اگر روي لپ‌تاپ آب ريخت، چه کارکنيم؟ 

اگرروي لپ‌تاپ آب ريخت، چه کار کنيم؟

 

يکي از بدترين فاجعه‌هايي که براي کاربران ابزارهاي الکترونيکي اتفاق مي‌افتد، ريختن آب يا چاي يا هر نوع مايعي روي آن‌هاست.

اين اتفاق که بخصوص براي لپ‌تاپ‌ها به وفور روي مي‌دهد، معمولا به سوختن مدارهاي الکترونيکي و از دست رفتن ابزارهاي گران‌قيمت و باارزش منجر مي‌شود.

اما با چند اقدام ساده و در عين حال سريع، مي‌توان از افزايش ابعاد اين فاجعه جلوگيري کرد.

ممکن است در زندگي شما اتفاقاتي بيفتد که در حد يک فاجعه، زندگي شما را تحت تاثير قرار دهد. يکي از اين اتفاقات ريختن آب يا چاي يا نوشيدني‌هاي ديگر روي لپ‌تاپ يا ديگر تجهيزات الکترونيکي شماست. کارشناسان سعي کرده‌اند بهترين اقدامات اضطراري را در چنين شرايطي پيشنهاد بدهند:

 

 

1.سريع باشيد
بله، ممکن است شما اشتباه کرده باشيد. شما همين الان نوشيدني خود را روي لپ‌تاپ گران‌قيمت خود ريخته‌ايد. ما هم احساس شما را درک مي‌کنيم، اما الان زمان نشستن و افسوس خوردن نيست. هر ثانيه‌اي که از دست بدهيد، رطوبت به داخل تجهيزات لپ‌تاپ نفوذ مي‌کند و ممکن است باعث ايجاد اتصالات کوتاه و تباهي قطعات الکتريکي شود. پس سريع باشيد.

اول از همه با کشيدن سيم برق وسيله الکترونيکي خود شروع کنيد. اگر اين وسيله يک لپ‌تاپ است، باطري آن را نيز هر چه سريع‌تر جدا کنيد. اگر صفحه‌کليد (کي‌بورد) کامپيوترتان است، آن را از کامپيوتر جدا کنيد. مايعات باعث ايجاد اتصالات کوتاه در تجهيزات الکترونيکي شما مي‌شوند و به همين دليل جدا کردن آن‌ها از جريان برق مي‌تواند شانس نجات يافتن دستگاه شما را افزايش دهد!

 

 

2.خسارت را ارزيابي کنيد
حال که دستگاه را از جريان برق جدا کرده‌ايد، چند ثانيه‌اي را صرف بررسي محل و کميت ريزش مايع کنيد. اگر اين حادثه فقط در اندازه ريختن چند مايع روي کي‌بوردتان بوده، شايد جدا کردن چند کليد اطراف محل آب‌ريختگي بتواند مشکل شما را حل کند. در اين مواقع ما استفاده از دستمال الکلي را توصيه مي‌کنيم که لکه‌ها و آلودگي‌ها را در خود حل کرده و خيلي سريع خشک مي‌شود. شما مي‌توانيد با هزينه بسيار پاييني اين دستمال الکلي را از داروخانه تهيه کنيد و براي مواقع اضطراري در دسترس نگاه داريد.

در بسياري از موارد، پاک کردن کي‌بورد و کليدها مشکل را حل مي‌کند. البته شايد در اثر ريختن آب يا چاي روي کي‌بورد هيچ مشکلي براي آن پيش نيايد، اما به ياد داشته باشد که اگر شما تمام قسمت‌ها را به خوبي پاک نکنيد، بعد از خشک شدن رطوبت کليد‌ها شما مانند گذشته کار نمي‌کند و ممکن است حالت چسبنده پيدا کند.

اما اگر رطوبت محدود به سطح وسيله الکترونيکي نيست و به درون آن نفوذ کرده است، براي عمل جراحي آماده شويد!

 

 

3. قطعات را از هم جدا کنيد
شما نمي‌توانيد بدون باز کردن يک وسيله الکترونيکي آن را به خوبي تميز کنيد. اگر فکر باز کردن اين وسايل شما را به وحشت مي‌اندازد، قابل درک است. اما به ياد داشته باشيد کوچک‌ترين شانس براي درست کردن وسايل گران‌قيمت شما بهتر از هيچ شانسي است. التبه اگر شما نمي‌دانيد که کدام سمت پيچ‌گوشتي را بايد براي باز کردن پيچ‌ها استفاده کنيد، شايد تماس گرفتن با يکي از دوستان باتجربه ارزشش را داشته باشد.

