معرفی بازی قیش گوتدی (کمربندبازی)بازی قیش گوتدی,معرفی بازی قیش گوتدی,کمربندبازی

معرفی بازی محلی قیش گوتدی

 

بازی قیش گوتدی در دهه شصت و هفتاد من جمله بازي هایی است که به علت هیجان بالا محبوبیت خاصی در شهرستان نیر داشت. ولی امروزه به فراموشی سپرده شده است. بازي قیش گوتدی با اسم های ديگر شلاق بازی، کمربند بازی، قیش بازی هم مشهور بوده است.

نکات مهم در خصوص بازي قیش گوتدی:
هدف: تحرک، همکاري گروهی، تمرکزحواس، اعتماد بنفس
مدل بازي: گروهی
تعداد اشخاص: 4 نفر به بالا
گروه سنی: ٧ سال به بالا
جنسیت: پسر
محل بازي: فضای باز
وسایل بازي: طناب و یا کمربند حدود ۲ متری( تعداد آن ها بستگی به تعداد بازیکن ها دارد به صورتی که هر دو بازیکن یک طناب نیاز دارد)

شرح بازي قیش گوتدی
روش نخست:
در ابتدا باید روی زمین دایره ای با شعاع حدود دو الی ۳ متر کشیده شود و بعد بازیکنان به دو گروه تقسیم میشوند ( تعداد افراد شرکت کننده خيلي مهم نیست ولی بهتر است هر گروه از 4نفر بیش تر باشد) بین دو تیم براي تعيين گروهی که باید داخل دایره و تیمی که بیرون از دایره قرار گیرد توافق یا قرعه کشی ميشود . بعد کمربندها را با فاصله مساوی در داخل دایره به گونه ای قرار می‌دهند که یک سر آن نزديک با روی خط محیط و سر ديگر آن( در وضعیت کشیده) به طرف مرکز از دایره گذاشته شوند.

کسی که در بیرون دایره قرار دارد، تلاش ميکند که بازیکنی که در داخل روی کمربند ایستاده را به بیرون بکشد. بازیکنی که در داخل دایره است مقاومت ميکند که به بیرون دایره کشیده نشود. درصورتی که پای بازیکن داخل دایره به بدن بازیکن بیرون دایره بخورد آن فرد از بازي حذف شود و درصورتی که بازیکن بیرون از دایره توانست کمربند را بیرون بکشد، برنده ميشود . بازیکن بیرون از دایره باید مجدد سعی کند تا کمربند های ديگر را هم بیرون بکشد. زماني که بازیکنان سوخته شوند بازیکنان داخلی به بیرون و بازیکنان خارجی به داخل دایره براي ادامه بازي میروند.

 

بازی قیش گوتدی,معرفی بازی قیش گوتدی,کمربندبازی

بازی قیش گوتدی


روش دوم:
روی زمین دایره ای با شعاع حدود دو الی ۳ متر کشیده ميشود و افرد به دو دسته تقسیم میشوند یک دسته باید داخل دایره که به آن« کُو» ميگويند قرار می گیرند و شلاق ها را از مرکز دایره به طرف محیط پهن کرده و مراقب اند اشخاص حریف که بیرون دایره هستند شلاقها را از چنگ آن ها بیرون نبرند.

اما اشخاص داخل کُو با گذاشتن یک دست روی طناب هادر حالت دراز کشیدن و با یک پا میتوانند به اشخاص حریف حمله برده و آن ها را لگد بزنند ولی درصورتی که شلاقی از دست آن ها برده شد اشخاص بیرون با شلاق به جان گروهی که در مرکز دایره است می افتند و آن ها را با شلاق ميزنند و آن ها بدون این که بتوانند از دایره بیرون شوند صرفا با پا میتوانند دفاع کنند.

درصورتی که لگد افراد داخل کوبه یکی از شلاق به دست ها خورد جای خود را عوض ميکنند و در این بازي گروه بیرون دایره گروه غالب هستند. از قانون های این بازي این است که براي بیرون کشیدن کمربند تنها باید از زانو به پائین ضربه زده ميشد و بالای زانو خطا به حساب می آید و همچنين ضربه زدن با کمربند به بالای کمرممنوع بود.

اما در این بازي علاوه بر خطرات احتمالی مانند مجروح شدن و تورم پاها و دررفتگی های انگشتان پا کتک و دعوای پدر و مادرها هم بخاطر پاره شدن لباس ها حتمی بود.


گردآوری: بخش سرگرمی بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------