محله بستکیه با معماری زیبا و بناهایی کاهگلی در دبیمعرفی محله بستکیه دبی,محله بستکیه,معرفی بستکیه دبی

معرفی محله بستکیه دبی

 

آشنایی با محله بستکیه دبی

محله بستکیه دبی یا الفهیدی، یکی از قشنگ ترین محله های دبی می باشد. این محله با معماری زیبا و ساخت هایی کاهگلی یا آجری مانند محله های قدیمی جنوب ایران است. شما می توانید بادگیرهایی مثل بادگیرهای بوشهر در این محله از دبی ببینید. محله ای که در کنار نهر و کانال دبی قرار گرفته و هر گردشگری را به سوی خود می کشاند. برای شناخت بیشتر این محله همراه بیتوته باشید.

تاریخچه محله بستکیه دبی

محله‌ بستاکیا یا بستکیه دبی در اواخر قرن 19 ساخته شد تا جایی برای تاجران ایرانی ثروتمندی باشد که در این شهر فعالیت های تجاری داشتند چرا که آنها بیشتر مروارید و پارچه معامله می ‌کردند و علت اصلی سفرشان به دلیل معاملات بدون مالیات و دسترسی به نهر دبی بوده است.

 

بستکیه شامل بخش شرقی در دبی است که در امتداد نهر می باشد و جالب است بدانید که ساختمان‌ ها و بناهای آهکی و مرجانی قدیمی در این منطقه که بیشتر آن ها دارای برج های بادی هستند ، به ‌گونه خیلی خوب و دقیقی تا به امروز محافظت شده اند و شاید بدانید که برج‌ های بادی نوعی سیستم تهویه هوا برای خانه‌ های قدیمی دبی بوده اند.

 

در گذشته کسی به عنوان جاذبه ای گردشگری آن را نمی دید ولی امروزه دیدن  این محله خالی از لطف نیست.

 

داستان های گوناگون و متنوعی تا به امروز منتشر شده است که یکی از اینها این بوده که تاجرهای ایرانی این عنصر معماری ( برج‌ های بادی ) را از زادگاه خود به دبی آورده بودند که امروزه علاقه مندان زیادی محو این نمونه ها شده اند و در ضمن راهروهای باریک اینجا که با معماری عربی آمیخته شده‌ است به طوری نشانگر یک تاریخ قدیمی و هیجان انگیز از دبی را بوده است.

 

در ادامه لازم به گفتن است که بدانید در دهه 1970 میلادی نیمی از دهکده بستکیه نابود گردید و علت اصلی این کار این بود که محوطه بیشتری برای توسعه مجتمع اداری جدید در این منطقه به وجود آید و اینکه بعد ها از خانه هایی نیز که در بقیه قسمت های دهکده قرار داشت به عنوان انباری برای کارگرانی مورد استفاده قرار گرفت که از کشورهای گوناگون به این شهر سفر کرده بودند و سالها بعد در سال 1989 شهرداری برنامه ای را به اجرا درآورد و آن نیز متاسفانه این بود که قسمت های باقی مانده بستکیه را هم از بین ببرد . 

 

درست در آن زمان " رینر آتر " که یک معمار انگلیسی مشهوری بود به این منطقه آمد و نوسازی ها و تغییرات چشمگیری را در خانه ای که در آن سکونت داشت به وجود آورد و همین طور او یک کمپین بزرگی نیز راه انداخت تا این محل را تا جایی که بتواند محفوظ نگه دارد و در این راستا نامه ای هم به شاهزاده چارلز که قرار بود در آن سال به شهر دبی سفر کند نوشت و وقتی شاهزاده چارلز به این منطقه آمد از او خواستند که از بستکیه دیدن کند و همه بخش های آن را با " رینر آتر " مورد بررسی و تحلیل قرار دهند .

 

آنگاه در آن بازدید، شاهزاده این پیشنهاد را داد که این محل باید حفظ شود چون ارزش خیلی زیادی دارد و از آن زمان طرح نابودی این روستای زیبا و قدیمی کلا از بین رفت تا اینکه بعدها درست در سال 2005 میلادی طرحی برای بازسازی خانه ها و کوچه های قدیمی و بامزه اینجا به وسیله شهرداری دبی به اجرا درآمد که به همه گردشگران دبی پیشنهاد می کنیم که حتما در سفر خود به دبی از این محل تاریخی و زیبا حتما دیدن داشته باشند.

