تازه های اصول تعمیر و نگهداری خودرو

دستگاه جک شاسی کش, آشنایی با دستگاه جک شاسی کش, مزایای دستگاه جک شاسی کش

آشنایی با دستگاه جک شاسی کش

آشنایی با دستگاه جک شاسی کش همه چیز درباره ی دستگاه جک شاسی کش: دستگاه جک شاسی…

انواع واسکازین خودرو + زمان و نحوه تعویضعوض کردن واسکازین خودرو, بهترین روغن واسکازین, تعویض روغن واسکازین خودرو

واسکازین خودرو یکی از مهم ترین روغن ها در گیربکس خودرو می باشد

 

واسکازین خودرو چیست و چه کاربردی دارد؟

تمامی خودرو ها اعم از داخلی و خارجی ، شامل  یکسری امکاناتی میباشد.یکی ازروغن های موجود در خودرو ها که نقش بسیار مهمی دارد،واسکازین خودرو یا همان روغن گیربکس میباشد. ما در این مقاله سعی داریم که اطلاعاتی  درباره ی کاربرد و نقش واسکازین به به شما ارائه دهیم.

واسکازین خودرو چیست؟

 واسکازین،نوعی روغن است که به آن روغن دنده نیز گفته میشود که از مهم ترین روغن های مورد استفاده در  خودرو میباشد.تمامی خود رو ها و قطعات مورد استفاده در آن ، برای اینکه کارایی بهتری داشته باشند،به روغن نیاز دارند.روغن های مصرفی در خودرو برای روان تر شدن حرکت قطعات به کار میروند.

 

یکی از  مهم ترین و پر کاربرد ترین روغن ها، که روغن واسکازین میباشد،در گیر بکس و دیفرانسیل خودرو استفاده میشود که با روغن موتور متفاوت است. روغن دیفرانسیل  از روغن دنده ی قوی تری برخوردار است زیرا در شرایط سختی کار میکند و به همین دلیل مواد افزودنی آن با دیگر روغن ها کاملا فرق میکند.همچنین وظیفه  واسکازین این است  از چرخ دنده ها محافظت کرده و همچنین از وارد شدن فشار به دیگر قطعات خودرو جلوگیری میکند.

 

چند نوع واسکازین خودرو وجود دارد؟

روغن واسکازین،دو نوع است.

- واسکازین اتومبیل های دارای دنده ی اتوماتیک

- واسکازین اتومبیل های دارای دنده ی دستی

 

واسکازین مورد استفاده خودروهای اتوماتیک،به روغن گیربکس معروف است. مدل قرار گرفتن چرخ دنده ها در جعبه ی دنده  خودرو ، باعث شده تا روغن آن رقیق تر بوده و گرانروی کمتری داشته باشد.

 

واسکازین خودرو های دنده دستی،غلیظ تر از روغن گیر بکس دنده اتوماتیک است.روغن مورد استفاده در این نوع از دنده مناسب است و نباید روغن مصرفی این مدل از دنده را با روغن  دنده اتوماتیک جابجا کرد.

 

واسکازین خودرو چه رنگی است؟

روغن های مورد استفاده در خودرو تماما از نظر شکل و ظاهر و بو شبیه هستند.یک دست و صاف بوده و بوی نفت میدهند. رنگ روغن واسکازین ، قرمز است و هنگامی  رنگ آن تغییر یافته و قهوه ای میشود که زمان تعویض آن فرا رسیده باشد.

همچنین ، رنگ روغن های مصرفی  دنده اتوماتیک از روغن های دنده دستی متفاوت است.

 

مواد افزودنی در روغن

معمولا برای کارایی بهتر روغن و افزایش کیفیت آن ،  مواد افزودنی به آن اضافه میکنند 

برخی از این افزودنی ها شامل :

 

افزودنی‌های ضد سایش، ضد ترک و ( EP)

این مواد باعث میشود که مانع از فرسایش و ترک قطعات شود.

 

افزودنی کاهنده نقطه سیلان

 این مواد برای زمانی مناسب است که دمای محیط پایین بوده و  همچنین برای اینکه این قطعات در دمای پایین دچار مشکل نشود و کارایی آن کم نشود ، از این افزودنی استفاده میکنند.

 

افزودنی‌های خوردگی و اکسیداسیون

قطعات حتما باید در مقابل خوردگی شیمیایی و اکسیداسیون مقاومت داشته باشند، به همین دلیل به روغن جعبه دنده افزودنی¬هایی اضافه می کنند.

