راهکارهای تقویت موتور خودرو برای علاقه‌مندان به رانندگی با سرعت و قدرتتقویت موتور خودرو, راه تقویت موتور خودرو, روشهای تقویت موتور خودرو

روشهای تقویت موتور خودرو

 

معرفی روش‌های مختلف تقویت موتور اتومبیل با توجه به نیاز و سلیقه راننده

اگر شما جزو افرادی هستید که علاقه دارید رانندگی با سرعت و قدرت شتاب‌گیری بیشتری را تجربه کنید و یا به دلیل کم‌شدن میزان بازدهی قدرت ماشین خود، به دنبال راهی می‌گردید و مایل هستید موتور خودروی خود را تقویت نمایید؛ پس این مطلب از بیتوته را از دست ندهید تا شما را با روش‌های متفاوت تقویت موتور اتومبیل بیشتر آشنا کنیم.

تقویت موتور خودرو چیست؟

به‌ طور کلی هر موتور توان و یا قدرتی تولید می‌کند که این قدرت مشخصه اصلی آن موتور محسوب می‌شود. هرچه موتور خودرو دارای قدرت و اسب بخار بیشتری باشد دارای سرعت بالاتری بوده و قدرت شتاب‌گیری آن سریع‌تر خواهد بود. منظور از تقویت موتور خودرو این است که با استفاده از روش‌هایی استاندارد و اصولی، میزان گشتاور و نیروی تولیدی موتور را افزایش می‌دهند تا موتور قدرتمندتر و کارآمدتر حرکت کند.

 

به یاد داشته باشید که تقویت موتور خودرو باعث بالارفتن مصرف سوخت و یا افزایش استهلاک موتور نمی‌شود، بلکه درصورتی‌که این کار به روش اصولی و استاندارد انجام گردد علاوه بر افزایش راندمان موتور باعث بهبود مصرف سوخت و کاهش آلودگی موتور نیز می‌گردد. پس از این بابت که تقویت موتور خودرو باعث صدمه به خودرو می‌شود؛ خیالتان راحت شود. بدون نگرانی می‌توانید روش‌های تقویت موتور خودرو را انجام دهید.

 

تقویت موتور خودرو, راه تقویت موتور خودرو, تقویت موتور خودرو برای شتاب گیری بیشتر خودرو

تقویت موتور خودرو باعث شتاب گیری بیشتر خودرو می شود

 

عملکرد موتور خودرو

بهتر است قبل از اینکه بخواهید قدرت موتور خودروی خود را افزایش دهید، بدانید که موتور شما چگونه کار می‌کند تا بهترین راه‌ها برای افزایش عملکرد آن را انتخاب نمایید. موتور خودرو در زیر کاپوت قرار دارد و عملکرد آن این‌گونه است که هوا و سوخت را با هم مخلوط می‌کند و بر اثر سوختن آن، انرژی موردنیاز موتور خودرو برای حرکت تولید می‌شود.

 

هر چه به موتور شما هوای سردتر وارد شود و سوخت کمتری از اگزوز هدر رود، گشتاور و اسب بخار بهتری خواهید داشت. با تغییر برخی از چیزهای پیش پا افتاده می توانید قدرت موتور خودور را افزایش دهید و یا با استفاده از برخی محصولات می توانید به سادگی در موتور تمام خودروها قدرت بیشتری تولید کنید.

 

راهکارهایی برای تقویت موتور خودرو

برای تقویت موتور خودرو دو راهکار کلی وجود دارد. اولین راهکار تغییرات فنی در موتور خودرو می باشد و دومی، بررسی سیستم ترمزگیری و کنترل ماشین می باشد. در ادامه به بررسی برخی از این روش ها می پردازیم.

 

بررسی سیستم اگزوز خودرو

وظیفه اگزوز خارج کردن هوای موتور به بیرون می باشد. بنابراین زمانی که انفجار داخل اتاقک موتور اتفاق می افتد، دود و صدای ناشی از آن باید به سهولت از موتور خارج شود. سیستم اگزوز از قسمت‌هایی مثل منیفولد دود، کاتالیزور و منبع اگزوز تشکیل ‌شده است. که برای تقویت موتور خودرو می توانید هر یک از این قطعات را ارتقا ببخشید تا قدرت موتور خودرو افزایش یابد. به طور مثال می توانید، لوله های اگزوز را اسپرت کنید با این کار قطر اگزوز افزایش یافته و مبدل کاتالیزور ارتقا می یابد در نتیجه قدرت خودرو به مقدار قابل توجهی افزایش پیدا می کند.

