شرایط تحصیل در کانادا برای دوره دکتریتحصیل در کانادا,کشور کانادا,دانشگاه‌های کانادا

شرایط تحصیل در کانادا

 

تحصیل در کانادا در مقاطع گوناگون امکان‌پذیر است. سالانه هزاران دانشجوی خارجی برای تحصیل در مقاطع مختلف به این کشور وارد می‌شوند. کانادا کشوری توسعه یافته است که از هر نظر محیطی بسیار مناسب و با کیفیت را در اختیار علاقمندان به تحصیل در کانادا قرار می‌دهد. بسیاری از دانشجویان ایرانی ترجیح می‌دهند برای تحصیل در مقطع دکتری به دنبال اقامت کانادا بروند.

این تصمیم علت‌های گوناگونی دارد. فراهم شدن شرایط تحصیل، امکان پذیرش تحصیلی کانادا با هزینه کمتر و شانس بیشتر برای دریافت بورسیه‌های تحصیلی، از جمله عللی است که دانشجویان را به تحصیل در مقطع دکتری در کشور کانادا ترغیب می‌کند.


اگر شما هم علاقمند هستید در آینده‌ای نزدیک، برای تحصیل در این مقطع وارد کشور کانادا شوید؛ مطالعه این نوشته می‌تواند راهنمای مختصر و مفیدی برای شما باشد.


شرایط دریافت پذیرش تحصیلی در دوره دکتری از دانشگاه‌های کانادا:

فارغ از مدارک و مستنداتی که باید برای این اقدام آماده کنید. اولین شرط پذیرش در دوره دکتری در کشور کانادا، داشتن مدرک کارشناسی ارشد از یک دانشگاه معتبر است. کسب نمرات خوب و نمونه کارهای تحقیقاتی در قالب مقالات علمی-پژوهشی (منتشر شده در مجلات معتبر بین‌المللی) نیز از دیگر مواردی است که شانس شما را برای دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا در این مقطع مورد توجه است.


نکته دیگر توانایی و تسلط شما در زمینه زبان انگلیسی است. غالب دانشگاه‌های معتبر کانادا، در این مقطع تحصیلی از شما مدرکی آزمون بین‌المللی زبان آیلتس (IELTS) را درخواست می‌کنند. شما باید بتوانید در این آزمون حداقل نمره 7 را کسب کنید. همچنین بعضی از دانشگاه‌های سخت‌گیرتر و معتبرتر، برای ارائه پذیرش تحصیلی در مقطع دکتری، از شما مدارک آزمون‌های GMAT و GRE نیز می‌خواهند.


در زمینه زبان، به این موضوع توجه کنید که بعضی از دانشگاه‌های کانادایی فعال در استان‌های فرانسوی زبان، ممکن است مدرک زبان فرانسوی را نیز پذیرش کنند. بنابراین در این زمینه باید بسیار دقت کنید و پیش از درخواست شرایط را بسنجید.


فرآیند پذیرش تحصیلی در دوره دکتری:

در کانادا نیز مانند بسیاری از کشورهای توسعه یافته، پذیرش تحصیلی در این مقطع بر اساس اعلام نیاز اساتید دانشگاه انجام می‌شود. هر استادی در مقطع دکتری دارای بودجه‌ای برای انجام کارهای تحقیقاتی است؛ که باید این فعالیت‌ها توسط یک تیم نخبه انجام شود. بنابراین استاد می‌تواند برای انجام این فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقاتی، در قالب دوره دکتری، دانشجویانی را از هر کجای جهان انتخاب کند.


بنابراین اولین قدم یافتن این موقعیت‌های پژوهشی و برقراری ارتباط با استاد مسئول آن است. این کار معمولا از طریق ارتباط ایمیلی ممکن می‌شود. شما باید بتوانید با ارسال پیشنهاد همکاری خود، زمینه‌های مورد علاقه (که مرتبط با آن طرح پژوهشی است.) و معرفی توانایی‌ها و دانش خود، استاد راهنمای مدنظر را مجاب کنید که فردی مفید برای کمک به انجام آن پروژه پژوهشی هستید.


در بعضی از دانشگاه‌ها، ارسال درخواست هزینه‌هایی نیز دارد؛ و پس از پرداخت هزینه‌ها، امکان بررسی درخواست‌ها و مدارک شما ممکن می‌شود. همچنین در این مرحله ارسال نمونه کارهای قبلی، مدرک زبان، رزومه، توصیه نامه‌ها و... موثر خواهد بود.


چند نکته مهم درباره دوره دکتری در کانادا:

دوره دکتری در کانادا حدود 4 الی 6 سال زمان می‌برد. این زمان در رشته‌های گوناگون متفاوت است؛ و البته به میزان فعالیت دانشجو نیز ارتباط دارد.


هزینه تحصیل در دوره دکتری با اختلاف نسبتا کمی در همه دانشگاه‌های کانادا برابر است. این عدد حدود 7 هزار الی 10 دلار کانادا برای دوره یک ساله است. این هزینه برای تحصیل دانشجویان کانادایی تقریبا نصف این مبلغ است. در نهایت نیز توجه کنید که این عدد برای افرادی است که از بورسیه تحصیلی دریافت نکرده‌اند.

 

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------