سگدست چیست و چه کاربردی در خودرو دارد؟گونه های مخلف سگ دست, نشانه های معیوب شدن سگ دست, وظیفه سگ دست خودرو

عنصر سازنده سگ دست عمدتا فلز و چدن است

 

سگدست خودرو چیست و چه نقشی در بین قطعات خودرو دارد؟

مهم ترین قطعه مکانیکی سیستم جلوبندی خودرو، سگ دست است. عنصر سازنده سگ دست عمدتا فلز و چدن است که به روش ریخته گری به تولید می رسد. در مکانیزم خودرو قطعاتی نظیر اتصالات چرخ، فرمان، کمک فنر، توپی و دیسک ترمز به سگ دست متصل می باشند. 

سگ دست چیست؟

 

سگ دست پراید, سگ دست در خودرو چیست, کارکرد سگ دست در خودرو

سگ دست چرخ جلو به عنوان یک رابط انتقال دهنده قدرت گیربکس به چرخ ها می باشد

 

یکی از اصلی ترین سیستم های فنی خودرو، جلوبندی می باشد. جلوبندی شامل مجموعه ای از سیستم تعلیق و سیستم چرخ است. بخش های مختلف جلوبندی با یکدیگر در ارتباط هستند. این ارتباط زمینه ساز اثرگذاری عملکرد قطعات بر یکدیگر شده است.

 

سگ دست به عنوان یک قطعه مکانیکی جزو سیستم چرخ خودرو به شمار می رود. عملکرد سگ دست در مجموعه سیستم فرمان، جلو بندی و سیستم تعلیق تأثیر گذار است. در واقع فرمان خودرو، کمک فنر، توپی، اتصالات چرخ و دیسک ترمز خودرو به سگ دست متصل هستند.  

 

علاوه بر این، سگ دست یکی از قطعات کاربردی در سیستم جلوبندی خودرو است. سیستم جلوبندی خودرو مشمول سیبک ها، اکسل، دستگاه تعلیق، فنر، شغال دست، سگ دست و طبق می شود. 

سیستم جلوبندی وظیفه دارد ساختار خودرو را در چاله ها و پیچ های جاده هماهنگ و تعلیق پذیر نماید. 

 

قطعه مکانیکی سگ دست در محور فرمان بر روی اکسل یا سیبک تعبیه می شود. جالب است بدانید سگ دست با عناوین مختلفی نظیر steering knuckle، نشیمنگاه و لولای دونی شناخته می شود. 

 

عنصر سازنده سگ دست عمدتا فلز و چدن است که به روش ریخته گری به تولید می رسد. 

سگ دست در جلوبندی خودرو نقش محوری دارد. این قطعه مکانیکی به مثابه ی یک لولا در، وجه ارتباطی قطعاتی نظیر کمک فنر، فرمان و دیسک های ترمز محسوب می شود.

 

سگ دست از طریق متصل سازی شاسی خودرو به سیستم تعلیق، سبب فراهم آوری حرکت خودرو می گردد. بهتر است بدانید این قطعه از طریق بوشینگ به سیستم تعلیق خودرو و شاسی متصل می شود. به عبارتی دیگر در دو طرف سگ دست بوش های محوری وجود دارد که از طرفی به شاسی خودرو و از طرفی دیگر به قطعات متحرک سیستم تعلیق اتومبیل متصل می شود. 

 

در طراحی سگ دست، میزان استحکام و نحوه اتصال سگ دست به چرخ و شاسی اتومبیل اهمیت دارد. علت اهمیت بخشی به مقاومت سگ دست به قابلیت تحمیل نیروی وزن بدنه و ضربات جاده ای اختصاص دارد. 

 

کارکرد سگ دست در مکانیزم خودرو 

عمده وظایف سگ دست شامل انتقال وزن بدنه به چرخ های خودرو و انتقال نیرو در خصوص حرکت چرخ ها در محور راست و چپ می شود. 

