فشنگی آب خودرو چیست؟ نحوه کار و علل خرابینشانه های خرابی فشنگی آب خودرو, خرابی فشنگی آب خودرو, وظیفه فشنگی آب در خودرو

فشنگی آب خودرو یکی از قطعات مهم در خودرو 

 

فشنگی آب خودرو چیست و چگونه کار می کند؟  

خودرو، یکی از وسیله های ساخت بشر است که از قطعات بسیار زیادی تشکیل شده است. هر کدام از این قطعات، ساختار و وظیفه متفاوتی را دارند و در جنس ها و ابعاد مختلف یافت می شوند. فشنگی آب خودرو، یکی از این قطعات است. در ادامه ی این مطلب، با ما همراه شوید تا درباره این قطعه اطلاعات بیشتری را به شما ارائه دهیم.

فشنگی آب خودرو چیست؟

 

تعویض فشنگی آب, فشنگی آب خودرو, فشنگی آب خودرو چیست

هر چه دمای آب افزایش یابد فشنگی آب خودرو مقاومت کمتری نشان می دهد

 

فشنگی آب خودرو یا فشنگی آب رادیاتور، یکی از قطعات مهم در خودرو است که با مقاومت معکوس، ورود آب به رادیاتور را تنظیم می کند. به این قطعه، سنسور دمای آب نیز گفته می شود.

فشنگی آب خودرو، می تواند آب ورودی به رادیاتور را تنظیم کند. هنگامی که دمای آب پایین باشد، مقاومت فشنگی آب خودرو در برابر عبور آب بیشتر می شود، در نتیجه آب کمتری از آن عبور کرده و وارد رادیاتور می شود. 

 

هر چه دمای آب افزایش پیدا کند، فشنگی آب خودرو مقاومت کمتری نسبت به عبور آب نشان می دهد، یعنی اینکه هر چه دمای آب بالاتر برود، آب بیشتری از فشنگی آب خودرو عبور کرده و وارد رادیاتور می شود. این روند ادامه پیدا می کند، تا جایی که مقاومت فشنگی آب خودرو صفر می شود. هنگامی که مقاومت فشنگی آب خودرو صفر شود، جلوی ورود آب به رادیاتور گرفته نمی شود و تمام آب وارد رادیاتور خواهد شد.

 

هنگامی که دمای آب به بیش از 95 درجه سانتیگراد می رسد، فشنگی آب خودرو هیچ مقاومتی از خود نشان نمی دهد. در این دما، فشنگی آب خودرو موجب به کار افتادن فن ماشین نیز می شود. در نتیجه، فرایند خنک سازی سریع تر اتفاق می افتد. 

شاید نام این قطعه را از تعمیر کار ها شنیده باشید، اما نام اصلی این قطعه، سنسور دمای آب است. این قطعه، یکی از مهمترین قطعات خودرو است و در صورتی که خراب شود، ممکن است مشکلاتی برای موتور خودرو به وجود بیاید.

 

فشنگی آب خودرو چگونه کار می کند؟

فشنگی آب خودرو، یک قطعه الکتریکی است. این قطعه از یک مدار با مقاومت متغیر تشکیل شده است. مقاومت ها در وسیله های الکتریکی متفاوت هستند و هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. مقاومتی که در فشنگی آب خودرو مورد استفاده قرار می گیرد، نوعی مقاومت است که در اثر افزایش دما، مقاومت الکتریکی آن کمتر می شود، و در نتیجه جریان بیشتری را از خود عبور می دهد.

 

هنگامی که دمای مایع خنک کننده خودرو تغییر کند، مقاومت موجود در مدار فشنگی آب خودرو نیز تغییر می کند. این مدار، دریچه موجود در فشنگی آب را تنظیم می کند و ورود آب را کنترل می کند. مدار فشنگی آب خودرو، با ECU خودرو نیز در ارتباط است. ECU یک پردازنده مرکزی است که اطلاعات را از سنسور های گوناگون دریافت می کند و در صورت نیاز، پاسخ هایی را ایجاد می کند.

 

هنگامی که دما بالا می رود، فشنگی آب خودرو، تغییرات ایجاد شده را به ECU ارسال می کند. ECU تغییرات را بررسی می کند و اگر شناسایی کرد که دمای آب موتور بالا رفته است، فن خودرو را روشن می کند و حتی می تواند دور آن را تنظیم کند. این پردازنده مرکزی، همچنین می تواند میزان بنزینی که توسط انژکتور وارد پیستون ها می شود را بر اساس دمای موتور تنظیم کند.

