قطعی گسترده اینترنت در تهران / مخابرات: به ما ارتباطی ندارد / علتقطعی گسترده اینترنت ,اخبار تکنولوژی ,خبرهای تکنولوژی
شرکت مخابرات ایران اعلام کرد قطعی اینترنت های همراه و خانگی در تهران و مناطق مختلف ارتباطی به شرکت مخابرات ایران ندارد. در همین حال، یک مدیر ارشد فناوری در یک شرکت دانش بنیان حوزه فناوری اطلاعات اعلام کرد: امروز برای چندمین بار در سال ۱۴۰۱ اختلال برق در ساختمان LCT که یکی از ساختمان‌های شرکت ارتباطات زیرساخت است، تمام شبکه اینترنت کشور در ارتباطات داخل و بین الملل دچار مشکل شده است. 

شرکت مخابرات ایران اعلام کرد قطعی اینترنت های همراه و خانگی در تهران و مناطق مختلف ارتباطی به شرکت مخابرات ایران ندارد.

 

به گزارش  انتخاب ، شرکت مخابرات ایران در اطلاعیه ای اعلام کرد با توجه به دریافت گزارش هایی از کاربران در مورد قطعی گسترده اینترنت های همراه و خانگی در تهران و مناطق مختلف به اطلاع می رساند این قطعی ارتباطی به شرکت مخابرات ایران ندارد.

 

از ساعاتی پیش اختلال ایجاد شده باعث قطعی موقت اینترنت در برخی نقاط کشور شده است.

 

 اختلال در اینترنت به خاطر اختلال برق در یکی از ساختمان‌های شرکت ارتباطات زیرساخت بود

مدیر ارشد فناوری در یک شرکت دانش بنیان حوزه فناوری اطلاعات اعلام کرد: امروز برای چندمین بار در سال ۱۴۰۱ اختلال برق در ساختمان LCT که یکی از ساختمان‌های شرکت ارتباطات زیرساخت است، تمام شبکه اینترنت کشور در ارتباطات داخل و بین الملل دچار مشکل شده است.

 

مظفری، مدیر ارشد فناوری در یک هلدینگ دانش بنیان حوزه فناوری اطلاعات، ساعتی پیش طی رشته توئیتی از اختلال در ارتباطات اینترنت داخل و بین الملل کشور خبر داد که البته دقایقی پیش این مشکل رفع شده است.

 

در رشته توئیت وی آمده است:

امروز چندمین بار است که در سال ۱۴۰۱ اختلال برق در ساختمان LCT باعث می‌شود[تقریبا] تمام شبکه ی کشور تحت تاثیر قرار بگیرد.(ارتباطات داخل کشور و بین الملل). تجهیزات اصلی اغلب شرکت های ارایه دهنده خدمات دسترسی و دیتاسنتر در این مرکز قرار دارد و قلب اینترنت کشور است.

 

اختلال برق در سالن colocation رخ داده. در حال حاضر دسترسی به برخی از تجهیزات میسر نیست. تجهیزاتی که در این سالن قرار دارند برقرار کننده ارتباطات اکثر سرویس دهنده ها باهم هستند. بعنوان اگر شما اینترنت شاتل داشته باشید و بخواهید آپارات را که در شرکت آسیاتک نگهداری می‌شود ببینید، ارتباط شما در این سالن برقرار می شود. البته این روند برای تمام سرویس دهنده صدق نمی کند ولی اکثر سرویس دهنده های خدمات ثابت(adsl و p2p) در همین سالن هستند. تجهیزات شبکه بصورتی ساخته شدند که ۲۴ساعته روشن باشند و شدیدا به تغییر ولتاژ برق حساس هستند. قطع برق باعث می شود که در معرض آسیب قرار بگیرند. معنایش این است ممکن است برق وصل شود ولی تجهیزات از کار افتاده باشد. این روند زمان رفع مشکل رو بیشتر می کند، چون نیازمند کار فیزیکی و تغییر در تجهیزات است. یکی از دلایلی که طراحی دیتاسنترها بصورتی است که اختلال برق در آنها به حداقل برسد همین مسایل هستند.

