ساخت map network drive در شبکه های دامینآی پی سیستم , روشن شدن مپ نتورک درایو

ساخت map network drive در شبکه های دامین 

 

با استفاده از مپ نتورک درایو در شبکه های دامین، دسترسی سیستم ها به پوشه های به اشتراک گذاشته شده، به مراتب راحت تر می شود.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که یک پوشه را در شبکه دامین خود(شبکه ای که در آن سرور وجود ندارد) به اشتراک گذاشته باشید اما برای کاربرانتان که آشنایی چندانی با شبکه ندارند، دسترسی به آن سخت و غیر قابل درک باشد.

 

این مسئله بیشتر برای کلاس‌های آموزشی، کافی‌نت ها و یا اداره جات پیش می‌آید. برای این مسئله یک راه حل ساده و کارآمد وجود دارد و آن هم ساخت مپ نتورک درایو برای هر یک سیستم‌های درون شبکه است. در ادامه نحوه‌ی ساخت مپ درایو در این نوع شبکه ها آموزش داده می‌شود.

 

چگونه یک مپ نتورک درایو بسازیم؟

برای این کار سناریو زیر را در نظر بگیرید.

 

سیستم شماره 1 با آی پی آدرس 192.168.1.1، پوشه‌ای با نام net را به اشتراک گذاشته است. برای مشاهده‌ی نحوه‌ی به اشتراک گذاری یک پوشه می‌توانید به این لینک مراجعه کنید. برای اینکه سیستم‌های دیگر درون این شبکه بتوانند بدون نیاز به وارد کردن آدرس آی پی سیستم شماره 1، به این پوشه دسترسی داشته باشند باید مراحل زیر را انجام دهند. برای نمونه در سیستم شماره 2 با آی پی 192.168.1.2، که با سیستم شماره 1 در یک شبکه قرار دارد، این مپ نتورک درایو را می‌سازیم.

 

در صورتی که از ویندوز 7 استفاده می‌کنید، وارد my computer سیستم خود شوید و در قسمت بالا دکمه‌ی map network drive را انتخاب کنید. در ویندوز 8.1 از تب‌های بالا، تب computer را انتخاب کنید و سپس روی گزینه‌ی map network drive کلیک کنید.

 

آی پی سیستم , روشن شدن مپ نتورک درایو

چگونه یک مپ نتورک درایو بسازیم

 

در پنجره‌ای که برای شما باز می‌شود، در قسمت drive، نام دلخواهی برای مپ نتورک درایو خود انتخاب کنید. سپس برای راحتی در قسمت folder، ابتدا بعد از تایپ “\\” (دو تا بک اسلش)، آی پی سیستم شماره 1 (یعنی 192.168.1.1) را وارد کنید و سپس بر روی دکمه‌ی browse کلیک کنید.

 

آی پی سیستم , روشن شدن مپ نتورک درایو

روشن شدن مپ نتورک درایو

 

بدون وارد کردن آی پی هم می‌توانید با کلیک روی دکمه‌ی browse و انتخاب سیستم share کننده پوشه، پوشه مورد نظر را انتخاب کنید.

 

نکته: البته در این گونه موارد بهتر است از نام سیستم استفاده شود زیرا ممکن است آی پی سیستمی که پوشه را به اشتراک گذاشته است تغییر کند.

 

آی پی سیستم , روشن شدن مپ نتورک درایو

 

گزینه‌ی reconnect at login را تیک بزنید. در این صورت اگر سیستم خاموش شود، دوباره بعد از روشن شدن مپ نتورک درایو ایجاد شده، همچنان باقی خواهد ماند. نهایتاً روی دکمه‌ی finish کلیک کنید.

 

آی پی سیستم , روشن شدن مپ نتورک درایو

 

مپ نتورک درایو شما ایجاد شده است و می‌توانید آن را به صورت یک درایو مشاهده کنید.

 

آی پی سیستم , روشن شدن مپ نتورک درایو

 

منبع:faceit.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------