همه چیز درباره روغن هیدرولیکروغن هیدرولیک, همه چیز درباره روغن هیدرولیک, روغن هیدرولیک در خودرو

کاربرد روغن هیدرولیک

 

روغن هیدرولیک چیست و چه کاربردی دارد ؟

روغن هیدرولیک که به عنوان سیال هیدرولیک نیز شناخته می شود، یک سیال مصنوعی (ساخت بشر) یا بر پایه مواد معدنی و غیر قابل تراکم است که برای انتقال نیرو در ماشین آلات و تجهیزات هیدرولیک استفاده می شود.

روغن هیدرولیک چیست؟

روغن هیدرولیک وسیله  ای است که توسط آن نیرو در ماشین های هیدرولیک منتقل می شود. روغن هیدرولیک متشکل از روغن ها و مواد افزودنی است که برای انتقال نیرو و در عین حال به عنوان روان کننده و خنک کننده طراحی شده اند. این روغن در طیف وسیعی از دماها موثر است و سایش، زنگ زدگی و خوردگی تجهیزات را کاهش می دهد.

 

روغن هیدرولیک به دلایل مشابه روغن استفاده می شود، اما کاربرد وسیع تری در سیستم های خودرو مانند گیربکس های اتوماتیک، و همچنین ترمزهای برقی و فرمان دارد. سیستم های هواپیما نیز به مایعات هیدرولیک نیاز دارند. ویسکوزیته در انتخاب چنین روغنی از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

روغن هیدرولیک یک سیال غیر قابل تراکم است که برای انتقال نیرو در ماشین آلات و تجهیزات هیدرولیک استفاده می شود. در غیر این صورت به عنوان سیال هیدرولیک شناخته می شود، روغن هیدرولیک می تواند بر پایه مصنوعی یا معدنی باشد.

 

اگرچه این سیال مفید معمولاً در انتقال نیرو استفاده می شود، سیال هیدرولیک می تواند به عنوان درزگیر، خنک کننده و روان کننده در ماشین آلات و تجهیزات عمل کند.

 

تفاوت اصلی بین روغن هیدرولیک مصنوعی و معدنی

اکثر روغن هایی که تولید می شوند یا بر پایه مواد معدنی یا مصنوعی هستند. روغن های هیدرولیک بر پایه معدنی از بخش های نفت خام مشتق می شوند در حالی که روغن های هیدرولیک مصنوعی با استفاده از سیالات پایه تولید شده شیمیایی ساخته می شوند.

 

روغن های مصنوعی را می توان برای ایجاد خواص فیزیکی برتر در مقایسه با روغن های معدنی قرار داد، به عنوان مثال عملکرد دمای بالا، زیست تخریب پذیری و پایداری اکسیداسیون فرموله کرد.

 

سیستم های هیدرولیک چگونه کار می کنند؟

نقش کلیدی روغن هیدرولیک در یک سیستم هیدرولیک انتقال نیرو از یک سر آن سیستم به انتهای دیگر از طریق اجزای مختلف هیدرولیک است.

 

هنگامی که یک نیروی خارجی به سیال هیدرولیک غیرقابل تراکم - معمولاً از یک پیستون در داخل یک سیلندر - اعمال می شود، روغن از طریق سیستم هیدرولیک رانده می شود و در نهایت نیرویی را در قسمت دیگری از سیستم ایجاد می کند. این منجر به یک حرکت یا عمل می شود.

 

معمولاً اعمال نیرو به مواد منجر به تراکم می شود، بنابراین ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که آیا روغن هیدرولیک تراکم پذیر است یا خیر، اما یکی از ویژگی های کلیدی سیالات هیدرولیک این است که آنها باید غیر قابل تراکم باشند.

 

"غیر قابل تراکم" به این معنی است که سیال نمی تواند فشرده شود. مایعات تا حدی قابل تراکم هستند، اما بسیار ناچیز است و برای راهنمای ما در نظر گرفته نمی شود. در مقابل، گازها قابل تراکم هستند و بنابراین در هیدرولیک استفاده نمی شوند.

 

روغن هیدرولیک برای چه مواردی استفاده می شود ؟

سیالات هیدرولیک در هر صنعت کاربردهای بسیاری دارد. برای اینکه به شما ایده ای در مورد طیف وسیعی از کاربردهای سیال هیدرولیک و اینکه چرا روغن هیدرولیک صنعتی بسیار مهم است، ارائه دهیم، در اینجا 10 نمونه از تجهیزات و ماشین آلات استفاده شده از روغن هیدرولیک آورده شده است:

 

کامیون های لیفتراک - سیستم هیدرولیک در لیفتراکها و استکرها برای کمک به نیرو دادن به چنگال های فوق العاده قوی که نیاز به بلند کردن برخی از کالاهای بسیار سنگین دارند، بسیار مهم است.

