انواع میکروفون: نحوه انتخاب میکروفون مناسب برای صدای خودمیکروفون استودیو, بهترین میکروفون, میکروفون رومیزی

میکروفون چیست

 

همه چیز درباره انواع میکروفون

میکروفون یک دستگاه ورودی است که توسط امیل برلینر در سال 1877 ساخته شد. برای تبدیل امواج صوتی به امواج الکتریکی یا ورودی صدا به رایانه استفاده می شود. با تبدیل امواج صوتی به سیگنال الکتریکی، که ممکن است سیگنال دیجیتال یا آنالوگ باشد، صدا را ضبط می کند. این فرآیند می تواند توسط کامپیوتر یا سایر دستگاه های صوتی دیجیتال اجرا شود.

میکروفون چیست؟

میکروفون وسیله ای است که ارتعاشات صوتی موجود در هوا را به سیگنال های الکترونیکی تبدیل می کند. میکروفون ها انواع مختلفی از صدا را فعال می کنند.

میکروفون ها می توانند مستقل باشند یا در دستگاه هایی مانند هدست و تلفن جاسازی شوند.

 

میکروفون ها چگونه کار می کنند؟

رایج ترین نوع میکروفون، میکروفون دینامیک، از سیم پیچ معلق در یک میدان مغناطیسی استفاده می کند که ممکن است برای فرکانس طولانی به چندین غشا متصل شود.

میکروفون های دینامیک از انرژی الکتریکی به شکل القایی برای تولید سیگنال صوتی استفاده می کنند. این میکروفون ها برای اجرای صحنه ای مناسب هستند.

 

کپسول میکروفون حاوی یک دیافراگم کوچک است که به یک سیم پیچ متحرک متصل است. هنگامی که امواج صوتی به دیافراگم برخورد می کند، مرتعش می شود. این باعث می شود که سیم پیچ در میدان آهنربا به جلو و عقب حرکت کند و جریان الکتریکی ایجاد کند.

 

با این حال، نحوه عملکرد یک میکروفون در نهایت بسته به هدف طراحی شده آن متفاوت است. یکی از ملاحظات اصلی، جدای از نوع دستگاه، چیزی است که در حال ضبط است. جهت دار بودن میکروفون ها یکی دیگر از مواردی است که در طراحی میکروفون مورد توجه قرار می گیرد.

 

انواع میکروفون

حال بیایید به چند نوع مختلف میکروفون بر اساس هدف مورد نظرشان نگاه کنیم.

 

میکروفون های همه جهته

میکروفون های همه جهته برای ضبط همه صداها در یک منطقه مناسب هستند اما برای فوکوس روی یک سوژه در میان نویز پس زمینه ضعیف هستند.

نمونه ای از میکروفون همه جهته میکروفون لاوالیر است که اغلب در تولید تلویزیون استفاده می شود.

 

میکروفون رومیزی, میکروفون خوانندگی, میکروفون فیلمسازی

میکروفون همه جهته

 

میکروفون های جهت دار

میکروفن های جهت دار، که به آنها تک جهتی نیز می گویند، در دریافت صداها از یک جهت خاص بهتر هستند و در موقعیت هایی که نویز پس زمینه قابل توجهی وجود دارد، مفید هستند. 

میکروفون های شاتگان نوعی میکروفون جهت دار هستند که اغلب در تولید فیلم و تلویزیون برای ضبط صدا از راه دور استفاده می شود. میکروفن های کاردیوید نوع دیگری از میکروفون های جهت دار هستند که معمولا برای ضبط و اجرای موسیقی زنده استفاده می شود.

 

میکروفون استودیو, بهترین میکروفون, میکروفون رومیزی

میکروفون جهت دار

 

میکروفون های دو طرفه

میکروفون های دو طرفه برای دریافت صداها از دو جهت طراحی شده اند و برای ضبط مکالمات ایده آل هستند. 

