روش های تشخیص خرابی ترمز دستی و علت آن چیست؟خرابی ترمز دستی, روش های خرابی ترمز دستی, روش تشخیص خرابی ترمز دستی

هر آنچه باید از خرابی ترمز دستی بدانید

 

خرابی ترمز دستی

ترمز دستی برای ثابت نگه داشتن خودرو در حالت بیکار یا پارک ضروری است. پیدا کردن خرابی ترمز دستی نه تنها می تواند ناامید کننده باشد، بلکه اگر روی تپه پارک کرده باشید می تواند باعث تصادف شود. در این مقاله بیتوته بررسی خواهیم کرد که چه چیزی باعث خرابی ترمز دستی می شود و علائم کلیدی برای تشخیص خرابی ترمز دستی را ارائه می دهیم.

ترمزهای دستی بخش مهمی از سیستم ترمز خودرو هستند.

علائم کشیده شدن کابل ترمز دستی

اگر کابل ترمز دستی بیش از حد فرسوده یا کشیده شود، نمی تواند ترمز دستی را به همان اندازه محکم بکشد. این باعث می شود که ترمز دستی نتواند وزن وسیله نقلیه را نگه دارد، که ممکن است باعث غلت خوردن یا خم شدن آن شود، حتی زمانی که ترمز دستی کاملاً بسته شده باشد.

 

تنظیم کابل ترمز دستی

این معمولاً در کنسول مرکزی که در آن ترمز دستی سنتی در خودرو یافت می شود، یافت می شود. دقیقاً در پشت اهرم، مهره های تنظیم را روی یک شفت خواهید دید. اگر نمی توانید آن را ببینید به این دلیل است که احتمالاً باید کنسول مرکزی را بردارید. معمولاً این کار به مکانیک شما واگذار می شود. بنابراین، با مکانیک خودرو خود تماس بگیرید.

 

نقش ترمز دستی

به کابل ترمز دستی، ترمز دستی یا ترمز اضطراری نیز گفته می شود. کابل های ترمز دستی ترمز اضطراری را عمل می کنند و معمولاً در ترمزهای عقب قرار دارند. در وسایل نقلیه جاده ای، این مکانیسمی است که برای بی حرکت نگه داشتن وسیله نقلیه در هنگام پارک کردن، استفاده می شود. این بسیار مفید است زیرا هنگامی که ماشین در شیب یا سطحی ناهموار پارک می شود از غلتیدن به جلو یا عقب جلوگیری می کند. ترمزهای دستی اغلب از یک کابل متصل به ترمزهای دو چرخ تشکیل شده است که سپس به مکانیزم کششی متصل می شود.

 

کابل اهرم ترمز دستی را به ترمزهای چرخ های عقب خودرو متصل می کند. بدون کابل کاملاً عملیاتی، نمی توان خودرو را محکم کرد یا از غلتیدن خودرو در سراشیبی جلوگیری کرد. کابل ها با استفاده کشیده می شوند و باید مرتباً بررسی شوند تا مطمئن شوید که نیازی به تنظیم ندارند.

 

کابل ها با گذشت زمان فرسوده می شوند و این می تواند منجر به ساییدگی شود. از دیگر مشکلات ترمز دستی می توان به زنگ زدگی قطعات متحرک و چسبیدن آن ها به طوری که ترمز دستی نمی تواند به طور کامل کشیده یا آزاد شود، می باشد. اگر کابل های ترمز دستی یا سایر قسمت های مکانیزم ترمز دستی خراب هستند، باید تعویض شوند. هنگام تعویض هر یک از اجزای سیستم ترمز مانند لنت یا دیسک، باید مطمئن شوید که کابل ها را بررسی کنید.

 

علت خرابی ترمز دستی چیست ؟

این می تواند ناشی از سایش در طول زمان، یا خرابی سیستم الکترونیکی کنترل کننده ترمز دستی باشد. خودروهایی که دارای ترمز دستی هستند نیز ممکن است احساس سستی در ترمز دستی داشته باشند که احتمالاً ناشی از کشیده شدن کابل است.

 

کابل ترمز دستی چقدر باید دوام بیاورد ؟

همچنین ممکن است نقاط اتصال خورده و زنگ بزنند یا حتی بشکنند. اگر کابل یا اتصالات در حین درگیر شدن ترمز دستی پاره شود، نمی توانید سیستم را جدا کنید. هیچ طول عمر مشخصی برای کابل آزاد کننده ترمز دستی شما وجود ندارد.

 

آیا کابل های ترمز دستی می توانند کشیده شوند ؟

کابل ها ممکن است بلغزند یا کشیده شوند، و در این موارد، ترمز دستی شما ممکن است فقط نیاز به کالیبراسیون مجدد داشته باشد. با گذشت زمان، این کابل ها شل می شوند و نیاز به تنظیم مجدد دارند. ممکن است لزوماً به کابل جدید نیاز نداشته باشید.

