نکات مهم در سفر به دبی دبی در سال ۱۸۳۳ به دست شیخ مکتوم بن بطی بن سهیل آل مکتوم بنیان نهاده شد

 

دبی پس از ابوظبی بزرگ ترين شیخ نشین امارات متحده عربی است. دبی مال برترین پاساژ شهر و محل ورود برج خلیفه و آکواریوم دوبی است.

اطلاعات لازم
اختلاف دبی ساعت با تهران: دوبی در منطقه ی زمانی UTC/GMT+ 4 قرار دارد و نیم ساعت از تهران عقبتر است.
زبان رسمی دبی: عربی
واحد پول دبی: درهم امارات
کد کشور: + ۹۷۱

 

شماره های اضطراری:
- پلیس( موارد اضطراری) ۹۹۹
- پلیس( موارد غیراضطراری) ۹۰۱
- امبولانس ۹۹۸
- آتش نشانی ۹۹۷
- گارد ساحلی ۹۹۶

این روزها با وضعیت نامشخص ارز و نوساناتی که دارد و از همه مهمتر حذف ارز مسافرتی خیلی ها به جای سفر به خارج، شهرهای داخلی را ترجیح می دهند اما هنوز هم هستند کسانی که یا مجبورند به سفرهای خارجی بروند یا آن عده ای که اصولا ارز گران هم نمی تواند آسیب چندانی به برنامه های اوقات فراغت شان بزند!


دبی یکی از مقاصدگردشگری ایرانیان است و در صورتی که سوار بر هواپیما شوید یک ساعت و 45 دقیقه زمان می برد تا به دبی برسید . دبی بزرگ‌ترین شهر کشور امارات متحده عربی است. این شهر در جنوب کشور ایران و در پیرامون خلیج فارس و در شبه جزیره عربستان قرار دارد. نخستین اشاره‌های تاریخی در دبی از سال ۱۰۹۵ میلادی ثبت شده‌است و نخستین نشانه‌های شهرسازی در دبی به سال ۱۷۹۹ برمی‌گردد. دبی در سال ۱۸۳۳ به دست شیخ مکتوم بن بطی بن سهیل آل مکتوم به‌طور رسمی به عنوان یک شهر بنیان نهاده شد. دبی پس از ابوظبی بزرگ ترين شیخ نشین امارات متحده عربی است. دبی چهارمین شهر پربازدید جهان و یکی از شهرهای پرطرفدار ایرانیان برای دریافت ویزای دبی است.


امارات 3885 کیلومتر مربع وسعت دارد و زیبایی ها و جاذبه های جذاب آن هیچوقت به پای جزایر کیش و قشم ایران نمی رسد ولی اماراتی ها به خوبی توانسته اند با جذب سرمایه های خارجی امکانات گردشگری زيادي برای جذب گردشگر ایجاد کنند.

بهترین زمان برای سفر به دبی
بهترین زمان برای سفر به دوبی از نوامبر تا مارس، است. از نظر آب و هوا، دبی دو فصل دارد: گرم و گرم تر! در زمستان، اسمان صاف و دمای هوا در نواحی ساحلی بسیار مطبوع است اما این فصل، فصل شلوغ گردشگری در دوبی است بدین ترتیب انتظار داشته باشید که گردشگران زيادي را در سواحل و هر جای دیگری که پا می گذارید، ببینید. درصورتی که میخواهید هزینه سفر به دبی زیاد نشود  باید در تابستان به دبی سفر کنید اما باید خودتان را برای گرمای شدید و رطوبت بسی بالا آماده کنید.

نکاتی برای سفر به دبی
در صورت استفاده از تور برای سفر به دبی نکات زیر را مورد توجه قرار دهید:

قرارداد ارزان و محكم بنویسید
در قرارداد تور، تعداد روزهای سفر همراه با مسئولیت هایی كه تور تقبل می كند شامل بازدیدهایی كه خواهید داشت، تعداد وعده های غذایی كه تور باید به مسافرین بدهد، نوع هواپیما یا اتوبوسی كه با آن سفر می كنید و... را ذكر می كنند. توجه داشته باشید بعضی از تورها از ناآگاهی مسافرین استفاده ( سوءاستفاده) می كنند و حفره های قانونی را در قرارداد باز می گذارند كه درصورتی که مشكلی پیش آمد بتوانند از زیر بار تعهداتشان در بروند.

