معرفی انواع جک خودرو و کاربردهای آنجک خودرو, انواع جک خودرو, آشنایی با انواع جک خودرو

آشنایی با انواع جک خودرو

 

معرفی 11 نوع جک خودرو و موارد استفاده از آن ها:

از جک خودرو برای بالا بردن بدنه ی خودرو استفاده می شود، اما کدام جک ها را خریداری کنیم و چه کاربردی دارند که در ادامه این مطلب بیتوته شما را با اتواع جک خودرو و کاربردهای آن ها آشنا می کنیم.

جک خودرو چیست ؟

جک ماشین وسیله ای است که برای بالا بردن بدنه خودرو استفاده می شود. معمولاً زیر اتاق ماشین گذاشته می شود و سپس با دسته ی میل لنگی شکل چرخیده می شود تا از روی زمین بلند شود. این به تکنسین ها یا خودتان این امکان را می دهد که در زیر خودرو کار کنند.

 

اکثر جک ها هیدرولیک هستند، به این معنی که با استفاده از فشار روغن کار می کنند. یک پمپ دستی، روغن را به داخل یک سیلندر کوچک پمپ می کند که برای کار با این نوع جک استفاده می شود. با ورود روغن بیشتر به سیلندر، فشار بیشتری ایجاد می شود و در نهایت بدنه خودرو بالا می رود.

 

برخی از جک های خودرو دستی هستند، به این معنی که برای کار به جای هیدرولیک به نیروی انسانی متکی هستند. برای بالا بردن بدنه خودرو، این جک ها معمولاً دارای مکانیزم پیچی هستند که باید پیچ ​​خورده باشند. در حالی که استفاده از جک های دستی نسبت به جک های هیدرولیک چالش برانگیزتر است، اما نیازی به دسترسی به روغن ندارند.

 

وقتی ماشین شما بالا می رود، جک می ایستد تا وزن خودرو را تحمل کند. حتی در حالی که جک های خودرو کار بلند کردن سخت را انجام می دهند، اگر نیاز به خزیدن در زیر خودرو دارید، باید از پایه های جک برای ثابت نگه داشتن وسیله نقلیه استفاده کنید. خزیدن در زیر خودرویی که فقط توسط جک پشتیبانی می شود هرگز ایده خوبی نیست.

 

برخی از کیت های بالابر خودرو شامل تکیه گاه جک و جک می شوند، اگرچه ممکن است جداگانه نیز خریداری شوند. قد و ظرفیت وزن جک با حداکثر قد و ظرفیت وزن او تعیین می شود. اندازه عموماً بین 13 تا 25 اینچ و ظرفیت وزنی آن بین 2 تا 25 تن است.

 

معرفی انواع جک ماشین و موارد استفاده ی آن ها :

می توانید از انواع جک های خودرو در گاراژ خود استفاده کنید، که در ادامه به آن می پردازیم.

 

1- جک های سوسماری (Floor Jacks)

جک های سوسماری ابزار ضروری هستند که به شما در بالا بردن ماشینی که روی آن کار می کنید کمک می کنند. به لطف هیدرولیک، می توانید با استفاده از یک اهرم دستی، قطعه ای از خودرو را ارتقا دهید. این گجت ها قدرتمند هستند و برای استفاده به دانش مکانیکی زیادی نیاز ندارند.

 

هنگام انتخاب جک های سوسماری برای ماشین خود، وزن خودرو را در نظر بگیرید. جک های سوسماری معمولاً باید حداقل سه چهارم وزن وسیله نقلیه شما را ارزیابی کنند. حتی اگر جک زمینی فقط بخشی از خودروی شما را بالا می برد - نه وزن کل - جک های اضافه بار ممکن است خطرناک باشند. استفاده از آنها نیز چالش برانگیزتر است.

 

اکثر جک های سوسماری دارای چرخ هستند، که مانور دادن آنها را در سراسر گاراژ شما ساده می کند. با این حال، وزن و حجم آن ها باعث می شود تا برای استفاده در حال حرکت کمتر قابل حمل باشند.

