دود کردن خودرو: چرا این اتفاق می افتد و چه باید کردرنگ دود خروجی از خودرو, دلایل دود کردن ماشین, دود کردن خودرو در زمستان

دود کردن خودرو به صورت مستقیم سبب افزایش آلودگی در هوا می گردد

 

بررسی دلایل عمده مشکلات دود خروجی از خودرو 

خودرو در زندگی روزمره ما نقش به سزای دارد و روز به روز نیز تعداد خودرو ها در شهر افزایش می یابد. متاسفانه هر چه تعداد خودروها افزایش می یابد آلودگی هوا در شهر ها نیز افزایش می یابد. یکی از عواملی که باعث آلودگی هوا می شود دود خودرو ها است. دود کردن خودرو ها می تواند عوامل متعددی داشته باشد و یا مربوط به نقص فنی خودرو باشد. در ادامه در مورد دود کردن خودرو و عواملی که باعث دود کردن می شود بیان می کنیم. 

علت دود کردن خودرو و رنگ های دود خروجی از خودرو

معمولا دود کردن خودرو ها نشان می دهد که مشکل و نقصی در خودرو ما وجود دارد. دود هایی که از خودرو ها خارج می شوند معمولا رنگ های مختلفی دارند که این رنگ ها عبارت است از :

مشکی ، آبی و سفید.

تشخیص درست رنگ دود به شما کمک می کند که متوجه شوید مشکل خودرو چیست و کدام قسمت از خودرو شما نیاز به تعمیر دارد.

 

یکی از آسان ترین راه ها برای تشخیص معایب اصلی خودرو ، رنگ دود خروجی از خودرو است. در حالت عادی دود خودرو بی رنگ است اما اگر دود خودرو قابل رویت باشد ممکن است مشکل جدی تری در موتور خودرو وجود داشته باشد که بسیار مهم است و باید به آن توجه شود.

 

برای چک کردن دود خودرو باید به چند نکته توجه کنیم:

ابتدا خودرو خود را در محلی پارک کنید که نور زیادی وجود داشته باشد و موتور خودرو روشن باشد.

به این خاطر که ممکن است دود شدت زیادی نداشته باشد یک نفر پشت رول بشیند و دنده را در حالت خلاص قرار دهد و پدال گاز را بفشارد تا دور موتور به 6000 برسد. نفر دومی هم پشت ماشین بایستد و دود را بررسی کند. 

 

ممکن است عیب خودرو هنوز خیلی حاد نشده باشد و در دور موتور های بالا تر خود را نشان دهد.

در زمستان دود سفید رنگی که بعد از روشن کردن ماشین از اگزوز خارج می شود کاملا طبیعی است و بعد از گرم شدن موتور به تدریج از شدت آن کم می شود.

 

 خروج دود آبی رنگ از اگزوز خودرو, دود کردن خودرو, دلیل دود کردن خودرو هنگام روشن شدن چیست

رنگ خروجی دود خودرو نشان از وجود مشکل در مکانیزم اتومبیل دارد

 

خروج دود سفید رنگ از اگزوز خودرو

در فصل زمستان زمانی که هوا سرد است ، زمانی که می خواهید خودرو خود را روشن کنید ، دود سفیدی از اگزوز ماشین شما خارج می شود که در واقع این دود ، بخار آبی است که در اثر اختلاف دمای محیط در موتور ایجاد شده است و چون موقتی است جایی برای نگران شدن ندارد.

 

اما اگر بعد از این که موتور گرم شد دود در حجم بالا تر و به طور مستمر تولید شد احتمالا برای خودرو شما مشکلی پیش آمده است. برای مثال این مشکل ممکن است از نشت مایع خنک کننده و یا روغن هیدرولیک به درون موتور و سوختن آن ها باشد که برای موتور آسیب زا است.

 

در صورتی که دود ناشی از سوختن مایع خنک کننده باشد مشکل از واشر سر سیلندر است و ممکن است که این واشر نشتی داشته باشد و واشر سر سیلندر ترک خورده یا خراب شده باشد که باید آن را تعویض کنید.

