بوی سوختگی که از ماشین شما می آید، اتصال برق یا خرابی کمپرسور تهویه مطبوع است، اما اینها تنها دلایل احتمالی نیستند.

 

هر یک از دلایل زیر را بررسی کنید و به وسیله نقلیه خود نگاهی بیندازید - ممکن است دقیقاً همان چیزی باشد که برای ردیابی مشکل خود به آن نیاز دارید و چند دلار در فروشگاه صرفه جویی می کنید.

 

1- سوختن قطعات الکتریکی / فیوز فرسوده

اگر وسیله نقلیه شما بوی سوختن قطعات الکتریکی می دهد، به احتمال زیاد در حال سوختن قطعات الکتریکی است. این یکی از شایع ترین دلایل بوی سوختگی در داخل وسیله نقلیه شماست.

 

الکتریسیته یک تن گرما تولید می کند، اما معمولاً سیم کشی و اجزای مختلف آن همه گرما را در خود دارند. با این حال، هنگامی که یک اتصال کوتاه در سیستم وجود دارد، آن گرما در یک مکان گیر می کند.

 

مبدل برقی می تواند از پلاستیک و اجزای مختلف دیگر عبور کند و بوی سوختگی در داخل وسیله نقلیه شما ایجاد کند. همچنین می تواند بسیار جدی باشد. اگر شورت به جزء قابل اشتعال تری برسد، مشتعل می شود و مبدل می تواند گرم شود و به سیم های دیگر آسیب برساند.

 

علل رایج بوی سوختگی در ماشین, علت های رایج بوی سوختگی در ماشین, سوختن قطعات الکتریکی

سیم کشی سوخته ی ماشین

 

2- کمپرسور تهویه مطبوع بیش از حد گرم می شود

آیا پس از روشن کردن تهویه مطبوع، وسیله نقلیه شما بوی سوختن می دهد؟ اگر چنین است، به احتمال زیاد مشکل از کمپرسور تهویه مطبوع معیوب است. کمپرسور تهویه مطبوع خودروی شما تسمه محور است و اگر در داخل مشکلی وجود داشته باشد، دو راه متفاوت وجود دارد که می تواند بوی سوختگی ایجاد کند.

 

ابتدا، کل کمپرسور تهویه مطبوع می تواند گیر کند. بنابراین، وقتی درگیر می شود، می تواند تسمه را بگیرد و باعث گرم شدن تسمه و فرسودگی آن شود. این کار نه تنها باعث فرسودگی زودرس تسمه درایو شما می شود، بلکه بوی سوختگی نیز ایجاد می کند.

 

اما مشکل رایج تر این است که کمپرسور تهویه مطبوع می چرخد ​​- حتی اگر یک مشکل داخلی وجود داشته باشد. کمپرسور درگیر می شود، تسمه آن را می چرخاند و اجزای آسیب دیده در داخل کمپرسور شروع به چرخش می کنند. این یک تن اصطکاک ایجاد می کند که گرما ایجاد می کند و شروع به سوختن می کند.

 

مایعات قدیمی, خودروی شما بوی سوختگی, بوی سوختن

علائم بد کمپرسور AC

 

3- ترمزهای گیر کرده / تکنیک رانندگی نامناسب

چند دلیل مختلف وجود دارد که ممکن است ترمزهای وسیله نقلیه شما بسوزد - و هیچ کدام خوب نیستند.

 

بیایید با خرابی مکانیکی شروع کنیم - ترمزهای گیر کرده . این می‌تواند ترمز دستی یا ترمز سرویس شما باشد، اگر آن‌طور که باید رها نمی‌شوند، باعث ایجاد اصطکاک و گرمای بیش از حد می‌شود.

 

با گرمای کافی، ترمزها می توانند آتش بگیرند که منجر به از دست دادن قدرت ترمز می شود! اما فقط به این دلیل که ترمزهای شما می سوزند به این معنی نیست که مشکل مکانیکی وجود دارد. ممکن است به طور تصادفی ترمز دستی را در حالت درگیر رها کرده باشید یا ممکن است اشتباه رانندگی کنید.

 

دو راه متداول برای این اتفاق وجود دارد. ابتدا می توانید با پای خود روی ترمز رانندگی کنید. بسیاری از رانندگان مبتدی این کار را انجام می دهند، اما اگر همیشه ترمزهای خود را ترمز کنید ، ممکن است به سرعت بیش از حد گرم شوند.

 

مشکل دوم زمانی اتفاق می افتد که در مسیرهای بسیار شیب دار رانندگی می کنید. هنگام حرکت به سمت پایین شیب تند، بسیاری از رانندگان از ترمز استفاده می کنند و این می تواند باعث گرم شدن بیش از حد آنها شود.

 

در حالی که این مورد در وسایل نقلیه بزرگتر رایج تر است - و به همین دلیل است که شیب های تند دارای رمپ های فراری برای کامیون داران است - اگر هر وسیله نقلیه ای به اندازه کافی طولانی ترمز کند و در هر شیب به اندازه کافی محکم ترمز کند، می تواند ترمزهای خود را بیش از حد گرم کند!

 

علت های رایج بوی سوختگی در ماشین, سوختن قطعات الکتریکی, فیوز فرسوده

ترمز داغ ماشین

 

4- کمربند شکسته یا چسبیده

یکی دیگر از مشکلات رایجی که باعث بوی سوختگی در ماشین شما می شود، گیرکردن یا شکستن کمربند مارپیچ یا لوازم جانبی است. این بوی سوختن لاستیک می دهد و مشکل جدی است.