 

معرفی انواع جک خودرو, کاربردهای متفاوت جک خودرو, کاربردهای انواع جک

جک های سوسماری

 

2. جک بطری: (Bottle Jacks)

جک بطری یک جک هیدرولیک با بدنه استوانه ای منبسط شده است که شبیه یک بطری است. جک های بطری عملکردی مشابه جک های کفی هیدرولیک معمولی دارند، با این تفاوت که می توانند وزن بیشتری را تحمل کنند. آنها همچنین ماشین را از روی زمین بلند می کنند. یکی از ایرادات این عملکرد این است که به فاصله راه اندازی بیشتری نیاز دارد و کار در خودروهای پایین تر را چالش برانگیزتر می کند.

 

جک های بطری نسبت به جک های کفی ارزان تر هستند و به عنوان یک مجموعه پشتیبان برای مکانیک ها و به عنوان تجهیزات اولیه برای علاقه مندان به تعمیر خانه مفید هستند.

 

نحوه ی استفاده از انواع جک خودرو, موارد استفاده از جک های خودرو, همه چیز درباره ی جک ها

جک های بطری

 

3. جک قیچی: (Scissor Jacks)

هنگامی که جک های قیچی به درستی قرار می گیرند، از یک میل لنگ دستی برای بالا بردن ماشین استفاده می کنند. جک های قیچی برای وسایل نقلیه سبک تر مناسب هستند زیرا ظرفیت آنها معمولاً یک یا دو تن است. آنها همچنین دارای ارتفاع متوسطی هستند که بسته به مدل شما از 15 تا 30 اینچ متغیر است.

 

مزیت اصلی جک قیچی ایمنی آن است، به خصوص در مقایسه با جک های بالابر و کشاورزی که نیاز به مراقبت و مهارت بیشتری دارند. در مقایسه با جک های کفی، جک های قیچی نیز سبک وزن و مقرون به صرفه هستند. اگر به جک قابل حملی نیاز دارید که بتوانید به سرعت در آن جا به جا شوید، این آنها را به انتخابی عالی تبدیل می کند.

 

جک ها چه هستند, کارایی متفاوت جک های خودرو, انواع جک اتومبیل

نمونه ای از جک قیچی

 

4. جک های کشاورزی یا فارم (Farm Jacks) :

جک های کشاورزی اغلب برای بلند کردن تجهیزات مزرعه استفاده می شوند، اما برای استفاده از آن نیازی نیست که کشاورز باشید یا روی تراکتور کار کنید. بسیاری از مردم از آنها برای اتومبیل های خارج از جاده و کامیون های با وزن بالا استفاده می کنند.

 

جک های فارم که به عنوان جک های بالابر نیز شناخته می شوند، به اندازه کافی کوچک هستند که در عقب خودروهای بزرگ یا خارج از جاده قرار بگیرند. آنها ممکن است برای کمک به تعویض لاستیک مورد استفاده قرار گیرند، اما کاربرد اصلی آنها برای آزاد کردن اتومبیلی است که در گل و لای یا زمین ناهموار گیر کرده است. جک های فارم ممکن است به عنوان یک وینچ یا گیره نیز استفاده شوند که آنها را به ابزاری همه کاره در سناریوهای خاص تبدیل می کند.

 

جک های کشاورزی ممکن است در گاراژ شما مفید باشند، زمانی که می خواهید ماشینی را با فاصله زیاد بالا ببرید، و جک سوسماری معمولی یا جک بطری این کار را انجام نمی دهد. جک های سوسماری سنتی یا جک های بطری برای اکثر خودروها و کامیون ها کافی است.

 

انواع جک های ماشین, جک های ماشین چیست, بهترین جک های خودرو

نمونه ای از جک های کشاورزی

 

5. جک های بادی (اگزوز) (Exhaust Air Jacks) :

جک های بادی (اگزوز)، جک های خاصی هستند که از هوای خروجی اگزوز شما برای باد کردن استفاده می کنند. یک کیسه باد شده و یک شیلنگ بلند که به لوله اگزوز متصل می شود همراه این جک ها است. کیسه ممکن است در زیر شاسی قرار گیرد بدون اینکه بر نقاط جک تأثیر بگذارد. یک طرف خودرو پس از باد کردن کیسه از روی زمین بلند می شود. یک سوپاپ یک طرفه هوا را در داخل نگه می دارد و در عین حال به شما امکان می دهد کیسه را خالی کنید.

