کفپوش خودرو چیست؟ مزیت استفاده از کفپوشجنس کفپوش خودرو, کفپوش های سه بعدی, مزیت استفاده از کفپوش خودرو

کفپوش خودرو یکی از لوازم جانبی مهم در خودرو است

 

راهنمای انتخاب و خرید انواع کفپوش خودرو

کفپوش خودرو یکی از تجهیزات جانبی اتومبیل محسوب می شود که در نگهداری کف کابین خودرو نقش مهمی ایفا می کند. مشخصه هایی نظیر جنس و طرح در میزان بازدهی و مقاومت کفپوش حائز اهمیت هستند. در ادامه ی مقاله انواع کفپوش های خودرو و مزیت بهره گیری از آن ها را بیان می کنیم.

کفپوش خودرو چیست؟

به طور کلی محصولات جانبی اتومبیل شامل رو داشبورد، کفپوش یکپارچه خودرو، کفپوش صندوقی، آستر گلگیر، عایق درب موتور، درب صندوق، عایق باتری، سقف کاذب، آفتاب گیر، کیف پشت صندلی و کیف ابزار می شود. 

 

یکی از مؤلفه های اساسی در انتخاب کفپوش خودرو که همواره مورد توجه خریداران قرار دارد، رنگ آن است. کمپانی های تولید کننده، کفپوش های متعددی را در رنگ های متغیر و متناسب با رنگ خودرو تولید می کنند. 

 

امروزه به موجب گسترش خودروهایی با رنگ دلخواه، کفپوش هایی نیز با رنگ های متعدد نظیر مشکی، خاکستری، کرمی سوخته، بژ، قرمز و آبی طراحی شده است. 

بهترین جنس کفپوش خودرو مختص جنس پلی اورتان و چرمی است. این قبیل کفپوش ها به راحتی با یک فرچه تمیز می شوند در صورتی که شست و شوی کفپوش های یکپارچه مشکلات متعددی را ایجاد می کنند. 

 

خرید کفپوش خودرو, قیمت کفپوش خودرو, انواع کفپوش خودرو

کفپوش های خودرو در رنگ ها و انواع متخلف تولید می شوند

 

انواع کفپوش خودرو

کفپوش های خودرو در دو نوع یکپارچه و چند تکه تعبیه می شوند. کفپوش چند تکه ای اتومبیل شامل اشکالی 3 و 5 تکه ای است که دو تکه ی کفپوش در قسمت جلویی و سه تکه از آن در قسمت عقب خودرو تعبیه می گردد.

کفپوش های چند تکه ای کاربرد گسترده تری نسبت به کفپوش یکپارچه دارند که با کاربردی مختلف در شکل های تخت و لبه دار طراحی می شوند. 

 

کمپانی های سازنده ی کفپوش خودرو به منظور قالب گیری دقیق از اتومبیل در راستای انتخاب و ساخت کفپوش مخصوص خودرو، نوعی تکنولوژی تصویر سازی سه بعدی را به کار می برند که قابلیت اندازه گیری دقیق از کف خودرو را به ارمغان می آورد.

عنصر سازنده ی کفپوش های یکپارچه عمدتا عنصر پلیمر پلی اورتان است. این نوع کفپوش بر روی موکت فابریک اتومبیل نصب می شود و از فرسودگی پرز های موکت، کثیفی و نشت مایعات به موکت فابریک ممانعت می کند. 

 

کفپوش پلاستیکی

کفپوش های پلاستیکی مختص خودرو های لوکس هستند که به صورت سفارشی توسط کمپانی های سازنده طراحی می شوند. عنصر سازنده ی این قبیل کفپوش ها عمدتا پلاستیک است که در برابر نفوذ گرد و غبار و آب به لایه های زیرین کف خودرو ممانعت می کند. 

یکی دیگر از مزیت های کفپوش پلاستیکی پوشش تمام قسمت های کابین اتومبیل است که به صورت سفارشی قالب گیری می شود. 

 

کفپوش های ترکیبی

کفپوش های ترکیبی، تلفیقی از کفپوش های فلزی و لاستیکی است که مخصوص خودرو های سنگین می باشد. ترکیب عناصر فلز و لاستیک مقاومت کفپوش را در رتبه ی بالایی قرار می دهد که علاوه بر جلوه ی زیبا، به صراحت با کف اتومبیل هماهنگ می گردد و از لغزش پا جلوگیری می کند. 

 

نحوه ی نصب کفپوش خودرو, کفپوش خودرو, کفپوش خودرو چیست

کفپوش های ترکیبی، یکی از انواع کفپوش خودرو هستند

 

کفپوش های لاستیکی

کفپوش های لاستیکی در رنگ های مشکی، نقره ای، قرمز و آبی تولید می شوند. این نوع مدل از کفپوش ها به موجب استحکام و دوام بالا جز بهترین و پرفروش ترین کفپوش ها به شمار می آیند. 

 

کفپوش موکتی

کفپوش های موکتی با عنوان نمدی نیز شناخته می شوند. جنس کفپوش های موکتی، الیاف پلاستیکی است. الیاف های پلاستیکی در تشکیل بافت نرم، بادوام و انعطاف پذیر کفپوش های نمدی نقش دارند.