 

 میکروفون بیسیم, میکروفون حرفه ای, میکروفون خازنی

میکروفون دوطرفه

 

میکروفون های خازنی

میکروفون های خازنی از بار الکتریکی متفاوت خازن با دیافراگم که به عنوان یکی از صفحات خازن عمل می کند استفاده می کنند. صفحه توسط یک شارژ ثابت، اغلب از یک باتری که سیگنال را نیز تقویت می کند، بایاس می شود. ظرفیت خازنی با حرکت دیافراگم در رابطه با صفحات دیگر تغییر می کند که وسیله ای برای ضبط صدا در سیگنال الکتریکی فراهم می کند.

به عنوان مثال، میکروفون های الکترت در تلفن های همراه و کامپیوترها به عنوان نوعی میکروفون خازنی استفاده می شود که از مواد فروالکتریک قطبی شده استفاده می کند.

 

میکروفون, میکروفون بیسیم, میکروفون حرفه ای

میکروفون خازنی

 

میکروفون های لیزری

میکروفون های لیزری از ارتعاشات سطوح تحت تاثیر امواج صوتی برای ضبط صدا در فواصل استفاده می کنند. لیزرها بر اثر ارتعاش در زوایای مختلف برمی گردند و این تغییرات تفسیر و به امواج صوتی تبدیل می شوند.

میکروفون های لیزری در شرایطی استفاده می شوند که صداها باید از راه دور ضبط شوند.

 

 میکروفون بیسیم, میکروفون حرفه ای, میکروفون خازنی

میکروفون لیزری

 

میکروفون های روبانی

میکروفون های نواری با استفاده از یک نوار نازک از فلز رسانا ساخته می شوند که در یک میدان مغناطیسی معلق است. روبان معمولا از آلومینیوم، دورالومین یا نانوفیلم ساخته می شود. هنگامی که امواج صوتی به میکروفون برخورد می کند، نوار به لرزش در می آید که به نوبه خود سیگنال الکتریکی تولید می کند.

میکروفون های نواری اغلب در استودیوها برای ضبط موسیقی استفاده می شوند زیرا تمایل دارند صدایی صاف و طبیعی تولید کنند.

 

 بهترین میکروفون, میکروفون رومیزی, میکروفون خوانندگی

میکروفون روبانی

 

تفاوت میکروفون با اسپیکر

به دلیل شباهت در عملکرد، میکروفون ها می توانند به عنوان بلندگو عمل کنند. به طور کلی، بلندگوهای مشتق شده از میکروفون برای صداهای با فرکانس بالا مناسب هستند.

بلندگوها همچنین می توانند به عنوان میکروفون عمل کنند، اگرچه آنها معمولاً برای ضبط فرکانس های پایین مناسب هستند.

 

تاریخچه میکروفون ها

اولین میکروفون الکترونیکی یک مکانیسم مبتنی بر مایع بود که از دیافراگم متصل به جریان استفاده می کرد در محلول اسید سولفوریک رقیق شده استفاده می کرد. این میکروفون اولیه قادر به بازتولید گفتار قابل فهم نبود.

 

اولین میکروفون‌های دیافراگمی زنده از ورقه‌ای فلزی متصل به سوزن استفاده می‌کردند که ارتعاشات ارسالی را به یک محیط ضبط فویل می‌نوشت.

هنگامی که سوزن پس از خط زدن روی فویل حرکت کرد، این فرآیند برعکس شد و دوباره از طریق همان دیافراگم فلزی به صداها تبدیل شد.

 

میکروفون میله کربنی خام توسط دیوید ادوارد هیوز در سال 1878 اختراع شد و در توسعه تلفن نقش اساسی داشت. این دستگاه ها از مقاومت الکتریکی متغیر کربن تحت فشار بین صفحات فلزی برای تبدیل امواج صوتی موجود در هوا به سیگنال الکتریکی استفاده می کردند.

