دریاچه مصنوعی چیو لان لیک یکی از آرام ترین نقاط تایلندجاهای دیدنی تایلند, عکس های دریاچه مصنوعی چیو لان لیک

عکس های دریاچه مصنوعی چیو لان لیک

 

دریاچه مصنوعی چیو لان لیک؛ جاذبه ای متفاوت در تایلند 

دریاچه مصنوعی چیو لان لیک یکی از جاذبه های گردشگری تایلند است که در منطقه محافظت شده پارک ملی خائو سوک قرار گرفته است. در این مطلب از بیتوته شما را با این دریاچه زیبا آشنا می کنیم.

دریاچه مصنوعی چیو لان لیک (به انگلیسی : Cheow Lan Lake) یکی از جاذبه های گردشگری تایلند است که در سال 1987 ساخته شده است. این دریاچه در پارک ملی خائو سوک در کنار صدها گونه جانوری ، صخره های آهکی و جنگل های بارانی قرار گرفته است.

 

قله های آهکی که سر از دریاچه بیرون آورده اند سوژه عکاسی گردشگران شده اند ، اقامت در خانه های شناور روی دریاچه ، قایق سواری ، دیدن پرنده ها ، پیاده روی در غارها و تماشای طبیعت و آبشارهای اطراف دریاچه باعث شهرت روز افزون دریاچه مصنوعی چیو لان شده است.  

 

تاریخچه دریاچه چیو لان, استراحتگاه دریاچه چیو لان, دریاچه مصنوعی چیو لان لیک

دریاچه مصنوعی چیو لان لیک از نمای بالا

 

پارک ملی خائو سوک به عنوان باغ مخفی تایلند شناخته می شود و تفریحات بسیار متنوعی دارد. مجموعه وسیعی از پستانداران ، دوزیستان ، پرندگان و حشرات در این پارک ملی زندگی می کنند از جمله فیل ، ببر ، خرس ، گراز وحشی ، گوزن ، میمون ، 300 گونه پرنده و کوچکترین گوزن جهان. 

قدمت این جنگل محافظت شده حتی از جنگل آمازون هم بیشتر است. 

 

چیو یان لیک کجاست؟

چیو لان لیک Cheow Lan Lake در پارک ملی خائو سوک Khao Sok National Park تایلند در منطقه بان تا خون استان سورات تانی قرار گرفته است و تا شهر سورات تاتی حدود 78 کیلومتر فاصله دارد. 

 

جاهای دیدنی تایلند, عکس های دریاچه مصنوعی چیو لان لیک

دریاچه مصنوعی چیو لان لیک کجاست

 

مسیر دسترسی به چیو لان لیک

برای بازدید از دریاچه مصنوعی چیو لان می توانید از مسیر های زیر به سمت پارک ملی خائو سوک بروید: 

 

خودرو : از شهر سورات تانی وارد جاده شماره 401 به سمت منطقه بان تا خون بروید . در کیلومت 57 و قبل از رسیدن به بیمارستان بان تا خون ، وارد خروجی شوید و 12 کیلومتر دیگر مستقیم حرکت کنید تا به پارک ملی برسید . 

 

اتوبوس : از شهر سورات تانی ، اتوبوس های زیادی به سمت دریاچه می روند. شما میتوانید سوار اتوبوسی شوید که به منطقه بان تا خون می رود و در ورودی پارک از اتوبوس پیاده شوید و بقیه مسیر را با تاکسی بروید. 

 

ون : هر روز از ساعت 6 – 17 در هر ساعت یک ون از شهر سورات تاتی به پارک ملی خائو سوک می روسد. 

برای اقامت در خانه های شناور روی دریاچه میتوانید از قایق استفااده کرده و به محل اقامتتان در دریاچه چیو لان بروید. 

  

معرفی دریاچه چیو لان

چیو لان لیک به نام سد چیو لان ، سد راچاپرافا Ratchaprapha Dam و دریاچه خائو سوک شناخته می شود و یکی از جاذبه های گردشگری شهر سورات تاتی تایلند محسوب می شود. 

 

آبهای فیروزه ای دریاچه وسنگ های آهکی متخلخل و سرسبز که چند صد متر ارتفاع دارند و از دریاچه بیرون زده اند ، مه روی دریاچه و ابر بالای درختان اطراف دریاچه منظره ای بسیار زیبا در برابر چشمان شما ترسیم می کند. 