 

لاگ اسپلیتر – مکانیزم رم در لاگ اسپلیتر هیدرولیک به روغن هیدرولیک در داخل نیاز دارد تا قدرت فوق العاده ای به آن بدهد که می تواند لاگ اسپلیت را به راحتی تقسیم کند.

 

بالابرهای خودرو – بالابرهای خودرو (جک خودرو، بالابر خودرو و غیره) برای کمک به محدوده قدرت زیاد خود به روغن جک هیدرولیک نیاز دارند! این نوع ماشین آلات برای ایمنی و شدت عملکرد خود به روغن هیدرولیک قابل اعتماد نیاز دارد. سیال هیدرولیک برای بالابر خودرو تمایل به درجه ویسکوزیته بالاتر برای فشار بالا دارد.

 

رایت استندر - رایت استند پایه ای روی ماشین چمن زنی است که معمولاً برای مناطق محدود چمن دار مناسب است. قسمت هیدرولیک این ماشین ها برای برق، نیاز به روغن هیدرولیک دارد.

 

برف روب ها (برف روب ها) - روغن هیدرولیک برای برف روب و تجهیزات شخم در عملکرد قدرتمند بالابر هیدرولیک، حرکات شیب و زاویه تیغه برف روب ضروری است. شرایط آب و هوایی سرد مرتبط با استفاده از گاوآهن به این معنی است که سیال هیدرولیک مورد استفاده در برف روب با افزودنی های ضد یخ مخلوط می شود.

 

فرمان اسکید (لودر و فرمان اسکید) - روغن هیدرولیک فرمان اسکید، به اندازه دستگاهی که با آن کار می کند همه کاره است. برای بسیاری از کارهایی که این دستگاه می تواند به خوبی انجام دهد، روغن هیدرولیک همیشه نقش مهمی ایفا می کند.

 

هواپیما (هواپیما) - در بخش هوانوردی، ضروری است که روغن هیدرولیک هواپیما قابل اعتماد باشد زیرا برای سیستم های کنترل هوانوردی، درهای آشیانه هواپیما، جک های هواپیما و کنترل هواپیما استفاده می شود.

 

ابزار هوا - ابزار هوا و کمپرسورهای هوا به روغن هیدرولیک فشار بالا نیاز دارند که حاوی مواد افزودنی ضد سایش برای محافظت است.

 

تراکتورها - روغن هیدرولیک تراکتور برای عملکرد ترمزهای هیدرولیک و سیستم های هیدرولیک در وسایل نقلیه و ماشین آلات کشاورزی ضروری است. برای تامین روغن هیدرولیک تراکتور خود، باید از یک سازنده معتبر استفاده کنید تا مطمئن شوید که ماشین آلات و وسایل نقلیه گران قیمت شما به خوبی مراقبت و محافظت می شوند.

 

کشتی های کروز و صنعت دریایی - اگر به اندازه کافی خوش شانس بوده اید که با کشتی کروز بروید، راحتی را در دریا احساس خواهید کرد. روغن هیدرولیک در بسیاری از کشتی های دریایی برای تثبیت کننده ها استفاده می شود. تثبیت کننده ها میزان چرخش را کاهش می دهند، که می تواند بر تعادل کشتی تأثیر بگذارد و باعث شود که شما دچار دریازدگی و دریا گرفتگی نشوید. این تنها یکی از کاربردهای دیگر روغن هیدرولیک در کشتی های دریایی است.

 

خواص سیال هیدرولیک

خواص و ویژگی های هر روغن هیدرولیک برای توانایی سیستم هیدرولیک شما، برای کار در شرایط عملیاتی مورد نیاز، برای استفاده از آن، بسیار مهم است. این امر به ویژه در مورد روغن های هیدرولیک صنعتی یا تجاری صادق است. بنابراین، برای اینکه یک روغن هیدرولیک مفید باشد، باید خواص زیر را داشته باشد:

 

– غیر قابل تراکم

– در محدوده دمای عملیاتی، از نظر حرارتی پایدار است

– مقاوم در برابر آتش

– برای سیستم خود خورنده نیست

– ضد سایش برای سیستم

– تمایل کم به کاویتاسیون

– تحمل آب (مقاومت در برابر آلودگی آب)

– دفع کامل آب

– ویسکوزیته ثابت، صرف نظر از دما

– عمر طولانی

– مقرون به صرفه

 

تعداد کمی از مایعات وجود دارند که کاملاً معیارهای فوق را داشته باشند. با این حال، طیف گسترده ای از روغن های هیدرولیک وجود دارد که دارای ویژگی ‌های فوق برای شرایطی که از آنها استفاده می شود، تخصص دارند. این شرایط می تواند از نیاز به کار در دماهای پایین (روغن هیدرولیک زمستانی)، دماهای بالا و انواع دیگر متغیر باشد.