 

این جک ها برای آفرودها ایده آل هستند زیرا می توان از آنها در سطوح مختلف استفاده کرد. آنها برای زمین های نرم تر مانند خاک، ماسه یا برف به دلیل سطح قابل توجه ترشان عالی هستند. آنها همچنین قابل حمل هستند و در حالی که استفاده نمی شوند کمترین فضای را اشغال می کنند.

 

جک های ماشین چیست, بهترین جک های خودرو, معرفی بهترین جک های اتومبیل و کاربردهای آن ها

نمونه ای از جک های کشاورزی

 

6. جک های پنوماتیک (Pneumatic Jacks) :

جک پنوماتیک که به عنوان جک تلسکوپی نیز شناخته می شود، اغلب در تجارت تعمیر و نگهداری تجهیزات سنگین برای بالا بردن اتوبوس ها، کامیون ها و وسایل نقلیه ساختمانی استفاده می شود. استفاده از خودروهای کوچکتر توصیه نمی شود. تجهیزات سنگین و فعالیت های ساختمانی نمونه هایی از کاربردها هستند. 

 

انواع جک خودرو, آشنایی با انواع جک خودرو, معرفی انواع جک خودرو

جک های پنوماتیک

 

7. جک های لیفت (Hi-Lift Jack) :

اگر آفرود را دوست دارید، احتمالاً حداقل یک بار جک های لیفت را دیده اید. اینها همچنین جک های مزرعه ای هستند که برای بیرون کشیدن وسیله نقلیه از گل و لای یا در مواقعی که نیاز به لنگه است استفاده می شود. اینها می توانند ماشین را تا 5 فوت از زمین بلند کنند و 7000 پوند ارزیابی می شوند.

 

بلند کردن وسایل نقلیه خارج از جاده، تعمیر تجهیزات مزرعه، و آچارکشی تنها چند کاربرد هستند.

 

کاربردهای متفاوت جک خودرو, کاربردهای انواع جک, نحوه ی استفاده از انواع جک خودرو

جک های لیفت

 

8. آسترند جک (Strand Jack) :

اگر نیاز به بالابر سنگین باشد، جک وسیله ای در دسترس است. اینها به طور گسترده در ساخت و ساز و مهندسی به کار می روند و می توانند پل ها، نیروگاه ها و دیگر اجسام بزرگتر و سنگین تر را بالا ببرند.

 

بلند کردن کارهای سنگین، ساخت و ساز و مهندسی برخی از کاربردها هستند.

 

موارد استفاده از جک های خودرو, همه چیز درباره ی جک ها, جک ها چه هستند

آسترند جک

 

9. جک هیدرولیک (Hydraulic Jeck) :

جک سرویس هیدرولیک مکانیکی که توسط دسته میل لنگ کنترل می شود، کاربردهای مختلفی دارد. با این حال، معمولاً ارابه فرود در نیمه تریلرها، تریلرهای قایق و RVهای چرخ پنجم است.

 

برخی از کاربردها عبارتند از تریلر (قایق و حمل) و وسایل نقلیه تفریحی.

 

جک خودرو,آشنایی با انواع جک خودرو,کاربردهای متفاوت جک خودرو

جک هیدرولیک

 

10. جک چرخ دستی (Trolley Jack) :

جک ترولی که می تواند تا 4 تن را بلند کند و در گل و لای حرکت کند، مکانیزم ترمز دارد و یکی از ایمن ترین و آسان ترین جک ها برای کار در بسیاری از موقعیت ها است. این یکی دیگر از گزینه های خوب برای تعمیر و نگهداری خودرو است.

 

تعمیرات خودرو، تعمیر و نگهداری تجهیزات ویژه با وزن بالا، و پروژه های ساختمانی متوسط ​​تا سنگین، کاربردهای احتمالی هستند. 

 

 کاربردهای انواع جک, نحوه ی استفاده از انواع جک خودرو, موارد استفاده از جک های خودرو

جک ترولی

 

11. جک موتور سیکلت (Motorcycle Jack) :

کار بر روی دوچرخه ممکن است به دلیل موتورهای کوچک و کم حاشیه آنها دشوار باشد. کل دستگاه با استفاده از جک موتور سیکلت از روی زمین بلند می شود و امکان دسترسی ساده به بخش های حیاتی را فراهم می کند. همچنین ممکن است برای ATV ها و ماشین های برفی با تغییرات کمی استفاده شود.

