تازه های بازی محلی


بازی محلی آسیاب بچرخ ,نحوه بازی آسیاب بچرخ ,شیوه بازی محلی آسیاب بچرخ

بازی محلی آسیاب بچرخ به چه صورت است؟

شیوه بازی محلی آسیاب بچرخ نحوه بازی محلی آسیاب بچرخ بازی آسیاب بچرخ یکی از بازی‌های محلی و سنتی…

بازی محلی پتیگله مزا بازی محلی پتیگله مزا,بازی محلی

این بازی جز آن دسته از بازی های مردانه است كه در فصل بهار توسط مردان به اجرا در می آید. شركت كنندگان ابتدا به دو گروه مساوی تقسیم می شود، سپس چال و گودال كوچكی در یك محلی كه به عنوان مبدا یا مقصد اول است حفر می كنند.

 

سپس دو قطعه چوب یكی به طول 20 سانتی متر و قطر 5 سانتی متر ودیگری به طول یك متر و همان قطر آماده می كنند. برای شروع بازی با استفاده از یك سنگ كوچك و صاف تر خشك می كنند و هر تیمی كه نوبت قرعه به وی رسید روی چال می ماند وگروه دیگر به فاصله 20 الی 30 متری قرا ر می گیرند.

 

تیم آغاز گر با قرار دادن یك قطعه چوب كوچك كه در اصطلاح محلی به آن گلهgale می گویند، به صورت افقی بر روی چال به وسیله چوب دستی كه به آن پیت pit می گویند بازی را آغاز می كنند. زمانی كه چوب كوچك به طرف افراد تیم مقابل می رودآانان سعی می كنند كه قبل ا ز فرو د آمدن به زمین یا با دست بگیرند و یا این كه با چوب دستی های خود آن را بزنند، چنانچه موفق به این كار شوند، آن فرد با زنده ونوبت نفر بعدی است، ولی اگر موفق به این كار نشدند با چوب دستی سعی می كنند آن را دورتر نمایند، در همین لحظه فردی كه بازی را آغاز كرده از محل شروع تا نقطه ای كه چوب كوچك یا گله به زمین افتاده باید با صدای بلند بدون نفس كشیدن بگوید: یا علی، یا علی.

 

چنانچه قبل از افتادن چوب صدایش قطع شود بازند می شود، وگر نه برنده شده و مجدداً خودش بازی می كند. این كار ادامه دارد تا اینكه افراد یك تیم از نظر تعداد بازنده ها بیشتر شود. در خاتمه تیمی كه با زنده شد باید از قسمت اول تا جایی كه حریف تعیین می كند بر پشت آنان سوار شوند.

 

نماد اجرای این بازی نشان دهنده قدرت تنفس ومهارت وچابكی افراد است. یادآوری می كنم كه افرادی كه در حین طی كردن مسیر اول تا محل ا فتاده گله می باشد در حالت دویدن این این عمل را انجام می دهند.

منبع:rasekhoon.net

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------