بورس، سرمایه ،صنعت ،اقتصاد,صرافیX

استفاده از فیلتر روغن موتور برای عملکرد پیشرانه و افزایش طول عمر روغن خودرونکاتی در مورد فیلتر روغن, انواع فیلتر روغن, فیلتر روغن مرغوب

فیلتر روغن قطعه ای است که در افزایش طول عمر روغن خودرو نقش ویژه ای دارد

 

فیلتر روغن چه نقشی در عملکرد خودرو دارد؟ 

فیلتر روغن در بهبود عملکرد پیشرانه و افزایش طول عمر روغن خودرو نقش چشمگیری دارد. این قطعه در دو نوع کاغذی و سلولوزی تعبیه می گردد و با جذب آلاینده ها مانع ورود مواد ناخالص در روغن موتور می شود.

فیلتر روغن چیست؟

نیروی حیاتی موتور خودرو، روغن است. روغن با گردش در موتور، سبب روانکاری قطعات داخلی آن می گردد و آلودگی های موجود در پیشرانه را با جذب کردن پاک سازی می کند. 

وجود ناخالصی در روغن به مرور زمان در داخل موتور تجمع پیدا می کند و در نهایت با پوشش سطوح اجزا پمپ روغن، در کارکرد این قطعه اختلال ایجاد می کند. 

 

هدف اصلی فیلتر روغن، افزایش طول عمر روغن و بهبود عملکرد پیشرانه خودرو است. 

فیلتر روغن موظف است آلاینده ها، دود ناشی از احتراق، براده های فلز ناشی از ساییش قطعات و گرد و غبار را از روغن سلب نماید. 

بهتر است بدانید فیلتر روغن در مسیر ورودی روغن به موتور تعبیه می شود. 

 

فیلتر روغن در کارایی مناسب روغن نقش چشمگیری ایفا می کند. این مایع حرارت بالای موتور را در دوره کارکرد مداوم خودرو حفظ می نماید و با انتقال حرارت سبب خنک شدن موتور خودرو می گردد. این فیلتر با پاکیزه سازی روغن به صورت غیر مستقیم در استارت خودرو به ویژه در هوای سرد نقش دارد. 

 

انواع مختلف فیلتر روغن 

فیلتر روغن کاغذی

فیلتر روغن کاغذی متشکل از مقوا و کاغذ است. این قطعه به موجب بهره گیری از کاغذ در راستای تولید از قیمت کمتری برخوردار است. 

فیلتر روغن کاغذی قادر است ذرات و آلودگی ها را با سایز 40 میکرون به بالا جذب نماید. 

 

فیلتر روغن سلولوزی

فیلتر روغن سلولوزی، نسبت به فیلتر کاغذی از کیفیت بالاتری برخوردار است. علاوه بر این قیمت بالاتری نیز دارد. این فیلتر متشکل از سلولوز، الیاف کاغذ و فایبرگلاس است. 

بهتر است بدانید قدرت جذب ناخالصی در فیلتر روغن سلولزی به ذرات ریز با سایز 5 الی 10 میکرون اختصاص دارد. 

 

نشانه های فیلتر روغن با کیفیت

بهره گیری از فیلتر روغن با کیفیت در کاهش میزان مصرف سوخت، ارتقا مدت زمان بازدهی روغن و عملکرد مناسب خودرو به صورت مستقیم دخیل است. 

در راستا تولید فیلتر روغن با کیفیت، به قرار گیری مناسب فیلتر در پوسته توجه ویژه ای می شود. فیلتر روغن ظاهری گرد و استوانه ای شکل دارد. اجزای اصلی تشکیل دهنده آن شامل یک درب ضخیم، سوپاپ ضد تخلیه، سوپاپ اطمینان، نگهدارنده و فیلتر کاغذی یا سلولوزی می باشد. 

