خودروهای هیبرید چیست؟ انواع خودروهای هیبریدعکس ماشین هیبریدی, معرفی انواع خودروهای هیبریدی, قدرت خودرو هیبرید

معرفی انواع خودروهای هیبریدی

 

همه چیز درباره خودروهای هیبرید

خودروهای هیبریدی نوعی جدید از ماشین ها هستند که از ترکیب خودروهای الکتریکی و معمولی ساخته شده اند. همچنین این خودروها به چند دسته مختلف هم تقسیم می شوند که در ادامه با آنها آشنا می شویم.

خودروهای هیبریدی

ماشین های هیبریدی از ترکیب خودروهای الکتریکی و معمولی به وجود آمده اند که دارای چند منبع نیرو مختلف هستند. اگرچه Hybrid vehicle یا خودرو دو نیرو انواع مختلفی دارد اما در اکثر مواقع این اصطلاح برای ماشین هایی استفاده می شود که یک موتور درون سوز (معمولا بنزینی) و یک یا چند موتور الکتریکی دارند که به تنهایی یا با یکدیگر نیروی مورد نیاز را تامین می کنند.

 

همچنین برخی از خودروهای هیبریدی از سوخت هایی به غیر از بنزین همچون پروپان، هیدروژن یا انرژی خورشیدی استفاده می کنند که با توجه به اهداف خودروساز ها تعیین می شود.

 

معمولا این نوع ماشین ها با اهدافی همچون بهره وری بالاتر در مصرف سوخت، ایجاد قدرت بیشتر، طی کردن مسافتی طولانی با انرژی کمتر، کاهش گاز های گلخانه ای و حفاظت از طبیعت تولید می شوند که باعث شده است به خودروهای سبز هم معروف شوند.

خودروهای هیبرید در سه نوع مختلف تولید می شوند و با توجه به نوع آن می توان از تنها یک موتور برای تامین انرژی استفاده کرد.

 

منبع نیرو و قدرت خودرو هیبرید

 

خودرو هیبرید چگونه کار میکند, منابع انرژی خودروهای هیبرید, خودروهای هیبرید

منابع انرژی خودروهای هیبریدی  

 

همانطور که متوجه شدید این نوع ماشین ها از چند منبع مختلف برای تامین انرژی مورد نیاز استفاده می کنند که با توجه به اهداف سازندگان متفاوت است. به طور کلی می توان از این موارد به عنوان منبع قدرت خودروهای هیبریدی استفاده کرد:

 

• انرژی خورشیدی

• نیروی باد

• چرخ طیار

• هیدروژن

• جمع کننده هیدرولیکی

• الکتریسیته هوایی

• باتری های الکتریکی و خازن ها

• میدان های الکترومغناطیسی، امواج رادیویی

• استفاده از نیرو های انسانی همچون پدال و پارو

• بنزین یا دیزل

• گاز های طبیعی مایع یا فشرده

• زغال سنگ، چوب یا سوخت های جامد دیگر

 

اما در اغلب مواقع از یک موتور بنزینی در کنار یک موتور الکتریکی استفاده می شود؛ چرا که جایگاه های سوخت گیری در تمامی شهر ها، جاده ها و مناطق وجود دارند.

 

معرفی انواع خودروهای هیبریدی

 

انواع خودروهای هیبرید, خودروهای هیبریدی چیست, خودروهای هیبریدی ایرانی

خودروهای هیبریدی دو یا چند موتور دارند

 

همانطور که پیش تر نیز اشاره شد این خودروها در چند نوع مختلف ساخته می شوند که عبارتند از:

 

• هیبرید سری

خودروهای هیبریدی این دسته یکی از بهترین مدل ها هستند چرا که تمامی کار ها توسط موتور الکتریکی انجام می شود. اما موتور بنزینی نیز باید در این خودرو به کار برده شود چرا که شارژ کردن باتری بدون یک منبع انرژی دیگر امکان پذیر نیست. در اکثر مواقع نیروی موتور بزینی به سیستم انتقال قدرت وصل نمی شود و این محصول را به خودرویی پاک و مناسب برای طبیعت تبدیل می کند.

 

• هیبرید موازی

در سیستم هیبرید موازی هر دو موتور بنزینی و الکتریکی باهم دیگر کار می کنند و انرژی مورد نیاز برای حرکت خودرو را تامین می کنند. 

خودروهای هیبریدی موازی تقریبا در تمام مواقع از هر دو موتور استفاده می کنند اما در مواقعی که نیازی به موتور الکتریکی ندارند (برای مثال سراشیبی ها) این موتور کار یک مولد برق را انجام داده و نیروی باتری ها را تامین می کند.