 

همچنین می توانید جنس لوله و مخزن اگزوز خود را از نوع استیل صاف و صیقلی انتخاب کنید تا دود و جریان هوای خروجی بدون اصطکاک از خودرو خارج شود.

افزایش تعداد اگزوزهای ماشین تأثیر مهمی بر روی تقویت موتور خودرو دارد؛ زیرا افزایش تعداد اگزوزها باعث انتقال بیشتر گازهای خروجی حاصل از احتراق به سمت بیرون می‌شود و در نتیجه فضای بیشتری برای مخلوط سوخت و هوا در محفظه احتراق باقی می‌ماند این عمل باعث افزایش قدرت و توان موتور خودرو می‌شود.

 

تقویت موتور خودرو, راه تقویت موتور خودرو, تقویت موتور خودرو با افزایش تعداد اگزوزها

تقویت موتور خودرو با افزایش تعداد اگزوزها

 

تمیز کردن منظم فیلتر هوا و سوخت خودرو

فیلتر برای خودرو مانند نقش ریه‌ها برای انسان است. در صورتی‌ که فیلترهای هوا و سوخت تمیز باشند، ماشین حداکثر قدرت اسب بخار را خواهد داشت و به تقویت موتور ماشین کمک می‌کند.  

برای افزایش سرعت و قدرت موتور خودرو می‌توانید از یک فیلتر هوای اسپرت مجهز به خنک‌کننده برای اتومبیل خود استفاده کنید؛  زیرا یکی از مهم‌ترین فاکتورها در بازدهی موتور، میزان ورودی هوای مناسب و خنک به موتور خودرو می‌باشد با این کار اکسیژن بیشتری وارد سیلندر موتور می‌شود و این امر باعث ایجاد احتراق بهتر و در نهایت سرعت و شتاب گیری خودرو می‌شود. 

 

کاهش وزن خودرو

هر چه وزن خودرو کمتر از مقدار استاندارد آن باشد به‌تبع قدرت کمتری برای به حرکت در آوردن آن نیاز است و در نتیجه موتور توان و قدرت بیشتری خواهد داشت. زیرا فشار کمتری از طرف قطعات خودرو به موتور وارد می‌شود. یکی از روش‌های رایج برای کاهش وزن خودرو حذف کابین عقب ماشین و همچنین عوض‌کردن رینگ لاستیک‌ها با یک نمونه رینگ سبک‌تر می‌باشد. از دیگر روش‌های کاهش وزن ماشین می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

• تعویض سرسیلندر

• تغییر جنس شیشه‌های خودرو

• عدم نصب سیستم‌های صوتی

• استفاده از تایرهای فیبر کربنی

• برداشتن ابزار و لوازم اضافه در ماشین

• تغییر سیستم ترمز کاسه‌ای به دیسکی سوراخ‌دار

 

نصب ورودی کیت هوای خنک CAI  

یکی از بهترین روش‌ها برای افزایش قدرت اسب بخار و گشتاور موتور خودرو، نصب کیت هوای خنک می‌باشد. این همان عملکرد Cold Air Intakes است. کیت ورود هوای سرد جز سیستم‌های جانبی خودرو به حساب می‌آید. این کیت، هوای سرد را وارد سیستم احتراق داخلی موتور می‌کند و چون هوای سرد متراکم‌تر از هوای گرم است در نتیجه میزان اکسیژن بیشتری برای احتراق به داخل موتور انتقال می‌یابد و این امر باعث افزایش کارایی و تقویت موتور ماشین می‌شود.