 

 تعویض فیلتر روغن ماشین, فیلتر روغن, فیلتر روغن پاکساز

روغن با کیفیت در کاهش میزان مصرف سوخت خودرو تاثیر مستقیمی دارد

 

مقاوم در برابر افزایش دما

از آنجایی که دمای روغن موتور همواره در حال افزایش و کاهش است، میزان مقاومت این قطعه نسبت به گرما حائز اهمیت است. یکی از نشانه های فیلتر روغن باکیفیت، مقاومت در برابر افزایش دما می باشد. 

 

عدم مقاومت فیلتر روغن در برابر گرما احتمال شکل گیری سوراخ در کاغذ فیلتر، پارگی و دفرمه شدن را تشدید می کند. ایزو ISO9001 مختص قطعاتی است که در برابر ضربه و گرما مقاومت بالایی دارند. شایان توجه است که ایزو مذکور مشمول قطعاتی می شود که جنس کاغذ تعبیه شده در آن ها مرغوب است و نیاز به تعویض زودهنگام ندارد. 

 

قدرت جذب آلودگی و ناخالصی های روغن 

یکی دیگر از مشخصه های اصلی در یک فیلتر روغن با کیفیت، قدرت جذب آلودگی توسط فیلتر است. سیستم جداسازی فیلتر روغن ملزم است تمام آلایند های موجود در روغن اعم از ذرات، گرد و غبار و خرده ها را جذب کند. 

 

حاوی سوپاپ اطمینان 

وجود سوپاپ اطمینان در فیلتر روغن به موجب جلوگیری از عبور روغن اهمیت دارد. در واقع زمانی که یک فیلتر روغن مجهز به سوپاپ اطمینان قدرت جذب را از دست می دهد، سوپاپ اطمینان مانع جریان پذیری روغن آلوده در داخل موتور می گردد. 

 

آب بندی مناسب

یکی دیگر از مشخصه های اصلی یک فیلتر روغن، آب بندی مناسب می باشد. آب بندی حاکی از عایق سازی قطعات دارد. با آب بندی مناسب قطعه در طول نصب کارایی اصلی از دست نمی رود. 

 

عوامل دخیل در معیوب شدن فیلتر روغن 

زمانی که در بخش پیشرانه احتراق شکل می گیرد به موجب بروز واکنش های احتراقی مواد آلوده تولید می شود و به روغن نفوذ پیدا می کند. 

در طی تغییر دما روغن و پیشروی آن در بخش های مختلف خودرو، آلاینده های موجود در آن به فیلتر روغن راه پیدا می کند و سبب کاهش بازدهی فیلتر می گردد. 

علاوه بر این، به مرور زمان به موجب اصطکاک فلزات، مقداری کربن وارد روغن می شود و فیلتر را با ناخالصی ها پر می کند. 

 

نکاتی در مورد فیلتر روغن, انواع فیلتر روغن, فیلتر روغن مرغوب

علل خراب شدن فیلتر روغن

 

علائم خراب شدن فیلتر روغن 

کم شدن میزان فشار روغن 

متداول ترین نشانه ی خراب شدن فیلتر روغن، کاهش فشار روغن است. این اختلال زمانی شکل می گیرد که موتور خودرو در حال کارکرد است و به صورت ناگهانی خاموش می شود. در طی این روند احتمال کاهش فشار روغن به چشم می خورد.

 

نشت روغن از فیلتر 

زمانی که فیلتر روغن کارایی اصلی خود را از دست می دهد، در بخش زیرین خودرو شاهد نشت روغن موتور خواهید بود. رفع مشکل نشت روغن از فیلتر نیازمند تعویض زودهنگام فیلتر روغن است. 

 

نمایش چراغ چک موتور 

در صفحه نمایش خودرو چراغ هایی تعبیه شده اند که در حالت معمولی، غیر فعال هستند. با بروز مشکل در یک بخش، نماد آن قطعه به رنگ قرمز فعال می گردد. یکی از نماد های موجود در صفحه نمایش خودرو، چراغ چک موتور است. روشن شدن این چراغ تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد که یکی از آن ها معیوب شدن فیلتر روغن می باشد. 

