طریقه کمپوت کردن میوه جات (طرز تهیه کمپوت)طرز تهیه انواع کمپوت میوه

 

طرز تهیه کمپوت

برای تهیه ی انواع کمپوت یکی از روش های زیر را انجام بدهید و از خوردن آن لذت ببرید. مدت زمان پخت میوه ها بستگی به میزان و نوع میوه متغیر است.

به 3 روش می توان کمپوت درست کرد:

روش اول تهیه ی کمپوت:

ابتدا میوه مورد نظر و آب و کمی شکر را داخل قابلمه بریزید و مستقیماً روی حرارت قرار بدهید تا یکی دو جوش بزند و بعد از روی حرارت بر دارید این نوع کمپوت ماندگاری ندارد نهایتاً چند روزی بیشتر در یخچال نمی ماند.

 

روش دوم تهیه ی کمپوت:

کمپوت هایی که با این روش درست می کنید اگر کاملاً شرایط درست کردن کمپوت را رعایت کنید ماندگاری بالایی دارد شاید بتوان چندسالی نگه داشت. برای اینکه کمپوت خوبی درست کنید میوه هایی که انتخاب کنید نباید له باشند و یا زدگی نداشته باشد و کاملاً سالم و مرغوب باشد و آنها را خوب بشویید و خشک کنید و داخل شیشه های در فلزی استریل شده بریزید تا کل شیشه پر شود و در یک قابلمه آب بریزید و بگذارید روی حرارت تا بجوش بیاید و سپس شکر را به آن اضافه کنید و اجازه بدهید شکرها کاملا حل شوند. میزان شکر و آب بستگی به میوه ی کمپوت و میزان آن دارد.

 

از روی حرارت بردارید و اجازه بدهید سرد شود. زمانی که کاملاً سرد شد روی میوه های داخل شیشه بریزید تا لب به لب شیشه پر شود و در شیشه را ببندید و شیشه ها را به صورت وارونه داخل یک قابلمه بچینید و آب سرد بریزید تا نیمه های شیشه داخل قابلمه آب داشته باشد و روی حرارت بگذارید و زمانی که آب به جوش آمد زیر شعله را کمتر کنید و به مدت 20 دقیقه اجازه بدهید بجوشد بعد از این زمان شعله را خاموش کنید و اجازه بدهید سرد شوند. سپس آن ها را در مکانی خنک و تاریک قرار بدهید بعد از باز شدن در شیشه آن را زودتر مصرف کنید.

 

روش سوم تهیه ی کمپوت:

در این روش ابتدا شکر و آب را مخلوط کنید و اجازه بدهید بجوشد زمانی که کمی غلیظ تر شد میوه های خرد شده را به آن اضافه کنید. و اجازه بدهید با هم کمی بجوشند اما له نشوند زمانی که میوه ها کمی نرم شدند شعله را خاموش کنید. زمانی که سرد شدند آن ها را داخل ظرف درداری قرار بدهید و داخل یخچال قرار بدهید با این روش هم نمی توانید کمپوت را زیاد نگهداری کنید.

 

طرز تهیه کمپوت هلو :

طرز تهیه کمپوت هلو

 

مواد لازم برای تهیه ی کمپوت هلو :

 هلو سفت  1 کیلو
 شکر  250-300 گرم
آب   2-3 پیمانه

 

طرز تهیه کمپوت هلو :

هلوها را بشویید و اجازه بدهید خشک شوند سپس پوست آن ها را بگیرید و آن ها را به اندازه ی دلخواه برش بزنید بهترین حالت آن این است که یا نصف و یا به 4 قسمت تقسیم شوند.

 

سپس آن ها را داخل شیشه های تمیز و خشک شده با در فلزی بریزید و شکر و آب را مخلوط کنید و روی حرارت قرار بدهید زمانی که شکر داخل آب حل شد اجازه بدهید مدتی بجوشد و بعد شعله را خاموش کنید زمانی که آب و شکر سرد شد آن را روی هلوها بریزید و در شیشه ها را محکم ببندید آن ها را به صورت وارونه داخل قابلمه ای قرار بدهید و تا نیمه های شیشه ها داخل قابلمه آب بریزید و اجازه بدهید آب جوش بیاید و زمان بگیرید و به مدت 15-20 دقیقه اجازه بدهید بجوشد.

