نرم افزار Gimp : کاربرد و آموزش کارآموزش گیمپ, نرم افزار gimp, کاربرد های نرم افزار GIMP

نرم افزار gimp یکی از نرم افزار های پرکاربرد در زمینه ی گرافیک است

 

آشنایی با نرم افزار GIMP: یک ویرایشگر عکس رایگان و کاربردی

نرم افزار GIMP، یکی از کاربردی ترین و ساده ترین نرم افزار هایی است که می توانید از آن برای طراحی و ادیت های گرافیکی استفاده کنید. کاربرد های این نرم افزار، نزدیک به کاربرد های فتوشاپ است و استفاده از آن، روز به روز در حال افزایش است. اگر می خواهید که با نرم افزار GIMP بیشتر آشنا شوید، در ادامه ی مطلب با ما همراه باشید.

معرفی نرم افزار GIMP

 

آموزش اولیه کار با نرم افزار GIMP, معرفی نرم افزار gimp, نرم افزار Gimp

نحوه ی کار با نرم افزارGIMP بسیار ساده است و این نرم افزار رابطه کاربری خوبی دارد

 

نرم افزار GIMP، یکی از نرم افزار های پر کاربرد در زمینه ی گرافیکی و طراحی صنعتی است و به عنوان رقیب نرم افزار فتوشاپ شناخته می شود. ساده تر بودن محیط نرم افزار GIMP و نحوه کار کردن راحت تر آن، باعث می شود که برخی از طراحان گرافیکی، به جای استفاده از نرم افزار فتوشاپ، از نرم افزار GIMP استفاده کنند.

 

بیشتر افرادی که در زمینه گرافیک و ویرایش عکس فعالیت می کنند، نام نرم افزار GIMP را نشنیده اند و گمان می کنند که به تازگی منتشر شده است، در حالی که اینگونه نیست. اولین نسخه نرم افزار GIMP، در سال 1996 میلادی در دسترس عموم قرار گرفت. البته باید به این نکته اشاره کرد که نرم افزار GIMP، در ابتدا برای سیستم عامل های ویندوز و مک منتشر نشده بود، اما پس از انتشار نسخه های بعدی این نرم افزار، نسخه های ویندوز و مک آن نیز منتشر شدند.

 

برخی از طراحان گرافیکی و ادیتور های تصاویری، نرم افزار GIMP را بهتر از نرم افزار فتوشاپ می دانند، زیرا نرم افزار GIMP نسبت به نرم افزار فتوشاپ، آسان تر است و حتی فضای کمتری را اشغال می کند. نرم افزار GIMP، به مراتب سبک تر از نرم افزار فتوشاپ است و می تواند بر روی سیستم های به نسبت ضعیف نیز اجرا شود.

 

برخی از افراد، بر این باور هستند که نرم افزار GIMP، امکانات کم تری نسبت به نرم افزار فتوشاپ دارد. نرم افزار فتوشاپ به طور کلی، جامع تر از نرم افزار GIMP است، اما بسیاری از طراحان گرافیکی، امکانات موجود در نرم افزار GIMP را برای ویرایش عکس، کافی می دانند. 

 

با اینکه نرم افزار GIMP ممکن است برخی از امکانات مورد نیاز برای طراحان گرافیکی حرفه ای را در اختیار نداشته باشد، اما پلاگین هایی وجود دارند که می توان آنها را نصب کرد و این قبیل از امکانات را به نرم افزار GIMP افزود.

 

کاربردهای نرم افزار GIMP

 

 نرم افزار gimp چیست, آموزش کار با نرم افزار gimp, دانلود برنامه gimp برای کامپیوتر

بهبود رنگ تصاویر یکی از کاربرد های نرم افزار GIMPاست

 

همانطور که پیش تر به آن اشاره کردیم، نرم افزار GIMP برای ویرایش و طراحی گرافیکی مورد استفاده قرار می گیرد. به عبارتی دیگر، می توان از نرم افزار GIMP، به عنوان جایگزین نرم افزار فتوشاپ استفاده کرد. در ادامه این مطلب، به معرفی و بررسی برخی از کاربرد های نرم افزار GIMP خواهیم پرداخت.

 

بهبود رنگ تصاویر

 

معرفی نرم افزار gimp, نرم افزار Gimp, نرم افزار gimp چیست

با استفاده از نرم افزار GIMP می توانید گرد و غبار تصویر را حذف کنید

 

یکی از کاربرد های نرم افزار GIMP، بهبود رنگ تصاویر است. هنگامی که رنگ تصاویر بهبود پیدا می کنند، جلوه ی عکس زیبا تر می شود. با استفاده از نرم افزار GIMP، می توان رنگ های موجود در عکس را بهبود بخشید و به یک عکس زیبا تر دست پیدا کرد. 

در برخی از موارد، ممکن است که رنگ ها بیش از اندازه تیره و یا روشن باشند. با استفاده از نرم افزار GIMP، می توان این رنگ ها را به دلخواه اصلاح کرد. 

 

حذف گرد و خاک موجود در تصویر

در برخی از اوقات، وجود گرد و غبار در تصویر، باعث کاهش کیفیت تصویر می شود. نرم افزار GIMP، دارای ابزار های ویژه و کاربردی است که می توان با استفاده از آنها، گرد و غبار موجود در تصویر را از بین برد و یک تصویر صاف و با کیفیت تر را ایجاد کرد. استفاده از ابزار از بین برنده گرد و غبار در نرم افزار GIMP، بسیار راحت است و افراد تازه کار نیز می توانند از این قابلیت استفاده کنند.