 

ممکنه سوال پیش بیاید برایتان که اگر اینقدر موضوع حاد است و همه چیز مشکل دارد، چطوری الان ملت در توییتر آنلاین هستند؟همانطور که گفتم اغلب سرویس دهنده ها مشکل دارند ولی همه این مشکل رو ندارند و معماری شبکه متفاوتی را پیاده سازی کردند.اپراتورهای موبایل و مخابرات که بیشترین کاربر در کشور دارند، ساختار شبکه متفاوتی را پیاده سازی کردند و وابستگی به یک نقطه ندارند.(که به نظر من در شرایط کنونی کشور بیشتر به جیب ربط دارد تا فنی) ولی آنها هم برای دسترسی به سایت‌هایی که در دیتاسنترهای داخلی میزبانی می شود با مشکلات مواجه هستند.(اینترنت اوکی هست)

 

چند روز پیش در مورد صفحه وضعیت سرویس نوشتم که چی هست و به چه دردی می خورد. این صفحه حیاتی هست برای سرویس دهنده های بزرگ. حالا که شبکه در تمام کشور تحت تاثیر قرار گرفته، اطلاعات موثق را از کجا می شود آورد؟خب، سرویس شرکت ارتباطات زیرساخت مشکل دارد که باعث رخداد شده است. پس مراجعه کنیم به سایتشان ببینیم چه گفتند در این مورد و اینجا متوجه می شویم خودشان هم الان در دسترس نیستند.پس ما این اطلاعات را از کجا می آویم؟ اولین افرادی که متوجه اختلال می شوند، بچه های اتاق عملیات در شرکت‌های مختلف اینترنتی هستند.این بچه ها گروه‌هایی در شبکه های اجتماعی و پیام رسان‌ها اطلاعاتی که بدست می آورند را باهم به اشتراک می گذارند و اینطوری نقشه‌ی مشکلات بصورت کامل در می آید. وضعیت کنونی را در ایران سرور به آدرس https://status.iranserver.com/single?status=66… پیگیری می کنند بچه های عملیات شرکت. الان برخی از تجهیزات وصل شدند و برخی نه.

 

تجهیزات شبکه امکان این را دارند که همزمان از دو منبع برق تغذیه شوند ،اخرین خبری که دارم نشان می دهد یکی از لاین های برق وصل است و تجهیزاتی که به آن مسیر متصل هستند الان در دسترس هستند.پیش بینی می شود درحدود سی دقیقه آتی اختلال بصورت کامل رفع شود.

 

ارتباطات شرکت ما الان تقریبا بصورت کامل برقرار شد. بچه ها در حال بررسی جزییات هستند. شروع ۸:۳۰ و پایان ۱۰:۱۳ تا دیروز @DrMahdiSalem بود که یه چیزی بگه ولی الان اونم نیست...

 

مواردی که گفتید وجود دارد،یعنی برق شهر از مسیرهای مختلف به سیستم توزیع دیتاسنتر می آید و بعد وارد ups می شود و در نهایت به تجهیزات می رسد. اشکال در ups یا قطعات پشتیبان و توزیع برق می‌تواند باعث اختلال شود.لزوما منظورم قطع برق شهر نیست.متاسفانه دلیل دقیق را هم کسی اعلام نمی کند.

 

شرکت ارتباطات زیرساخت: اختلال اینترنت در تهران برطرف شد

شرکت ارتباطات زیرساخت اعلام کرد اختلال در شبکه اینترنتی برخی مناطق تهران که از حدود ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه صبح امروز اتفاق افتاده بود، برطرف شد.

 

از حدود ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه صبح امروز، اینترنت در برخی نقاط تهران دچار اختلال شده بود و کاربران در شبکه‌های اجتماعی نیز به این نکته اشاره کرده‌اند. در این راستا شرکت مخابرات ایران با توجه به دریافت گزارش‌هایی از کاربران در مورد اختلال گسترده اینترنت‌های همراه و خانگی در تهران و مناطق مختلف، اعلام کرد در حالی که از ساعاتی پیش اختلال ایجاد شده باعث کندی سرعت موقت اینترنت در برخی نقاط کشور شده است، این اختلال ارتباطی به شرکت مخابرات ایران ندارد.

 

همچنین دقایقی پیش، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به نقل از روابط عمومی شرکت ارتباطات زیرساخت اعلام کرد: صبح امروز بر اثر فرسودگی خطوط و تجهیزات انتقال برق، در شبکه اینترنتی برخی از مناطق تهران اختلال ایجاد شده بود که با پیگیری و همکاری کارشناسان این شرکت و هماهنگی شرکت توانیر مشکل برطرف و در حال حاضر تمامی ارتباطات به حالت پایدار درآمده است.

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------