 

آن ها را از داخل قابلمه بیرون بیاورید و به صورت وارونه قرار بدهید و اجازه بدهید سرد شود و شیشه ها را بردارید و داخل کابینت و یا جایی خنک و تاریک قرار بدهید زمانی که در شیشه را باز کردید آن ها را داخل یخچال قرار بدهید و به مدت 3-4 روز مصرف کنید.

 

یک روش دیگر این است که داخل قابلمه ای آب و شکر بریزید و اجازه بدهید بجوشد به دلیل اینکه هلو زود پخته می شود آن را با هم زیاد نجوشانید. زمانی که آب جوش آمد و مدتی جوشید هلوهای پوست گرفته و 4 تکه شده را به آن اضافه کنید اجازه بدهید مدت خیلی کمی بجوشد تا حدی که میوه ها به نرمی مورد علاقه تان رسید شعله را خاموش کنید و در پایان داخل شیشه های تمیز و خشک بریزید و در آن ها را محکم ببندید و در یخچال نگهداری کنید و به مدت 1 هفته آن ها را مصرف کنید.

 

طرز تهیه کمپوت شلیل :

کمپوت شلیل طرز تهیه آسانی دارد به راحتی آن را داخل منزل تهیه کنید

 

مواد لازم کمپوت شلیل:

 شلیل سفت  500 گرم
 آب  1 لیوان
شکر  1 لیوان 

 

طرز تهیه کمپوت شلیل :

ابتدا شلیل ها را به مدت 1 دقیقه در درون  آب جوش قرار دهید و سپس آن ها را از آب جوش خارج کنید و سریعا در آب سرد قرار دهید تا پوست شلیل ها به راحتی جدا شود سپس آنها را نصف کنید و هسته آن ها را خارج کنید.

 

در مرحله بعدی آب و شکر را در درون قابلمه ای مناسب با یکدیگر مخلوط کنید و سپس قابلمه را بر روی حرارت گاز قرار دهید تا مخلوط آب و شکر قوام بیایند.

 

بعد از این که شربت کمپوت به غلظت مناسبی رسید تکه های شلیل را در درون شربت بریزید و بعد از پخته شدن تکه های شلیل قابلمه را از روی حرارت گاز بردارید توجه داشته باشید که نباید شلیل ها له شوند.

 

آن را در جایی قرار دهید تا خنک شود و سپس کمپوت را در درون بطری های شیشه ای بریزید و درب بطری را محکم ببندید و سپس بطری حاوی کمپوت را در درون یخچال قرار دهید.

 

برای تهیه ی کمپوت شلیل می توانید از روش شیشه که به صورت کنسروی هست هم استفاده کنید.

 

طرز تهیه کمپوت به

 

* برای طرز تهیه کمپوت هلو و شلیل، می توانید پوست آن ها را جدا نکنید.

 

* برای طرز تهیه کمپوت به مرحله به مرحله، مراحل بالا را انجام بدهید. اما مدت پخت آن ها 25-30 دقیقه باشد به دلیل اینکه به سفت است و دیرتر له می شوند.

 

* میوه هایی مانند گیلاس و آلبالو لازم نیست هسته ی آن را در آورید و زمان آماده سازی آن از زمان جوش آمدن آب 10 دقیقه کافی است.

 

* برای تهیه ی زردآلو آن ها را نصف کنید و هسته ی آن ها را جدا کنید و مانند کمپوت شلیل و زردآلو آماده کنید.

 

* برای تهیه ی انواع کمپوت هرگز از میوه های شل و خیلی رسیده و یا لک دار استفاده نکنید. بلکه از میوه های سفت و سالم استفاده کنید.

 

* برای تهیه کمپوت سیب و گلابی در صورت تمایل ابتدا پوست آن ها را بگیرید و بعد هسته های آن را جدا کنید و به اندازه های دلخواه برش بزنید و به یکی از روش های بالا تهیه کنید اگر از روش شیشه تهیه کردید به مدت 25-30 دقیقه بجوشانید.

 

* برای تهیه ی کمپوت سیب، گلابی و حتی به می توانید مقداری گلاب و یا هل داخل آب و شکر آن بریزید.

 

گردآوری: بخش آشپزی بیتوته

 رازهای آشپزی

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------