تازه های هنر در خانه

کندی بار, کندی بار چیست, طرز تهیه کندی بار چگونه است

کندی بار چیست؟ انواع نمونه های زیبا و شیک

کندی بار تولد کودکان طرز تهیه کندی بار چگونه است؟ پذیرایی به وسیله شکلات و شیرینی‌جات، خیلی وقت است…

آموزش کاشت سبزه عدسکاشت سبزه عدس, طرز تهیه سبزه عدس

طرز تهیه سبزه عدس

 

برای کاشت سبزه عدس باید 15 تا 18 روز قبل از عید اقدام به کاشت کنید. اگر می خواهید امسال سبزه عید با عدس بکارید، در ادامه اموزش سبزه عدس را برای شما آورده ایم.

سبزه عید یکی از مهم‌ترین قسمت هاي‌ سفره هفت سین که در اشکال مختلفی سبز می شود مانند کاشت سبزه ی توپی، کاشت سبزه به صورت قلب و ... و همانطور که در مقاله های قبلی گفته ایم می توانید از انواع حبوبات و غلات، سبزه بکارید. در این مطلب شما را با روش های کاشت سبزه عدس آشنا می کنیم.

 

برای کاشت سبزه عدس باید 15 تا 18 روز قبل از عید اقدام به کاشت کنید. به این صورت که عدس ها را درون ظرفی بریزید و روی آن بریزید یک روز عدس ها را خیس کنید، آب آن را عوض کنید تا عدس ها خراب نشوند و بو بگیرند.

 

بعد از آن آب عدس ها را دور بریزید و روی آن ها به آرامی آب بریزید و بعد عدس ها داخل دستمالی نخی خیس شده بریزید و درون کاسه ای قرار بدهید و در آن را بگذارید تا نور به آن نرسد و در جایی گرم مانند پشت بخاری قرار بدهید.

 

دائم چک کنید دستمال مرطوب باشد و عدس ها خشک نشوند. فقط در حد مرطوب شدن آن را مرطوب کنید. تا زمانی که عدس ها جوانه بزنند آن ها را داخل دستمال قرار بدهید.

 

کاشت سبزه با عدس

 

بعد از آن عدس ها را داخل ظرف مورد نظر برای سبزه تان بریزید سعی کنید به صورت پر بریزید که سبزه عدس شما پرپشت و زیبا شود. اگر می خواهید سبزه عدس شما به صورت تپه ای باشد قسمت وسط آن بیشتر بریزید.

 

سپس دستمال را خیس کنید و روی آن پهن کنید و داخل آفتاب قرار بدهید زمانی که دستمال خشک شد روی عدس ها آب اسپری کنید و دستمال را خیس کنید و روی آن ها قرار بدهید تقریبا روزی 2 بار این کار را انجام بدهید. دقت کنید داخل عدس ها آبی باقی نماند اگر آب ماند آن را خالی کنید، تا سبزه تان کپک نزند.

 

  بیشتر بخوانید: مدل های جدید سبزه هفت سین

 

زمانی که کمی سبزه ها سبز کردند و جوانه زدند دستمال آن را بردارید و باز همین کار را تکرار کنید و روزی 2 بار به آن آب اسپری کنید و آب آن را خالی کنید. زمانی که سبزه عدس حدود 5 سانت رشد کرد آن را روزها در آفتاب در فضای باز قرار بدهید و شب ها به داخل خانه بیاورید اجازه ندهید سبزه تان کم آب و خشک شود و آب زیاد هم به آن ندهید.

 

  بیشتر بخوانید: درست كردن سبزه عيد

 

سپس برای تزیین سبزه عدس به سلیقه ی خود دور سبزه روبان ببندید. و اگر دوست داشتید می توانید روی آن را به سلیقه ی خود تزیین کنید.

 

سبزه عدس عید

 

نکاتی برای درست کردن سبزه عدس:

اگر سبزه تان را داخل خانه قرار بدهید باعث می شود برگ ها آن کوچک و ساقه های آن بلند شود. اما قرار دادن آن در فضای باز باعث پهن شدن برگ ها و رشد آن کمتر می شود.

 

برای کاشت سبزه سعی کنید از ظروف فلزی استفاده نکنید بهترین ظروف سفالی و پلاستیکی می باشد.

 

برای کاشت سبزه عدس از عدس های تازه استفاده کنید اگر کهنه باشند سبزه شما خوب نمی شود.

 

طریقه سبزه عدس به شکل نیمکره

 

کاشت سبزه عدس به صورت نیمکره :

اگر می خواهید سبزه ای به صورت نیمکره داشته باشد داخل توری پلاستیکی مخصوص توپ ها با سوراخ های ریز (تا حدی که عدس ها نریزند) یک کاسه به صورت برعکس قرار بدهید و روی آن را با پنبه بپوشانید عدس های جوانه زده را روی آن بریزید و در آن را ببندید و روی آن پلاستیکی شفاف با چند سوراخ ریز بکشید روزی یکبار به عدس ها آب اسپری کنید و دوباره پلاستیک را بکشید این کار را تا 2 روز انجام بدهید زمانی که سبز شدند پلاستیک را بردارید و  روی یکبار آب را به صورت اسپری روی آن بپاشید و آب اضافی خارج شده از آن را خالی کنید. آن را در جایی پر نور قرار بدهید.

 

طرز درست كردن سبزه عدس

 

گردآوری: بخش خانه داری بیتوته

 

 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------