تازه های بازی محلی

انواع بازی با طناب,انواع بازی هیجان انگیز با طناب,بازی با طناب

انواع بازی هیجان انگیز با طناب

انواع بازی با طناب معرفی انواع بازی هایی که میتوان با طناب انجام داد طناب‌بازی، بازی است که به صورت…

بازی های محلی (بادام بازی یکی از بازی های قدیمی ایران)بادام بازی,بازی بادام

بادام بازی یکی از بازیهای محلی و بازی های قدیمی ایران می باشد

 

بازی های محلی (بادام بازی یکی از بازی های قدمی ایران)

یکی از بازی های قدیمی ایران که ضمن ایجاد سرگرمی سرعت .دقت .تعادل و زیرکی افراد بازیکن را هم زیاد می کند بادام بازی است .
در  بازی محلی بادام بازی تعداد افراد از دو تا هشت نفر در قالب دو تیم با هم رقابت می کنند.
برای بازی محلی بادام بازی تعداد صدو بیست عدد بادام تقریبا یک شکل و سالم لازم است.
نفرات به دو دسته تقسیم و افراد هر تیم در کنار همدیگر به شکل دایره وار می نشینند


این بازی محلی به دو گونه بسته به تمایل افراد شروع می شود
1-فرد مورد اعتمادی یک مشت بادام بطور اتفاقی بر می دارد و از دو تیم می خواهد که جفت یا فرد(تاق) بودن بادامها را حدس بزنند و اغاز کننده بازی بادام مشخص شود.
2-افراد هر تیم تعدادی بادام را در یک دست می ریزند .به هوا پرتاب می کنند و پشت دست را زیر بادامها می گیرند .هر تعداد بادام که روی پشت دست ایستاد بار نام دارد.با شمارش تعداد بارها آغاز کننده بازی بادام زمینی مشخص می شود.
بازی محلی بادام  به این طریق است که بادام را در یک دست می ریزند.انها را به هوا پرتاب می کنند و سریع دست را پشت و رو کرده به طوری که بادامها روی پشت دست فرود اید .هر تعداد بادام که در پشت دست ایستاد را باید به هوا پرتاب و با کف دست دوباره گرفت.


 در این بازی محلی قانونی وجود دارد که بستگی به قرار بین بازیکنان دارد و آن اینکه:
اگر توافق شود بازیگر می تواند تعدادی بار را از پشت دست با تکان دادن آن بریزد.یا ممکن است طبق توافق این کار ممنوع و با ریزش بادام از پشت دست شخص بسوزد.
همچنین قانون دیگری هست که وقتی بادامهایی که در پشت دست هست را به هوا پرتاب می کنی نباید عددی از ان روی زمین بیفتد چون باعث سوختن و از دست دادن دور بازی نفر می شود.
مرحله بعد این بازی قدیمی ایرانی باید دانه دانه یا در جاهایی دوتا یا سه تا بادام را به بالا پرتاب و تعدادی بادام را از روی زمین با همان دست جمع کرد و بادام پرت شده به بالا را گرفت. در حین بازی اگر بادامی سقوط کند فرد ان دور بازی را واگذار کرده .


قانونی دیگر در این بازی قدیمی هست که توافقی است و ان اینکه اگر در حین جمع اوری بادام از روی زمین در حین بازی بادام های ریخته روی زمین نباید بر اثر برخورد خواسته یا ناخواسته دست تکان بخورد .
انقدر دور این بازی قدیمی ادامه می یابد تا اینکه هیچ بادامی روی زمین نماند .افراد تیم بادامها را شمارش می کنند و هر کدام شمارش بادامشان به صد و بیست برسد برنده این دور هستند.
بنا بر توافق بازی محلی بادام زمینی تا ده دور یا بیشتر ادامه می یابد.تا برنده مجموع مشخص شودو برنده شروع کننده مجدد بازی است.

منبع:rasekhoon.net

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

      Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022