بهترین روش های نگهداری مواد غذاییروش های نگهداری مواد غذایی, چند روش نگهداری مواد غذایی, روش های نگهداری مواد غذایی را نام ببرید

چند روش نگهداری مواد غذایی

 

روش های نگهداری مواد غذایی را نام ببرید؟

خانه دارها می توانند تقریباً هر نوع غذایی را از طریق انواع روش های نگهداری غذا حفظ کنند. برخی از این روش‌ها، مانند پخت نمک، قرن‌هاست که مورد استفاده قرار می‌گیرند، در حالی که برخی دیگر نسبتاً جدید هستند، مانند خشک کردن انجمادی.

برای نگهداری از مواد غذایی چه راههایی را میشناسید ؟

هر یک از این روش های نگهداری مواد غذایی مزایا و معایب متفاوتی دارند. همه انواع مواد غذایی برای هر تکنیک کار نمی کنند، بنابراین بیایید در این مطلب بیتوته نگاهی به 15 روش برتر بیندازیم و بفهمیم کدام یک بهترین است.

 

نکات ایمنی و نگهداری مواد غذایی

مسمومیت غذایی اغلب توسط باکتری های ناشی از غذاهایی که به طور نادرست ذخیره، تهیه، نگهداری یا پخته شده اند ایجاد می شود . غذای آلوده به باکتری های مسمومیت غذایی ممکن است ظاهر، بو و طعم طبیعی داشته باشد. اگر غذا به درستی ذخیره نشود، باکتری های موجود در آن می توانند به سطوح خطرناکی تکثیر شوند.

 

مراقب منطقه خطر دما باشید

باکتری های مسموم کننده غذایی در منطقه خطر دمایی بین 5 تا 60 درجه سانتی گراد سریع ترین رشد و تکثیر می کنند. مهم است که مواد غذایی پرخطر را از این منطقه دمایی دور نگه دارید.

 

مراقب غذاهای پرخطر باشید

باکتری های مسموم کننده غذایی می توانند در برخی از انواع غذاها راحت تر از انواع دیگر رشد کرده و تکثیر شوند. غذاهای پرخطر عبارتند از:

 

– گوشت خام و پخته - مانند مرغ و گوشت چرخ کرده و غذاهای حاوی آنها مانند کاسرول، کاری و لازانیا

– محصولات لبنی - مانند کاستارد و دسرهای لبنی مانند تارت کاستارد و چیزکیک

– تخم مرغ و محصولات تخم مرغ - مانند موس

– کالاهای کوچک - مانند ژامبون و سالامی

– غذاهای دریایی - مانند سالاد غذاهای دریایی، کنسرو ماهی، خورش های حاوی غذاهای دریایی و آب ماهی. میگو و ماهی.

– برنج و ماکارونی پخته شده

– سالادهای آماده - مانند سالاد کلم، سالاد پاستا و سالاد برنج

– سالاد میوه آماده شده

– غذاهای آماده – مانند ساندویچ، رول و پیتزا که حاوی هر یک از مواد غذایی بالا هستند.

– غذاهایی که در بسته بندی ها، قوطی ها و شیشه ها عرضه می شوند، پس از باز شدن می توانند به غذاهای پرخطر تبدیل شوند و باید به درستی نگهداری شوند.

 

نگهداری مواد غذایی در یخچال

دمای یخچال شما باید 5 درجه سانتیگراد یا کمتر باشد. دمای فریزر باید زیر 15- درجه سانتیگراد باشد. برای بررسی دمای یخچال خود از دماسنج استفاده کنید.

 

منجمد کردن غذا با خیال راحت

هنگام خرید ، در پایان سفر خود غذاهای خنک و منجمد بخرید و در اسرع وقت آنها را برای نگهداری به خانه ببرید. در روزهای گرم یا سفرهای بیش از 30 دقیقه، سعی کنید از کیسه خنک کننده یا کیسه یخ عایق استفاده کنید تا غذاهای منجمد را سرد نگه دارید. تا زمانی که غذاهای سرد و گرم را به خانه می برید، آنها را از هم جدا نگه دارید.

 

هنگامی که به خانه رسیدید، غذاهای سرد و منجمد را بلافاصله در یخچال یا فریزر قرار دهید. مطمئن شوید که غذاهای ذخیره شده در فریزر به سختی منجمد شده اند.

