کاربردهای متفاوت نمک اپسوم در خانهآشنایی با کاربردهای نمک اپسوم

 

خواص و فواید نمک اپسوم

نمک اپسوم با نمک های معمولی فرق دارد این نمک کاربردهای زیبایی و درمانی دارد و هم چنین برای گل و گیاهان و تمیزکاری هم استفاده می شود.

نمک اپسوم چیست؟

نمک اپسوم مانند نمک هایی نیست که روی سیب زمینی سرخ کرده می ریزید. اما به دلیل ساختار شیمیایی آن نمک نامیده می شود. قسمت "اپسوم" مکانی در انگلستان است که در چشمه های طبیعی یافت می شود.

 

می توانید آن را در بیشتر داروخانه ها، معمولاً در اطراف قرص های آسپرین و ملین ها پیدا کنید. بسیاری از فروشگاه های مواد غذایی و مواد غذایی طبیعی هم آن را دارند.

 

این همان نمک های دریای مرده نیست، ترکیبی از مواد معدنی است که فقط در دریای مرده در خاورمیانه یافت می شود. این نمک به بعضی از بیماری ها و مشکلات پوستی و حتی بهتر شدن رشد مو و پوست کمک می کند. نمک اپسوم، فواید بسیاری برای بدن دارد که در بخش دیگری به آن اشاره کردیم؛ در این مطلب می خواهیم کاربردهای نمک اپسوم را در خانه بررسی کنیم.

 

فواید و کاربردهای نمک اپسوم در خانه:

• برای آماده سازی باغ خاک :

منیزیم در خاک به بهبود رشد گیاه کمک می کند. می توان آن را در فصل رشد اضافه کرد اما وقتی آن را در خاک نیز مخلوط می کنیم بهترین نتیجه را می بینیم.

 

چه کاری باید انجام دهید : یک یا دو کیسه نمک اپسوم را به خاک اضافه کنید و آن را ورز دهید تا سطح منیزیم خاک زیاد شود.

 

مطالعات نشان می دهد که منیزیم و گوگرد، دو ماده معدنی طبیعی که از اجزای اصلی نمک اپسوم هستند، می توانند به گیاهان کمک کنند تا با بازده بالاتر و شکوفه های بیشتری رشد کنند. منیزیم با کمک به جوانه زدن بذرها، افزایش تولید کلروفیل و بهبود جذب فسفر و نیتروژن، محیط مساعدی برای رشد ایجاد می کند. گوگرد همچنین یکی از عناصر اصلی در رشد گیاه است که به تولید ویتامین ها کمک می کند.

 

برای این منظور، حدود 1 قاشق غذاخوری در هر 12 اینچ قد (ماهی یکبار). گیاهان گوجه فرنگی از درمان نمک اپسوم نیز بهره مند می شوند. فقط هر دو هفته انگورهای خود را با 1 قاشق غذاخوری نمک اپسوم محلول در یک گالن آب آبیاری کنید. گیاهان اسید پسند، مانند گل های گیاهان، گل مینا ، گل رز، گل رودودندرون، زغال اخته و گیاه گل سرخ نیز از این دسته هستند. 

 

• گیاهان سالم برای خانه 

گیاهان خانگی برای تمیز کردن هوای داخل خانه بسیار مناسب هستند و ما دوست داریم که آنها را در اطراف خود نگه داریم. درست مثل گیاهان باغی، گیاهان خانگی هر چند وقت یکبار افزایش منیزیم را دوست دارند. به عنوان بخشی از یک برنامه منظم آبیاری یا کوددهی برای گیاهان خانگی مقاوم، مقداری نمک اپسوم اضافه کنید.

 

چه کاری باید انجام دهید : کمی نمک اپسوم را در یک ظرف گیاه خانگی روی خاک بپاشید یا هنگام آبیاری کمی به آن آب اضافه کنید. یک قاشق غذاخوری معمولاً به مدت یک یا دو ماه زیاد است.

 

نمک اپسوم برای گل ها مفید است

 

 تمیز کننده کاشی و دوغاب

آیا می خواهید کاشی خود را بدون پاک کننده شیمیایی سمی تمیز کنید؟ مقداری نمک اپسوم را با مقداری صابون مایع به ظرفتان اضافه کنید و مخلوط کنید با آن درز کاشی ها را تمیز کنید، سپس آنرا خوب پاک کنید. فقط مطمئن شوید که خوب بشویید زیرا صابون لیز می شود!