 

فیلتر روغن, فیلتر روغن پاکساز, فیلتر روغن چیست

اگر فیلتر روغن خودروی شما خراب شده باشد ، چراغ چک روشن خواهد شد

 

مناسب ترین زمان برای تعویض فیلتر روغن

فلیتر روغن به عنوان یک قطعه مصرفی، نیازمند تعویض در بازه های زمانی مشخص است. بی شک با کاهش کارایی این قطعه، در عملکرد موتور به موجب ورود ناخالصی اختلال ایجاد می شود. 

زمان مناسب تعویض فیلتر روغن به وسیله ی شرکت سازنده مشخص می گردد. با این وجود مدت زمان کارایی مناسب فیلتر روغن نسبت به روغن موتور کمتر است. 

 

عوارض بهره گیری از فیلتر روغن معیوب و بی کیفیت 

اصلی ترین عارضه ای که تحت تاثیر فیلتر روغن بی کیفیت به وجود می آید، کاهش عملکرد موتور می باشد. عارضه کاهش عملکرد موتور در بازه زمانی طولانی سبب توقف کامل و عدم کارکرد آن می گردد. 

در ادامه تاثیراتی که فیلتر روغن بی کیفیت و معیوب در مکانیزم خودرو به وجود می آورد را بیان می کنیم:

• شکسته شدن قطعات محرک خودرو اعم از سوپاپ و شاتون 

• روغن سوزی

• افزایش میزان مصرف بنزین 

• جوش آوردن 

 

نحوه تعویض فیلتر روغن خودرو 

برای تعویض فیلتر روغن خودرو به آچار و فیلتر روغن با کیفیت نیاز است. 

 

گام اول تعویض فیلتر روغن خودرو

نخستین گام در خصوص تعویض فیلتر روغن به جداسازی قطعه معیوب اختصاص دارد. برای این منظور به وسیله ی آچار فیلتر روغن را در مسیر ورودی روغن به موتور شل کنید. 

 

گام دوم تعویض فیلتر روغن خودرو

در انتهای بخش داخلی فیلتر یا سوپاپ یک حفره برای جلوگیری از بازگشت روغن قرار دارد. شما ملزم هستید برای تخلیه روغن موجود در فیلتر، به وسیله یک شیئ تیز سوپاپ مانع برگشت روغن را سوراخ کنید. 

سوپاپ مانع برگشت روغن، نوعی دریچه لاستیکی است که در خصوص جلوگیری از تخلیه روغن به موتور، یک خلاء ایجاد می سازد. این قطعه در زمان خاموشی موتور کار می کند. 

زمانی که شما فیلتر را سوراخ می کنید، خلاء موجود از بین می رود و روغن محبوس بازیابی می گردد. 

 

گام سوم تعویض فیلتر روغن خودرو

پس از سوراخ فیلتر، بخش انتهایی آن را بر روی یک ظرف به منظور جمع آوری روغن تعبیه کنید. چند ثانیه مکث کنید تا روغن کارکرده به صورت کامل از فیلتر تخلیه شود. 

 

گام چهارم تعویض فیلتر روغن خودرو

پس از اتمام فرایند تخلیه روغن، بر اساس توصیه های مندرج بر روی فیلتر، در راستای نصب فیلتر روغن جدید اقدام کنید. به وسیله ی مقداری روغن، آب بندی لاستیکی را بر روی فیلتر روغن جدید تعبیه کنید. سپس با دست، فیلتر را در جایگاه مناسب محکم کنید. 

توصیه می شود در راستای محکم سازی فیلتر روغن از آچار استفاده نکنید. زیرا احتمال تداخل آسیب به فیلتر جدید وجود دارد. 

 

گردآوری: بخش مجله خودرو بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین مطالب مجله خودرو(دنیای خودرو، بازار خودرو، اصول تعمیر و نگه داری خودرو و ...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------