اصلی ترین کارکرد سگ دست در مکانیزم خودرو شامل موارد ذیل می شود:

• تلاقی بخش اتصالات چرخ ها، فرمان، دیسک های ترمز و توپی 

• یاتاقان بند چرخ 

• نگهدارنده چرخ های خودرو 

• برقرار کننده اتصال میل کمک در سیستم تعلیق مک فرسون 

• لولایی در خصوص چرخیدن چرخ در محور فرمان 

• به حرکت در آوردن چرخ در مسیر مد نظر راننده

 

گونه های مخلف سگ دست 

به طور کلی سگ دست خودرو متناسب با موقعیت قرار گیری و نوع وظیفه در دو نوع سگ دست چرخ های جلو و سگ دست چرخ های عقب طراحی می شود.

کمپانی های تولید کننده خودرو بر اساس مدل هر اتومبیل، سگ دست هایی را در اندازه های مختلف به تولید می رسانند. علاوه بر این، در مورد خودرو های مختلف، بر اساس موقعیت قطعات وصل شونده زاویه بازو های متصل کننده در تمایز است. 

بدین ترتیب در راستای خرید سگ دست خودرو، به مدل اتومبیل توجه داشته باشید. 

 

قطعات متصل به سگ دست چرخ جلو 

 

وظیفه سگ دست خودرو, سگ دست و شغال دست خودرو, نقش سگدست خودرو

در مرکز سگ دست چرخ جلو پلوس قرار دارد

 

سگ دست چرخ جلو به عنوان یک رابط انتقال دهنده قدرت گیربکس به چرخ ها می باشد. قطعات متصل به سگ دست چرخ جلو شامل بلبرینگ چرخ، پلوس و کاور پلوس، دیسک ترمز می شود. 

 

شاسی های جلو خودرو متحرک هستند. این نوع سگ دست به شک یک لولا در است و مانند یک اهرم بازو دارد. این نوع سگ دست موظف به زاویه دهی به چرخ های خودرو می باشد.

یکی از قطعات حائز اهمیت خودرو، کمک فنر است. کمک فنر از یک جانب به شاسی خودرو و از طرف دیگر به سگ دست اتصال می یابد. در مکانیزم خودرو کمک فنر موظف است با حذف ضربات ورودی، مانع نفوذ ضربه به اتاقک اتومبیل شود. 

 

بهتر است بدانید بر روی سگدست چرخ جلو به ترتیب پلوس و کاور پلوس، بلبرینگ چرخ و دیسک ترمز نصب می گردد. این مجموعه قطعات به برقراری ارتباط میان سگ دست با رینگ و لاستیک توسط دیسک می پردازند. 

در خودروهای مختلف سگ دست به صورتی طراحی می شود که نیروی دورانی پلوس از طریق گیربکس تأمین شود. سپس نیروی دورانی به بخش بلبرینگ راه پیدا کند و به چرخ های خودرو منتقل گردد.

 

بلبرینگ چرخ 

یکی از قطعاتی که به سگ دست چرخ جلو متصل می شود، بلبرینگ چرخ است. بلبرینگ چرخ متشکل از دو بخش ثابت و متحرک می باشد. یک بخش از بلبرینگ چرخ متشکل از دو ردیف ساچمه کوچک است که از قابلیت چرخش و حرکت بهره مند می باشد. بر روی بخش محرک بلبرینگ چرخ، دیسک ترمز تعبیه می شود و قادر است به همراه چرخ، به چرخش در آید. 

بخش ثابت بلبرینگ چرخ نیز، به سگ دست چرخ جلو متصل می شود. 

 

پلوس و کاور پلوس 

در مرکز سگ دست چرخ جلو، پلوس قرار دارد. پلوس در سیستم خودرو در انتقال قدرت گیربکس به چرخ ها نقش بسزایی ایفا می کند. محل اتصال پلوس و سگ دست به وسیله کاورپلوس پوشش داده شده است. 

بهتر است بدانید کاور پلوس متشکل از جنس لاستیکی و ارتجاعی است. این قطعه از نفوذ گرد و خاک و آلودگی جلوگیری می کند. 

 

دیسک ترمز 

بر روی بخش متحرک بلبرینگ چرخ، دیسک ترمز نصب می شود. دیسک ترمز مشمول یک کاور است. این کاور بر روی سگ دست چرخ جلو تعبیه می شود و به صورت مکرر، در طی چرخش چرخ ها به حرکت در می آید. 

