هرم سیستیا؛ هرمی کوچکتر از اهرام مصر اما با زیبایی بی‌نظیرهرم سیستیا, سبک معماری هرم سیستیا, هرم سیستیا در رم

هرم سیستیا در رم

 

هرم سیستیا، جواهری تاریخی در شهر رم ایتالیا

هرم سیستیا، هرمی زیبا و تاریخی در شهر رم ایتالیاست که نسبت به اهرام مصر ابعاد کوچکتری دارد. در این مطلب از بیتوته شما را با این هرم زیبا آشنا می کنیم.

هرم سیستیا یا هرم سستیوس ( به انگلیسی  : Cestius Pyramide ) هرمی زیبا در شهر رم ایتالیاست. برخلاف تصور عمومی هرم های بزرگ فقط در مصرف نیستند ، یکی از اهرامی که خارج از مصر ساخته شده است هرم بزرگ و باشکوه  سستیوس است که 100 سال قبل از میلاد به منظور رقابت با اهرام مصرف ساخته  شده است که البته ابعادی کوچکتر از آنها دارد. 

 

شاید ساده ترین دلیل برای بنای هرم سیستیا در رم این باشد که تمدن رم رقابت شدیدی با مصریان داشته و زمانی که عظمت و شکوه اهرام ثاثه مصر را دیدند به این فکر افتادند که باید خودشان نیز یک هرم داشته باشند.

 

هرم سیستیا کجاست؟

هرم سیستیا در شهر رم، پایتخت ایتالیا قرار دارد. این هرم در منطقه‌ی اوربیتو، در پارک ویلا بورگزه (Villa Borghese) واقع شده است

آدرس : Pyramid of Cestius ، Via Raffaele Persichetti ،Rome،Italy

 

هرم سیستیا, سبک معماری هرم سیستیا,هرم سیستیا یا سستیوس

هرم سیستیا یا سستیوس 

 

معرفی هرم سیستیا

با وجود که هرم سستیوس در مقایسه با شاهکارهای مصر باستان ، بسیار کوچکتر است  ولی توانسته جای خود را در بین لیست اهرام موجود در جهان پیدا کند و در کنار سایر شاهکارهای روم باستان به عنوان یکی از جاذبه های توریستی شهر رم شناخته شود.

 

سبک ساخت این هرم کاملا متفاوت از دیگر بناهای روم باستان است و به نوعی نتیجه به چالش کشیده شدن معماران توسط بلند پروازی های پادشاهان بوده است. 

در ابتدا تصور می شود که این هرم برای بزرگداشت بنیانگذار روم باستان ساخته شده است ولی با کشف کتیبه های موجود در آن مشخص شد که هرم آرامگاه شخصی دیگر است. 

این هرم مانند هرم بزرگ مصر دارای روکش مرمر بود ولی این سنگ ها در قرن 16 برای ساخت و ساز در کلیسای سنت پیتر از نمای هرم جدا شد.

 

هرم سیستیا, سبک معماری هرم سیستیا,عکس های هرم سیستیا

عکس های هرم سیستیا

 

سبک معماری هرم سیستیا 

سازه این هرم از هسته ای بتنی شامل شن و ماسه است و با لایه ای از آجر تقویت شده است. نمای خارجی هرم سیسیتا در رم با سنگ های مرمر سفید تزئین شده بوده که  بعدها جدا شده اند.

سطح مقطع این هرم 29 متر و ارتفاع آن حدود 34 متر است.

 

یک اتاق به مساحت 23 متر داخل این هرم وجود دارد که روی دیواره هایش نقاشی های آیین تدفین مصر باستان کشیده شده اند.

در قرم سوم میلادی که ساخت دیوارهای ارلیان شروع شد ، از این هرم به عنوان بخشی از دیوار دور شهر استفاده گردید .

 

شیب هرم سستیوس در مقایسه با اهرام مصر بیشتر و نوک تیز تر است و احتمالا معماران یونانی ، سینوس زاویه اهرام ثلاثه مصر را اشتباه محاسبه کرده اند و همین امر باعث شده که سازه شان الگویی تیزتر داشته باشد که این نظریه با توجه به مهارت معماران یونانی مردود است و نظریه دیگر که محتمل تر است می گوید این هرم از هرم پادشاهی کووش الهام گرفته شده است که شباهت بیشتری به سیستیا دارد. 

  

هرم سیستیا, سبک معماری هرم سیستیا, معماری هرم سیستیا

معماری هرم سیستیا

 

بازسازی هرم سیستیا

بعد از افول امپراتوری روم باستان بسیاری از بناهای باشکوه  آن دوره از رونق افتاد و هرم سیستیا بعد از مدتی به فراموشی سپرده شده و حتی به قدری بی ارزش و کم اهمیت قلمداد می شد که در قرن 16 برای ساخت کلیسای سنت پیتر ، نمای بیرونی هرم جدا شد و از سنگهای مرمر آن برای ساخت کلیسا استفاده شد ولی  یک قرن بعد این بنا دوباره مورد توجه قرار گرفت.  

 

در این زمان با کشف سنگ نوشته هایی قدمت بنا و ارزش آن برای ساکنین رم مشخص شد و تصمیم به بازسازی و مرمت این یادگار دوران باستان گرفتند.

اولین بازسازی هرم سستیوس در سال 1600 به صورت مختصر انجام شد ولی دوباره در سال 2001 و 2011 مرمت هایی تخصصی بر آن انجام شد. 

 

این هرم نیز مانند هرم های مصری برای پیشگیری از غارت گنج های احتمالی داخل هرم ، مهر و موم شده بود و هیچ راه ورود و خروجی برای آن تعبیه نشده است و تلاش های متعدد برای ورود به آن باعث ایجاد آسیب هایی به سازه شده بود. 

بازدید از داخل هرم امروزه فقط در روزهای دومین و چهارمین یکشنبه ماه مجاز است و در سایر روزها فقط اشخاص خاص از مقام های مذهبی می توانند به داخل هرم بروند. 

 

هرم سیستیا, سبک معماری هرم سیستیا,بازسازی و مرمت هرم سیستیا

بازسازی و مرمت هرم سیستیا

 

تاریخچه هرم سیستیا

دو کتیبه در سمت شرقی و غربی هرم  سیستیا رم وجود داد که نشان میدهد این هرم آرامگاه مردی به نام گایوس استیوس پسر لوسیوس از خاندان پگ ایلیا است. این مرد قاضی و دانشجوی معبدی بوده است که وظیفه تربیت کاهنان برای معابد خدایان را بر عهده داشته است. سنگ نوشته دیگر نشان میدهد که ساخت این هرم حدود 303 روز طول کشیده است. 

 

گردآوری : بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------