نکاتی برای انتخاب فیلمبرداری عروسی 

انتخاب یک آتلیه مناسب، یکی از مهم ترین تصمیمات در مراسم عروسی است

 

همانطور که می دانید روز عروسی یکی از مهمترین روز هر نوعروس و داماد می باشد و انتخاب یک آتلیه مناسب، یکی از مهم ترین تصمیمات در مراسم عروسی است.

 

روز عروسی، بهترین روز، در طول زندگی مشترک هر انسان است.

 

تمامی خاطرات این روز بزرگ، پس از گذشت زمان به مرور از یاد خواهند رفت؛ عکس ها و فیلم هایی که در این روز خواهید گرفت، تنها یادگاری است که می تواند خاطراتتان را جاودانه سازد.

 

بنابراین بسیار مهم است که این تنها یادگار، به بهترین شکل ممکن تهیه و جمع آوری گردد.

از این رو می توان گفت انتخاب یک آتلیه مناسب، مهم ترین انتخاب مراسم عروسی خواهد بود.

 

نکاتی که باید در نظر گرفته شوند

به یاد داشته باشید که هر مراسمی نکات منحصر به فرد خودش را دارد، هر سالن عروسی با سالن دیگر فرق دارد، و هیچ وقت اتفاقات پیش بینی نشده در مراسم عروسی، یکسان نیست. علاوه بر همه‌ی این ها، از ساقدوش های داماد گرفته تا کسی که نقل و سکه میپاشد و حتی شاید پدرعروس، همگی اخلاق خاص خودشان را دارند، نوع خاصی از فیلم‌برداری را برای خود میخواهند و ممکن است لحظات آخر از شما بخواهند که ازآنها فیلم بگیرید. اولین توصیه‌ی کوچک من برای فیلمبرداران تازه کار مراسم عروسی، در نظر داشتن نقل قولی از متخصص فیلمبرداری و نویسنده ی معروف، دنیس ویتلی است: “انتظار بهترین چیزها را داشته باشید، برای بدترین وضعیت برنامه ریزی کنید، و خودتان را برای غافلگیر شدن آماده کنید!”

 

معمولا خانواده‌ی داماد هزینه‌ی فیلمبرداری عروسی را می پردازند. هرچند سال‌هاست که مسئله‌ی “کی پول چی را می دهد” کمرنگ تر شده است، اما به خاطر داشته باشید، آن کسی که به شما پول داده است، مشتری شماست. پس باید بدانید که حین فیلم‌برداری، از شما چه انتظاراتی می رود و از چه چیزهایی باید فیلم‌ بگیرید،‌ همچنین تصمیم بگیرید که کار شما در مرحله‌ی آخر، چطور از آب در می اید. اگر طراح عروسی نیز در مراسم حضور دارد،‌ پس احتمالا بیش از یک رئیس دارید.

 

ممکن است تصمیم بگیرید که طرحی را برای فیلمبرداری خود در حین مراسم اجرا کنید، اما همین نیز بستگی به خواسته‌ی صاحبان جشن دارد. آنها ممکن است بخواهند که شما از چیزهای عجیبی مثل لحظه‌ی رسیدن مهمانان خارجی در فرودگاه یا حتی از مراسم عروسی که با لباس غواصی در زیر آب برگزار می شود، فیلمبرداری کنید. توجه داشته باشید پذیرفتن یا نپذیرفتن درخواست های غافلگیر کننده و غیر معمول کاری، زندگی حرفه ای شما را تا آخر عمرتان، رقم می زند.

