علل روغن ریزی خودرو و تعمیر روغن ریزی خودروتعمیر روغن ریزی خودرو, دلایل روغن ریزی خودرو, روغن ریزی خودرو

دلایل روغن ریزی خودرو + تعمیر و پیشگیری

 

روغن ریزی خودرو

روغن ریزی خودرو از جمله مشکلاتی است که احتمالا هر راننده ای با آن مواجه میشود. همچنین وسایل نقلیه دیگر نیز ممکن است دچار روغن ریزی شوند اما ما در این مقاله به بررسی علت ها، تاثیرات و تعمیر روغن ریزی خودرو می پردازیم.

درباره روغن ریزی خودرو

روغن ریزی خودرو مشکلی است که می تواند به علت های مختلفی اتفاق بیوفتد. در خودرو ها چهار نوع روغن مختلف وجود دارد که در ابتدا باید نوع آن را تشخیص دهید. در بیشتر مواقع روغن ریزی خودرو از موتور می باشد. پمپاژ پر قدرت روغن موتور به بخش های مختلف با سرعت بسیار بالا توسط کانال های رفت و بازگشت روغن به کارتل با فشار نسبتا کمتر توسط کانال های بازگشت جهت روانکاوی قطعات، باعث می شود روغن موجود درون موتور و میان یاتاقان ها همواره به دنبال راهی برای خروج باشد و از کوچیک ترین حفره ای به سرعت نشت کند.

 

علت نشت روغن از زیر خودرو, تشخیص روغن ریزی خودرو, انواع روغن ریزی خودرو

روغن ریزی موتور از رایج ترین نوع روغن ریزی خودرو است

 

کوچک ترین سوراخ یا عدم آب بندی لوله های منتقل کننده، واشر یا ترک و شکستگی در مخزن روغن باعث بیرون ریختن روغن و مشکلات جدی ای میشود به همین دلیل با مشاهده روغن ریزی باید هرچه سریع تر برای رفع آن اقدام کنید. اولین گام برای فهمیدن علت روغن ریزی، تشخیص نوع روغن می باشد.

 

انواع روغن ریزی خودرو

به منظور یافتن دلایل این مشکل بهتر است ابتدا تکه کارتن تمیزی زیر ماشین قرار دهید تا راحت تر نوع روغن را تشخیص دهید. این اتفاق به صورت کلی با چهار نوع مختلف تقسیم می شود که عبارتند از:

 

جلوگیری از روغن ریزی خودرو, روغن ریزی خودرو, علل روغن ریزی خودرو

ابتدا باید بخشی که روغن ریزی دارد و قطعه معیوب را بیابید

 

● روغن ریزی موتور

روغن موتور معمولا قهوه ای رنگ با غلظتی متوسط و لغزندگی بالا است که بوی خاصی ندارد. در صورتی که متوجه شدید روغن ریزی به علت نشتی از موتور خودرو است باید منبع دقیق آن را پیدا کنید. بدین منظور مسیر روغن ریزی روی قطعات موتور را دنبال کنید تا به قطعه معیوب برسید. هرچقدر بیشتر به سمت بالا حرکت کنید یعنی قطعات پایین سالم هستند. از رایج ترین بخش هایی که دچار مشکل می شوند از پایین عبارتند از پیچ کارتل، واشر کارتل، کاسه نمد طرفین میل لنگ، لاستیک های چکمه ای سنسور فشار روغن، فیلتر روغن، واشر سر سیلندر، پمپ بنزین مکانیکی، کاسه نمد میل سوپاپ، کاسه نمد دلکو، واشر درب سوپاپ و درب محفظه روغن.

 

در صورتی که علت روغن ریزی مشکلات ساده و سطحی مانند سوراخ شدن کارتل یا از بین رفتن واشر دور آن باشد به سادگی می توانید با چسب های مقاوم دربرابر حرارت آنرا تعمیر کرده یا واشر را تعویض کنید. اما اگر علت آن مشکل پیچیده ای همچون شکستگی در بدنه موتور و... باشد باید این کار را به مکانیکی ماهر بسپارید.

 

● روغن ریزی از بخش هیدرولیک

روغن هیدرولیک معمولا قرمز رنگ می باشد و نسبت به روغن موتور غلظت کمتری دارد. این بخش نیز مانند موتور از پمپ و قطعاتی فلزی و لاستیکی طراحی شده است که ممکن است نشتی در انها رخ دهد اما شایع ترین دلیل آن مربوط به روغن ریزی از فشنگی کنترل فشار روغن در این سیستم است. برای پیدا کردن بخش معیوب می توانید مانند روش قبل عمل کنید.

 

● روغن ریزی خودرو از سیستم ترمز

روغن ترمز ممکن است در رنگ های مختلفی مورد استفاده قرار بگیرد. غلظت آن بسیار پایین است و کاربرد آن در سیستم ترمز به منظور انتقال نیرو است. نشتی یا کم شدن روغن ترمز با کم شدن آن یا رد خیسی در داخل رینگ لاستیک همراه است و تشخیص دقیق علت این موضوع توسط فرد ماهری صورت می پذیرد.