 

نگهداری مواد غذایی, روش های نگهداری مواد غذایی, چهار روش نگهداری مواد غذایی را نام ببرید

چند روش نگهداری طولانی مدت از مواد غذایی

 

نگهداری غذای پخته شده با خیال راحت

وقتی غذا را پختید و می خواهید خنک شود :

– غذای داغ را در ظروف کم عمق بریزید یا آن را در قسمت های کوچکتر جدا کنید تا غذا در سریع ترین زمان ممکن خنک شود.

– غذای خیلی داغ را داخل یخچال قرار ندهید. قبل از گذاشتن آن در یخچال صبر کنید تا بخار از غذا خارج نشود.

– از انجماد مجدد مواد غذایی ذوب شده خودداری کنید.

 

باکتری های مسموم کننده غذایی می توانند در غذای منجمد در حال ذوب شدن رشد کنند، بنابراین از ذوب مواد غذایی منجمد در منطقه خطر درجه حرارت اجتناب کنید. غذای یخ زدایی شده را در یخچال نگهداری کنید تا آماده طبخ شود. اگر از اجاق مایکروویو برای یخ زدایی مواد غذایی استفاده می کنید، بلافاصله پس از یخ زدایی آن را بپزید.

 

به عنوان یک قاعده کلی، از یخ زدن مجدد مواد غذایی ذوب شده خودداری کنید. غذایی که برای بار دوم منجمد می شود احتمالاً دارای سطوح بالاتری از باکتری های مسمومیت غذایی است. این خطر به وضعیت غذا در هنگام یخ زدن و نحوه نگهداری غذا در فاصله زمانی ذوب و انجماد بستگی دارد. غذای خام هرگز نباید پس از ذوب شدن مجدداً منجمد شود.

 

غذای خام را جدا از غذای پخته نگهداری کنید

غذای خام و غذای پخته شده را باید جداگانه در یخچال نگهداری کرد. باکتری های غذای خام می توانند غذای سرد پخته شده را آلوده کنند و اگر غذا دوباره به طور کامل پخته نشود، باکتری ها می توانند به سطوح خطرناکی تکثیر شوند.

 

همیشه مواد غذایی خام را در ظروف در بسته یا سرپوشیده در انتهای یخچال نگهداری کنید. غذاهای خام را زیر غذاهای پخته نگه دارید تا از ریختن مایعاتی مانند آب گوشت و آلوده شدن غذای پخته شده خودداری کنید.

 

ظروف نگهداری مواد غذایی قوی و غیر سمی را انتخاب کنید

اطمینان حاصل کنید که ظروف نگهداری مواد غذایی شما تمیز و سالم هستند و فقط از آنها برای نگهداری مواد غذایی استفاده کنید. آنها را با درب های محکم، فویل یا کیسه های پلاستیکی بپوشانید تا آلودگی احتمالی را به حداقل برسانید. محتویات قوطی های باز شده را به ظروف مناسب انتقال دهید.

 

اگر شک دارید، آن را بیرون بیندازید!

مواد غذایی پرخطر را که بیش از 4 ساعت در منطقه خطر درجه حرارت باقی مانده اند دور بریزید - آن را در یخچال قرار ندهید و برای بعد نگهداری نکنید. تاریخ مصرف محصولات غذایی را بررسی کنید و غذاهای تاریخ گذشته را دور بریزید. اگر از تاریخ مصرفشان مطمئن نیستید، آن را کنار بگذارید.

 

تحقیق در مورد نگهداری مواد غذایی, چند روش نگهداری طولانی مدت از مواد غذایی, دلیل نگهداری مواد غذایی در جاهای مختلف

دلیل نگهداری مواد غذایی در جاهای مختلف

 

8 روش نگهداری مواد غذایی - کدام یک بهترین است؟

خانه دارها می توانند تقریباً هر نوع غذایی را از طریق انواع روش های نگهداری غذا حفظ کنند. برخی از این روش‌ها، مانند پخت نمک، قرن‌هاست که مورد استفاده قرار می‌گیرند، در حالی که برخی دیگر نسبتاً جدید هستند، مانند خشک کردن انجمادی.

 

هر یک از این روش های نگهداری مواد غذایی مزایا و معایب متفاوتی دارند. همه انواع مواد غذایی برای هر تکنیک کار نمی کنند، بنابراین بیایید نگاهی به 15 روش برتر بیندازیم و بفهمیم کدام یک بهترین است.