به عنوان مثال در تورهای زمینی، ممكن است اتوبوسی كه قرارتان بوده عوض شده و اتوبوسی با كیفیت و مدل پائین تر برایتان بیاورند یا درصورتی که تورتان تركیبی است به علل واهی از بردنتان به محل یا شهر دیگری كه در تعهد آژانس بوده امتناع كنند. این موارد بیش تر زمانی رخ می دهد كه تور به نظرش میرسد چندان هم برگزاری سفر برایش به صرفه نبوده است!

 

 بهترین زمان برای سفر به دوبی از نوامبر تا مارس، است

 

رصد تورهای لحظه آخری
شركت هایی هستند كه صرفا یك تا 2 روز به زمان حركت و اجرای تورشان مانده ولی هنوز ظرفیت شان تكمیل نشده است. در واقع آژانس ها پرواز را چارتر و هتل را كرایه می كنند و درصورتی که نتوانند ظرفیت لازم برای پر كردن هواپیما یا هتل را پیدا كنند متحمل زیان زيادي خواهند گردید، در نتیجه برای تكمیل ظرفیت و زیان كمتر، مبادرت به فروش ارزان قیمت تر و گاهی بسیار ارزان تر از تورهای خویش می كنند. به عنوان مثال گاهی آژانس باقیمانده ظرفیت تور را با قيمت بین 10 تا 50درصد و حتی بیش تر، پائین تر از قيمت حقیقی تور می فروشد؛ موضوعی كه لابد شما هم بطور اتفاقی گاهی از طريق پیامك هایی كه برایتان آمده شاهد بوده اید. تورهای اینچنینی در فصل هایی كه مسافر زیاد است زیاد ترند چرا كه به علت بالا بودن ميزان مسافرت، آژانس ها بیش از همیشه پرواز ها را چارتر می كنند و بساط تور راه می اندازند.

ولی درصورتی که خودتان پایه باشید و كوله بار سفرتان دم دست و فراهم باشد، میتوانید در سایت هایی كه با اسم تورهای لحظه آخری شناخته میشوند ثبت نام كنید تا شما را در جریان آخرین خبرهای این تورها قرار دهند. به این ترتیب میتوانید همین كه خبر آیتم مناسب و ارزان قیمت را گرفتید بساط را جمع كرده و گاهی با رقمی نزدیك به مفت و رایگان! یك سفر درست و حسابی بروید.

با توجه به گرانی ها بهتر است قبل از سفر به هر کشور خارجی نکته هایی را بدانید که سفرتان را راحت تر کند. برای سفر به دبی هم به پیشنهادات ما فکر کنید:
1- درصورتی که میخواهید سوار تاکسی شوید بهتر است از تاکسی های خاکستری رنگ استفاده کنید که ورودی اش پنج درهم است و سایر مسیر از طريق تاکسی متر محاسبه می شود.

2- تلفن همراه تان خود بخود رومینگ می شود ولی پیشنهاد می کنیم یک کارت تلفن 30 درهمی بخرید و تماس بگیرید یا یک سیم کارت 100 درهمی بخرید. هرگز از تلفن هتل استفاده نکنید به دلیل آن که قیمتش بسیار سرسام آور است.

3- درصورتی که در هتل اقامت می کنید باید بدانید هرروز از ساعت 10 صبح خودرو جلوی هتل می ایستد تا شما را بصورت رایگان به ساحل و مراکز خرید دبی ببرد.

4- از بین پاشاژها و مراکز خریدی که در دبی موجود است ،« انصار مال» هم قيمت اجناسش پائین تر است هم مرغوبیت بهتری دارد و هم تنوع اجناسش بیشتر است.

5- موقع سفر به دبی مواظب باشید با خویش داروی کدئین دار یا داروی ارام بخش همراه نداشته باشید که چنانچه ماموران فرودگاه دبی متوجه شوند شما را بازداشت یا جریمه سنگین می کنند. فرودگاه دبی به ایرانی ها خيلي سخت گیری می کنند و حتی امکان دارد ناگزیر شوید کمربند و کفش های تان را درآورید تا شما را بازرسي بدنی کنند.

6- چه در ایران و چه در دبی باید به شدت مواظب باشید که ماموران فرودگاه مهر ورود و خروجتان را پررنگ روی پاسپورت و ویزایتان بکوبند در غیر اینصورت بدجوری دچار دردسر می شوید و حتی امکان دارد ورود و خروجتان را غیرقانونی بدانند.