 

واسکازین, روغن واسکازین, واسکازین چیست

تعویض به موقع واسکازین خودرو کارایی قطعات را بهتر می کند

 

چه زمانی واسکازین خودرو را تعویض کنیم؟

روغن واسکازین خودرو باید به موقع تعویض شود تا عملکرد و کارایی قطعات بهتر شود. چرا که اگر این روغن سر وقت معین عوض شود باعث میشود که قطعات خودرو بیشتر عمر کند،درجه حرارت  گیربکس کاهش یابد،سر و صدا کم شود و همچنین باعث روان کردن گیربکس نیز میشود. اینکه چه زمانی باید واسکازین خودرو را تعویض کنیم، به نوع شرایط  آب و هوایی و میزان کارایی خودرو بستگی دارد. 

 

هنگامی که صفحه کلاچ و دیسک را عوض میکنید، واسکازین را هم به همراه آن تعویض کنید.علت اینکه تعویض آنان باید همزمان باشد این است که متوسط عمر قطعات سیستم کلاچ100 هزار کیلومتر بوده  و در هربار تعویض دیسک و صفحه کلاچ،گیر بکس موجود در خودرو باید به طور کامل باز شود و به همین دلیل تعویض همه آن ها به هم صورت میگیرد.

 

تعویض واسکازین خودرو در دنده دستی

روغن واسکازین موجود در خودروهای دستی ، پس از مدتی با وجود حفظ کیفیت خود،دچار آلودگی میشود.علت آلوده شدن روغن،فرسایش دنده و یاتاقان بوده که مرور زمان ، باعث ایجاد ذرات فلزی ریزی به گونه ای که این ذرات که  فقط در زیر میکروسکوپ دیده میشود در روغن واسکازین به وجود می آید.

 

این ذرات، سیال را دچار آلودگی میکند و باعث غلظت روغن میشود . این روغن به دلیل آلودگی مانع از آن میشود که قطعات خودرو را روان کرده و همچنین کارایی و کارکرد انجام قطعات را کاهش میدهد. پس باید زمان تعویض روغن گیربکس دستی را بدانید. 

 

کارشناسان میگویند که هنگامی که خودرو کارکرد آن بین 50 تا 100 هزار کیلومتر شود باید روغن واسکازین آن را تعویض نمود. البته اگر از خودرو زیاد از حد کار می‌کشید و در شرایط دشوار رانندگی می‌کنید، زمان تعویض روغن گیربکس به هر ۲۵هزار کیلومتر هم خواهد رسید. 

 

اگر راننده تازه کاری هستید و مدام پشت ترافیک میمانید و همچنین اگر در نواحی کوهستانی رانندگی میکنید، باید کم تر از میزان کیلومتر گفته شده روغن را تعویض کنید. به‌طور کلی، زمانی که نیاز به تعویض دنده زیاد باشد، زمان تعویض روغن هم زودتر از حالات عادی و طبیعی فرامی‌رسد.

 

بهترین روغن واسکازین, تعویض روغن واسکازین خودرو, انواع واسکازین خودرو

تغییر رنگ روغن واسکازین خودرو به قهوه ای نشان دهنده ی زمان تعویض آن است

 

تعویض واسکازین در دنده اتوماتیک

روغن موجود در خودرو های اتوماتیک به دلیل قدرت بالاتر ، حرارت  بیشتری نسبت به  خود رو های دستی دارند.این افزایش قدرت و حرارت باعث شده که  زود تر روغن واسکازین نیاز به تعویض داشته باشد.

 

فرسودگی قطعات داخل گیربکس هم مزید بر علت می‌شود و زمان تعویض روغن گیربکس را جلو می‌اندازد. همچنین اگر میخواهید اتومبیل تان کارایی بهتر داشته باشد و همچنین قطعات موجود در خودرو کیفیت کارکردشان کم نشود، حتما نسبت به تعویض روغن حساسیت نشان داده و در زمان تعویض واسکازین کوتاهی نکنید.

 

نظر کارشناسان برای زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک هر ۱۰۰هزار تا ۱۵۰هزار کیلومتر است. البته اگر زودتر دست به کار شوید و مثلا هر ۵۰ هزار کیلومتر تعویض روغن گیربکس را انجام بدهید هم ضرری ندارد.

 

روغن واسکازین, واسکازین چیست, زمان تعویض روغن واسکازین خودرو

زمان تعویض رغن واسکازین در خودرو های دنده اتومات زودتر است

 

نحوه تعویض روغن واسکازین یا گیربکس دنده اتوماتیک

اولین اقدام برای تعویض روغن ،بلند کردن ماشین توسط جک خودرو میباشد.

