NVMe چیست و چه مزایایی دارد؟NVMe چیست, کاربردهای NVMe, مزایای NVMe

NVMe چیست و چه مزایایی دارد ؟

 

همه چیز درباره ی NVMe چیست؟

حافظه NVMe (Non-Volatile Memory Express) پروتکل جدیدی برای ذخیره‌ سازی با سرعت بالا است که در مقایسه با پروتکل های قدیمی مزایایی دارد. هارد NVMe یکی از بهترین و موثرترین ویژگی ها برای ارتقاء سیستم ذخیره سازی است.

بزرگ ترین ارتقایی که می توانید در رایانه قدیمی خود انجام دهید ذخیره سازی سریع تر است. اجزای دیگر مانند CPU و GPU مطمئناً در دهه گذشته بهبود یافته اند، اما همه از ذخیره سازی سریعتر استقبال خواهند کرد.

 

NVMe (non-volatile memory express) جدیدترین و بهترین رابط ذخیره سازی برای لپ تاپ ها و رایانه های رومیزی است و سرعت خواندن و نوشتن بسیار بالاتری را نسبت به رابط های قدیمی ارائه می دهد. این هزینه دارد، بنابراین بسته به آنچه که از رایانه استفاده می کنید، خواهد داشت. خرید درایو NVMe ممکن است منطقی نباشد.

 

NVMe معمولاً برای ذخیره سازی حالت جامد ، حافظه اصلی، حافظه کش یا حافظه پشتیبان استفاده می شود. این یک جایگزین برای استاندارد رابط سیستم کامپیوتری کوچک (SCSI) و استاندارد پیوست فناوری پیشرفته (ATA) برای اتصال و انتقال داده ها بین یک سیستم میزبان و یک دستگاه ذخیره سازی هدف ارائه می کند. NVMe برای استفاده با رسانه های سریعتر طراحی شده است. مزیت اصلی درایوهای SSD PCIe مبتنی بر NVMe نسبت به سایر انواع ذخیره‌سازی کاهش تأخیر و عملیات ورودی/خروجی بالاتر در ثانیه (IOPS) است. 

 

درایوهای NVMe چیست ؟

Non-Volatile Memory Express (NVMe) یک رابط ذخیره سازی است که در سال 2013 معرفی شد. "غیر فرار (non-volatile)" به این معنی است که حافظه هنگام راه اندازی مجدد رایانه شما پاک نمی شود، در حالی که "Express" به این واقعیت اشاره دارد که داده ها از طریق PCI Express می روند. رابط PCIe) روی مادربرد رایانه شما. این به درایو ارتباط مستقیم تری با مادربرد شما می دهد، زیرا داده ها نیازی به پرش از طریق کنترلر Serial Advance Technology Attachment (SATA) ندارند.

 

درایوهای NVMe بسیار بسیار سریعتر از درایوهای SATA هستند که سال ها در دسترس هستند. PCIe 3.0 - نسل فعلی استاندارد PCI Express - دارای حداکثر سرعت انتقال 985 مگابایت در ثانیه (Mbps) در هر خط است. درایوهای NVMe قادر به استفاده از 4 خط PCIe هستند، یعنی حداکثر سرعت تئوری 3.9 گیگابیت در ثانیه (3940 مگابیت در ثانیه).

 

درایوهای NVMe به شکل های مختلفی عرضه می شوند. رایج ترین آنها چوب m.2 است که در بالا نشان داده شده است. عرض آنها 22 میلی متر است و می توانند 30، 42، 60، 80 یا 100 میلی متر طول داشته باشند. این میله ها به اندازه ای نازک هستند که روی مادربرد قرار بگیرند، بنابراین برای رایانه های کوچک و لپ تاپ ها مناسب هستند. به خاطر داشته باشید که برخی از SSD های SATA از همان فرم فاکتور استفاده می کنند، بنابراین باید توجه زیادی داشته باشید و مطمئن شوید که به اشتباه درایو کندتر را خریداری نمی کنید.

 

هاردهای NVMe SSD درایوهای حالت جامد با یک پروتکل رابط متفاوت هستند. به جای تکیه بر قابلیت های محدود SATA، توسعه دهندگان پروتکل های جدیدی را برای کار با PCI express bus ایجاد کردند.

 

درایوهای اولیه NVMe با استفاده از رابط PCIe 2.0 یا PCIe 3.0 به عنوان کارت های add-in طراحی شدند. این درایوها به اسلات PCIe در مادربرد سرور یا کامپیوتر وصل می شوند.

 

اکثر SSD های مدرن اکنون از فناوری NVMe استفاده می کنند. این درایوها از کانکتور SATA Express و پروتکل M.2 استفاده می کنند. اگر یک لپ تاپ را در چند سال گذشته خریداری کرده باشید، احتمالاً دارای NVMe SSD با حافظه فلش NAND می باشد.

 

آیا باید یک NVMe SSD بخرید ؟

اینکه آیا به سیستمی با سرعت سریع تر نیاز دارید، به حجم کاری دقیق شما بستگی دارد. اما در حالی که قیمت درایوهای NVMe کاهش می یابد نیازی نیست که عجله کنید و SATA SSD خود را تعویض کنید.

 

یک SATA SSD کامپیوتر شما را در چند ثانیه روشن می کند، برنامه ها را در یک لحظه راه اندازی می کند و به شما امکان می دهد فایل ها را نسبتاً سریع کپی و جابجا کنید. اما اگر با تعداد زیادی ویدیوی عظیم کار می کنید - خواه از پایگاه داده، ویرایش ویدیو، یا ریپ کردن بلوری باشند، هر چند برای خرید هزینه می پردازید اما با سرعت بخشیدن به کار خود آن را جبران می کنید.