 

از تمام لحظه های عروسی فیلمبرداری کنید

 

البته، در فیلمبرداری از اکثر عروسی ها، عواملی چون زمان، نقشه ها، تجهیزات و دستیاران نیز، تاثیر دارند. آیا شما در فیلم خود، ناهار خوردن عروس و داماد را ثبت می کنید؟ آیا می خواهند که شما از لحظات داخل آرایشگاه و آماده شدن آنها برای همچین روز پرشگونی فیلم بگیرید؟

 

آیا می خواهند که در تمام مراسم حضور داشته باشید و فیلم بگیرید یا فقط از صحنه های خاص، مثل فیلم برداری از خود سالن، لحظه ی برش کیک و اولین رقص تصویر برداری کنید؟ مدت زمان مراسم، و لوکیشن لحظه ها، عوامل مهمی هستند که باید در نظر داشته باشید تا بتوانید چک لیستی از تجهیزات مورد نیازتان برای  فیلمبرداری تهیه کرده و با همکارانتان، هماهنگ کنید.

 

اگر بودجه‌ی کمی دارید ممکن است نتوانید تمام نقشه هایتان را عملی کنید. پس با قاطعیت با مشتری خود صحبت کنید و دقیقا به او توضیح دهید که از چه چیزهایی می خواهید فیلم بگیرید و چقدر برای این کار، هزینه می کنید. پس از اینکه درباره ی تمام جزئیات و مسائل صحبت کردید، یک قرارداد تنظیم کنید و امضای هر دو طرف قرارداد را پای آن ثبت کنید، تا بر اساس همان، نقشه هایتان را عملی کنید.

 

می توانید فیلمبرداری عروسی را تنهایی انجام دهید، اما داشتن یک همکار ماهر، شرایط بهتری برای فیلمبرداری شما ایجاد کند. همچنین او می تواند علاوه بر شما در صورت لزوم، با دوربین دیگری از صحنه ها فیلم بگیرد، نکته مهم دیگر این است که باتری ها را شارژ شده و آماده همراه خود داشته باشد، فیلم های ثبت شده را با دقت بازبینی کنید تا در صورت مشاهده‌ی اشکال، اطلاع دهید.

 

به همراه داشتن دستیاران بیشتر، می تواند به شما کمک کند تا در صورت لزوم، از سه یا چهار دوربین حین فیلمبرداری استفاده کنید. مورد مهمی که حتما باید در نظر داشته باشید این است که کسی را در کنارتان داشته باشید تا فیلم ها را بازبینی و بررسی کند.

 

دستیاران ماهر، می توانند حین ذخیره‌ی فیلم، موضوع و زمان مربوط به لحظه‌ی ثبت شده را ابتدای فیلم بگویند یا بنویسند تا تدوین گر بتواند راحت تر دوربین ها و تصاویر را بهم وصل کند. استخدام مسئولان ماهر و مسئول، به شما کمک می کند تا فیلمبرداری بی نظیری انجام دهید و بدانید که تمام لحظه هایی که ثبت کرده اید، با زاویه ی دیگری نیز ثبت شده است این خود باعث آرامش و تمرکز شما در حین فیلم‌برداری می شود.

 

معمولا خانواده‌ی داماد هزینه‌ی فیلمبرداری عروسی را می پردازند

 

فیلمبرداری عروسی در فرهنگ ایرانی

اما نکته ای که فیلمبرداری عروسی در ایران را منحصر به فرد می کند، مربوط به پیشینه ی ما و فرهنگ ایرانی است.

 

در اکثر کشورهای جهان، فیلمبرداری عروسی به صورت کاملا رئال و بدون هیچ سناریو یا کارگردانی صورت می گیرد. البته این بدان معنا نیست که آن ها دانش کافی برای کارگردانی کلیپ های عروسی نداشته باشند؛ در واقع آن ها به مقوله ی عکس و فیلم عروسی به دید یک صنعت نمی نگرند و معمولا حرفه ای ها وارد این بخش نمی شوند. اما دقیقا برعکس جامعه ی جهانی، ما در کشور خودمان به این صنعت به دید حرفه ای می نگریم. جالب اینجاست که با پیشرفت تکنولوژی و فضای مجازی و دیده شدن کلیپ های عروسی، از هنرمندان داخل کشورمان، دیگر کشورها نیز به این فکر افتاده اند که حرفه ای تر به این بخش از فیلم و عکس نگاه کنند. پس می شود اینطور گفت که کشور ما در بحث عکس و فیلم عروسی، جزو کشورهای پیشتاز در این عرصه می باشد.