پس از بلند کردن جک،باید به قسمت زیر خودرو بروید و نگهدارنده را زیر بخش تخلیه گیر بکس قرار دهید.

پیچ های موجود در قسمت  سینی گیر بکس که در زیر ماشین که پس از دیفرانسیل  جلو و کاتالیزور قرار دارد را باز کنید.

 

باید تمامی پیچ های گیربکس را باز کرده و شروع به زهکشی روغن کنید.

برای انجام این کار باید پیچ و مهره را به وسیله آچار بوکس معمولی باز کنید.با انجام این کار روغن خارج میشود.

 

• پس از تخلیه شدن و خارج شدن روغن ، همه پیچ هارا باز کنید

• یک پیچ ۱۰ میلی متری را مشاهده می کنید که با برداشتن آن می‌توانید فیلتر را بردارید.

• فیلتر قدیمی را برداشته و فیلتر جدید را روی دستگاه پیچ و مهره کنید.

مشکلات تعویض نکردن  روغن  واسکازین 

 

اگر در عوض کردن روغن ، کوتاهی کنید  و یا نسبت به تعویض  آن بی توجهی کنید ، دچار مشکلاتی میشوید. 

ما سعی داریم مشکلات احتمالی که امکان دارد گریبان گیرشما  شود را به تذکر دهیم.

1- باعث آسیب رسیدن به چرخ دنده ها میشود.

2- دور موتور بالا رفته و منجر به لرزش آن میشود.

3-  عوض کردن دنده برایتان دشوار میشود.

4- باعث ایجاد سر و صدا  میشود.

5- روغن گیر بکس بیش از حد داغ شده و ممکن است بوی سوختگی در داخل خودرو بپیچد.

کوتاهی در تعویض روغن باعث بروز این مشکلات میشود که منجر به کم شدن عمر قطعات خودروشده. پس حتما نسبت به تعویض روغن حساسیت نشان دهید.

 

عواملی که نشان میدهد باید واسکازین خودرو را تعویض کرد

گفتیم که رنگ روغن واسکازین قرمز است.اگر واسکازین تغییر رنگ داده و به رنگ قهوه ای شده است به این معنی است که باید آن را تعویض کرد.همچنین دیگر بروز عواملی که نشان دهنده ی زمان تعویض آن است ، بوی سوختگی روغن میباشد.روغن در حالت عادی بوی نفت را  میدهد.

 

نشت واسکازین و یا روغن گیربکس

 هنگامی که خودروی خود را پارک کرده باشید ، اگر در قسمت جلوی  ماشین روغن ریخته باشد ، در واقع ممکن است  به معنای نشت  گیربکس باشد.همچنین اگر متوجه شدید که گیر بکس خودرویتان بسیار ضعیف عمل میکند و یا کارایی آن کم شده است، ممکن است به دلیل نشتی آن روغن باشد.

 

سنجیدن سطح روغن واسکازین و یا گیربکس

برای اینکه به زمان مناسب تعویض روغن گیربکس پی ببرید، علاوه بر در نظرگرفتن نشانه‌هایی که گفته شد، راه دیگری هم وجود دارد. در واقع شما میتوانید با انجام دادن یک آزمایش ساده متوجه شوید که گیربکس شما نیاز به تعویض دارد و یا خیر.

 

در اولین مرحله ابتدا ، اتومبیل خود را روشن کنید.

گیج روغن گیربکس خودرو را خارج کرده و سپس آن را با دستمال پاک کنید.

همین کار را دو مرتبه دیگر انجام دهید( گذاشتن گیج گیر بکس به درون جای خود )

در این میان، اگر روغن کم شده باشد ، با آن روغن گیر بکس اضافه کنید.

همچنین اگر متوجه شوید که روغن کیفیت و کارایی خود را از دست داده است حتما آن را تعویض کنید.

 

همچنین گفتیم که زمانی میفهمیم روغن نیاز به تعویض دارد که رنگ آن قهوه شده و بوی سوختن بدهد. پس اگر با تغییر کیفیت روبه‌رو هستید، باید بدانید که زمان تعویض روغن گیربکس فرارسیده است.

به دلیل این که این روغن از مهم ترین روغن های  خودرو به کار میرود. حتما باید به آن توجه بسیاری کرد. چرا که اگر در انجام تعویض آن کوتاهی کنید،ممکن است اثرات زیان آوری به دنبال داشته باشد.

 

گردآوری:بخش خودرو بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

      Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022