دوبرابر شدن تعرفه واردات گوشی‌های مسافری نسبت به تعرفه واردات تجاریواردات گوشی مسافری،اخبار تکنولوژی،خبرهای تکنولوژی
همزمان با افت قیمت گوشی تلفن همراه در بازار که به دلیل ریزش نرخ ارز در روزهای اخیر رخ داد؛ ساز و کار جدید «افزایش تعرفه» واردات موبایل موجب شده تا موج جدیدی از گرانی موبایل در روزهای آینده پیش‌بینی شود. این افزایش تعرفه‌ها در هر دو مورد گوشی‌های پایین‌تر از 600 دلار و گوشی‌های بالای 600 دلار اعمال شده و از همین الان تاثیر خود را روی قیمت گوشی پرطرفدار آیفون 13 گذاشته است. اما داستان جدیدی که بازار موبایل را با نوسان قیمتی بیشتری روبه‌رو می‌کند، چیست؟

روزنامه اعتماد نوشت: شرایط تعرفه‌گذاری و بلاتکلیفی واردات و رجیستری گوشی‌های گران‌قیمتی مانند آیفون 14 که از یک سال پیش کلید خورده، در سال جدید نیز ادامه دارد. در نیمه دوم سال گذشته، اتفاقات مرتبط با رجیستری آیفون14 موجب شد تا سازمان توسعه تجارت، در ابلاغیه‌ای حتی «واردات مسافری» این گوشی پرطرفدار و اصطلاحا پرچمدار بازار موبایل را ممنوع کند. تصمیمی که منجر به یک اتفاق خارق‌العاده در بازار موبایل شده و آن، ‌«گران‌تر بودن قیمت آیفون 13 از آیفون 14 است.»

 

چیزی که در دنیا سابقه ندارد! فعالان بازار موبایل می‌گویند شرایط بازار به گونه‌ای است که کسانی که می‌توانند و بنیه مالی آنها اجازه می‌دهد، در کنار یک گوشی ارزان‌قیمت، گوشی آیفون 14 را هم برای اتصال به اینترنت می‌خرند.  در چنین بازاری، دبیر انجمن واردکنندگان موبایل می‌گوید که درباره آیفون 14 نوعی «بازار مکاره» شکل گرفته. چنانکه به گفته مهدی عبقری «عده‌ای مدعی‌اند در حال ساختن یا وارد کردن آنتن دایمی هستند.»

 

حالا و در چنین «بازار مکاره‌ای»، تعرفه‌های واردات گوشی نیز دستکاری شده است. چنانکه با دوبرابر شدن تعرفه واردات گوشی‌های مسافری از ابتدای امسال، هزینه رجیستری گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار به ۳۰ درصد رسیده است. در واقع، هزینه رجیستری واردات مسافری آیفون 13 از حدود 9 میلیون تومان به نزدیک 20 میلیون تومان افزایش پیدا کرده است.

 

این اتفاق، شوک جدیدی به بازار موبایل است که این روزها و پس از ریزش اندک نرخ ارز، قیمت‌های آن اندکی کاهشی شده بود.  گفته می‌شود در تصمیم به افزایش هزینه رجیستری گوشی‌های بالای 600 دلار که به صورت مسافری وارد شده‌اند، ردپای شرکت‌های واردکننده موبایل و به ویژه انجمن واردکنندگان موبایل دیده می‌شود. به اعتقاد مدیران این انجمن ایجاد تعرفه یکسان برای واردات تجاری و مسافری باعث ایجاد مزیت برای واردات مسافری شده، چراکه هزینه‌های گمرکی چون ترخیص و... به واردکننده مسافری تحمیل نمی‌شود. 

 

گفته می‌شود این مزیت تعرفه‌ای باعث شده که بسیاری از واردکنندگان گوشی به دنبال واردات گوشی از طریق مسافری باشند و همین موجب شده که خرید و فروش پاسپورت برای واردات گوشی در بازار موبایل رونق بگیرد.

 

فروشندگان موبایل می‌گویند این افزایش تعرفه تنها شامل گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار نمی‌شود و ضرایب دوبرابری واردات مسافری نسبت به واردات تجاری شامل گوشی‌های ارزان‌تر از ۶۰۰ دلار هم می‌شود.

 

حالا فروشندگان موبایل می‌گویند سیاست جدیدی که در پیش گرفته شده، به‌طور اتوماتیک رشد قیمت‌ها در بازار موبایل را در پی دارد. گوشی‌های گران‌قیمت و ارزان‌قیمت نیز با توجه به حجم تقاضایی که برای آنها وجود دارد؛ از این شوک تاثیر خواهند گرفت.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های کامپیوتر و اینترنت(گرافیک، موبایل و کامپیوتر جیبی، اختراعات جدید، ترفندها و...)

    سایر مطالب کامپیوتر و اینترنت

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------