 

روغن ریزی خودرو از گیربکس

 

 علل روغن ریزی خودرو, تعمیر روغن ریزی خودرو, دلایل روغن ریزی خودرو

روغن ریزی گیربکس به روغن ریزی از موتور شباهت دارد

 

روغن گیربکس و موتور شباهت های بسیاری به یکدیگر دارند و تشخیص آنها از یکدیگر بسیار دشوار است اما برای فهمیدن محل روغن ریزی مانند پیدا کردن محل معیوب در موتور عمل می کنیم که با دنبال کردن رد روغن ریزی همراه است.

 

دلایل روغن ریزی خودرو

همانطور که متوجه شدید این مشکل دلایل متفاوتی دارد اما از رایج ترین علل می توان به این موارد اشاره کرد:

● پیستون و سیلندر

● چرخ دنده‌های گیربکس

● سوپاپ‌ها

● اسبک و میل اسبک‌ها

● میل بادامک

● فنر سوپاپ

● و …

توجه کنید که نقش روغن در موتور تنها روان کردن فرایند نیست و تاثیر بسیاری در خنک کردن آن دارد پس در صورت مشاهده این مشکل سریعا برای رفع آن اقدام کنید.

 

تاثیرات روغن ریزی

از جمله تاثیرات و مشکلاتی که می توانند به علت روغن ریزی خودرو اتفاق بیوفتند عبارتند از:

● سوختن موتور

● چسبیدن پیستون ها به سیلندر

● خرابی یاتاقان (یاتاقان زدن خودرو) و خرابی میل لنگ

● خرابی سوپاپ ها و فنر سوپاپ ها

همانطور که متوجه شدید این مشکلات به قدری پر دردسر و هزینه ساز هستند که باعث شوند در صورت مواجه شدن به روغن ریزی آن را جدی بگیرید و برای تعمیر آن اقدام کنید.

 

تعمیر روغن ریزی خودرو

پیش تر نیز اشاره کردیم که در صورت سطحی بودن خودتان قادر به تعمیر و جلوگیری از روغن ریزی خودرو هستید و نیازی نیست نگران آن باشید. بدین منظور باید در ابتدا محدوده تقریبی را تشخیص دهید. برای رفع این مشکل در خودرو این مراحل را دنبال کنید:

 

 علل روغن ریزی خودرو, تعمیر روغن ریزی خودرو, دلایل روغن ریزی خودرو

در صورت نیافتن مشکل حتما به مکانیک مراجعه کنید

 

● معمولا این مشکل با مشاهده لکه های روغن در زیر ماشین در مکانی که آن را پارک شده است تشخیص داده می شود. ابتدا نوع روغن را تشخیص داده و پس از آن می توانید به راحتی محدوده تقریبی روغن ریزی را مشخص کنید که ممکن است محفظه موتور،۷ نیمه میانی خودرو یا چرخ های عقب و... باشد. 

 

● در صورت وجود آلودگی هایی که مانع یافتن خط روغن می شوند ماشین خود را به کارواش ببرید تا محدوده ای که روغن ریزی دارد را به خوبی شستشو دهند. بدین منظور تمام قطعات موجود در آن بخش یا موتور شویی در صورت مشکل در محفظه موتور الزامی است. 

 

● پس از آن به طور معمولی برای طی کردن مسافتی حدودا ۳۰۰ کیلومتری از خودروی خود استفاده کنید. (نهایتا سه روز)

 

● حالا می توانید به راحتی با دنبال کردن مسیر روغن ریزی به قطعه خرابی که باعث این مشکل شده است دست یابید و در جهت تعمیر آن اقدام کنید.

 

● اگر این مشکل جزئی است خودتان دست به کار شوید و آن را برطرف کنید اما در صورت پیچیدگی می توانید آن را به یک مکانیک بسپارید. روش برطرف کردن این مشکل نیز با توجه به نوع خرابی ممکن است از تعویض کاسه نمد ها تا آب بندی سنسور ها با نوار تفلون یا ترمیم شکستگی های بدنه و خرابی پیچ ها با چسب و جوش متفاوت باشد.

 

جلوگیری از روغن ریزی خودرو

پیش از اینکه به این موضوع بپردازیم به این نکته توجه کنید که معمولا روغن ریزی خودرو با مرور زمان اتفاق می افتد و کار زیادی از دست مان بر نمی اید. اما موضوعاتی ساده مانند حفاظت از کارتل به وسیله سینی زیر خودرو یا تهیه کاور مخصوص برای آن، فشار نیاوردن به موتور جهت حفاظت و پیشگیری از سوختن واشر ها و عدم باز کردن یا تعویض روغن خودرو بدون تخصص می توانند از این مشکل جلوگیری کنند.

 

تعمیر روغن ریزی خودرو, دلایل روغن ریزی خودرو, روغن ریزی خودرو

بررسی سطح روغن و اقدامات پیشگیرانه در کاهش احتمال خرابی و روغن ریزی تاثیر دارند

 

جمع بندی

روغن ریزی خودرو مشکلی رایج است که به علت های مختلفی اتفاق می افتد. در بیشتر مواقع این مشکل با گذشت زمان و ایجاد فرسودگی در قطعات اتفاق می افتد و باید سریعا جهت رفع این مشکل اقدام کنید. روغن ریزی می تواند باعث مشکلات بسیاری با توجه به ناحیه معیوب شود. همچنین بهتر است از یک روغن موتور مرغوب و مناسب استفاده کنید و تعویض آن را به فردی ماهر بسپارید.

 

گردآوری:بخش خودرو بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------