مضرات شکستن قلنج انگشتانقلنج انگشتان , اثرات شکستن قولنج انگشتان

 شکستن قلنج انگشتان

 

شکستن قلنج انگشتان خوب یا بد؟

قولنج شکستن به عملی گفته می‌شود که طی آن فرد به مفاصل خود فشار وارد می‌کند تا صدایی شبیه به شکستگی از آن ساطع شود. 

تحقیقات زیادی در مورد اثرات شکستن قولنج بند انگشت انجام نشده است ، اما شواهد محدود نشان می دهد که به مفاصل شما آسیب نمی رساند.

یک بررسی در مجله پزشکی سوئیس : در هیچ یک از مطالعات موجود هیچ مدرکی در دست نیست که نشان دهد ترک خوردن انگشتان شما باعث آرتروز می شود.

 

یک دکتر حتی با آزمایش روی خودش این را نشان داد. وی در آرتروز و روماتولوژی گزارش داد که ، طی یک دوره 50 ساله ، دو بار یا بیشتر مچ دستهای چپ خود را در روز می شکست ، اما هرگز روی دست راست خود این کار را انجام نمی داد. در پایان آزمایش ، انگشتان دست چپ او تفاوتی با دست راست نداشت و هیچ یک از دو دست علائم و نشانه های آرتروز را نشان نداد.

همچنین هیچ مدرکی مبنی بر بزرگتر شدن بند انگشتان یا ضعف قدرت انگشتان وجود ندارد.

 

قلنج انگشتان , اثرات شکستن قولنج انگشتان

شکستن قلنج انگشتان دست 

 

چرا مردم قلنج دستان خود را می شکنند؟

مطالعات نشان می دهد که حدود 54 درصد از افراد قولنج دست خود را می شکنند. آنها این کار را به دلایل زیادی انجام می دهند ، از جمله:

صدا : برخی از افراد دوست دارند صدای شکستن بند انگشت را بشنوند.

 

 احساسی که دارد : برخی از افراد تصور می کنند که شکستن بند انگشتان فضای بیشتری در مفصل ایجاد می کند ، که باعث از بین رفتن تنش و تحرک می شود. با این حال ، اگرچه ممکن است احساس کند فضای بیشتری وجود دارد ، اما هیچ مدرکی در مورد وجود آن وجود ندارد.

 

 عصبانیت : درست مثل اینکه دستان خود را بپیچانید یا موهای خود را بچرخانید ، شکستن قولنج انگشتان نیز ممکن است راهی برای اشغال دست در هنگام عصبی بودن باشد.

 

 استرس : بعضی از افرادی که استرس دارند باید کاری انجام دهند تا استرس را کم کنند. شکستن قولنج ممکن است باعث انحراف و آزاد شدن شود بدون اینکه در واقع صدمه ای ایجاد کند.

 

 عادت : هنگامی که به هر یک از این دلایل شروع به شکستن قولنج انگشتان خود کردید ، ادامه کار آن آسان است بدون اینکه حتی به آن فکر کنید. وقتی می بینید که ناخودآگاه چندین بار در روز انگشتان خود را می شکند ، این یک عادت شده است. 

 

علت صدای شکستن چیست؟ 

دلیل این که مفصل هنگام کشیدن صدای ترک می دهد هنوز کاملاً مشخص نیست. برای مدت طولانی ، بسیاری از افراد سر و صدا را به دلیل ایجاد یا فرو ریختن حباب های ازت در مایع مفصل نسبت می دادند. برخی دیگر تصور می کردند که این امر ناشی از حرکت رباط های اطراف بند انگشت است.

 

در یک مطالعه 2015، محققان در حالی که با استفاده از MRI ​​شکستن قولنج انگشتان دست را تماشا کردند. آنها دریافتند که حفره ای در اثر فشار منفی ایجاد شده هنگام جدا شدن سریع مفصل ایجاد می شود. آنها تشخیص دادند که صدا از طریق تشکیل حفره ایجاد می شود. با این حال ، این نمی تواند بلند بودن صدا را توضیح دهد.