 

نکاتی در مورد فیلمبرداری عروسی

برای اینکه تیم تصویربرداری یک آتلیه بتواند خاطرات یکی از بهترین روزهای زندگی شما را به صورت حرفه ای ثبت و ضبط نماید، ملزم به رعایت موارد ذیل می باشد.

 

داشتن تحصیلات مرتبط

همانطور که در همه ی زمینه های شغلی، تحصیلات می تواند حرف اول را بزند، در کار فیلمبرداری و عکاسی هم این نکته صدق می کند. گروه فیلمبرداری باید دارای تحصیلات مرتبط با این کار و گذراندن دوره های تخصصی در رابطه با فیلمبرداری و همینطور کارگردانی باشند. پس اگر در هنگام جستجو برای یافتن آتلیه مناسب برای خود به این نکته برخورد کردید که بعضا افراد شاغل در بخش فیلمبرداری آن آتلیه دارای تحصیلات مرتبط نباشند؛ به راحتی می توانید آن آتلیه را از لیست خود حذف نمائید!

 

داشتن اطلاعات بروز در حوزه ی کار هنری بسیار و بسیار مهم است. از این رو ممکن است حتی یک گروه فیلمبرداری دارای تجهیزات بروز و مدرن باشد، اما به دلیل نداشتن دانش مرتبط با بکارگیری آن وسایل، نتوانند به طور صحیح از این لوازم استفاده نمایند.

 

فیلم های ثبت شده را با دقت بازبینی کنید تا در صورت مشاهده‌ی اشکال، اطلاع دهید

 

لحظاتی که باید در فیلم و عکس ثبت کنید:

1 – لحظات خداحافظی

لحظاتی که عروس با اعضای خانواده خود خداحافظی می کند خصوصا خداحافظی او با پدرش و همچنین لحظات خداحافظی داماد با پدر و مادرش جزء مهمترین دقایقی هستند که باید در عکس ها و فیلم ها ثبت شوند. البته نباید این لحظات ساختگی و کارگردانی شده باشند. این یک فیلم هنری نیست! بلکه ثبت لحظات واقعی زندگی است و هرچقدر واقعی تر و طبیعی تر باشد ارزشمند تر است.

 

2 – عروس در اتاق خصوصی اش

این یک سکانس نوستالژیک است که در بسیاری از کشورها در فیلم عروسی جایگاه ویژه ای دارد. با عروس در اتاقش، اتاقی که در آن بزرگ شده و روزهای نوجوانی خود را در آن گذرانده، یک مصاحبه کوتاه انجام می شود و او در باره وسایل اتاقش، عروسک ها، تزئینات، کتابها، میزتحریر و هرآنچه که برایش ارزشمند است توضیحات کوتاهی می دهد و با اتاق خود خداحافظی می کند. بهتر است از روز قبل این اتاق مرتب و منظم شده باشد.

 

3– داماد در جمع دوستانش

یکی از جالب ترین سکانس های فیلم عروسی و همچنین خاطره انگیز ترین عکس ها که لبخند بر لب هر بیننده ای خواهد نشاند. داماد در جمع دوستانش آخرین دقایق دوران مجردی خود را می گذراند. این سکانس باید در یک جای خلوت و بدون موسیقی باشد. شوخی ها، خاطره ها، نظراتی که دوستان درباره او می دهند و خلاصه همه چیز عالی و خاطره انگیز است. این لحظات را از دست ندهید و آنها را ثبت کنید. بازهم تاکید می کنم زیبایی این لحظات در طبیعی بودن آنهاست.