 

فشنگی آب خودرو، به طور پیوسته به ECU پیام الکتریکی می فرستد و وضعیت دمای موتور و آب را به این پردازنده اطلاع می دهد. ECU نیز به طور پیوسته این اطلاعات را آنالیز می کند و تصمیم می گیرد که دور فن تا چه حدی باشد. پردازنده ECU می تواند با استفاده از اطلاعاتی که از فشنگی آب خودرو دریافت می کند، نیاز به قطع و یا وصل کردن ساسات را نیز تشخیص می دهد.

 

علل خراب شدن فشنگی آب خودرو چیست؟

 

نشانه های خرابی فشنگی آب خودرو, خرابی فشنگی آب خودرو, وظیفه فشنگی آب در خودرو

گرفتگی فشنگی آب خودرو باعث خراب شدن آن می شود

 

فشنگی آب خودرو ممکن است به دلایل مختلفی کار نکند و یا خراب شود. هنگامی که اتصالات دچار اختلال شوند، ممکن است که فشنگی آب خودرو خراب شود. سوختن فشنگی آب، باعث خراب شدن آن می شود. رسوب ها نیز می توانند بر روی حسگر قرار بگیرند و کارکرد آن را مختل کنند. 

 

از کجا بفهمیم فشنگی آب خودرو خراب شده است؟

علائمی وجود دارند که می توان با مشاهده کردن و تشخیص آنها، به خراب بودن فشنگی آب خودرو پی برد. در ادامه، برخی از این نشانه ها را برای شما شرح می دهیم. 

 

اختلال در نمایش دمای آب

هنگامی که فشنگی آب خودرو خراب شود، اطلاعاتی مبنی بر دمای آب موتور فرستاده نمی شود. در نتیجه دمای آب موتور نشان داده نمی شود و عقربه حرکتی نمی کند.

 

داغ کردن خودرو

هنگامی که فشنگی آب خودرو خراب شده باشد، فرایند خنک سازی به طور صحیح انجام نمی شود و خودرو داغ می کند. هنگامی که دمای آب بالا می رود، تغییری در میزان مقاومت فشنگی آب خودرو که خراب است، ایجاد نمی شود و در نتیجه خودرو داغ می کند.

 

اختلال در کار فن خودرو

یکی از قطعاتی که باعث روشن شدن فن خودرو می شود، فشنگی آب خودرو است. در صورتی که این قطعه خراب شود، ممکن است اختلال هایی در کارکرد فن خودرو ایجاد شود. برای مثال، ممکن است که فن خودرو بدون وقفه کار کند، حتی اگر دمای آب موتور خودرو بالا نباشد. یا اینکه ممکن است با وجود دمای بالای موتور، فن خودرو دیر روشن شود و از دور مناسبی برخوردار نباشد.

 

افزایش مصرف سوخت خودرو

یکی دیگر از نشانه های خراب بودن فشنگی آب خودرو، بالا رفتن مصرف سوخت خودرو است. پدیده بالا رفتن مصرف سوخت خودرو، می تواند نشانه خرابی های دیگری نیز باشد و نمی توان گفت که تنها دلیل افزایش مصرف سوخت، خرابی فشنگی آب خودرو است. 

 

نحوه تعویض فشنگی آب خودرو

برای اینکه فشنگی آب خراب را با یک فشنگی سالم و جدید تعویض کنید، باید مراحل زیر را انجام دهید:

• خرطومی هوا کش را جدا کنید تا بتوانید به بخش های رادیاتور دسترسی داشته باشید.

• برای دسترسی به فشنگی آب خودرو، باتری را باز کنید.

• در زیر خودروی خود یک تشت بگزارید و سوکت های مربوط به فشنگی خودرو را در بیاورید. دقت کنید که در هنگام انجام این مرحله، ماشین باید سرد باشد.

 

فشنگی آب خودرو چیست, نحوه کار فشنگی آب خودرو, علل خراب شدن فشنگی آب خودرو

اختلال در کار فن خودرو یکی از نشانه های خرابی فشنگی آب خودرو است

 

• با آچار مناسب، فشنگی آب خودرو خراب را باز کنید، و سپس فشنگی سالم را با آچار ببندید و سفت کنید.

• سوکت های مربوط به فشنگی آب رادیاتور را دوباره براساس رنگ سر جای خود بزنید و موتور و خرطومی هواکش را دوباره سر جای خود قرار دهید.

 

گرداوری: بخش خودرو بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب مجله خودرو(دنیای خودرو، بازار خودرو، اصول تعمیر و نگه داری خودرو و ...)

    سایر مطالب مجله خودرو

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------