 

تقویت موتور خودرو, راه تقویت موتور خودرو, تقویت موتور خودرو با نصب کیت هوا

تقویت موتور خودرو با نصب کیت هوا

 

نصب کیت تزریق آب

نصب کیت تزریق آب علاوه بر اینکه باعث افزایش مسافت پیموده شده گاز اتومبیل می‌شود، درعین‌حال رسوبات کربن را از بین می‌برد و در نتیجه محفظه احتراق را تمیز می‌کند. استفاده از این کیت باعث افزایش قدرت اسب بخار در موتور نمی‌شود؛ بلکه به تقویت موتور ماشین کمک می‌کند زیرا تزریق مقادیری آب به‌صورت اسپری شده در داخل مانیفولد ورودی موتور باعث خنک‌تر شدن مخلوط سوخت و هوا می‌شود و در نتیجه راندمان حجمی موتور بهبود می‌یابد. ناگفته نماند این کار باعث مقدار کمی آلودگی و آسیب به موتور می‌شود؛ اما برای کسانی که عاشق افزایش سرعت و شتاب خودرو هستند کاربرد دارد.

 

نصب سوپر شارژر

توربو شارژر یا سوپر شارژر وظیفه فشرده کردن هوا را برعهده دارد. استفاده از سوپر شارژر، باعث ورود هوای بیشتری به موتور می‌شود در این صورت میزان سوخت بیشتری با هوا مخلوط شده که این امر باعث احتراق قوی‌تری  در موتور خودرو شده و در نهایت موجب پرقدرت شدن  موتور ماشین می‌شود. البته این روش، یکی از پرخرج‌ترین فرایندهای تقویت موتور خودرو محسوب می‌شود. 

 

تقویت موتور خودرو, راه تقویت موتور خودرو, نصب سوپر شارژ برای تقویت موتور خودرو

نصب سوپر شارژ برای تقویت موتور خودرو

 

تغییر چیپ ECU

ECU در حقیقت فرمانده خودرو می‌باشد و به تمام قطعات ماشین دستور صادر می‌کند. برای کاهش وزن ماشین می‌توانید این قطعه را با یک چیپ اسپرت تعویض نمایید. با این کار علاوه بر پایین آمدن وزن خودرو،  با برنامه‌ریزی مجدد و با تعویض ECU، زمان‌بندی سوپاپ‌ها، مخلوط سوخت و هوا دستخوش تغییراتی می‌شوند که این تغییرات منجر به بالارفتن قدرت موتور خودرو می‌گردد.

 

تعویض شمع خودرو

یکی از قطعاتی که موجب بهبودیافتن عمل احتراق خودرو می‌گردد، تعویض شمع خودرو است. شمع‌های سوزنی و ایریدیوم باعث بهبود عمل احتراق در سیلندرها و کاهش مقاومت در برابر جرقه شده و در نتیجه موجب تقویت موتور خودرو می‌شوند. 

 

تقویت موتور خودرو, راه تقویت موتور خودرو, تعویض شمع ها یکی از راههای تقویت موتور خودرو

یکی از راههای تقویت موتور خودرو تعویض شمع ها است

 

استفاده از روان‌کننده‌های مصنوعی

روان‌کننده‌های مصنوعی با کاهش اصطکاک باعث افزایش عمر موتور خودرو می‌شوند. این روان‌کننده‌ها در روانکاری قطعات وسیله نقلیه متحرک مؤثر هستند و میزان تأثیرگذاری آنها ارتباط مستقیمی با مقاومتشان در برابر فشار و گرما دارد. این محصول از موتور خودرو در برابر آب‌وهوای شدید محافظت می‌کند و در هنگام افت جیوه عملکرد خوبی از خود نشان می‌دهد. 

 

سرویس دوره‌ای منظم

سرویس دوره‌ای خودرو به معنای تعویض قطعات فنی آن نیست؛ بلکه با سرویس منظم خودرو می‌توانید از عملکرد صحیح هواکش‌ها، فیلترها، روغن‌موتور، روغن‌ترمز و... اطلاع کسب کرده و در صورت بروز ایراد در هر بخش خودرو آن را تعویض و یا تعمیر نمایید. با این کار عملکرد فنی خودرو نظیر شتاب و قدرت بیشتر به حداکثر خود نزدیک می‌شود. توجه‌کردن به سرویس‌های دوره‌ای باعث می‌شود تا موتور را در بهترین حالت خود تقویت نمایید.

 

گردآوری: بخش خودرو بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب مجله خودرو(دنیای خودرو، بازار خودرو، اصول تعمیر و نگه داری خودرو و ...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------