 

چه کاری باید انجام دهید : به قسمت مساوی صابون مایع و نمک اپسوم را در ظرفی بریزید و مخلوط کنید و روی درز و دوغاب کاشی ها و کاشی های لکه دار با برس بکشید و اجازه بدهید چند دقیقه خیس بخورند. این یک گزینه ی عالی بدون مواد شیمیایی مضر است که عالی عمل می کند.

 

با نمک اپسوم درزهای کاشی را تمیز کنید

 

 تمیز کننده ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی شما می تواند غافلگیر شود. با استفاده از آن، تمام مواد شوینده ی لباس و سایر آلاینده های جمع شده داخل ماشین و در اطراف واشر از بین می روند.

 

چه کاری باید انجام دهید : اجازه دهید وان شستشو با آب داغ پر شود. یک چهارم سرکه سفید و 1 فنجان نمک اپسوم اضافه کنید. بگذارید لباسشویی برای یک دقیقه کار کند و سپس چرخه را متوقف کنید و اجازه بدهید محلول حدود یک ساعت در دستگاه بماند. سپس چرخه ی شستشو را روشن کنید.

 

* این مراحل شستشو باید بدون لباس باشند.

 

می توانید لباسشویی خود با نمک اپسوم تمیز کنید

 

 سبزیجات بهتری پرورش دهید

می توان از نمک اپسوم برای بهبود یک باغ سبزی استفاده کرد. در طول سال چند بار 1 قاشق غذاخوری برای هر گیاه اضافه کنید که به رشد گیاه، به ویژه گوجه فرنگی کمک می کند.

 

چه کاری باید انجام دهید : 1 قاشق غذاخوری نمک اپسوم را پس از رشد به حداقل 12 اینچ، در اطراف پایه گیاه بپاشید.

 

برای بهتر شدن سبزیجات از نمک اپسوم استفاده کنید

 

 با حلزون ها خداحافظی کنید

نمک از هر نوع، از جمله انواع اپسوم، برای جلوگیری از تولید مثل حلزون ها عالی است. اگر در حال حاضر برای کمک به بهبود خاک از نمک در باغ استفاده می کنید، این امر می تواند به جلوگیری از تولید مثل حلزون ها و به دور شدن حلزون ها کمک می کند.

 

چه کاری باید انجام دهید : نمک اپسوم را در باغ ها یا اطراف آن و مناطق دیگری که نمی خواهید این حلزون ها حمله کنند بپاشید تا آنها را دور نگه دارد.

 

نمک اپسوم برای از بین رفتن حلزون ها مناسب است

 

 گلهای رز زیبا

گل رز عاشق منیزیم است و کمی به اطراف خاک بوته ی گل رز اضافه کنید، به رشد و شکوفایی کمک می کند.

 

چه کاری باید انجام دهید : برای رشد سریعتر 1 قاشق غذاخوری نمک اپسوم را به دور یک بوته گل رز بپاشید و آب بدهید. بهترین کار یک بار در ماه است.

 

از نمک اپسوم برای تقویت گل رز استفاده می شود

 

 قابلمه ها را بشویید

بافت های ساینده بلورهای نمک به جدا شدن غذاهای مانده و یا سوخته در قابلمه کمک می کند، بدون اینکه به قابلمه آسیب برساند. قبل از اسکراب کردن، کافی است مقدار کمی نمک بر روی قابلمه ها بریزید و با آن قابلمه را تمیز بشویید و سپس آبکشی کنید.

 

از نمک اپسوم برای تمیز کردن قابلمه ها می توانید استفاده کنید

 

 گیاهان سالم تر

اگر گیاهان خانگی شما زرد می شوند، ممکن است کمبود منیزیم داشته باشند. نمک اپسوم برای نجات! سعی کنید طبق معمول 1 قاشق چایخوری نمک اپسوم به ازای هر گالن آب، آب اضافه کنید و گاهی برگ ها را با محلول اسپری کنید، تا به رشد و سرسبزی و سبز شدن آنها کمک کند.

 

توجه: نمک اپسوم کود همه منظوره ای نیست. این گیاهان تنها در صورتی که گیاهان خانگی شما دچار کمبود منیزیم یا سولفات نباشند، گیاهان خانگی سالم، سبز و مرطوب تری ایجاد خواهند کرد.

 

تقویت گیاهان از خواص نمک اپسوم است

 

گردآوری: بخش خانه داری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب خانه داری(شستشو، نظافت، لکه گیری، نکات آشپزی، هنر در خانه، مهارتهای زندگی و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------