با استفاده از يک پيچ‌گوشتي کوچک، وسيله الکتريکي خود را باز کنيد البته مشخص است که دستورالعمل واحدي براي باز کردن همه دستگاه‌هاي الکتريکي وجود ندارد، اما ما در اين جا چند نکته مي‌گوييم که شايد به دردتان بخورد.

شايد شما براي باز کردن وسيله الکتريکي‌تان نياز به کمي نيروي بيش‌تر داشته باشيد. اما در مورد مدارهاي الکتريکي دقت زيادي داشته باشيد. اگر باز کردن يک وسيله نياز به نيروي بيش‌تر از حد معمول نياز دارد، احتمال وجود پيچ‌هاي مخفي را فراموش نکنيد.

 

اگرروي لپ‌تاپ آب ريخت، چه کار کنيم؟

 

در نگهداري از پيچ‌هاي خود دقت کنيد. حتي آن‌ها را در يک فنجان قهوه هم نگذاريد، چرا که بسياري از وسايل داراي پيچ‌هاي با اندازه‌هاي متفاوت هستند و به همين دليل شما در هنگام بستن وسيله خود بايد به ياد بياوريد که هر پيچ براي چه جايي است.

اگر يک وسيله الکتريکي خيلي پيچيده به نظر مي‌رسد و شما نگران هستيد که نتوانيد آن را دوباره به حالت اول برگردانيد، نگران نباشيد. يک دوربين ديجيتال برداريد و قبل از جدا کردن قطعات از وسيله خود چند عکس بگيريد.

هدف اصلي شما رسيدن به هر بورد الکتريکي يا قطعاتي است که ممکن است در اثر ريختن آب مرطوب شده باشند. اگر شما در حال جدا کردن قطعات لپ‌تاپ هستيد، بايد بورد اصلي و تمام بوردهاي کوچک متصل به آن را جدا کنيد.

 

 

4. تميز کنيد
زماني که شما قطعات لپ‌تاپ خود را جدا کرديد، نوبت پاک کردن لکه‌ها و رطوبت است. اگر شما روي قسمتي از بورد خود لکه مي‌بينيد، مي‌توانيد با دستمال الکلي آن را پاک کنيد. اما اگر تمام بورد شما آلوده شده است، بايد دست به کار بزرگ‌تري بزنيد. به طور کامل بورد خود را از دستگاه جدا کرده و آن را زيرآب و صابون بگيريد.

بله درست شنيديد. آن را زير آب بگيريد. ما هميشه بايد تجهيزات الکتريکي را از رطوبت دور نگاه داريم، اما گاهي زماني مي‌رسد که شما مجبوريد با آتش به جنگ آتش برويد. به آرامي دست خود را روي آن بکشيد و اجازه بدهيد که آب و صابون کار خود را انجام دهد.

براي آن که بهترين نتيجه را بگيريد، بهتر است از آب مقطر يا آب ديونيزه استفاده کنيد که مي‌توانيد از بسياري از سوپرمارکت‌ها آن را خريداري کنيد. آب شير ممکن است بعد از خشک شدن روي بورد شما رسوب کند.

البته واضح است که مي‌خواهيد خيلي سريع متوجه شويد آيا دستگاه شما به درستي کار مي‌کند يا خير، اما شما بايد اندکي صبر کنيد. قدم بعدي اين است که اطمينان حاصل کنيد همه تجهيزاتي که شسته‌ايد به طور کامل خشک شده‌اند. بهترين راه خشک کردن اين تجهيزات با هواست، چرا که دستمال کاغذي يا دستمال ممکن است پرز يا تکه‌هاي بسيار ريزي در بين قطعات به جا بگذارند. براي آن که به روند خشک شدن سرعت ببخشيد مي‌توانيد از ژل سيليکا يا برنج سفيد استفاده کنيد و قطعات را در بين آن قرار دهيد.

شما حتي مي‌توانيد براي خشک کردن سريع‌تر از پنکه يا سشوآر استفاده کنيد. اما سعي کنيد از فاصله دور و با حرارت کم استفاده کنيد. حرارت بالاي سشوار ميتواند مدار شما را ذوب کند!

زماني که همه قطعات کاملا پاکيزه و خشک شدند، زمان بستن همه قطعات در سر جاي خودشان است. در اين مرحله مي‌توانيد از عکس‌هايي که گرفته‌ايد، کمک بگيريد و اطمينان حاصل کنيد که همه چيز به درستي در جاي خود قرار گرفته است. ما ضمانت نمي‌کنيم که بعد از انجام اين مراحل وسيله برقي شما به حالت اول برگردد، اما حداقل شما مي‌دانيد که همه تلاش خود را کرده‌ايد.

منبع:khabaronline

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های کامپیوتر و اینترنت(گرافیک، موبایل و کامپیوتر جیبی، اختراعات جدید، ترفندها و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------