راهنمای گام به گام نحوه تعویض کلاچ خودروتعویض کلاچ خودرو به صورت مرحله ای

راهنمای گام به گام نحوه تعویض کلاچ خودرو

 

آموزش تعویض کلاچ خودرو

در این مقاله از بیتوته، با نحوه تعویض کلاچ خودرو به صورت گام به گام آشنا می شویم. کلاج خودرو یکی از اجزای حیاتی سیستم انتقال قدرت است که وظیفه ی آن قطع و وصل کردن نرم و روان قدرت موتور به گیربکس است. خرابی کلاج می تواند علائم مختلفی مانند لغزش، سخت شدن دنده ها، بوی سوختگی و یا ایجاد صداهای غیرمعمول داشته باشد. در صورت مشاهده هر یک از این علائم، باید نسبت به تعویض کلاج اقدام کرد.

راهنمای گام به گام نحوه تعویض کلاچ خودرو :

تعویض کلاچ خودرو یک فرآیند نسبتاً زمان بر است که ممکن است چندین ساعت به طول انجامد. اکثر این زمان مربوط به کار مکانیکی برای تعویض قطعه اصلی کلاچ است. به طور کلی، این فرآیند حدود 5 تا 6 ساعت طول می‌کشد. این کار نیاز به تجربه و مهارت دارد.

 

قبل از دانستن نحوه تعویض کلاچ خودرو، باید بدانید که تعویض کلاچ یک کار مهم برای کارکرد نرم خودرو برای مدت طولانی تری است. گاهی اوقات هنگامی که کلاچ خراب می‌شود، فرصت چندانی برای مراجعه به مکانیک وجود ندارد. در این موارد، شما می‌توانید خودتان به راحتی کلاچ خودرو را تعویض کنید.

 

کلاچ یک وسیله مکانیکی است که برای درگیر کردن و جدا کردن موتور خودرو به منظور تسهیل در تعویض دنده‌ها استفاده می‌شود. این کار با اعمال فشار به چرخ فلایویل انجام می‌شود. آزاد شدن این فشار به فلایویل، امکان چرخش آزاد را فراهم می‌کند.

 

تعویض کلاچ با نکات و ابزارهای نگهداری خودرو همراه است که به راننده کمک می کند. کیت‌های کلاچ خودرو در دسترس هستند که همراه با دفترچه‌های دستورالعمل و سایر ابزارهای مهم برای نگهداری خودرو شما ارائه می‌شوند و از این ابزارها می‌توان در انجام کارهای دیگری مانند تعویض لاستیک خودرو نیز استفاده کرد.

 

آیا می توانم کلاچ خودم را تعویض کنم ؟

بله! برای یادگیری تعویض کلاچ خودرو نیازی به رفتن به دانشکده مکانیک نیست. این مقاله شما را در مورد نحوه تعویض کلاچ در خانه در چند مرحله آسان راهنمایی می کند.

 

نکته هایی برای تعویض کلاچ خودرو

تعویض کلاچ خودرو به صورت مرحله ای

 

چگونه کلاچ را در ماشین خود تعویض کنیم؟

تعویض کلاچ به برخی ابزارها و موقعیت مناسب خودرو نیاز دارد. کیت های تعویض کلاچ موجود است که شامل تمام اجزای اصلی یک کلاچ خودرو می باشد. فراتر از همه، مواردی وجود دارد که هنگام تعویض کلاچ خودرو مورد نیاز است مانند:

 

• یک جک

• یک پیچ گوشتی

• روان کننده

• فلایویل جدید

• کلاچ جدید

 

همه اینها ابزارهای ضروری برای نگهداری ماشین شما هستند. هنگامی که همه این موارد را به طور عملی انجام دادید، شروع فرآیند آسان است. در اینجا راهنمای گام به گام تعویض کلاچ است.

 

مرحله 1: ماشین را در یک موقعیت امن پارک کنید

اولین مرحله شامل جک کردن خودرو برای بالا بردن قسمت جلویی خودرو است. ماشین را در موقعیت مناسب پارک کنید تا این روند آسان شود. از یک جک با کیفیت عالی برای بالا بردن ماشین از سطح زمین استفاده کنید. گیربکس و موتور خودرو باید توسط های جک با ثبات انجام شود.