 

اگر سیستم شما دارای SATA SSD است و به سرعت بالاتری نیاز نداشته باشید و یا حجم زیادی را باز نمی کنید، در حال حاضر خرج کردن پول برای یک درایو NVMe منطقی نیست اما اگر خواستید آن را ارتقاء بدهید حتما به سراغ مدل NVMe بروید.

 

معایب NVMe, درایوهای NVMe چیست, مزایای حافظه NVMe چیست

هارد NVMe ssd

 

مزایای حافظه NVMe چیست ؟

مزایای NVMe عبارتند از:

– درایوهای NVMe می توانند دستورات را دو برابر سریعتر از درایوهای AHCI SATA ارسال کنند. در کل هارد NVME سرعت فوق العاده بالایی دارد.

– SSD های NVMe تنها چند میکروثانیه تاخیر دارند، در حالی که SSD های SATA بین 30 تا 100 میکروثانیه تاخیر دارند. بنابراین استفاده ازهارد NVME باعث می شود تاخیر استفاده از حافظه کاهش پیدا کند.

– در دستیابی به حافظه، تعداد اعمال ورودی و خروجی در ثانیه بیشتر می شود.

– ذخیره سازی، مدیریت و دسترسی کارآمد به داده ها.

– پهنای باند بسیار بالاتری نسبت به SATA و SAS دارد.

– از چندین فرم فاکتور از جمله M.2، U.2 و اتصالات پشتیبانی می کند.

– داده ها را می توان تقسیم و ساده کرد.

– به طرز چشمگیری مصرف انرژی کاهش می یابد.

– از پروتکل های تونل زنی پشتیبانی می کند که به حریم خصوصی می پردازد.

– هارد NVME، امکان فرایندهای هم روند و موازی سازی را چند برابر افزایش می دهد.

– هارد NVME سیستم caching قدرتمندی دارد که باعث بهینه سازی در زمان دستیابی به دیتابیس های بزرگ می شود.

– سرعت پاسخ دهی درهارد NVME بسیار بالاست و کارهای سنگین در دیتابیس و سایت با سرعت مطلوبی انجام می گیرد.

– پروتکل NVME از مسیر PCIe استفاده می کند.

– امکان رفع وقفه در پردازش ها را فراهم می کند.

 

معایب NVMe چیست؟

معایب احتمالی عبارتند از :

– عدم پشتیبانی از NVMe در سیستم های قدیمی.

– برای ذخیره حجم زیاد داده مقرون به صرفه نیست. در مقایسه با درایوهای چرخان بر اساس ظرفیت ذخیره سازی گران تر است.

– معمولاً با فرمت M.2 استفاده می شود که ممکن است انتخاب درایو را بیشتر محدود کند.

 

کاربردهای NVMe, مزایای NVMe, معایب NVMe

کاربرد هارد NVMe

 

کاربرد NVMe

درایوهای NVMe گزینه های مختلفی برای لپ تاپ، کامپیوتر و سرورها را ارائه می دهند. ممکن است در سیستم های جدید یک درایو NVMe وجود داشته باشد. البته سرورها بیشترین بهره را از این تکنولوژی می برند و عملکرد سرور به طور مستقیم بر عملکرد برنامه یا نرم افزار شما تأثیر می گذارد.

 

استفاده از سرور با درایوهای NVMe برای برنامه هایی با داده سنگین کاربرد دارد. برنامه های سنگین هزاران عملیات را در یک ثانیه انجام می دهند. تکنولوژی NVMe که می تواند با درخواست های زیاد برنامه سازگار باشد و عملکرد نرم افزاری را بهبود بخشد. سرورهای NVMe برای کسانی که نیازمند دسترسی سریع به داده ها هستند کاربرد دارد . محدودیت Bottleneck را با درایو NVMe می توانید از بین ببرید.

 

NVMe چگونه کار می کند؟

استاندارد NVMe کاربرد اصلی NVMe را بیان نمی کند. با این حال، یک رابط ثبت، مجموعه دستورات و مجموعه ای از ویژگی ها را برای SSD های مبتنی بر PCIe با اهداف عملکرد بالا و  قابلیت همکاری  در طیف گسترده ای از سیستم های NVM تعریف می کند.

 

پروتکل NVMe می تواند هر شکلی از حافظه غیر فرار را پشتیبانی کند، مانند SSD هایی که از انواع مختلف حافظه غیر فرار از جمله فلش NAND استفاده می کنند. درایورهای مرجع NVMe برای انواع سیستم عامل ها از جمله ویندوز و لینوکس در دسترس هستند.

 

یک NVMe SSD از طریق یک گذرگاه PCIe یا کانکتورهای M.2 و U.2 متصل می شود. پروتکل NVMe که با این اتصالات متصل شده است، تاخیر کمتر و IOPS بالاتر را همراه با کاهش مصرف برق امکان پذیر می کند.

 

NVMe دستورات نقشه ورودی/خروجی (I/O) و پاسخ به حافظه مشترک در کامپیوتر میزبان را از طریق یک رابط PCIe می دهد. رابط NVMe از ورودی/خروجی موازی با پردازنده های چند هسته ای پشتیبانی می کند تا توان عملیاتی بالا و رفع تنگناهای واحد پردازش مرکزی (CPU) را تسهیل کند.

 

گردآوری: بخش کامپیوتر بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه های کامپیوتر و اینترنت(گرافیک، موبایل و کامپیوتر جیبی، اختراعات جدید، ترفندها و...)

  سایر مطالب کامپیوتر و اینترنت

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X خدمات و محصولات دیجیتال ,خدمات سیم کارت و تلفن همراه

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023