 

نمونه دیگری از یکی از نسخه های قبلی میکروفون، میکروفون کریستالی است. میکروفون‌های کریستالی از یک کریستال پیزوالکتریک استفاده می‌کنند که مقدار کمی الکتریسیته را تحت فشار دیافراگم تولید می‌کند تا سیگنال ضبط را ارائه دهد.

میکروفون‌های کریستالی، مانند میکروفون‌های کربنی، در تلفن‌های اولیه در دهه 1930 نیز مورد استفاده قرار گرفتند.

 

میکروفون های امروزی

با پیشرفت های تکنولوژیکی در طراحی میکروفون، در حال حاضر انواع مختلفی از میکروفون ها برای رفع نیازهای برنامه های مختلف موجود است.

میکروفون های دیجیتال نیز در سال های اخیر به طور فزاینده ای محبوب شده اند زیرا کیفیت و دوام صدا را بهبود می بخشند.

 

علاوه بر این، میکروفون‌های بی‌سیم در حال حاضر معمولاً در تنظیمات مختلف، از کنسرت‌های زنده گرفته تا تولید در تلویزیون، استفاده می‌شوند، اگرچه هنوز هم به دلیل در دسترس بودن و مقرون به صرفه بودن، کاربردهای زیادی برای میکروفون‌های آنالوگ وجود دارد.

در هر صورت، میکروفون ها یک قطعه ضروری از فناوری در دنیای امروز هستند و در سال های آینده نیز نقش حیاتی ایفا خواهند کرد.

 

میکروفون استودیو, بهترین میکروفون, میکروفون رومیزی

راهنمای خرید میکروفون 

 

نحوه انتخاب میکروفون مناسب

هنگام خرید میکروفون روی هر یک از این ویژگی ها کار کنید و نیازهای خود را تعیین کنید.

 

جهت گیری

تصمیم بگیرید که کدام یک از الگوهای جهت دار به بهترین وجه با نیازهای شما مطابقت دارد. به یاد داشته باشید که معمولا بهتر است از یک میکروفون جهت کمتر در موقعیتی نزدیک به منبع صدا استفاده کنید تا با استفاده از هیپرکاردیوئید دورتر باشید.

 

پاسخ فرکانس

مطمئن شوید که پاسخ فرکانس میکروفون برای استفاده مورد نظر مناسب است. به عنوان یک قاعده، الگوهای پاسخ مسطح بهترین هستند، اما در بسیاری از موارد یک پاسخ مناسب حتی بهتر خواهد بود. 

 

امپدانس

قاعده کلی این است: امپدانس کم بهتر از امپدانس زیاد است. 

 

مدیریت نویز

به یاد داشته باشید که دیافراگم با تبدیل ارتعاشات امواج صوتی به سیگنال الکتریکی کار می کند. مگر اینکه میکروفون نوعی سیستم حفاظتی داشته باشد، دیاپراگم نمی تواند تفاوت بین ارتعاش موج صوتی مطلوب و هر نوع ارتعاش دیگری (مانند ضربه زدن شخصی به بدنه میکروفون) را تشخیص دهد. هر نوع ارتعاشی به طور کلی بخشی از سیگنال صوتی تولید شده خواهد شد.

 

اگر احتمال دارد که میکروفون شما در معرض هر نوع نویز یا لرزش باشد، به میکروفونی نیاز دارید که به جلوگیری از شنیدن این صدا کمک کند. میکروفون‌های دستی با کیفیت بالا معمولاً سعی می‌کنند با استفاده از پد فوم، تعلیق یا روش‌های دیگر، دیافراگم را از ارتعاشات جدا کنند. میکروفون های با کیفیت پایین تمایل دارند ارتعاشات را از بدنه به سمت دیافراگم منتقل کنند و در نتیجه صدای وحشتناکی ایجاد می شود.

 

گردآوری:بخش کامپیوتر و اینترنت بیتوته  

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های کامپیوتر و اینترنت(گرافیک، موبایل و کامپیوتر جیبی، اختراعات جدید، ترفندها و...)

    سایر مطالب کامپیوتر و اینترنت

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------