 

  دبی بزرگ‌ترین شهر کشور امارات متحده عربی است

 

تورهای دبی گردی
به محض ورود به هتل، تور لیدر برگه های استفاده از تورهای شهر و تفریحی را به شما می دهد که میتوانید با پرداخت مبلغ موردنظر از آن ها استفاده کنید. مثل این تورها:

تور گشت دبی: هشت ساعت ساحل جمیرا، مرکز خرید ابن بطوطه با معماری شش کشور جهان و امارات مال( سرزمین اسکی و برف) با صرف شام از ساعت 3 تا 11 شب.

تور سافاری: پنج ساعت گشت در صحرا، شن پیمایی با لندکروز، اسکی روی ماسه، نقش بندی دست ها و پاها با حنا بهمراه قلیان و صرف شام.

تور والیدوادی: گردش در یکی از هیجان انگیز ترین و بزرگ ترين پارک های آبی جهان.

تور جت اسکی

تور کروز: صرف شام در کشتی های سنتی همراه با اجرای موزیک بهمراه تماشای مناطق زیبای دبی در شب.

جاذبه های گردشگری دبی
برج خلیفه یا برج دبی
این برج با 163 طبقه قابل استفاده و 828 متر ارتفاع، اکنون بلندترین سازه و آسمانخراش ساخته شده بدست انسان است. ساخت این برج از ژانویه 2004 شروع شد و در روز چهارم ژانویه 2010 گشایش یافت. نمای برج خلیفه از 24348 شیشه تشکیل یافته است. در خارج برج فواره ای با هزینه 217 میلیون دلار ساخته شده که 275 متر طول دارد و قادر به پرتاب آب به ارتفاع 150 متری است.

 

 برج خلیفه یا برج دبی

 

سیتی سنتر
این مرکز با زیربنایی حدود 370 هزار متر مربع و با بیش از 300 فروشگاه و 13 رستوران و کافی شاپ از بزرگ ترين و اصلی ترین مرکز خرید در دبی و خاورمیانه است. شعبه بسیار وسیع هایپرمارکت کارفور و فروشگاه بزرگ ایکیا( اسباب و اثاثیه خانه) و 11 سالن سینمای ساین استار از شاخص ترین و بزرگ ترين بخشهای این مرکز هستند.

دبی مال
دبی مال برترین پاساژ شهر و محل ورود برج خلیفه و آکواریوم دوبی است. یک زمین اسکیت روی یخ، محدوده ی بازي و مجموعه ی سینمایی هم در این مرکز تجاری بزرگ موجود است و برای کسانی مناسب است که غیر از خرید کردن ، حبیب دارند زمانی را برای تفریح و سرگرمی در نظر بگیرند.

امکانات خرید و غذا خوردن در این پاساژ ، زیاد است. غیر از رستوران و فروشگاه، مدام یک رویداد جذاب تفریحی و فرهنگی در این مرکز برگزار می شود به عنوان مثال اجرای موزیک زنده یا نمایش مد. از معروف ترین رویدادها و فستیوال های این پاساژ میتوان به جشنواره خرید دبی اشاره نمود که هر سال در ماه های ژانویه و فوریه برپا می شود یا فستیوال ی سوپرایز تابستانه دبی که در ماه های جولای و آگوست برگزار می شود. نافته نماند فستیوال های دبی نیز جزء دلایلی است که باعث شده تا هر سال بیش از ۱۶ میلیون گردشگر به دبی سفر کنند.

 

 دبی مال یکی از مکانهای دیدنی دبی

 

پیست اسکی دوبی
امارات یک کشور گرمسیر است ولی اماراتی ها با خرج هایی که کرده اند توانسته اند در این کشور یک پیست اسکی در امارات مال در جاده شیخ زائد بسازند که در هر چهار فصل سال پذیرای حداکثر 1500 ميهمان است. دارای پنج دور با ارتفاع و شیب متفاوت است که طولانی ترین دور آن، 400 متر با سقوطی بیش از 60 متر است. این پیست با دمای بین منهای یک تا منهای دو درجه سانتی گراد، 22 هزار و 500 متر مربع فضای پوشیده از برف دارد و هم اندازه سه زمین فوتبال است.

مسجد جمیرا
این مسجد از زیباترین و مشهورترین مسجدهای شهر دبی است که یک گنبد زیبا به ارتفاع 16 متر و دو گلدسته به طول تخمینی 40 متر و یک منبر بسیار زیبا و باشکوه که نمونه ای از معماری جدید است، دارد. عکس این مسجد بعنوان نمادي از این کشور روی پول های 500 درهمی چاپ شده است.