 

موتور الکتریکی در این مدل معمولا ظرفیتی کم (۱۲ ولت، ۲۴ ولت یا ۴۸ ولت) جهت پشتیبانی از موتور بنزینی ساخته می شود که در نهایت باعث می شود فشار روی موتور بنزینی کاهش یافته، سوخت کمتری ایجاد و انرژی بیشتری تولید شود.

این مدل معمولا اندازه و قیمت پایین تری نسبت به خودروهای هیبریدی دیگر دارد اما نمی توان از موتور الکتریکی به تنهایی استفاده کرد.

 

• خودروهای سری-موازی

همانطور که از نام این گزینه مشخص است از ترکیب دو مدل قبلی ساخته شده است. خودروهای هیبرید سری موازی رایانه و نرم افزار مخصوصی دارند که دستور های لازم برای هماهنگی بین موتور های الکتریکی و بنزینی را صادر می کند. به همین ترتیب در مواقع مورد نیاز تنها یک موتور یا هر دو با یکدیگر کار می کنند تا انرژی مورد نیاز تولید شود.

 

- خودروهای هیبرید پلاگینی

این مدل تفاوت هایی با هیبرید های معمولی دارد؛ در ماشین های هیبرید پلاگینی، باتری ها بزرگتر هستند و قابلیت شارژ مستقیم با برق شهری هم دارند. در حقیقت هیبرید پلاگینی گامی بزرگ برای رسیدن به خودروهای تمام الکتریک می باشد اما در حال حاضر تنها برای رانندگی روزمره و استفاده در مساحت های کم به صرفه هستند.

 

 قدرت خودرو هیبرید, خودرو هیبرید چگونه کار میکند, منابع انرژی خودروهای هیبرید

هزینه سوخت خودروهای هیبرید

 

این بدین معنی است اگر بخواهید با این خودروها مسافرت بروید یا مدت زیادی در شهر رانندگی کنید هزینه های تکنولوژی آن در مقایسه با یک خودروی معمولی بیشتر خواهد بود.

 

اجزاء خاص خودروهای هیبریدی

علاوه بر تفاوت هایی که در بخش تامین نیرو وجود دارد، این ماشین ها شامل چند قطعه متفاوت نسبت به خودروهای معمولی هستند که عبارتند از:

 

• باتری های هیبریدی

به دلیل فعالیت گسترده شرکت های خودروسازی همچون تویوتا که چندین ملیون از ماشین های هیبریدی را از مدل های ابتدایی تا لوکس در سراسر جهان عرضه کرده اند، تجربه های بدست آمده ثابت کرده است که این باتری ها عمری طولانی دارند که می توانند بیش از سی صد هزار کیلومتر کار کنند.

 

با این حال این بدین معنی نیست که باتری های هیبرید و این موتورها کاملا عالی عمل می کنند و هیچ عیب و نقصی ندارند و مطالعه، مشاوره و کسب تجربه مهم ترین عوامل در یک خرید موثر هستند.

 

• ترمز احیا کننده

در یک ماشین معمولی سیستم ترمز انرژی جنبشی موجود را به گرما تبدیل می کند؛ این گرما به طور مستقیم وارد اتمسفر شده و معایب دیگری هم دارد. اما سیستم ترمز احیا کننده که در تمامی خودروهای هیبریدی به کار می رود راهی برای بازگردانی انرژی جنبشی هنگام ترمز و ذخیره آن در باتری هاست.

 

بدین ترتیب می توان گفت این سیستم به عنوان یک منبع سوخت رایگان استفاده می شود. همچنین امکان تنظیم کارایی ترمز احیا کننده برای راحتی در بر روی این ماشین ها ایجاد شده است.

 

عدم فشار پدال ترمز و برداشتن به موقع پا از روی پدال گاز باعث ایجاد حالتی می شود که ترمز احیا کننده به حداکثر توان رسیده و خودرو را متوقف می کند. بدین ترتیب رانندگان به مدتی تمرین به راحتی می توانند رانندگی و استفاده از این سیستم با خودروهای هیبریدی را یاد بگیرند.

جالب است بدانید انرژی تولید شده با استفاده از این ترمز ها حدودا ۱۹۰ کیلومتر بیشتر نیرو برای رانندگی تولید می کند.

 

گردآوری:بخش خودرو بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب مجله خودرو(دنیای خودرو، بازار خودرو، اصول تعمیر و نگه داری خودرو و ...)

    سایر مطالب مجله خودرو

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------