 

برش تصاویر

 

 نرم افزار gimp چیست, آموزش کار با نرم افزار gimp, دانلود برنامه gimp برای کامپیوتر

یکی از پرکاربرد ترین و در عین حال ساده ترین کاربردهای نرم افزار GIMP برش تصاویر است

 

برش بخشی از تصویر، یا همان کراپ کردن تصویر، از مهم ترین کاربرد های نرم افزار GIMP است. هنگامی که می خواهید ابعاد یک عکس را کوچک تر کنید، و یا اینکه اشیای ناخواسته را از تصویر حذف کنید، می توانید از ابزار های کراپ کردن تصویر نرم افزار GIMP استفاده کنید. 

 

اصلاح سطح افقی

یکی از مهم ترین مشکلاتی که در هنگام عکاسی به وجود می آید، ایراد داشتن سطح افقی عکس است. می توان با استفاده از نرم افزار GIMP، سطح افقی مربوط به تصاویر را اصلاح کرد. شما می توانید با استفاده از ابزار های مخصوص اندازه گیری در نرم افزار GIMP، به اصلاح سطح افقی عکس بپردازید.

 

افزایش کنتراست تصویر

طراحان گرافیکی و ویرایش گران تصاویر، می توانند با افزودن کنتراست به تصویر، جلوه های خاصی را ایجاد کنند. به طور کلی، امکان تغییر دادن کنتراست تصویر، یکی از کاربرد های مهم نرم افزار GIMP است. 

 

افزودن فیلتر های پیش فرض به تصاویر

برخی از افراد، به دنبال فیلتر های از پیش آماده شده هستند. یکی از کاربرد های نرم افزار GIMP، استفاده از فیلتر های پیش فرض است. فیلتر های موجود در این نرم افزار، به کاربرانی که تخصصی در استفاده از نرم افزار های گرافیکی ندارند، اجازه می دهد که تصاویر خود را بر اساس مواردی که به صورت پیش فرض تعیین شده اند، تغییر دهند.

 

آموزش اولیه کار با نرم افزار GIMP

 

معرفی نرم افزار gimp, نرم افزار Gimp, نرم افزار gimp چیست

نرم افزار GIMP دارای فیلتر های پیش فرض است

 

در ادامه ی مطلب، به برخی از موارد آموزشی اولیه نرم افزار GIMP اشاره خواهیم کرد. 

 

کراپ کردن تصویر 

 

نرم افزار gimp چیست, آموزش کار با نرم افزار gimp, دانلود برنامه gimp برای کامپیوتر

با استفاده از نرم افزار GIMP می توانید پس زمینه ی تصویر را حذف کنید

 

برای کراپ کردن یا برش تصویر در نرم افزار GIMP، باید ابزار Crop را انتخاب کنید. پس از انتخاب این ابزار، بر روی بخشی از تصویر کلیک کنید و نگه دارد و تا جایی که می خواهید عکس برش داده شود، بکشید. با انجام این کار، عکس مورد نظر شما برش داده می شود.

 

نحوه تنظیم رنگ 

نرم افزار GIMP، قابلیت تنظیم رنگ های یک عکس را به کاربران خود ارائه می دهد. عکس هایی که رنگ آنها تنظیم می شود، جلوه زیبا تری دارند. برای تنظیم رنگ های تصویر، از گزینه Colors، وارد بخش Hue-Saturation شوید. این ابزار، به شما کمک می کند که تصاویر خود را به ترکیب رنگ بهتری برسانید و جلوه ی بهتری به آن بدهید. البته باید به این نکته نیز توجه کنید که زیاده روی در تغییر رنگ ها، می تواند باعث بد تر شدن حالت تصویر شود. 

 

حذف کردن پس زمینه

 

نرم افزار gimp چیست, آموزش کار با نرم افزار gimp, دانلود برنامه gimp برای کامپیوتر

برای حذف پس زمینه ی تصویر در نرم افزار GIMP از بخش LAYER اقدام کنید

 

یکی از کاربردی ترین آموزش های مربوط به نرم افزار های ویرایش عکس، حذف پس زمینه عکس است. برای حذف پس زمینه عکس، از گزینه Layer، وارد بخش Transparency شوید و گزینه Add Alpha Channel را انتخاب کنید. با انتخاب این ابزار، می توانید پس زمینه را در نرم افزار GIMP حذف کنید. پس از انتخاب ابزار، ابزار Foreground Select Tool را نیز انتخاب کنید و بخش هایی که جزو پس زمینه هستند را به کمک آن مشخص کنید. پس از اینکه پس زمینه را مشخص کردید، با فشار دادن کلید Enter کیبورد، پس زمینه تصویر حذف خواهد شد.

 

سخن پایانی

طراحان گرافیکی و صنعتی، از نرم افزار های گوناگونی استفاده می کنند. یکی از این نرم افزار ها، نرم افزار GIMP است. از آنجایی که نرم افزار GIMP و بسیاری از پلاگین های مربوط به آن، رایگان هستند، استفاده از آن روز به روز در حال گسترش است و می تواند در بسیاری از پروژه ها، جایگزین فتوشاپ باشد. اگر دوست دارید که کار با نرم افزار GIMP را فرا بگیرید، می توانید از ویدئو های آموزش حرفه ای آن استفاده کنید.

 

گرداوری: بخش کامپیوتر و اینترنت بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه های کامپیوتر و اینترنت(گرافیک، موبایل و کامپیوتر جیبی، اختراعات جدید، ترفندها و...)

  سایر مطالب کامپیوتر و اینترنت

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X خدمات و محصولات دیجیتال ,خدمات سیم کارت و تلفن همراه

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023