 

محتویات روغن هیدرولیک

روغن هیدرولیک از ترکیبات مختلف و با یک سیال پایه ساخته شده است. این مواد را می توان اغلب بسته به نوع روغن مورد نیازتان مخلوط کرد.

 

به طور کلی، مایعات هیدرولیک از موارد زیر تشکیل می شوند:

 

– روغن معدنی

– استرها

– گلیکول

– سیلیکون

– اترها

– استرها

– برخی مواد شیمیایی دیگر که تلفظ آنها سخت است!

 

برای کاربردهای متنوع سیال هیدرولیک، مخلوط کن ها روغن پایه را با انواع مختلف افزودنی مخلوط می کنند تا خواص متفاوتی به روغن بدهند.

 

نکاتی برای تعویض روغن هیدرولیک, انواع روغن هیدرولیک, چگونه روغن هیدرولیک را تعویض کنید

روغن هیدرولیک خودرو

 

افزودنی های روغن هیدرولیک

بسته به نحوه استفاده شما از روغن هیدرولیک، افزودنی های اضافی متغییر است که به عملکرد آن در شرایط مختلف کمک می کند. مواد افزودنی مختلف سیال هیدرولیک عبارتند از:

 

ضد سایش - به افزایش عمر تجهیزات و ماشین آلات کمک می کند، این را در مایعات هیدرولیک نوع AW خواهید دید.

 

Cold Flow – افزودنی هایی که امکان استفاده در شرایط آب و هوایی شدیدا سرد را فراهم می کند.

 

ضد کف - یک ماده ضد کف برای روغن هیدرولیک باعث کاهش کف در مایع می شود که می تواند توسط مواد شوینده ایجاد شود. این کف کردن می تواند کیفیت روانکاری محصول را کاهش داده و در نتیجه باعث آسیب شود.

 

آنتی اکسیدان – امکان استفاده طولانی مدت بدون تغییر روغن را فراهم می کند و همچنین رسوبات لجن را کاهش می دهد.

 

ضد زنگ - یک پوشش محافظ ایجاد می کند که خطر آسیب زنگ ناشی از تماس با اکسیژن را کاهش می دهد.

 

این افزودنی ها به تنهایی و با هم، در ترکیبات مختلفی که برای اهداف مختلف ایجاد می شوند استفاده می شوند. خواص روغن هیدرولیک بسته به مواد افزودنی مورد استفاده قابل تغییر است، اما از ویژگی های معمولی آن می تواند به شاخص ویسکوزیته بالا و غیر قابل تراکم اشاره کرد.

 

در زیر فهرستی از کاربردهای متداول روغن هیدرولیک و نوع افزودنی هایی که ممکن است به روغن اضافه شود تا به عملکرد آن در سطح بهینه آن کمک کند، آورده شده است.

 

روغن هیدرولیک برای زمستان

برق هیدرولیک در برخی از سردترین نقاط روی زمین مورد نیاز است. در این موارد از افزودنی های ضد یخ برای جلوگیری از یخ زدگی یا اپیلاسیون سیال استفاده می شود. روغن هیدرولیک دمای پایین، معمولاً به عنوان نامی برای سیالی استفاده می شود که باید در شرایط یخبندان استفاده شود.

 

روغن هیدرولیک برای کاربردهای با حرارت بالا

تحت حرارت زیاد، روغن کمتر چسبناک می شود و راحت تر جریان می یابد، به این معنی که می تواند نشت کند یا خواص مورد نیاز خود را از دست بدهد. افزودنی ها برای حفظ ویسکوزیته برای سیالات مورد استفاده در کاربردهایی که شامل قرار گرفتن در معرض دماهای بالاتر هستند استفاده می شود.