 

8 روش نگهداری مواد غذایی

1. کنسرو کردن

کنسرو کردن شاید مورد بحث ترین روش نگهداری مواد غذایی باشد، و با علاقه بیشتر مردم به خانه داری، دوباره به سبک خود باز می گردد. در صورت امکان، دو انتخاب دارید: کنسرو در حمام آب و کنسرو تحت فشار.

 

کنسرو حمام آب برای غذاهایی است که اسید بیشتری دارند. می توانید ترشی، ژله، مربا، سس و موارد دیگر را در قوطی حمام آب درست کنید.

 

کنسرو کردن تحت فشار برای سبزیجات و گوشت کم اسید مورد نیاز است. اگر می خواهید کنسرو لوبیا سبز یا سوپ داشته باشید، به یک کنسرو فشاری نیاز دارید.

 

بسیاری از غذاها مناسب کنسرو هستند، مانند:

 

– گوجه فرنگی ها

– توت فرنگی - سس و مربا

– تمشک

– لوبیا سبز

– فلفل

– خیارها

– سیب زمینی ها

– سوپ - گوجه فرنگی، مرغ، گوشت گاو

– آبگوشت

 

 

2. خشک کردن

یکی از قدیمی ترین اشکال نگهداری مواد غذایی، خشک کردن است. شما راه های مختلفی برای خشک کردن مواد غذایی دارید، مانند خشک کردن با هوا، اجاق های خورشیدی، خشک کن های خورشیدی، ورقه های پخت در اجاق، و خشک کن های تجاری.

غذاهای خشک دارای فوایدی هستند. وقتی فضای ذخیره سازی کم دارید، عالی هستند. می توانید سبزیجات و ترکیبات سوپ را که با مقداری آب زیاد به دست می آیند، خشک کنید.

 

من دوست دارم زغال اخته، آلبالو و انواع میوه را کم آب و خشک کنم و بعداً از آن استفاده کنم. اگر آن ها را در شیرینی ها و دسرها استفاده کنید، آنها چاق می شوند و طعمی مانند زغال اخته و یا آلبالو تازه می گیرند.

 

بنابراین، چه چیزی را می توانید خشک کنید؟

 

– میوه ها

– سبزیجات

– گیاهان

 

3. انجماد

انجماد یک روش مدرن نگهداری است که طعم و بافت را بهتر از سایر روش های نگهداری مواد غذایی حفظ می کند. غذاهای منجمد طعم تازه ای دارند و برای انجماد نیازی به تجهیزات خاصی ندارید. بیشتر سبزیجات باید قبل از فریز کردن آنها را بلانچ یا پخته کنید تا بهترین طعم و کیفیت را داشته باشند.

 

میوه ها را می توان همانطور که هست منجمد کرد، اما همچنین می توان آنها را با شکر منجمد کرد تا عمر انبارداری را افزایش دهد.

 

می توانید هر چیزی از میوه و سبزیجات گرفته تا سوپ و کوفته را فریز کنید. برخی از باغبان ها حتی گوجه فرنگی های خود را منجمد می کنند تا بتوانند سس گوجه فرنگی خود را بعداً در پاییز که دما سردتر می شود درست کنند.

 

چند روش نگهداری مواد غذایی, روش های نگهداری مواد غذایی را نام ببرید, نگهداری مواد غذایی

یکی از بهترین و راحت ترین روش نگهداری مواد غذایی منجمد کردن است 

 

4. زیرزمین ها یا انبارهای ریشه (سرداب های ریشه)

سردخانه یا زیرزمین ها یکی از طبیعی ترین گزینه های نگهداری مواد غذایی در خانه است. انبارهای ریشه (سرداب های ریشه) سرد و مرطوب هستند، اما برخی افراد از زیرزمین خود استفاده می کنند. یا می توانید یک سرداب کوچک ریشه بسازید.

 

این روش نگهداری غذا ساده است و فقط باید دما و رطوبت مناسب را در فضا حفظ کنید و سبزیجات را به درستی بسته بندی کنید.

