بهترين روش نگهداری ميوه و سبزی بهترين روش نگهداری ميوه و سبزی

 

یکی از مشکلاتی که معمولا مردم در شب عید با آن مواجه اند خرید زیاد میوه و تغییر رنگ پیدا کردن برخی میوه ها مثل موز با گذر زمان، پلاسیده شدن یا لیز شدن پوست آنها یا رسیدن بیش از حد و کپک زدن‌شان به ویژه در مرکبات است. برای پیشگیری از این موضوع چند راهکار ساده به شما پیشنهاد می کنیم اما قبل از آن از شما می خواهیم تا حد ممکن میوه را به مقدار کم و تازه تر خریداری کنید.

 

ایده آل ترین مکان برای نگهداری میوه ها شاید به نظر شما ایده آل ترین مکان برای نگهداری میوه ها یخچال باشد، در حالی که همیشه این طور نیست. یک مکان مناسب برای نگهداری و ذخیره میوه مکانی خشک، خنک و به دور از نور آفتاب است. این فضا می تواند کشوی مخصوص میوه در یخچال یا یک سبد در زیر زمین شما باشد.

 

توجه به این نکته ضروری است که برخی میوه‌ها نسبت به سرما حساس اند و در این دما خراب می شوند.

 

از جمله‌ میوه های حساس به سرما می توان به میوه های مناطق گرمسیری مثل موز، آناناس، انبه، خربزه و برخی مرکبات اشاره کرد. بهترین مکان برای نگهداری این نوع از میوه ها فضایی در آشپزخانه، اتاق نشیمن یا ظرفی روی میز ناهارخوری است.

 

برعکس میوه هایی مثل توت فرنگی، انگور و هلو را باید در فضای خنک یخچال نگه داشت. به این جدول نگاهی بیندازید. میوه های مقاوم برای عید بخرید.

 

بهترين روش نگهداری ميوه و سبزی

 

برخی میوه ها خیلی سریع خراب و فاسد می شوند.

به همین دلیل یا باید آنها را طی 3 تا 4 روز مصرف کرد یا فورا آنها را به شکل مربا درآورد یا فریز کرد. از جمله این میوه ها می توان به هلو، توت فرنگی و انگور اشاره کرد.

 

اگر قصد دارید برای شب سال نو و چند روز دید و بازدید عید میوه تهیه کنید، توصیه می شود میوه های بادوامی مثل سیب، گلابی، خیار یا مرکبات بخرید یا اگر قصد مصرف دیگر انواع میوه را دارید آن را به مقدار زیاد خریداری نکرده و به اندازه مصرف 2 تا 3 روز از آن تهیه کنید.

 

برای نگهداری میوه ها آن ها را جدا بگذارید

 

میوه ها را جدا از هم بگذارید یکی از مسایلی که معمولا سبب رسیدن سریع تر میوه ها و فساد زودتر آنها می شود نگهداری انواع میوه در کنار هم است. جالب است بدانید برخی میوه ها گازی به نام اتیلن آزاد می کنند که می تواند سبب رسیدن سریع میوه های دیگر و در نتیجه کاهش زمان نگهداری و مصرف آنها شود.

 

بهترين روش نگهداری ميوه و سبزی 

 

مثلا اگر کیوی را در کنار سیب بگذارید، به سرعت نرم می شود.

توصیه ما این است که میوه هایی مثل موز، هلو، گلابی، سیب، آلو، گوجه، شلیل و زردآلو را کنار کیوی، طالبی و خربزه قرار ندهید.

 

ایده آل ترین مکان برای نگهداری کیوی کنار سیب زمینی می تواند باشد. تماس میوه ها با هم مشکل آفرین است در صورتی که شما به اندازه کافی فضا در اختیار دارید توصیه می کنیم ابتدا پس از خرید، میوه ها را برحسب درجه رسیدگی و سفتی یا نرمی آنها دست چین کنید و بعد در ظرفی آنها را به کمک برگه های کاغذ جدا از هم بچینید. این ترفند به آن علت است که اگر یک میوه دچار کپک یا پوسیدگی شود می تواند به راحتی فساد را به سایر میوه های همسایه خود انتقال دهد. حین دست چین کردن هم مواظب باشید میوه ها را با نوک انگشتان فشار ندهید تا آسیب نبینند.

 

حتما میوه را با کف دست گرفته و به آرامی از طرف دیگر انتقال دهید. هر میوه که لک مشکوکی دارد را نیز در دسترس بگذارید تا سریع تر مصرف شود. محیط خشک، خنک و با تهویه الزامی است حتی میوه هایی مثل کیوی که نیاز به دمای خیلی خنک یخچال ندارند را باید در محیط های خشک، بدون رطوبت، دور از نور آفتاب و محیطی که هوا در آن جریان دارد نگهداری کرد تا گاز اتیلن بتواند جا به جا شده و تجمع آن در یک فضا سبب فساد میوه نشود.

 

زمان ذخیره سازی میوه یا سبزی به نوع آن بستگی دارد

 

نکاتی برای نگهداری بهتر مواد غذایی در یخچال

• بادمجان، کدو سبز و خیار را باید در یخچال و دور از گوجه فرنگی نگهداری کرد. در مقاله نگهداری طولانی مدت بادمجان روشهای دیگری ذکر شده که می توانید از آنها نیز استفاده کنید.

 

• گیاهان و سبزیجات بهتر است با یک حوله نازک یا کاغذ روزنامه پوشانده و سپس در یخچال نگهداری شوند.

 

• برای جلوگیری از سیاه شدن موز باید آن را دور از سیب و گلابی نگهداری کنید.

 

• زمان ذخیره سازی میوه یا سبزی به نوع آن بستگی دارد. همچنین بهتر است میوه یا سبزی برش خورده و نصفه یا قطع شده را همان روز مصرف کنید.

 

مدت زمان مجاز نگهداری میوه ها و سبزیجات

برخی میوه ها و سبزیجات را بیش از اندازه نمی توان در یخچال نگهداری و باید زودتر مصرف کرد در غیر این صورت ارزش غذایی آن به شدت کاهش می یابد.

 

 سبزیجات برگ دار را نباید بیش از یک یا 2 روز در یخچال نگهداری کرد.

• هویج و کلم بروکلی بیش از 3 تا 5 روز نگهداری نشوند. البته با یک سری از روشها می توان مدت ماندگاری را افزایش داد، در مقاله نحوه نگهداری از انواع کلم به شما یاد میدهیم تا بتوانید برای مدت زمان بیشتری از آنها استفاده کنید پیشنهاد می کنم حتما آن را مطالعه کنید.

• خیار و گوجه فرنگی بیش از یک تا 2 هفته در یخچال نگهداری نشود.

 

گردآوری: بخش خانه داری بیتوته

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------