 

مسائل مختلفی می تواند این مشکل را ایجاد کند، از جمله گیرکردن قرقره یا لوازم جانبی یا حتی گیرکردن یا آسیب دیدن تسمه!

 

همچنین به خاطر داشته باشید که اگر وسیله نقلیه شما تسمه کاملاً شکسته داشته باشد، احتمالاً بوی سوختگی نیز خواهید داشت. دلیل آن این است که سیستم خنک کننده در ماشین شما از پمپ آب استفاده می کند و پمپ آب تسمه محور است. بنابراین، اگر تسمه سرپانتین آنطور که باید کار نکند، موتور در نهایت داغ می شود !

 

بوی سوختگی در ماشین, سیم کشی ماشین سوخته, علائم بد کمپرسور AC

کمربند مارپیچ شکسته

 

5- نشت مایعات

اگر روی سطحی به اندازه کافی داغ بماند، مایع گیربکس، روغن فرمان، روغن و حتی مایع خنک کننده می سوزند. در حالی که این مشکلی نیست، شما باید نگران باشید که آیا تمام مایعات در جایی که قرار است باقی بمانند یا خیر. اگر نشتی وجود داشته باشد یا مایع خنک کننده یا مایع دیگری را بیش از حد پر کرده باشید، ممکن است این اتفاق بیفتد.

 

جیب های موتور یا بالای اگزوز هر دو قسمت هایی هستند که اگر به اندازه کافی به اطراف بچسبند به اندازه کافی داغ می شوند تا مایعات را بسوزانند و مایعات در حال سوختن بوی سوزش ایجاد می کنند.

 

مایعات قدیمی, خودروی شما بوی سوختگی, بوی سوختن

بوی روغن سوزان

 

6- کلاچ سوزان

مشکل دیگری که می تواند باعث بوی سوزش شود، کلاچ است. کلاچ گیربکس را در حالت خنثی قرار می دهد تا بتوانید دنده ها را تعویض کنید و این کار را با فشار دادن به صفحه فشار انجام می دهد.

 

اما اگر کلاچ را قبل یا بعد از تعویض دنده یا سوار شدن بر پدال کلاچ به طور کامل رها نکنید ، کلاچ بیش از حد گرم می شود و می سوزد.

 

این یک اتفاق رایج زمانی است که رانندگان در حال یادگیری رانندگی با وسیله نقلیه تعویض دنده (دستی) هستند، اما یاد گرفتن آسان روی کلاچ نیز مهم است – در غیر این صورت، در نهایت خیلی زودتر از آنچه باید آن را تعویض خواهید کرد.

 

بوی سوختگی در ماشین,دلایل رایج بوی سوختگی در ماشین,علت های رایج بوی سوختگی در ماشین

کلاچ سوخته

 

7- زباله در بخاری

بله، وقتی تهویه مطبوع را روشن می کنید، ممکن است بوی سوختگی داشته باشید، اما وقتی فقط با روشن کردن گرما اتفاق می افتد، این بوی سوختگی به چه معناست؟ خب، بیشتر اوقات به این معنی است که چیزی به دریچه ها راه پیدا کرده و در حال سوختن است.

 

کیسه های پلاستیکی، و حتی پارچه های کهنه را در دریچه های بخاری پیدا کرده ایم - و همه این چیزها می توانند بوی سوختن هنگام انفجار گرما ایجاد کنند.

 

دلایلی برای بوی سوختگی در ماشین,علل رایج بوی سوختگی در ماشین,سوختن قطعات الکتریکی

بو از دریچه ماشین 

 

8- مایعات قدیمی

آخرین باری که روغن یا روغن گیربکس خود را تعویض کردید کی بود؟ هنگامی که روغن تازه است، همه چیز صاف و خوب کار می کند، اما با بالا رفتن کارکرد، غلیظ می شود، توانایی جذب گرما را از دست می دهد، و مهمتر از همه، روغن کاری قطعات را به طور موثر متوقف می کند.

 

همه این موارد به دردسر شما اضافه می شود. نه تنها همه چیز داغ می شود - که می تواند منجر به بوی سوختگی شود - بلکه می تواند باعث سوختن و آسیب به اجزای مختلف شود. اگر مایع قدیمی را به مدت کافی در محل بگذارید، موتور آسیب می بیند.

 

کمربند شکسته,خودروی شما بوی سوختگی,کلاچ سوخته

لجن روغن موتور

 

آیا می توانید با ماشین خود که بوی سوختن می دهد رانندگی کنید؟

سعی کنید زمانی که خودروی شما بوی سوختگی می دهد با آن رانندگی نکنید و باید آن را به مکانیکی ببرید. بوی سوختن می تواند باعث آتش سوزی، موتورها شود و ترمزهای شما را خارج کند. وسیله نقلیه خود را به مکانیک بسپارید یا مشکل اصلی را تعمیر کنید - اما به رانندگی ماشین خود ادامه ندهید!

 

گردآوری: بخش خودرو بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب مجله خودرو(دنیای خودرو، بازار خودرو، اصول تعمیر و نگه داری خودرو و ...)

    سایر مطالب مجله خودرو

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------