 

اگر واشر سر سیلندر فرسوده شده باشد مجاری اطراف سیلندر و سر سیلندر که آب و روغن در آنها جریان دارد به هم راه پیدا می کنند و به فضای داخلی سیلندر وارد می شوند و موجب هجوم زیادی بخار آب به داخل اگزوز و به وجود آمدن رنگ دود سفید می شود. اگر دود مربوط به سوختن روغن هیدرولیک باشد ، به این معنی است که موتور در حال مکیدن روغن هیدرولیک گیربکس است.

 

دلیل دود کردن خودرو هنگام روشن شدن چیست, علت دود کردن خودرو, دلایل دود کردن خودرو

ترک خوردن واشر سر سیلندر اتومبیل یکی از عوامل دود کردن خودرو به شمار می رود

 

خروج دود آبی رنگ از اگزوز خودرو

خارج شدن دود آبی به طور مداوم از اگزوز که عموما در خودرو هایی با کار کرد بالا رخ می دهد ، نشانه روغن سوزی است. این به این معنا است که مهر و موم و گاید سوپاپ یا رینگ پیستون فرسوده یا شکسته شده و روغن و سایر روان کننده ها از این محل به بخش احتراق نشت میکند. البته این که سطح روغن موتور هم بیش از اندازه باشد می تواند یکی از دلایل دود آبی از اگزوز باشد. اگر با گاز دادن و بالا رفتن دور موتور ، دود متوقف شود یعنی اشکال از سوپاپ است.

 

اما اگر دود به طور دائمی باشد و هنگام شتاب گرفتن خودرو افزایش یابد , اشکال از رینگ پیستون و یا متعلقات تنه سیلندر و سر سیلندر است. در این صورت سطح روغن در موتور باید کنترل شود و اگر کم باشد با اضافه کردن روغن به سطح عادی برگردد. در خودروهایی که دارای موتورهای توربو شارژ هستند هم عموما خرابی واشر پره های توربو شارژ موجب می شود که روغن از طریق این پره ها به اگزوز راه پیدا کند و در اثر دمای بالای اگزوز بسوزد.

 

رفع مشکل های ناشی از دود آبی عموما هزینه های بالای دارد، چرا که برخی از قطعات داخلی خودرو ممکن است نیاز به تعویض داشته باشد. سطح روغن خودرو و میزان مصرف آن به صورت منظم باید چک شود و قطعات متحرک موتور لازم است که توسط مکانیک مجرب به طور دائم و در دوره های معین چک شود.

خودرو های قدیمی که عمر خود را کرده اند و فرسوده شده اند ، با افزودن روغن موتور به آنها مشکل آنها هدایت می شود.

 

رنگ دود خروجی از خودرو, دلایل دود کردن ماشین, دود کردن خودرو در زمستان

خارج شدن دود سیاه از اگزوز در طی دود کردن خودرو حاکی از احتراق ناقص دارد

 

خروج دود سیاه رنگ از اگزوز خودرو

مداوم بودن تولید دود سیاه از اگزوز ماشین بعد از گرم شدن موتور ، نشان دهنده احتراق ناقص و عدم تناسب ترکیب سوخت با هوا را دارد که می تواند ناشی از سوخت رسانی بیش از اندازه و عدم کار کرد سیستم جرقه زنی  ، نشتی در انژکتور ها ، خراب بودن سنسور اکسیژن ، کیپ شدن مسیر هوای ورودی یا کثیف شدن فیلتر هوا و...باشد.

 

اگر سیستم جرقه زنی دچار مشکل شده باشد ، لازم است شمع ها و وایر ها را مورد بررسی قرار دهید. اگر سیستم خودرو شما کاربراتوری است نیز احتمالا ساسات خودرو مشکل پیدا کرده است که باید تعمیر و تعویض شود. در صورتی که مسیر هوای ورودی کیپ شده باشد یا فیلتر هوا کثیف شده باشد  تعویض فیلتر ضروی است.

 

گردآوری : بخش مجله خودرو بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب مجله خودرو(دنیای خودرو، بازار خودرو، اصول تعمیر و نگه داری خودرو و ...)

    سایر مطالب مجله خودرو

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------