نحوه دفع روغن پخت و پز 

نحوه استفاده مجدد از روغن 

 

برخی از بهترین غذاها با روغن پخت و پز تهیه می شوند. پس از خنک شدن روغن، تصمیم بگیرید که آیا می خواهید آن را دور بریزید ، مجدداً از آن استفاده کنید. قبل از ریختن آن در سطل زباله، روغن پخت و پز را در یک ظرف قابل حمل بریزید. به یاد داشته باشید، برای دفع مناسب روغن را داخل سینک نریزید و آن را در اطراف سینک خود قرار بدهید.

قرار دادن روغن در سطل آشغال

ابتدا روغن پخت و پز را خنک کنید. هرگز قابلمه های سنگین پر از روغن داغ را بلند نکنید زیرا احتمال سوختگی زیاد است. بسته به میزان روغن داغ شما دارد، که چند ساعت لازم است صبر کنید تا خنک شود.

 

دور ریختن روغن باقیمانده

 

می توانید روغن را یک شب به حال خود رها کنید تا به دمای اتاق برسد.

اگر فقط مقدار کمی روغن پخت و پز در قابلمه خود دارید، بگذارید خنک شود و سپس آن را با یک دستمال کاغذی پاک کنید. و آن را درون کیسه داخل سطل زباله بیاندازید.

 

اگر می خواهید دوباره از روغن استفاده کنید، یک ظرف شیشه ای تمیز انتخاب کنید که درب آن محکم شود. اگر روغن شما زیاد است و احتمال افتادن ظرف شیشه ای است از ظروف پلاستیکی جنس عالی یا از ظروف اکرولیک استفاده کنید. به یاد داشته باشید که ظروف را برچسب بزنید تا کسی از روغن به طور تصادفی استفاده نکند.

 

اگر قصد ندارید از روغن خود استفاده مجدد کنید، می توانید روغن را داخل بطری نوشابه بریزید.

 

بطری حاوی روغن را در سطل زباله بریزید. از ریختن روغن به راحتی در سطل زباله خودداری کنید زیرا این امر باعث ایجاد میکروب و به وجود آمدن حشرات و جوندگان می شود.

 

روغن باقیمانده را داخل فریزر قرار بدهید و بعد داخل کیسه زباله بریزید.

 

روغن باقیمانده را فریز کنید و بعد دور بریزید

 

روغن خنک شده را درون یک کیسه زباله پلاستیکی بریزید. یک کیسه پلاستیکی بردارید که از قبل مقداری زباله داشته باشد. به عنوان مثال، می توانید از کیسه ای استفاده کنید که دارای دستمال های کاغذی قدیمی، ضایعات سبزیجات و... باشد. روغن خنک را مستقیماً درون کیسه زباله خالی نریزید کیسه زباله را گره بزنید و داخل کیسه ای دیگر قرار بدهید.

 

روغن اضافی را روی زباله ها بریزید

 

روغن را هرگز داخل سینک آشپزخانه نریزید زیرا باعث مسدود شدن لوله ها و گرفتگی آن ها می شود.

 

هرگز روغن باقیمانده را درون سینک نریزید

 

روغن پخت و پز را از کمپوست خود دور نگه دارید. آن را داخل خاک یا باغچه نریزید، زیرا می تواند جوندگان را جذب کند، جریان هوا را در آن کاهش می دهد و کمپوست را کندتر می کند.

 

روغن را درون کود کمپوست نریزید

 

استفاده مجدد از روغن

روغن را در دمای اتاق در یک ظرفی که هوا وارد آن نشود نگه دارید. تا زمانی که آماده استفاده مجدد از آن شوید.

 

قبل از استفاده مجدد از روغن، روغن را از طریق فیلتر قهوه فیلتر کنید. یک صافی قهوه را در بالای ظرف که روغن نگه داشته می شود قرار دهید. فیلتر را با یک باند لاستیکی ایمن کنید و روغن را به آرامی از طریق فیلتر بریزید. این باعث می شود همه مواد جامد به دام بیفتند، بنابراین روغنی شفاف بدست می آورید.

 

روغن اضافه را از صافی عبور دهید

 

ذرات غذایی موجود در روغن می توانند باعث سفت شدن یا تشویق قالب برای رشد شوند.

 

برای سرخ کردن مواد غذایی بهتر است از روغن تازه و استفاده نشده استفاده کنید. سعی کنید از غذاهای مشابه از روغن استفاده کنید زیرا روغن پخت و پز قبلا طعم غذایی را که در آن سرخ کرده اید را گرفته است. به عنوان مثال، اگر مرغ را در روغن سرخ کردید، از سرخ کردن دونات در آن خودداری کنید. اگر غذاهای سرخ شده یا نان را سرخ کردید، حتما آن را از صافی عبور بدهید.

 

سرخ کردن سبزیجات معمولاً به روغن کمک می کند تا عطر و طعمی خنثی داشته باشد، بنابراین استفاده مجدد از این روغن پخت و پز آسان است.

 

بیش از 2 بار از مصرف روغن خودداری کنید. اگر روغن را فیلتر کرده و به درستی آن را ذخیره کرده اید، می توانید چند بار از روغن پخت و پز استفاده کنید. قبل از استفاده روغن، آن را چک کنید و روغنی که ابری، کدر و یا بوی بد می دهد آن را دور بریزید. هرگز انواع مختلف روغن پخت و پز را مخلوط نکنید و روغن را بعد از 1 یا 2 بار استفاده آن را دور بریزید.

 

استفاده مجدد از روغن باعث می شود روغن زودتر بسوزد

 

استفاده مجدد از روغن بیش از 2 بار می تواند نقطه دود روغن را کاهش دهد، بنابراین راحت تر می سوزد. همچنین می تواند باعث شود چربی ها رادیکال های آزاد و اسیدهای چرب غیر اشباع نشده را آزاد کنند.

 

گردآوری: بخش خانه داری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------