 

تعمیر موتور سیکلت، ATV و ماشین های برفی تنها چند کاربرد هستند.

 

نحوه ی استفاده از انواع جک خودرو,همه چیز درباره ی جک ها,کارایی متفاوت جک های خودرو

جک موتور سیکلت

 

مشخصات جک ها

موارد زیر مشخصات ضروری جک بالابر هستند :

– ظرفیت بار یا بالابر

– حرکت یا بلند کردن ارتفاع

– حداقل ارتفاع

– حداکثر ارتفاع

– نوع جک: قیچی، جغجغه، پیچ و غیره

– منبع تغذیه: دستی، پنوماتیک، هیدرولیک، برقی و غیره

– برای ایمنی توقف و قفل می شوند.

 

چگونه از جک ماشین استفاده کنیم؟

مراحل استفاده صحیح از جک خودرو به شرح زیر است :

1. ماشین را در گاراژ بگذارید و قفل کنید.

برای شروع، باید ماشین خود را روی یک سطح سخت روی زمین پارک کنید. برای جلوگیری از غلتیدن تصادفی چرخ ها، از گوه های چرخ، تکه های چوب یا آجر برای متوقف کردن قرقره های پایین استفاده کنید. همچنین می توانید از ترمز اضطراری برای جلوگیری از غلتیدن خودرو استفاده کنید.

 

2. جک را در جای مناسب قرار دهید و آن را بالا ببرید

اکنون، از جک های خودرو استفاده کنید و مطمئن شوید که می توانند وزن وسیله نقلیه شما را تحمل کنند. اگر از جک مکانیکی وسیله نقلیه استفاده می کنید، میله و میل لنگ را وارد کنید، سپس جک را بالا بیاورید تا به نقطه بالابر خودرو متصل شود. اگر جک وسیله نقلیه هیدرولیک دارید، دستگیره را داخل بدنه جک قرار دهید و به آرامی دستگیره را حرکت دهید تا جک بالا بیاید تا با چهارچوب ماشین برخورد کند.

 

3. پایه های جک را در مکان های مناسب خود قرار دهید

پایه جک را در قسمت زیرین قاب خودرو، جایی که جک قرار دارد، قرار دهید. پایه جک را زیر نقطه جک قرار دهید، ارتفاع هوا را تنظیم کنید و طبق دستورالعمل با یک پین یا پیچ در جای خود محکم کنید. پس از نصب، خودرو را به آرامی پایین بیاورید تا روی پایه جک قرار گیرد.

 

4. اتومبیل را پایین بیاورید

به محض اینکه خودرو در موقعیت خود قرار گرفت جک را بردارید و به آرامی آن را فشار دهید تا مطمئن شوید که ایستاده و خودرو را محکم می کند. وقتی کارتان تمام شد، ماشین را یک یا دو اینچ با استفاده از جک بالا بیاورید تا پایه جک را بردارید.

 

با چرخاندن دسته جک یا میل لنگ در خلاف جهت عقربه های ساعت، خودرو را به آرامی پایین بیاورید. آخرین بار گیره یا گوه های چرخ را بردارید.

 

انتخاب صحیح جک :

اگر قصد خرید یک جک جدید را دارید، برنامه سبک و منبع تغذیه را تعیین کنید. و منظور ما از قدرت، فشار هیدرولیکی است که برای به جلو راندن مکانیزم با فشار دادن میله از آستین آن استفاده می شود.

 

اکثر جک های دستی آن هایی هستند که به «پمپ های دستی» معروف هستند. پمپاژ هوا به داخل شفت هیدرولیک با دسته، جک را با فشار دادن مجموعه میله به بیرون بالا می برد. اکثر جک های کف یا بطری های مسکونی به پمپ های اضافی برای بلند کردن خودرو به هوا نیاز دارند. از سوی دیگر، جک های ناسکار به گونه ای کالیبره شده اند که تمام سمت خودرو را در یک تا دو پمپ بالا می برند.

