فرنچ پرس چیست؟ + نحوه ی استفاده از فرنچ پرس کاربردهای فرنچ پرس, طرز استفاده از فرنچ پرس

آشنایی با کاربردهای فرنچ پرس

 

آموزش کار با فرنچ پرس

فرنچ پرس، ظرفی است شبیه به لیوان بزرگ که برای دم کردن قهوه و دمنوش ها و تهیه ی کف شیر از آن استفاده می کنند. این فرنچ پرس از جنس های فلزی، شیشه ای، سرامیک و پلاستیکی است.

فرنچ پرس چیست؟

فرنچ پرس یک وسیله ی کاربردی برای دم کردن قهوه و انواع دمنوش است. فرنچ پرس با نام های پلانچر، پرس پات و کافی تییر هم شناخته می شود، فرنچ پرس از دو بخش اصلی اهرم فیلتر و مخزن تشکیل شده است. از ویژگی های فرنچ پرس می توان به کیفیت بالای قهوه ی دم شده و یا دمنوش و همچنین تازه نگه داشتن عطر و طعم واقعی قهوه و دمنوش می توان اشاره کرد.

 

فرنچ پرس انواع متفاوتی دارد از جمله: شیشه ای، فلزی، پلاستیکی و سرامیکی. که با توجه به کارایی هایی که دارید می توانید از آن ها استفاده کنید. پیشنهاد ما این است که از فرنچ پرس های پلاستیکی استفاده نکنید. درست است که نمی شکند اما استفاده از آب جوش در آن باعث سرطانی زا شدن آن می شود.

 

از فرنچ پرس می توانید برای تهیه ی دمنوش و قهوه استفاده کنید

 

نحوه استفاده از فرنچ پرس برای تهیه ی قهوه :

سعی کنید همیشه قهوه های دانه درشت بخرید و خودتان آن را پودر کنید. اگر برای شما سخت است به صورت دانه های درشت بخرید و از فروشنده بخواهید برای شما آن را پودر کند. سپس پودر قهوه را داخل مخزن فرنچ پرس بریزید. اکنون درب ظرف را بگذارید و اهرم آن را بالا بکشید به صورتی که صفحات فیلتر در قسمت بالا قرار بگیرند.

 

پس از چند دقیقه که قهوه خوب خیس خورد، اهرم فرنچ پرس را به‌ پایین فشار بدهید تا تفاله های قهوه در ته آن جمع شود و شما قهوه ای صاف شده خواهید داشت که درست کردن آن بسیار ساده است. میزان صبر برای پایین دادن اهرم و صاف کردن قهوه به میزان درشتی قهوه ی شما بستگی دارد.

 

دقت کنید، اگر پودر قهوه ی شما زیادی ریز باشد و یا زمان زیادی خیس بخورد، سبب می شود بیش از حد عصاره ی قهوه از آن خارج شود و باعث ایجاد طعمی تلخ و نامطلوب می شود.

 

مراحل تهیه ی قهوه با فرنچ پرس

 

طرز تهیه دمنوش با فرنچ پرس :

مواد لازم: آب جوش، گیاه مورد نظر، لیوان برای سرو.

 

برای تهیه ی دمنوش با فرنچ پرس از گیاهانی باید استفاده کنید که نیازی به حرارت مجدد ندارند. این گیاهان عبارتند از چای سبز، بابونه، چای سفید، بادرنجویه و ... .

 

اگر فرنچ پرس تان سرد است مقداری آب جوش داخل آن بریزید و بچرخانید و خالی کنید تا دمای آن بالا برود و دمنوش و یا قهوه ی شما به خوبی دم بکشد و سرد نشود.

 

به میزان هر نفر 1 قاشق پر از گیاه مورد نظر را داخل مخزن فرنچ پرس بریزید. پس از آن اجازه بدهید آب جوشتان از جوش بیفتد و بعد آب جوش را به آن اضافه کنید و با 1 قاشق هم بزنید و درب آن را ببندید اهرم باید بالا بماند. حدود 5-10 دقیقه زمان بدهید تا دمنوش شما دم بکشد، پس از آن اهرم را به آرامی به پایین فشار بدهید. دمنوش شما آماده است.

 

درست کردن دمنوش با فرنچ پرس

 

طرز تهیه کف شیر یا فوم شیر با فرنچ پرس :

شاید خیلی ها نداند که از فرنچ پرس می توانند کف شیر تهیه کنند. از این کف می توانید روی قهوه و یا کاپوچینوی خود استفاده کنید. برای تهیه ی کف شیر، ابتدا شیر را بجوشانید. سپس داخل فرنچ پرس بریزید و اهرم را چندین بار به سمت بالا و پایین حرکت بدهید تا خوب کف کند. اکنون کف شیر شما آماده است می توانید آن را به نوشیدنی های خود اضافه کنید.

 

طرز تهیه ی فوم شیر با فرنچ پرس

 

گردآوری: بخش مد بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب خانه داری(شستشو، نظافت، لکه گیری، نکات آشپزی، هنر در خانه، مهارتهای زندگی و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------