 

آیا می توانید ترمز دستی خود را ببندید ؟

وقتی کابل ترمز دستی کاملاً قطع شود، عواقب آن می تواند فاجعه بار باشد. به این معنی است که در حالت ثابت چیزی برای قفل کردن ماشین در جای خود وجود ندارد.

 

تعویض کابل ترمز دستی

ترمز دستی در اکثر خودروها یک اتصال مکانیکی از میله ها و کابل ها است که توسط یک اهرم در کف یا داشبورد خودرو کار می کند. در طی یک دوره زمانی، اتصال فرسوده می شود - کابل ها شل می شوند، یا نقاط محوری و پین های اتصال به شدت شیاردار می شوند و باعث ایجاد شلی می شوند. می توانید سایش را جبران کنید تا زمانی که تنظیم کننده ترمز دستی دیگر شل نشود، سپس باید قطعات جدیدی را نصب کنید.

 

نحوه ی تشخیص خرابی ترمز دستی, علت های خرابی ترمز دستی, علت خرابی ترمز دستی چیست

دلایل خرابی ترمز دستی

 

انواع ترمز دستی

همچنین به عنوان ترمز اضطراری یا ترمز الکترونیکی شناخته می شود، ترمز دستی یا یک اهرم دستی یا مکانیکی است. از طریق کابل فلزی به چرخ های عقب متصل می شود. ترمز دستی را در بین دو صندلی جلو یا در سمت چپ پدال بنزین و ترمز خواهید دید. به درستی می توان آن را به عنوان یک سیستم ترمز پشتیبان توصیف کرد که زمانی که ترمزهای اولیه کار نمی کنند وارد عمل می شود.

 

چه زمانی باید از ترمز دستی استفاده کنیم ؟

بسیاری از مردم این تصور غلط را دارند که اگر روی تپه پارک می کنند یا وسیله نقلیه شما گیربکس دستی دارد، فقط باید از ترمز دستی استفاده کنند. همیشه باید از ترمز دستی خود استفاده کنید - این عادت خوبی است که ایجاد می شود. استفاده از ترمز دستی به طور منظم به حفظ عملکرد مناسب آن کمک می کند. هنگامی که از ترمز اضطراری استفاده نمی کنید، ممکن است خورده شود و تا زمانی که واقعاً به آن نیاز نداشته باشید، متوجه وجود مشکل نخواهید شد.

 

با گرفتن ترمز دستی هر بار که پارک می کنید، می توانید مطمئن باشید که وسیله نقلیه شما لیز نمی زند. سطح دیگری از امنیت را اضافه می کند و فشار وارده بر قسمت های انتقال نیرو و خط محرکه را کاهش می دهد.

 

اگر دچار از دست دادن کامل ترمز شدید، به آرامی ترمز اضطراری را فشار دهید. در حالی که ترمز دستی شما عمدتاً برای نگه داشتن خودرو در جای خود استفاده می شود، می تواند به شما کمک کند تا با خیال راحت خودرو خود را در شرایط اضطراری متوقف کنید. به خاطر داشته باشید که این وسیله نقلیه شما را به توقف ناگهانی نمی رساند - فقط می تواند به توقف آرام آن کمک کند.

 

چگونه متوجه می شوید که ترمز دستی شما فرسوده شده است؟

– پدال ترمز را فشار دهید، این کار مانع حرکت خودرو به جلو یا عقب می شود.

– ترمز دستی را رها کرده و دوباره آن را فشار دهید.

– پای خود را از روی پدال ترمز بردارید - اگر وسیله نقلیه ثابت بماند و ترمز دستی خیلی به سمت بالا حرکت نکرده باشد، همه چیز باید درست باشد.

 

اگر هنگام رانندگی ترمز دستی را روشن بگذارید چه اتفاقی می افتد؟

اگر اجازه دهید برای مدت طولانی درگیر بماند، رانندگی با ترمز دستی روشن می تواند باعث سایش زودهنگام اجزای ترمز شود و حتی می تواند منجر به آسیب به بلبرینگ چرخ یا خرابی فاجعه بار قطعات نزدیک یا مرتبط با سیستم ترمز شود.

 

در صورت بروز هرگونه علائم سایش، تعویض کابل ترمز دستی بسیار مهم است.

 

علائم کشیده شدن کابل ترمز دستی, تنظیم کابل ترمز دستی, نقش ترمز دستی,

آزمایش تپه برای تست ترمز دستی

 

8 علامت خرابی ترمز دستی :

در اینجا 8 علامت خرابی ترمز دستی آورده شده است :

ترمزهای دستی آخرین خط دفاعی شما برای جلوگیری از تصادفات هستند. آنها به ویژه هنگام رانندگی در مناطق شیب دار و تپه ای مهم هستند. بیشتر مردم تمایل ندارند ترمزهای دستی خود را به طور منظم تعمیر و تعویض کنند و همین باعث می شود، که به مرور زمان فرسوده شوند. با این حال، تشخیص این 8 علامت خرابی ترمز دستی در زمان مناسب ممکن است هم جان شما و ماشینتان را نجات دهد.