 

برخی دیگر به هوای فشرده متکی هستند، اما اثر نهایی یکسان است. قابلیت بالابر جک تاثیر بسزایی دارد. هر چه وزنه بیشتری که باید بلند شود، به احتمال زیاد به وزنه ای نیاز خواهید داشت که برای کار کردن به هوای فشرده نیاز دارد. برای کارکرد موثر و کارآمد جک، مغازه هایی که نیمه تریلرهای 25 تنی را برای تعویض تایر تولید می کنند، به یک کمپرسور سنگین نیاز دارند.

 

اقدامات احتیاطی ایمنی جک خودرو :

• مطمئن شوید که فقط از جک ماشین برای بلند کردن وسیله نقلیه از روی زمین استفاده می کنید و آن را برای مدت طولانی در آنجا رها نمی کنید.

 

• هنگام کار در زیر ماشین، به یاد داشته باشید که از پایه جک استفاده کنید. اگر از یک جک استفاده می کنید این کافی نیست. جک خودرو فقط زمانی ایمن می شود که چرخ چرخانده شود.

 

• برای جلوگیری از غلتیدن چرخ ها، از آجر ، گوه های چوبی یا چرخ های فلزی استفاده کنید.

 

• قبل از بلند کردن خودرو، آن را روی زمین صاف پارک کرده و ترمز دستی را بکشید این باعث کاهش احتمال چرخش می شود.

 

• به یاد داشته باشید که تعویض لاستیک ها در بزرگراه هرگز ایده خوبی نیست.

 

• جک و پایه جک خودرو را بسته به وزن خودرو انتخاب کنید.

 

مزایای استفاده از جک خودرو :

هنگام بلند کردن وسیله نقلیه، استفاده از جک ماشین مزایای مختلفی نسبت به روش های دیگر دارد. در حین کار زیر ماشین، فضای کافی برای حرکت می دهد. این برای کسانی که نیاز به انجام تعمیرات یا تعمیرات مستقل دارند، مانند مکانیک ها یا افرادی که تعمیرات خانه را انجام می دهند، مهم است.

 

دوم، جک های خودکار ممکن است برای بالا بردن خودروهایی که از راه های دیگر آسیب دیده اند یا تصادف کرده اند، استفاده شوند. این امکان را برای کارکنان اورژانس فراهم می کند تا به افراد گیر افتاده برسند یا آوارها را از جاده پاک کنند.

 

آخرین استفاده از جک های اتومبیل در حوزه اوقات فراغت است. به عنوان مثال، ممکن است از آنها برای بالا بردن وسیله نقلیه استفاده شود تا بتوان آن را از طریق زمین های ناهموار تر راند. این ممکن است آفرود را لذت بخش تر کند و در عین حال به محافظت از سیستم تعلیق خودرو در برابر آسیب کمک کند.

 

سوالات متداول :

1. چگونه یک جک خودرو مناسب انتخاب کنیم؟

برند و مدل وسیله نقلیه شما جک ماشینی را که نیاز دارید تعیین می کند. جک هیدرولیک برای اکثر خودروها مورد نیاز است. با این حال، جک دستی ممکن است در موارد نادر ضروری باشد. برای پیدا کردن جک مورد نیاز، دفترچه راهنمای مالک خودرو خود را مرور کنید.

 

2. آیا می توانیم از هر مایع هیدرولیکی در جک خودرو خود استفاده کنیم؟

خیر، اگر فقط از مایع هیدرولیکی که دفترچه راهنمای خودروی شما توصیه می کند استفاده کنید، مفید خواهد بود. اگر از مایع نامناسب استفاده کنید، جک شما آسیب می بیند و گارانتی شما باطل می شود.

 

3. چگونه باید از جک اتومبیل خود مراقبت کنیم؟

بسیار مهم است که جک خودروی خود را از نظر سایش و آسیب به طور مرتب بررسی کنید. برای جلوگیری از زنگ زدگی، پس از هر بار استفاده باید آن را تمیز کنید.

 

گردآوری : بخش خودرو بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین مطالب مجله خودرو(دنیای خودرو، بازار خودرو، اصول تعمیر و نگه داری خودرو و ...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022