 

کفپوش های سه بعدی

بهترین مدل از کفپوش های خودرو، کفپوش سه بعدی پلاستیکی است. این مدل از کفپوش ها با لبه ای برآمده، به صراحت داخل کابین نصب می شوند. کفپوش های سه بعدی علاوه بر جنس لاستیک در طرح های موکتی و چرمی نیز به تولید می رسند. 

از سری مزایای کفپوش های سه بعدی می توان به استحکام بالا، شست و شوی آسان، ضد لغزش، رنگ بندی متنوع، قابل تطبیق رنگ کفپوش با رنگ داخل کابین اتومبیل، زیبایی و ایمنی اشاره کرد. 

 

جنس کفپوش خودرو, کفپوش های سه بعدی, مزیت استفاده از کفپوش خودرو

بهترین مدل کفپوش خودرو کفپوش های سه بعدی هستند

 

مزیت استفاده از کفپوش خودرو

همان طور که بیان کردیم کفپوش خودرو یکی از لوازم جانبی اتومبیل است که در راستای زیبا سازی و نظافت خودرو نقش چشمگیری ایفا می کند. 

• جلوه ی زیبا و دارای رنگ بندی متفاوت

• انعطاف پذیر

• تسریع پاک سازی خودرو

• عدم تداخل آسیب به کف خودرو

• عدم نشت آب و مواد خوراکی و غیر خوراکی به کف کابین اتومبیل

• عدم سر خوردن پای سرنشین به موجب طرح های سه بعدی موجود در کفپوش

• تسریع گرفتن پدال های گاز، کلاچ و ترمز

• قابل شست و شو

 

نحوه ی نصب کفپوش خودرو, کفپوش خودرو, کفپوش خودرو چیست

کفپوش خودرو، قابل شستشو است و باعث تسریع فرایند تمیز کاری خودرو می شود

 

نحوه ی نصب کفپوش خودرو

کفپوش های یکپارچه به صورت اختصاصی برای اتومبیل ها طراحی می شوند و به صورت قالب در کف خودرو قرار می گیرند. در راستای نصب کفپوش های یکپارچه ی خودرو باز کردن کنسول های زیر آرنجی و صندلی ها ضرورت دارد. 

 

به منظور تعویض و نصب کفپوش های یکپارچه می بایست ابتدا صندلی های راننده و کمک راننده را که به وسیله ی چهار پیچ بزرگ به کف کابین خودرو متصل شده است، جدا کنید. توصیه می شود در خصوص بازکردن صندلی ها از آچار بکس استفاده کنید.

 

لازم به ذکر است که صندلی برخی خودروها به صورت برقی طراحی می شوند. در کنار صندلی ها چند رشته سیم به واسطه ی سوکت هایی به اتومبیل متصل هستند. بنابراین، در صورتی که صندلی خودروی شما برقی است ملزم هستید که اتصال سوکت صندلی را قطع کنید. 

 

بهتر است بدانید که نحوه ی قرار گیری صندلی های عقب، با صندلی های جلو کاملا متمایز است. به منظور خارج سازی صندلی های عقب می توانید ابتدا قسمت زیرین پشتی صندلی را به سمت بالا هدایت کنید. سپس در خصوص خارج سازی نشیمن گاه صندلی، قسمت انتهایی آن را به سمت بالا بیاورید و چفت و پیچ های مربوطه را جدا کنید. 

 

سپس کفپوش جدید را بر روی کفپوش فرسوده ی موجود در کابین خودرو قرار دهید و محل سوراخ و برش های آن را علامت گذاری کنید. 

 

در صورتی که نوعی امواج در کفپوش وجود دارد، از مرکز کفپوش آن را به سمت بیرون صاف کنید. سپس در راستای علامت گذاری اقدام نمایید.

 

در مرحله ی آخر، کفپوش جدید را نصب کنید و صندلی های جلو و عقب را در محل اصلی پیچ و مهره کنید. 

 

توجه داشته باشید که کفپوش های تکه ای به صورت چهار تکه ای به فروش می رسند. بدین جهت به آسانی در کابین اتومبیل تعبیه می شوند. همچنین این نوع کفپوش ها قابل تعویض هستند و به صراحت امکان شست و شو دارند. 

 

کفپوش خودرو چیست, خرید کفپوش خودرو, قیمت کفپوش خودرو

یک کفپوش با کیفیت، باید انعطاف پذیر و در عین حال مقاوم در برابر ساییدگی باشد

 

مشخصه های اساسی در انتخاب کفپوش خودرو

به طور کلی نوع طراحی و جنس سازنده ی کفپوش، در کیفیت و میان بازدهی آن نقش حائز اهمیتی دارد. کف خودرو از آن جهت که به طور مداوم با پای سرنشینان در تماس است همواره در معرض فرسایش و پوسیدگی قرار دارد.  بدین جهت یک کفپوش با کیفیت متشکل از ساختاری چرم یا پلاستیکی است و با ویژگی انعطاف پذیری در برابر خوردگی و ساییدگی مقاوم می باشد. 

 

گرداوری: بخش خودرو بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب مجله خودرو(دنیای خودرو، بازار خودرو، اصول تعمیر و نگه داری خودرو و ...)

    سایر مطالب مجله خودرو

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------