 

4– مهمانان ویژه

دوستانی که از راه دور مثلا از شهرهای دیگر و یا از خارج از کشور آمده اند و سالهاست آنها را ندیده اید و شاید تا سالها بعد هم نبینید، سالمندان فامیل و بزرگترها، همکاران و اشخاص مهمی که به عروسی شما آمده اند. اینها به نوعی مهمانان ویژه شما محسوب می شوند که در مهمترین شب زندگی شما در کنار شما حضور یافته اند. شاید دیگر چنین فرصتی در زندگی تان تکرار نشود که این افراد را دور هم جمع کنید. بنابراین لیست آنها را به سرپرست تیم عکاسی و فیلمبرداری بدهید و تاکید کنید که از شما وقتی که در کنار آنها هستید عکس و فیلم تهیه کند.

 

پشت صحنه ها و لحظاتی که عروس و داماد بدون توجه به دوربین ها در حال صحبت و شوخی و خنده با یکدیگر یا با مهمانان هستند جزء زیباترین لحظات عروسی است. این لحظات را حتما ثبت کنید.

 

5– پشت صحنه ها و اتفاقات خاطره انگیز

در تمام جشن های عروسی اتفاقاتی پیش می آید که غیر قابل پیش بینی و خارج از کنترل هستند. مثلا بارش برف یا باران، تغییرات آب و هوایی، قطع شدن برق. به جای اینکه مضطرب، نگران و یا عصبانی شوید بهتر است این وقایع را بپذیرید و سعی کنید به آن به چشم یک خاطره نگاه کنید. از سرپرست تیم فیلم برداری و عکاسی بخواهید این لحظات را ثبت کند. همچنین پشت صحنه ها و لحظاتی که عروس و داماد بدون توجه به دوربین ها در حال صحبت و شوخی و خنده با یکدیگر یا با مهمانان هستند جزء زیباترین لحظات عروسی است. این لحظات را حتما ثبت کنید چرا که در آینده جزء خاطره انگیزترین تصاویر زندگی شما خواهند شد.

 

از سرپرست فیلم برداری و عکاسی بخواهید لحظات بارش برف یا باران را ثبت کند

 

با رعایت نکات زیر می توانید با کمترین هزینه، بهترین عکاسی و فیلمبرداری را داشته باشید:

1_ استفاده از دیافراگم

دیافراگم باز می تواند به زیبایی هر چه بیشتر تصویربرداری کمک کند. زیرا برای میدان های کم عمق،  ژرف زیادی به آن می بخشد و باعث پدید آمدن افکت های زیبا می شود. همچنین با فوکوس بر روی سوژه، سایر پدیده ها کم رنگ تر نشان داده می شود. در این صورت تمامی توجه بر روی سوژه معطوف می شود که این کار هنرنمایی خاصی را به تصویربرداری می بخشد.

 

2_ همگام سازی آهسته فلاش

زمانی که از فلاش استفاده می کنید، بهتر است سرعت شاتر را کم کنید. بین 1/15 تا 1/25 ثانیه مناسبترین درجه برای شاتر است. در این صورت نور محیط بر روی سوژه تابیده می شود و تصویر زیباتر به نظر می رسد. همچنین بهتر است همزمان با سوژه، حرکت و تصاویر خود را با حرکت او ثبت کنید.

 

3_ ژست گرفتن سوژه

زمانی که از عروس و داماد در حال تصویربرداری هستید، باید تصاویر را در ژست های متفاوت ثبت کنید. گرفتن گل، خم کردن بدن و ژست های نیم رخی می تواند در ثبت تصاویر زیبا به شما کمک کند. برای ژست ها می توانید از مدل های لباس در مجلات مد استفاده کنید. 

 

4_ توجه به خطوط

برای پس زمینه می توان از خطوط معماری قوی، همچون ستون‌ها، استفاده کنید. برای اینکه سوژه درست در جای خودش قرار بگیرد، لازم است تا ابتدا پس زمینه درست انتخاب شود. کادربندی تاثیر زیادی در نوع عکس برداری دارد.