 

قطعات متصل به سگ دست چرخ عقب 

در سگ دست چرخ عقب به موجب عدم وجود پیچ و مهره، بلبرینگ و پلوس، بازو های اتصال بلبرینگ از آن حذف می شوند. به عبارتی دیگر در چرخ هایی که غیر متحرک هستند و از تأمین نیرو از جانب گیربکس بی نیاز هستند، از سگ دست چرخ عقب استفاده می شود. 

 

شکل ظاهری سگ دست چرخ عقب به شکل مخروطی طراحی می گردد. این نوع سگ دست به گونه ای ساخته می شود که پلوس از مرکز آن عبور کند. هدف اصلی طراحی سگ دست چرخ عقب به شکل مخروطی، تحرک چرخ های دو دیفرانسیل می باشد. 

اصلی ترین وظیفه سگ دست چرخ عقب، نشیمنگاه مناسب در خصوص اتصال شاسی به چرخ است. این نوع سگ دست دارای دو بازو برای اتصال طبق بالا و طبق پایین می باشد. 

 

نشانه های معیوب شدن سگ دست 

 

 نشانه های معیوب شدن سگ دست, وظیفه سگ دست خودرو, سگ دست و شغال دست خودرو

سگ دست های معیوب قابلیلت تعمیر دارند

 

در حالت کلی سگ دست در رده قطعات کم استهلاک خودرو قرار دارد. در اکثر موارد سگ دست به موجب فشار و ضربه ناشی از تصادف عملکرد اصلی را از دست می دهد. 

عمده تأثیری که یک سگ دست معیوب در مکانیزم خودرو به عمل می آورد در زاویه چرخ ها مشهود است. در واقع هنگامی که سگ دست معیوب می گردد، فرمان خودرو نسبت به چرخیدن و کشیده شدن به یک سمت تمایل دارد. 

 

سگ دست معیوب قادر است به مرور زمان با تداخل آسیب به فنر و طبق ها سبب اختلال در تنظیم بندی جلوبندی اتومبیل گردد. 

بهتر است بدانید همیشه مشکل انحراف پذیری خودرو از معیوب شدن سگ دست نشأت نمی گیرد بلکه در مواردی ساییدگی، میزان باد نامساوی لاستیک، تنظیم نامناسب فرمان و جام کردن کالیپر ترمز در کشیده شدن خودرو نقش دارند. با این وجود در صورتی که ضربه شدیدی به خودرو تحمیل شده است توصیه می شود به بررسی سگ دست بپردازید. 

 

سگ دست های معیوب قابلیلت تعمیر دارند. با این حال به موجب قیمت ارزان و تعویض آسان این قطعه بهتر است قبل از تداخل آسیب به سیستم جلو بندی در راستای تعویض آن اقدام نمایید. در برخی موارد بهتر است به همراه تعویض سگ دست، بلبرینگ نیز تعویض گردد. 

 

وجه ارتباطی سگ دست و شغال دست 

عملکرد سگ دست و شغال دست به یکدیگر وابسته است. شغال دست با انتقال نیرو به سگ دست، در تسریع روند کارایی سگ دست کمک شایانی می کند. 

قطعاتی نظیر میل کمک، میل فرمان و سیبک  فرمان به وسیله شغال دست با سگ دست مرتبط هستند. 

بهتر است بدانید شغال دست به مثابه ی سگ دست متشکل از جنس چدن می باشد. علاوه بر این، احتمال می رود شغال دست در اثر تحمیل ضربه آسیب ببیند. 

 

سخن پایانی 

همان طور که بیان کردیم یکی از قطعات کاربردی در سیستم جلوبندی، سگ دست است. سیستم جلوبندی شامل سیبک ها، اکسل، دستگاه تعلیق، فنر، شغال دست، سگ دست و طبق می شود. در میان بخش های مختلف سیستم جلوبندی، سگ دست از اهمیت ویژه ای برخوردار است. 

 

سیستم جلوبندی وظیفه دارد ساختار خودرو را در چاله ها و پیچ های جاده هماهنگ و تعلیق پذیر نماید. عنصر سازنده سگ دست، چدن است که به روش ریخته گری تهیه شده است. در دو طرف سگ دست بوش های محوری وجود دارد که از طرفی به شاسی خودرو و از طرفی دیگر به قطعات متحرک سیستم تعلیق اتومبیل متصل می شود.

 

گردآوری:بخش مجله خودرو بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------