 

روغن هیدرولیک برای مصارف سنگین

روغن هیدرولیک سنگین برای محیط های پرفشار لازم است که سیال باید بتواند با مقادیر زیادی تنش مقابله کند. افزودنی های روغن هیدرولیک مورد استفاده در اینجا معمولاً دارای خواص ضد سایش هستند. روغن هیدرولیک ضد سایش یکی از رایج ترین ترکیبات مورد استفاده در صنعت و ساختمان است.

 

روغن هیدرولیک سازگار با محیط زیست

روغن هیدرولیک زیست تخریب پذیر در کاربردهایی استفاده می شود که نشت یا نشت نفت می تواند به طور بالقوه محیط را آلوده کند. روغن پایه معمولی برای نسخه های زیست تخریب پذیر روغن هیدرولیک، شامل: روغن کلزا و برخی روغن های گیاهی دیگر است.

 

روغن هیدرولیک زیست محیطی برای کسانی که از ماشین آلات هیدرولیک در مزارع، جنگل ها یا مکان های حساس زیست محیطی مشابه آن استفاده می کنند، مورد توجه است. این به این دلیل است که روغن از یک سیال پایه زیست تخریب پذیر ساخته شده است و بنابراین در صورت نشت به طور طبیعی تجزیه می شود.

 

نقش روغن هیدرولیک در یک سیستم هیدرولیک, همه چیز درمورد روغن هیدرولیک, تفاوت اصلی بین روغن هیدرولیک مصنوعی و معدنی

روغن هیدرولیک برای زمستان

 

چرا آنالیز روغن هیدرولیک مهم است؟

اهمیت تجزیه و تحلیل روغن باید در لیست هر کسی قرار گیرد. در زیر فهرستی از چند دلیل وجود دارد که چرا نباید آن را نادیده گرفت و چگونه هزینه های خود را چندین برابر می کند:

 

• هزینه های مربوط به تعویض پیش از موعد روغن را کاهش می دهد.

• با شناسایی زودهنگام مشکلات، آسیب به ماشین آلات شما را به حداقل می رساند.

• پتانسیل افزایش عمر و عملکرد ماشین آلات را دارد.

• خطر آسیب به ماشین آلات و محصولات را کاهش می دهد.

• خطر آسیب به افراد و هزینه های بیشتر در دعاوی و خسارت را کاهش می دهد.

 

محدوده دمای روغن هیدرولیک

بسته به کاربرد سیال هیدرولیک، ممکن است در معرض دمای سرد یا گرم باشد. در برخی موارد، روغن هیدرولیک می تواند در معرض دماهای سرد و گرم قرار گیرد که اگر روغن با مواد افزودنی مناسب ترکیب نشده باشد، می تواند روغن را بی مصرف کند.

 

سیالات هیدرولیک دارای ثبات دما هستند، به این معنی است که خواص خود را در یک محدوده دمایی خاص حفظ می کنند. هر چیزی بالاتر یا کمتر از این روی پایداری دما تأثیر منفی می گذارد و باعث می شود که سیال در شرایط سرد موم شود و یخ بزند یا ویسکوزیته خود را از دست بدهد و در دماهای داغ تر نشت کند. گرمای زیاد می تواند باعث خراب شدن سریع روغن هیدرولیک شود.

 

ویسکوزیته روغن هیدرولیک در مقابل دما

ویسکوزیته روغن هیدرولیک و دما با هم ارتباط معکوس دارند. با افزایش دما، ویسکوزیته روغن کاهش می یابد - کمی مانند زمانی که روغن پخت و پز را در یک تابه سرد قرار می دهید، به آرامی حرکت می کند، اما وقتی تابه گرم می شود، روغن خیلی سریع و به راحتی حرکت می کند. با کاهش دما، روغن هیدرولیک چسبناک تر می شود.

 

مخلوط کن ها همیشه در تلاش هستند تا روغن هیدرولیک، به طور موثر در محدوده وسیع تری از دماها عمل کند. این بدان معناست که آنها تا دمای پایین پایین می آیند و همچنان با افزایش دما به طور موثر کار می کنند.

 

برای اندازه گیری تغییر ویسکوزیته روغن هیدرولیک در هنگام تغییر دما، از شاخص ویسکوزیته روغن (VI) استفاده می کنیم. اگر روغن هیدرولیک دارای شاخص ویسکوزیته پایین باشد، تغییر دما ویسکوزیته را بیشتر از زمانی که دارای شاخص ویسکوزیته بالا باشد، تغییر می دهد.

 

روغن هیدرولیک با VI بالا معمولاً در کاربردهایی که در معرض دامنه وسیع‌تری از دمای محیط و/یا عملیاتی است مورد نیاز است.

