گوشی‌ها در اتحادیه اروپا باید از سال ۲۰۲۷ باتری قابل تعویض داشته باشندگوشی هوشمند،اخبار تکنولوژی،خبرهای تکنولوژی
گوشی‌ها در اتحادیه اروپا باید از سال 2027 باتری قابل تعویض داشته باشند.

به گزارش دیجیاتو، تمام گوشی‌هایی که از سال 2027 در اتحادیه اروپا فروخته می‌شوند ازجمله آیفون‌ها و گلکسی‌های سامسونگ باید باتری قابل تعویض داشته باشند.

 

ماه گذشته پارلمان اروپا بازگشت باتری‌های قابل تعویض توسط کاربران به گوشی‌ها را تصویب کرد. حالا شورای اروپا هم با چنین موضوعی موافقت کرده است. در همین راستا، تمام گوشی‌هایی که در اروپا فروخته می‌شوند، باید از سال 2027 باتری قابل تعویض توسط کاربران داشته باشند.

 

با موافقت رسمی شورای اروپا، تنها گام باقی‌مانده، اجرایی‌شدن این قانون توسط شورا و پارلمان اروپاست. با این‌کار، تمام سازندگان گوشی‌های هوشمند برای فروش محصولات خود در اتحادیه اروپا، باید از سال 2027 به سراغ باتری قابل تعویض توسط کاربران بروند، البته قانون اتحادیه اروپا می‌گوید استفاده از ابزارهای تجاری و مرسوم برای تعویض باتری‌ها مشکلی ندارد.

 

درحقیقت طبق این قانون، اگر برای تعویض باتری نیاز به ابزارهای خاصی باشد، باید سازنده آن‌ها را به‌طور رایگان در اختیار کاربران قرار دهد. بنابراین تضمینی وجود ندارد که مانند چند سال پیش، دوباره بتوان بدون نیاز به هیچ‌گونه ابزاری پنل پشتی دستگاه را برداشت و باتری را تعویض کرد.

 

اتحادیه اروپا باتری قابل تعویض را به گوشی‌ها برمی‌گرداند

درحال‌حاضر اکثر گوشی‌های هوشمند باتری غیرقابل تعویض توسط کاربران دارند و برای تعویض آن‌ها به تجهیزات خاصی نیاز است. درحقیقت اگر باتری گوشی‌تان دچار مشکل شود یا به مرور زمان عملکردش کاهش یابد، نمی‌توانید به راحتی آن را تعویض کنید. بنابراین یا باید به نمایندگی مراجعه کنید یا گوشی جدید بخرید.

 

قانون اتحادیه اروپا می‌خواهد عمر گوشی‌ها را افزایش دهد و کاربران برای مدت زمان بیشتری قادر به استفاده از گوشی خود باشند. این قانون برای تمام گوشی‌های فروخته‌شده در اتحادیه اروپا اجرایی می‌شود، بدون توجه به این موضوع که در کدام کشور ساخته شده‌اند. بنابراین اپل، سامسونگ و دیگر شرکت‌ها باید از قانون جدید پیروی کنند.

 

باتری قابل تعویض

شرکت‌ها تا سال 2027 مهلت دارند تا طراحی گوشی‌های خود را تغییر دهند. درحالی‌که این قانون مربوط به کشورهای اتحادیه اروپا می‌شود، اما شرکت‌ها احتمالاً این تغییر را در تمام بازارها اعمال خواهند کرد؛ چرا که عرضه محصولات با دو نوع طراحی به احتمال زیاد برای آن‌ها صرفه اقتصادی نخواهد داشت.

 

اتحادیه اروپا می‌خواهد با ضایعات الکترونیکی مقابله کند و به همین دلیل از سال 2019 شروع به تصویب قوانین مختلف در این زمینه کرده است. برای مثال تمام گوشی‌های فروخته‌شده در اتحادیه اروپا باید در آینده نزدیک پورت USB-C داشته باشند و به همین دلیل، آیفون‌ها از سال جاری میلادی به این پورت مجهز خواهند شد. با قانون جدید هم آیفون‌ها باید از سال 2027 باتری قابل تعویض داشته باشند.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های کامپیوتر و اینترنت(گرافیک، موبایل و کامپیوتر جیبی، اختراعات جدید، ترفندها و...)

    سایر مطالب کامپیوتر و اینترنت

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------