 

 مسجد جمیرا زیباترین مسجد در دبی


جزایر پالم( نخل)
جزایر نخل، جزایر مصنوعی در دبی در امارات متحده عربی هستند. این جزایر به وسیله شیخ محمد بن راشد آل مکتوم به خاطر افزایش ميزان جهان گردی دبی راه اندازی شدند. هر چزیره به صورت یک درخت نخل خواهد بود که یک هلال ماه در بالای آن قرار دارد و تعداد زيادي مراکز مسکونی، تفریحی و سرگرمی را در خویش جای خواهد داد. جزایر پالم دور از ساحل امارات متحده عربی در خلیج فارس واقع هستند و 520 کیلومتر ساحل را به شهر دوبی اضافه خواهد کرد.

کایت بیچ( Kite Beach)
این ساحل شنی سفید رنگ و مرتفع، در جنوب ساحل جمیرا قرار دارد و یکی از برترین مقصدهای گردشگری برای علاقه مندان به ساحل و افتاب است که دوست دارند چندین ساعت را در ارامش ساحل، افتاب بگیرند. کایت بیچ مهم ترین مقصد دوبی برای موج سواری با کایت است. همچنین ، امکانات انجام ورزش های آبی گوناگون در این ساحل برای علاقه مندان به هیجان و ماجراجویی در نظر گرفته شده است. در این ساحل هم تجهيزات الزامی برای ورزش های آبی در اختیار شما قرار می گیرد و هم میتوانید از مربیان خبره، اموزش ببینید و تجربه ای فراموش ناشدنی از سفر به دوبی در دفتر خاطرات خود ثبت کنید.

 

تور اتوبوس دو طبقه
این اتوبوس ها هر یک ساعت و نیم یک دفعه از در برابر پاساژ وافی در منطقه بردبی حرکت می کنند و در زمان مسیر در نقاط مختلفی توقف های کوتاهی دارند. دیدارکنندگان از دوبی میتوانند منظره ها شهر را از طبقه دوم این اتوبوس های دو طبقه مشاهده کنند. این اتوبوس ها دارای 44 صندلی در طبقه بالا و 28 صندلی در طبقه پائین هستند. چشم‌انداز شهر از طبقه دوم این اتوبوس ها که تقریباً سرباز هم هستند، بسیار دیدنی است.

وایلد وادی
وایلد وادی بزرگ ترين پارک امروزی آبی در خاورمیانه به شمار می آید این پارک از 30 مسیر و جاذبه های تفریحی که 14 تای آن به یکدیگر راه دارد، تشکیل یافته است. مسیر مورد علاقه بازدیدکنندگان، جمیره سیره است که دارای 33 متر ارتفاع و سرعت آب در آن به 80 کیلومتر در ساعت می رسد. حوله و صندوق نگهداری وسایل با حداقل هزینه جهت کرایه در دسترس همه است.

برج العرب
ارتفاع این هتل 321 متر است و جزء منحصر به فردترین هتل های جهان است. این هتل در دریا بر جزیره مصنوعی در فاصله 280 متری از ساحل خلیج فارس قرار دارد که فقط از طريق راهی منحنی شکل به شهر می رسد. این هتل اتاقهای معمولی ندارد بلکه تشکیل شده از 202 سوئیت دوبلکس است. کوچکترین سوئیت آن 169 متر مربع و بزرگ ترين آن 780 متر مربع و یکی از گرانترین هتل های جهان است.

 

 برج العرب در دبی، جزء منحصر به فردترین هتل های جهان است


پارک ساحلی جمیرا
ساحل طولانی این پارک 12 هکتاری بسیار تمیز است ودر کنار ساحل و در ادامه آن درختان نخل بیشماری قرار دارد که سایه سار زیبایی برای شناگران و دیگر بازدیدکنندگان از این پارک فراهم نموده است.

محله بستکیه
محله بستکیه، نام محله ای بسی قدیمی و تاریخی در دوبی و حتی امارات متحده عربی است. بنای این محله را ایرانیان مهاجر از شهرستان« بستک» در استان هرمزگان گذاشته اند. محله قدیمی بستکیه در مجاور دبی در منطقه بر دبی و در خیابان فهیدی قرار دارد. خانه هایی با معماری قدیمی، کوچه های باریک و بادگیرهای بلند، بیانگر زندگی مردم قدیمی دبی است. از این بادگیرها برای خنک کردن منازل استفاده می شده است. حکومت دوبی اینک در حال بازسازی این محله است تا از آن بعنوان یک دهکده توریستی استفاده کند.

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------