 

همه سبزیجات را نمی توان در انبار ریشه نگهداری کرد. چند انتخاب خوب عبارتند از:

 

– سیب زمینی ها

– هویج

– کلم

– سیب

– پیازها

– سیر

– چغندر

– زردک

– شلغم

 

5. ترشی کردن

ترشی کردن مواد یک فرآیند آسان است. این شامل اضافه کردن سرکه، ادویه جات، ترشی جات و قرار دادن همه آن در یک شیشه است. سپس با استفاده از قوطی حمام آب، شیشه ها را پردازش می کنید یا می توانید ترشی را در یخچال نگهداری کنید. این مایع عمر غذایی را که می خواهید ترشی کنید طولانی می کند.

 

خود را محدود به انتخاب های معمولی نکنید. ترشی هالوپینو، فلفل موز، تربچه، لوبیا سبز و سایر سبزیجات را امتحان کنید.

 

چهار روش نگهداری مواد غذایی را نام ببرید, تحقیق در مورد نگهداری مواد غذایی, چند روش نگهداری طولانی مدت از مواد غذایی

سبزیجات را می توانید به روش ترشی کردن نگهداری کنید

 

6. مربا و ژله

شاید فکر نکنید که درست کردن مربا و ژله یک روش نگهداری غذا است، اما اینطور است. مجبور شدم آن را جدا از کنسرو کردن بگنجانم زیرا درست کردن ژله و مربا فقط کنسرو کردن نیست، یک هنر است.

 

شما می توانید اجازه دهید خلاقیت خود را اجرا کند. راه های زیادی برای تهیه مربا و ژله وجود دارد. دفعه بعد که مقدار زیادی میوه یا سبزیجات دارید، به جای آن به فکر درست کردن ژله باشید. این به شما امکان می دهد تا ماه ها در یک زمینه متفاوت از آنها لذت ببرید.

 

کدام یک بهتر است - مربا یا ژله؟ این فقط یک موضوع ترجیح شخصی است. ژله ها از فرآیند حذف می شوند و با یک یا دو مرحله اضافی کمی بزرگتر می شوند. مرباها چند تکه میوه داشته باشند. هر دو خوشمزه هستند؛ ما هر دو را به طور منظم می خوریم.

 

چند مربا و ژله ای که دوست داریم درست کنیم :

– مربای توت فرنگی

– ژله انگور

– مربای توت مخلوط

– مربای گوجه فرنگی

– ژله هندوانه

– ژله سیب دارچین

– مربای هویج

 

7. نمک زدن غذا

نمک زدن غذا یک سبک قدیمی نگهداری مواد غذایی است که به قرن ها قبل از اختراع یخچال برمی گردد. مردم گوشت های خود را در درجه اول نمک می زنند، اما شما می توانید تخم مرغ را نیز با نمک درمان کنید که بسیار خوشمزه است.

 

ایده اصلی نمک زدن به غذا این است که گوشت را با نمک زیادی بپوشانید و سپس گوشت را در جایی آویزان کنید تا خشک شود. انبارها، زیرزمین ها انتخاب های مورد علاقه برای آویزان کردن غذاهای شور هستند. فقط زمانی کار می کند که در جایی زندگی کنید که دمای آن به اندازه کافی سرد باشد که گوشت بدون پوسیدگی آویزان شود.

 

8. دودی کردن گوشت

دودی کردن یکی دیگر از سبک های قدیمی نگهداری مواد غذایی است، اما امروزه نیز محبوب است. برخی گوشت و ماهی زیادی را صید کرده اند که آن ها را دودی کنند. اگر تصمیم دارید گوشت خود را پرورش دهید یا شکار کنید، داشتن این مهارت بسیار خوبی است. شما می توانید طعم های زیادی را با دودی کردن گوشت خود وارد کنید.

 

دودی کردن گوشت به دو صورت کار می کند - دودی کردن گرم یا سرد. شما می توانید هر دو روش را با یک غذا انجام دهید، اما تفاوت در درجه حرارت است. دود داغ نیاز به یک جعبه دربسته دارد تا همه دود را در داخل آن نگه دارد، اما گوشت دودی داغ در صورت ترک کردن سریعتر خراب می شود. دود سرد در دماهای سردتر برای مدت طولانی تری انجام می شود، اما برای نگهداری طولانی مدت بهتر است.

 

گردآوری : بخش خانه داری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب خانه داری(شستشو، نظافت، لکه گیری، نکات آشپزی، هنر در خانه، مهارتهای زندگی و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------