 

صدای میمون ها در میان درخت های بامبو از معدود صداهایی است که به گوشتان می خورد. در اطراف دریاچه ، رستوران های شناور و مهمان خانه ها و خانه های ییلاقی به نام بانگالو وجود دارد که توسط ساکنین اطراف دریاچه با چوب بامبو روی کلک ساخته شده اند. 

 

زمان سفر به چیو لان لیک, تفریحات چیو لان لیک, اقامت در دریاچه مصنوعی چیو لان لیک

قایق سواری روی دریاچه مصنوعی چیو لان لیک

 

تاریخچه چیو لان لیک

قدمت پارک ملی خائو سوک به 160 میلیون سال قبل می رسد و تصور می شود که صخره های این منطقه همزمان با هیمالیا شکل گرفته اند. 

چیو لان لیک دریاچه ای مصنوعی است که در در سال 1982 – 1987 با وسعت 185 کیلومتر مربع ساخته شده است و با آب رودخانه پر شده است. 

 

در ابتدای افتتاح نام سد راچاپرافا به معنی نور پادشاهی روی دریاچه گذاشته شد. 

چیو لان لیک به عنوان پروژه ای چند منظوره برای تولید برق ، گردشگری ، آبیاری و ماهیگیری ساخته شده است. 

 

عکس های دریاچه مصنوعی چیو لان لیک, جاذبه های گردشگری تایلند, تاریخچه دریاچه چیو لان

تاریخچه دریاچه مصنوعی چیو لان لیک

 

برای ساخت این دریاچه 400 خانواده جا به جا شدند وحود 3 هکتار زمین به هر خانواده برای ساخت مسکن و زراعت و حقوق ماهیانه 30 دلار به آنها پرداخت شد تا بتوانند سلامت و ثروت بیشتری داشته باشند ولی تعدادی از آنها ترجیح دادند در محل باقی بمانند و به زندگی ادامه دهند. 

 

برقآبی تولیدی دریاچه ، انرژی ای پایدار برای برخش های بزرگی از جنوب تایلند تولید میکند و برای روستاییان محلی اشتغال زایی کرده است و میتوانند با ماهیگیری یا کار در صنعت گردشگری امرار معاش کنند. 

 

با وجودی که در ابتدا ساخت دریاچه تاثیر منفی بر جمعیت حیوانات داشت ولی این روند بعد از ساخت معکوس شد ؛ هر جا که آب زیاد شود حشرات بیشتری زندگی میکنند و موجودات کوچکتر جنگل از این حشرات تغذیه کرده و افزایش جمعیت آن ها باعث تامین غذای موجودات بزرگتر شده و به همین ترتیب به افزایش جمعیت حیوانات منطقه می انجامد . 

 

استراحتگاه دریاچه چیو لان, دریاچه مصنوعی چیو لان لیک, مسیر دسترسی به چیو لان لیک

زمان سفر به دریاچه مصنوعی چیو لان لیک

 

بهترین زمان سفر به چیو لان لیک

از آنجا که اواخر آوریل تا اویل سپتامبر ( اردیبهشت تا آذر ) فصل بارانی پارک است و بارندگی از ماه می تا اکتبر در حداکثر میزان ممکن است . بهترین زمان برای بازدید از دریاچه مصنوعی چیو لان لیک در فصل خشکی و بین ماه های ژانویه تا مارس ( دی تا فروردین ) است . میانگین دمای هوا در این منطقه در طول سال بین 22 – 36 درجه سانتیگراد است. 

 

 تاریخچه چیو لان لیک, زمان سفر به چیو لان لیک, تفریحات چیو لان لیک

اقامتگاههای دریاچه مصنوعی چیو لان لیک

 

تفریحات چیو لان لیک

دریاچه چلو لان دارای کوه های آهکی است که مهمترین آنها سه قله بیرون آمده از آب هستند که به نام خائو سام کلر شناخته می شوند. 

 

پرنده ای به نام نوک شاخ که معمولا صبح زود هنگام قایق سواری میتوانید آن را ببینید و به صورت تکی ، جفتی یا گروهی پرواز می کنند از زیباترین پرندگان این منطقه به حساب می آید. در این دریاچه انواع ماهی های آب شیرین زندگی میکنند که غذایی ارزشمند برای پرندگان و ماهیگیران محسوب می شوند. 