 

معرفی محله بستکیه دبی,محله بستکیه,آشنایی با محله بستکیه دبی

محله بستکیه دبی

 

نمای عمومی ساختمان بستکیه دبی

نمای عمومی ساختمان‌ها شکل عادی دارد و بیشتر ساختمان‌ها ظاهر عادی داشته و بهم چسبیده و در اطراف برخی خانه‌ها کوچه‌های تنگ و باریک میان آن‌ها وجود دارد. بیشتر خانه‌ها دارای سردر مخصوص هستند به این ترتیب که جلو در دو یا چهار ستون از سنگ و گچ ساخته و روی آن گنبد مخصوصی ساخته بودند و در طرف آن سکویی درست می‌کردند که درجه شکوهمند و ابهت این سردر که در بعضی وقتها دارای مجسمه‌هایی نیز هست علامت ثروت و مکنت صاحب خانه‌ است.

 

در همه ساختمان‌ها پنجره‌ها از کف اتاق قرار داده شده‌اند. سقف اتاق‌ها از تیر چوب که در اینجا بنام چَندَل معروف است که از هند و مومباسا می‌آوردند ساخته شده. روی چوب‌ها یک نوعی از حصیر که مَنگُور نام داشت و همین طور از شاخه تراشیده نخل خرما که گُردِنُه یا سوند نام دارد و به شکل زیبایی تراشیده شده بودند استفاده گردیده است.

 

جاذبه های دیدنی منطقه بستکیه

 

مرکز شیخ محمد برای کشف فرهنگ اصیل دبی

این مرکز برای آموزش مهاجران درباره سنت ها و آداب و رسوم امارات متحده عربی به وسیله شیخ محمد از سوی شیخ محمد بن راشد آل مکتوم بنا گردیده است.این مرکز در یکی از برج های تعمیر شده در محله بستکیه قرار دارد.

 

بازدیدکنندگان از این محل می توانند برای صرف صبحانه و ناهار و شام اماراتی ثبت نام کنند و با تور از این منطقه قدیمی دیدن کنند. مهمانان پس از خوردن غذاهای سنتی می توانند بر روی فرش های سبک بادیه نشین ها بنشینند.

 

معرفی محله بستکیه دبی,محله بستکیه,محله بستکیه کجاست

محله بستکیه

 

موزه ی قهوه بستکیه

قهوه نوشیدنی امارات نیست ولی اثر خاصی بر فرهنگ و تاریخ امارات گذاشته است. چنانچه دوست  دارید به این موزه قهوه مراجعه کنید که دارای ۳۰۰ ظرف عتیقه است که تاریخچه نوشیدنی در امارات و اثر جهانی آن را به نمایش گذاشته است.

 

موزه سکه بستکیه 

در این محله موزه سکه هم وجود دارد. این موزه دو طبقه در نزدیکی دیوان حاکم  قرار دارد و حدود 470 سکه از دوره های گوناگون به نمایش می گذارد. مثلا ، اتاق سوم دینارها و درهم هایی را نشان می دهد که در خلافت عباسی مورد استفاده قرار می گرفته است.

 

معرفی محله بستکیه دبی,محله بستکیه,محله بستکیه دبی

آشنایی با محله بستکیه دبی

 

موزه دبی بستکیه

موزه دبی اغلب زمان بازدید از محله بستکیه دبی در لیست گردشگران قرار می گیرد. این ساخت که یک قلعه بازسازی شده است به خودی خود یک جذابیت دیدنی است. این قلعه که نخست در دهه 1700 ساخته شده است ، اکنون محل نگهداری آثار باستانی و شکل گیری خیلی از نمایشگاه ها است که از تاریخ امارات مراقبت می کند.

 

موزه دبی همین طور به عنوان خانه ای برای خانواده سلطنتی سابق دبی و حتی پیش از تبدیل شدن به موزه در سال 1971 به عنوان زندان استفاده می شده است. اسلحه ، سفال و نمایشگاه های جذابی که غواصی مروارید ، که پیش از کشف سوخت فسیلی ، قسمت مهمی از اقتصاد دبی بود را نشان می دهد در این موزه نظر هر گردشگری را جلب می کند.

 

تصاویر محله بستکیه دبی

 

معرفی محله بستکیه دبی,محله بستکیه,معرفی بستکیه دبی

محله بستکیه کجاست

 

معرفی محله بستکیه دبی,محله بستکیه,تصاویر محله بستکیه دبیی

 محله بستکیه دبی

 

معرفی محله بستکیه دبی,محله بستکیه,معرفی بستکیه دبی

محله بستکیه قدیمی ترین بخش دبی

 

معرفی محله بستکیه دبی,محله بستکیه,محله بستکیه قدیمی ترین بخش دبی

معرفی محله بستکیه دبی

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته

 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------