 

5_ استفاده از الگوهای نور خلاقانه

الگوهای نور باعث ایجاد حس دراماتیک در تصویربرداری می شود. الگوهای نور به سرعت پدیدار و ناپدید می شوند. بنابراین در زمان استفاده از این امکان، باید سرعت عمل بالایی داشته باشید.

 

6_ استفاده از کادربندی جدید

در عکاسی کادر بندی اهمیت زیادی دارد و به عکس و فیلم جلوه خاصی را می بخشد. بنابراین می توانید از کادربندی های جدید از جمله شیشه ماشین استفاده کنید. قرار گرفتن در یک کادر مربعی شکل مانند پنجره هم می تواند به کادربندی تصویر کمک کند.

 

7_ اریب گرفتن تصویر

برای اینکه تصاویر زیباتر ثبت شوند، می توانید دوربین را اریب بگیرید. زاویه دادن به دوربین حسی از حرکت را در تصاویر ایجاد می کند. تغییر تراز خطوط کادر و اریب نگه داشتن دوربین، باعث ایجاد جلوه های زیبا در فیلمبرداری و عکاسی می شود. اما در این کار نباید زیاده روشی شود.

 

8_ توجه به سایه ها

در روزهای آفتابی، می توان سوژه ها را در زیر سایه برد و با استفاده از فلاش مکمل برای تراز نور صحنه، تصاویر زیباتری را ثبت کرد.

 

9_ اضافه کردن محو شدگی

برای تصویر برداری از صحنه رقص عروس و داماد، باید از سرعت شاتر پایین استفاده کنید، تا حس حرکت به بیننده منتقل شود. اگر از ترکیب سرعت شاتر پایین و ترکیب فلاش استفاده کنید، حرکت عروس و داماد، در عین حالی که نور و حرکت محیط را به تصویر می کشید، به خوبی دیده می شود.

 

10_ استفاده از براکت فلاش

برای اینکه سایه های روی سوژه به حداقل برسد، می توانید فلاش اکسترنالی را به براکت فلاش (flash bracket) متصل کنید تا چند سانتی بالاتر از لنز قرار بگیرد. برای اینکه بتوانید در تصویرهای پرتره یا عکس های با فرمت منظره (landscape) فلاش را از مکانیسم لولا یا محور استفاده کنید، باید عکس های پرتره یا عکس های با فرمت منظره (landscape) فلاش را حرکت دهید.

 

11_ توجه به محیط

تنها بر روی سوژه متمرکز نشوید. در تصویربرداری تنها سوژه ها نیستند که باعث زیبایی هر چه بیشتر عکس و فیلم می شوند. بلکه در مسیر نگاه آنها، می توان پدیده های زیبایی را نیز ثبت کرد. در این صورت خاطرات و نوع نگاه آنها نیز به تصویر کشیده می شود.

 

12_ توجه به جزئیات

بدون ترس تمامی جزئیات کوچکی که توسط افراد عادی دیده نمی شود را در زمان تصویربرداری مد نظر داشته باشید. این کار باعث ایجاد تفاوت و تمایز در تصاویر شما می شود.

 

13_ تصویربرداری از سطح پایین

اگر تصویربرداری از سوژه ها را از سطح پایین انجام دهید، شکل متفاوتی از عکاسی و فیلمبرداری را ثبت کرده اید. نباید روی دو پا بنشینید. زیرا باعث لرزش دوربین می شود و این کار تصویربرداری را خراب می کند. بهتر است بر روی زمین دراز بکشید تا دوربین به شکل ثابت بماند.

 

گردآوری: بخش اسرارخانه داری بیتوته

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب خانه داری(شستشو، نظافت، لکه گیری، نکات آشپزی، هنر در خانه، مهارتهای زندگی و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------