 

ویسکوزیته روغن هیدرولیک برای هر کاربرد متفاوت مهم است. ویسکوزیته اشتباه می تواند به تجهیزات آسیب برساند یا نتایج ضعیفی در عملکرد داشته باشد.

 

نقطه اشتعال روغن هیدرولیک

نقطه اشتعال روغن هیدرولیک پایین ترین دمایی است که در آن بخارات کافی از سیال آزاد می شود که قابل احتراق است.

 

سیالات هیدرولیک همیشه نقش مهمی در استفاده تجاری ایفا می کنند و بسیار مهم است که روغن هیدرولیک با کیفیت عالی را از تامین کننده ای که می توانید به آن اعتماد کنید تهیه کنید.

 

بنابراین، چه برای تامین تراکتور، چه برای ساخت و ساز و چه برای استفاده در هر صنعت دیگری به روغن هیدرولیک با کیفیت بالا نیاز دارید، ما می توانیم طیف گسترده ای از سیالات هیدرولیک را تامین کنیم.

 

نقش روغن هیدرولیک در یک سیستم هیدرولیک, همه چیز درمورد روغن هیدرولیک, تفاوت اصلی بین روغن هیدرولیک مصنوعی و معدنی

تعویض روغن هیدرولیک خودرو

 

نحوه عملکرد سیستم فرمان هیدرولیک خودرو

در سیستم فرمان هیدرولیکی خودرو برای افزایش قدرت به سیستم وارد می‌شود و در نهایت، چرخاندن فرمان را ساده می‌کند. این نیروی هیدرولیکی به کمک اجزای تصویر زیر تامین می‌شوند. در نهایت، از یک مکانیسم کوپلینگ برای کوپل کردن سیستم هیدرولیک با دنده‌های سیستم فرمان استفاده می‌شود.

 

از کجا بفهمیم که باید روغن هیدرولیک را عوض کنیم؟

اگر صدای فرمان خودرو هنگام چرخاندن شبیه زوزه بود به معنای کاهش سطح روغن هیدرولیک است. در حقیقت، صدای زوزه و روغن کثیف هر دو بیانگر این هستند که روغن باید در اولین زمان تعویض شود. اگر سطح روغن پایین باشد به این معنا است که در جایی از سیستم، نشتی روغن وجود دارد.

 

روغن هیدرولیک را چگونه تعویض کنیم؟

روغن هیدرولیک را می توان به دو صورت تعویض کرد. در روش اول که روش ساده تری است، روغن به طور کامل از مدار تخلیه نمی شود بلکه طی دفعات مختلف، روغن کهنه از مخزن بالایی خارج و روغن جدید به آن اضافه می شود تا طی چند مرحله، روغن هیدرولیک تعویض شود. در روش دوم، روغن هیدرولیک به طور کامل از پایین تخلیه و روغن جدید از بالا اضافه می شود و این کار تا زمان تخلیه کامل روغن قدیمی ادامه می یابد. 

 

علت روغن ریزی فرمان هیدرولیک چیست؟

با توجه به اینکه فرمان هیدرولیک خودرو از سیستم‌ پرفشار برای تامین قدرت هیدرولیکی بهره می برد، خرابی هریک از آب بندها اعم از اورینگ های داخلی یا کاسه نمدها می تواند سبب روغن ریزی شود. استفاده از روغن های نامناسب، رانندگی در محیط های آلوده و عدم تعویض به موقع روغن هیدرولیک، سبب خوردگی این قطعات الاستومری و پلیمری و در نهایت، روغن ریزی خواهد شد.

 

جمع بندی

درکل روغن هیدرولیک برای هدف روانکاری، انتقال قدرت، محافظت در برابر زنگ زدگی قطعات و هماهنگی با سایر قطعات و کاهش اصطکاک استفاده می شود.

 

از نکاتی که باید در نظر داشت که این روغن ها نسبت به آلودگی که به آن ها وارد می شود، حساسیت زیادی دارند. در اثر آلودگی ساختار شیمیایی و فیزیکی آن ها تغییر می کند و این موضوع روی عملکرد روغن تاثیر می گذارد. با رعایت کردن نکات ساده برای تمیز نگه داشتن روغن هیدرولیک می توان عمر آن را افزایش داد و از افزایش هزینه روانکاری دستگاه جلوگیری کرد.

 

گردآوری:بخش خودرو بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب مجله خودرو(دنیای خودرو، بازار خودرو، اصول تعمیر و نگه داری خودرو و ...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------