 

مرحله 2: گیربکس را برای جدا کردن آماده کنید

مرحله بعدی شامل برداشتن گیربکس برای رسیدن به کلاچ خودرو است. برای این منظور کابل کلاچ و کابل های مثبت باتری را باز کنید. تمام اتصالات برق و کابل سرعت سنج را جدا کنید. موتور استارت را جدا کرده و خارج کنید.

 

مرحله 3: پایه موتور را باز کنید

پیچ‌هایی را که محفظه زنگ را به موتور عقب متصل می‌کنند پیدا کنید و همه آن‌ها را بردارید. سپس گیربکس را از موتور جدا کنید. جک کف را با احتیاط پایین بیاورید و با کمی بالا بردن جک برای پشتیبانی از خودرو و همچنین برای خارج کردن گیربکس از موتور، گیربکس خودرو را جدا کنید.

 

محور محرک و شفت پایه را بردارید. برای رسیدن به کلاچ خودرو، باید صفحه فشار را بردارید و دیسک کلاچ را بیرون بکشید. در این مرحله می توانید فلایویل را تعمیر یا تعویض کنید و کثیفی ها و زباله ها را از میل لنگ پاک کنید.

 

مرحله 4: کلاچ را تعویض کنید

قبل از تعویض کلاچ خودرو، تمام قطعات را تمیز کنید تا عاری از هر گونه روغن، گریس و کثیفی باشد. پس از تعویض فلایویل، کلاچ خودرو را با کلاچ جدیدتر تعویض کنید.

 

دیسک کلاچ جدید را قرار دهید و با استفاده از ابزار تراز کلاچ آن را تنظیم کنید. پس از جاگیری دیسک کلاچ جدید، صفحه فشار را با پیچ و مهره محکم کنید و گیربکس را نصب کنید.

 

مرحله 5: گیربکس را دوباره وصل کنید

قبل از نصب گیربکس، یاتاقان آزاد کننده جدید را با اهرم آزاد کننده که از قبل روغن کاری شده است، مونتاژ کنید. هنگام نصب گیربکس، آن را در سوراخ اسپلاین تراز کرده و به آرامی به جلو بچرخانید تا کاملاً جاگیر شود. در این مرحله بایستی صبر و دقت بیشتری به خرج دهید تا گیربکس به درستی تراز و وصل شود. پس از تنظیم گیربکس، پیچ‌ها را به درستی سفت کنید.

 

در این مرحله، از یک جک انتقال اضافی استفاده کنید تا همه لوله‌ها، سیم‌ها و اتصال انتخابگر دنده را به گیربکس محکم کنید.

 

مرحله 6: جک ماشین را آزاد کنید

پس از قرار دادن گیربکس در موقعیت خود و سفت کردن پیچ ها، جک را به آرامی آزاد کنید. گیربکس را نگه دارید و اجازه دهید ماشین به حالت اولیه خود برگردد. باتری را وصل کنید و مایع کلاچ را با مایع تازه پر کنید. دوشاخه های برق، خطوط جاروبرقی و سرعت سنج را دوباره وصل کنید.

 

اکنون زمان آن است که دوباره به جاده بروید و کلاچ ماشین تعویض شده را آزمایش کنید. کمی رانندگی کنید تا بررسی کنید که کلاچ تعویض شده کاملاً خوب کار می کند.

 

مرحله های تعویض کلاج خودرو

نکته هایی برای تعویض کلاچ خودرو

 

توجه: تعویض کلاج یک فرآیند پیچیده و خطرناک است که نیاز به مهارت و ابزار تخصصی دارد. اگر دانش و تجربه کافی در زمینه تعمیرات خودرو ندارید، توصیه می شود برای انجام این کار به یک مکانیک ماهر مراجعه کنید.

 

سخن پایانی :

کلاچ خودرو یکی از قطعات مهم در سیستم انتقال قدرت است که وظیفه دارد نیروی موتور را به گیربکس منتقل کند. با گذشت زمان و فرسودگی، کلاج ممکن است نیاز به تعویض داشته باشد. تعویض کلاج فرآیندی پیچیده است که به تخصص و ابزار آلات خاص نیاز دارد. اگرچه این کار را می توان به طور مستقل انجام داد، اما توصیه می شود به یک مکانیک ماهر مراجعه کنید.

 

گردآوری: بخش خودرو بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب مجله خودرو(دنیای خودرو، بازار خودرو، اصول تعمیر و نگه داری خودرو و ...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------