 

در مطالعه 2018 اظهار داشت که این صدا در واقع به دلیل فروپاشی جزئی حفره ایجاد شده است. یک بررسی از مطالعات نشان داد که 20 دقیقه طول می کشد تا حفره کاملاً فرو بریزد تا یک حفره جدید تشکیل شود. شاید به همین دلیل باشد که پس از شکستن انگشتان خود ، بلافاصله دیگر قادر به انجام آن نیستید.

 

قلنج انگشتان , اثرات شکستن قولنج انگشتان

رهایی از عادت شکستن قلنج انگشتان

 

اثرات جانبی قولنج شکستن انگشتان

قولنج شکستن شما نباید دردناک باشد، باعث تورم یا تغییر شکل مفصل شود. اگر هر یک از این موارد اتفاق بیفتد ، اتفاق دیگری در جریان است.

 

اگرچه آسان نیست، اما اگر خیلی محکم بکشید ، ممکن است انگشت خود را از مفصل بیرون بیاورید یا رباط های اطراف مفصل را زخمی کنید.

 

اگر در هنگام شکستن قولنج انگشتان متوجه درد و یا تورم مفاصل شدید ، احتمالاً به دلیل یک بیماری زمینه ای مانند آرتروز یا نقرس است.

 

نکاتی برای جلوگیری از شکستن قولنج 

اگرچه شکستن قولنج انگشتان ضرری برای شما ندارد اما ممکن است باعث حواس پرتی افراد اطراف شما شود. اگر عادت شود ممکن است متوقف کردن آن مشکل باشد.

برخی از نکاتی که ممکن است به شما کمک کند این عادت را ترک کنید:

• به این فکر کنید که چرا قولنج انگشتان را می شکنید و به مشکلات اساسی که باعث آن می شود بپردازید.

 

• روش دیگری برای از بین بردن استرس مانند تنفس عمیق ، ورزش یا مدیتیشن پیدا کنید .

 

• دستان خود را با سایر وسایل تسکین دهنده استرس ، مانند فشار دادن یک توپ استرس یا مالش سنگ های استرس، اشغال کنید.

 

• از هر بار شکستن بندهای خود آگاه شوید و آگاهانه خود را متوقف کنید.

 

• نوار لاستیکی را روی مچ دست خود ببندید و هر زمان که قصد شکستن بندهای خود را دارید آن را بکشید.

 

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

قولنج شکستن شما هیچ صدمه ای نمی زند و نباید دردناک باشد یا باعث تورم یا تغییر شکل مفصل شود. اینها نشانه هایی از یک مشکل است و شما باید توسط پزشک معاینه شوید.

 

صدمه زدن به انگشت با کشیدن بسیار شدید یا حرکت دادن آن در جهت اشتباه معمولاً بسیار دردناک است. انگشت شما ممکن است کج به نظر برسد یا شروع به تورم کند. اگر این اتفاق افتاد ، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

 

اگر در هنگام شکستن قولنج انگشتان متوجه درد و یا تورم مفاصل شدید ، احتمالاً به دلیل یک بیماری زمینه ای است و باید توسط پزشک ارزیابی شود.

 

خط آخر

طبق تحقیقات، شکستن قولنج انگشتان شما مضر نیست. این باعث آرتروز یا بزرگ شدن بندهای شما نمی شود ، اما صدای بلند آن ممکن است باعث حواس پرتی افراد اطراف شما شود.

 

ترک عادت قولنج شکستن می تواند سخت باشد، اما قابل انجام است. آگاهی از زمان انجام این کار و یافتن راه های دیگر برای از بین بردن فشار روانی ، دو کاری است که می توانید برای از بین بردن این عادت انجام دهید.

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 بیشتر بخوانید تا سالم بمانید

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب سلامت(بیماری ها، پیشگیری، داروها، تغذیه، پزشکی آنلاین و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------