 

1. ماشین در حالی که ترمز دستی درگیر است ساکن نیست

یکی از نشانه های خرابی ترمز دستی زمانی است که ترمز دستی را گرفته و خودرو به حرکت خود ادامه می دهد. این می تواند ناشی از سایش در طول زمان، یا خرابی سیستم الکترونیکی کنترل کننده ترمز دستی باشد. خودروهایی که دارای ترمز دستی هستند نیز ممکن است احساس سستی در ترمز دستی داشته باشند که احتمالاً ناشی از کشیده شدن کابل است.

 

2. چراغ هشدار ترمز دستی ظاهر می شود

واضح ترین نشانه خرابی ترمز دستی، روشن شدن چراغ هشدار ثابت «ترمز دستی» یا چشمک زن است، حتی زمانی که ترمز دستی فعال نشده باشد. حتی تلاش برای درگیر کردن ترمز دستی می تواند یک پیام هشدار دهنده باشد که نشان دهنده نقص سیستم ترمز است.

 

با این حال، گاهی اوقات چراغ های هشدار ممکن است خود معیوب باشند، بنابراین عاقلانه است که دفترچه راهنمای خود را بررسی کنید. اگر فکر می کنید نقصی وجود دارد، با گاراژ محلی خود تماس بگیرید تا به تشخیص مشکل کمک کند. می توانید متوجه شوید که دلیل آن نقص الکترونیکی است.

 

3. شتاب آهسته تر از حد معمول

یکی دیگر از ویژگی های بارز ترمز دستی خراب، شتاب کندتر از حد معمول خودرو است. این می تواند ناشی از درگیر شدن مداوم ترمز دستی باشد که باعث افزایش اصطکاک چرخ ها می شود. گاهی اوقات حتی چراغ های هشدار داشبورد شما ممکن است این مشکل را تشخیص ندهند، زیرا ممکن است مانعی وجود داشته باشد که باعث شود حسگرها این مشکل را از دست بدهند. در صورت ایمن بودن، چرخ ها را بررسی کنید تا ببینید آیا چیزی آشکار باعث ایجاد مشکل شده است یا خیر.

 

4. ترمز دستی خیلی سفت است 

اگر احساس می کنید ترمز دستی شما سفت تر از حد معمول است، می تواند نشانه ای از مشکل سیم کشی باشد. استفاده از ترمز دستی سفت در شرایط اضطراری دشوارتر است. جدای از آن، یک کابل ترمز دستی سفت ممکن است به خودروی شما اجازه ندهد که در هنگام ترمزگیری با ضربه ای برخورد کند. این می تواند باعث شود تایرهای شما سریعتر از حد انتظار فرسوده شوند.

 

5. ترمز دستی خیلی شل است

سیمی که تراز نیست، کشیده یا شل شده است نیز ممکن است اثر معکوس داشته باشد و باعث ایجاد احساس لرزش در ترمز دستی شما شود. این کار قفل کردن آن را در موقعیت ترمزگیری دشوار می کند.

 

6. "آزمون تپه"

یکی از راه های بررسی اینکه آیا ترمز دستی شما کار می کند یا خیر این است که ماشین خود را در یک شیب با استفاده از ترمز دستی پارک کنید. اگر ترمز دستی کار می کند، خودروی شما باید به جای حرکت کردن در جای خود بماند. اگر ماشین شما شروع به سر خوردن کرد، این نشانه خرابی ترمز دستی است.

 

7. عدم مقاومت در هنگام ترمزگیری

آیا تا به حال شده به طور تصادفی با ترمز دستی شتاب بگیرید؟ اگر اینگونه بوده است می دانید که چه مقاومتی ایجاد می کند. در حالی که این برای خودروی شما مضر است، اما نشانه آن است که ترمز دستی شما کار می کند. همانطور که ماشین شما کارکرده تر می شود، اگر ترمز دستی را روشن بگذارید، ممکن است اصلاً مقاومتی احساس نکنید. این یک علامت معمولاً نادیده گرفته شده از خرابی ترمز دستی است. ناگفته نماند که اگر ترمز دستی شما اصطکاک ایجاد نمی کند، نمی توانید برای توقف در شرایط اضطراری به آن اعتماد کنید.

 

8. ترمز دستی هنگام ترمزگیری از بین نمی رود

اگر حتی پس از کشیدن ترمز دستی احساس کشیدگی کردید، به این معنی است که ترمز دستی شما به طور کامل باز نشده است. دلیلش این است که کابل ها ترمزها را به طور کامل از روی چرخ ها نکشیده اند.

 

همچنین ممکن است هنگام تلاش برای افزایش سرعت، صدای جیرجیر از چرخ های عقب خود بشنوید. این نیز نشانه ای از خرابی ترمز دستی است. ترمز دستی معمولاً با فرسوده شدن (کارکرده شدن) خودرو فرسوده یا شل می شود. اما خبر خوب این است که در صورت نیاز تعمیر و تعویض می شود.

 

گردآوری: بخش خودرو بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین مطالب مجله خودرو(دنیای خودرو، بازار خودرو، اصول تعمیر و نگه داری خودرو و ...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022