 

عکس های دریاچه مصنوعی چیو لان لیک, جاذبه های گردشگری تایلند, تاریخچه دریاچه چیو لان

تفریحات دریاچه مصنوعی چیو لان لیک

 

قایق سواری : دریاچه ساحل شنی و ماسه ای ندارد ، قایق های دریاچه با پارچه های رنگارنگ روشن تزئین شده اند. هزینه قایق سواری برای 2 ساعت روی دریاچه حدود 2000 بات یا 52 دلار است و برای 3 ساعت باید 2800 بات یا 73 دلار بدون در نظر گرفتن تعداد افراد ، پرداخت کنید. 

 

شنا و کایاک سواری : از آنجا که این منطقه اغلب آنتن تلفن نداردی میتوانید برای لذت بردن بیشتر از طبیعت به شنا و کایاک سواری بپردازید. 

 

گردش در غارها : در اطراف دریاچه غارهای متعددی وجود دارد از جمله غار تام نام تالو و تام پرکای پت . زیبایی استالاکتیت ها و استالاگمیت ها در غارها برای گردشگران جذابیت خاصی دارد. 

 

پناهگاه حیات وحش کلنگ سائنگ : پناهگاه حیات وحش کلانگ سائنک در سرچشمه سد قرار گرفته است و میتوانید در آنجا با شیوه زندگی حیوانات وحشی آشنا شوید. 

 

چشم انداز کرایسورن : چشم انداز کرایسورن یک مسیر کوهنوردی به طول 2 کیلومتر است که عبور از آن به خاطر وجود سنگ های تیز آهکی آسان نیست ولی زمانی که به بالای تپه می رسید با منظره ای فوق العده از جنگل ، کوه و دریاچه چیو لان مواجه می شوید. 

 

آبشار فات سیان : آبشار فات سیان در میان درختان سرسبز جنگلدر بستر سنگ های آهکی قرار گرفته است. بهترین زمان بازدید از این آبشار بین ماه های سپتامبر تا اکتبر است . چهار حوضچه آب پایین آبشار مکانی مناسب برای شنا محسوب می شوند. 

 

وسایل لازم برای سفر به دریاچه مصنوعی چیو لان لیک

برای سفر یک روزه به دریاچه مصنوعی چیو لان لیک باید تجهیزات زیر را به همراه داشته باشید :

لباس شنا ، حوله ، کفش پیاده روی ، پانچو ، کیسه پلاستیکی ، ضد آفتاب ، کرم دافع پشه ها ، پاور بانک ، عینک آفتابی ، کلاه آفتابی . 

 

در صورتی که میخواهید شب را در دریاچه اقامت کنید بهتر است لوازم زیر را به همراه داشته باشید :

چراغ قوه ، لباس اضافه ، پول نقد ، تنقلات و نوشیدنی ، شلوار بلند ، جوراب و پیراهن آستین بلند . 

 

اقامت در دریاچه مصنوعی چیو لان لیک

برای اقامت در دریاچه مصنوعی چیو لان لیک 19 مکان مختلف وجود دارد از جمله :

• تفرجگاه شناور روی دریاچه تمام امکانات یک هتل 4 و 5 ستاره را در اختیار مهمانان می گذارد. 

• تفرجگاه دیگری با چشم انداز فوق العاده به دریاچه همراه با غذاهای محلی

• تفرجگاهی دیگر که در دل جنگل قرار گرفته است و محیطی آرام برای اقامت در طبیعیت فراهم کرده است. 

• کلبه های محلی ها که فقط یک تشک نازک روی زمین دارند و خبری از فن و تهویه مطبوع در آنها نیست و با سوراخ هایی که در دیوار کلبه ها قرارگرفته هوای داخل کلبه با بیرون هماهنگ می شود و سرویس بهداشتی مشترک دارند. 

 

امکان رزرو آنلاین اقامتگاه در دریاچه وجود دارد ولی باید از چند روز قبل اقتدام به رزرو نمایید. 

 

نکات لازم برای سفر به دریاچه مصنوعی چیو لان لینک

اینترنت و آنتن تلفن همراه فقط نزدیک به سد فعال است و در سایر نقاط و اکثر خانه های شناور امکان استفاده از اینترنت و موبایلتان را ندارید. 

خانه های شناور پشه بند ندارند بنابراین بهتر است با خودتان پشه بند ببرید. 

چمدان همراه خودتان نبرید چرا که حمل آنها با قایق کار سختی است. 

 

گردآوری : بخش گردشگری بیتوته

 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------