آبشار لرا؛ جواهری نهفته در دل کوهستان‌های زاگرسطبیعت بکرآبشار شاه لرا

طبیعت بکرآبشار شاه لرا

 

آبشار لرا؛ سرآغاز سفری به دل جاده‌های ناشناخته

آبشار شاه لرا یکی از جاذبه‌های طبیعی بکر و فراموش‌نشدنی ایران است. در این مقاله از بیتوته، به زیبایی‌ها و تاریخچه‌ی این منطقه مقدس پرداخته می‌شود. آبشار شاه لرا یک آبشار دائمی است و در تمام فصول سال آب روان دارد. 

آبشار لرا یا شاه‌لولاک

آبشارلرا ، یک نماد طبیعت زیبا و دائمی در نزدیکی شهر چرمهین، واقع در بخش باغ بهادران شهرستان لنجان، استان اصفهان، قرار دارد. این آبشار به عنوان یکی از جاذبه‌های طبیعی خاص و دیدنی در منطقه شناخته می‌شود و جلب توجه گردشگران و مسافران بسیاری را به خود اختصاص داده است.

 

مردم محلی آبشار شاه‌لولاک را به اسامی مختلفی مانند "شالورا"، "شاهلورا"، "شالوران" و "شاهلراسب" نیز می‌شناسند. این تنوع در نام‌ها نشان‌دهنده اهمیت و محبوبیت این جاذبه طبیعی در بین اهالی منطقه است. آبشار شاه‌لولاک با جریان آب پایدار خود، روایح ارامش بخش آب و هوای خنک منطقه، و چشم‌اندازهای خیره‌کننده اطراف، به عنوان یک مقصد دلپذیر برای گردشگران و علاقه‌مندان به طبیعت شناخته می‌شود. هر ساله تعداد زیادی از بازدیدکنندگان به این مکان طبیعی سفر می‌کنند تا از زیبایی‌های آبشار و محیط اطراف آن لذت ببرند.

 

با توجه به موقعیت زمین‌آبی خاص آبشار لرا ، فصول مختلف سال همچون بهار و تابستان بیشترین تعداد گردشگر را به خود جلب می‌کند. جریان آب پایدار و شفاف این آبشار، در کنار طبیعت سرسبز و دل‌نشین اطراف، به منظره‌ای دل‌انگیز تبدیل می‌شود که به همه علاقه‌مندان به محیط‌های طبیعی ارائه می‌شود. امکانات گردشگری مناسب در اطراف آبشار شاه‌لولاک، از جمله اقامتگاه‌ها و رستوران‌ها، سفر به این نقطه را برای بازدیدکنندگان آسان و لذت‌بخش می‌کند.

 

آبشار لرا به عنوان یکی از گوهرهای طبیعی استان اصفهان، با رونق گردشگری خاص خود، نقش مهمی در توسعه صنعت گردشگری و ترویج گردشگری در این منطقه ایفا می‌کند. با حفظ و حراست از این آبشار زیبا و محیط اطراف آن، امید است که همچنان به عنوان یک مقصد محبوب برای گردشگران و علاقه‌مندان به فرهنگ و طبیعت ادامه یابد. از این رو، در این مقاله از بیتوته، به معرفی آبشار شاه‌لولاک و توصیف جذابیت‌ها و زیبایی‌های طبیعتی این منطقه می‌پردازیم.

 

زیبایی‌آبشار شاه لرا

زیبایی‌آبشار شاه لرا

 

نقشه و موقعیت آبشار لرا یا شاه‌لولاک 

آبشار لرا با دقت جغرافیایی ۳۲ درجه، ۱۷ دقیقه، ۵۶ ثانیه شمالی و ۵۱ درجه، ۹ دقیقه و ۱۰ ثانیه شرقی واقع شده است. این موقعیت در نزدیکی روستای خطیب‌آباد قرار دارد و در فاصله پنج کیلومتری جنوب شهر چرمهین قرار گرفته است. برای رفتن به این آبشار، مسیر دسترسی به صورت منحصراً از شهر چرمهین عبور می‌کند. برای این منظور، از جاده اصفهان به شهرکرد به سمت چرمهین می‌روید و در محل چهار راه شهر باغ بهادران به سمت چپ می‌پیچید. سپس از راه جاده کمربندی تا میدان شهرداری چرمهین حرکت کنید و از آنجا به سمت بلوار آبشار بروید تا به آبشار شاه‌لولاک برسید.

 

مشخصات آبشار شاه‌ لرا

ارتفاع آبشار لرا هفتاد متر است. در فصل بهار، یک شعبه دیگر از این آبشار شروع به جریان می‌کند که ارتفاع آن نزدیک به نود متر است و دارای آبی خروشان و فصلی است. این شعبه در محلی که نزد مردم محلی به آبشار هولوکی معروف است، قابل مشاهده است. همچنین در اطراف آبشار لرا ، بسیاری آب‌چکان نیز دیده می‌شود. آبشار شاه‌لولاک به علت استفاده از شیب منفی دیواره بلند کوه و گرفتن منابع آب به صورت چشمه پرآب و خروشان، منحصربه‌فرد است. این ویژگی برخورد آب با قندیل‌های عظیم آهکی به شکل قطرات بارانی و شبنمی ریز به زمین پاشیده می‌شود و چشم‌اندازی بسیار زیبا و دل‌نواز را رقم می‌زند.

 

آبشار شاه‌لولاک در کوهی به همین نام از سلسله کوه‌های رخ در زاگرس مرکزی قرار دارد. ارتفاع این کوه‌ها از سطح آب‌های آزاد دو هزار و هفتصد و پنجاه متر است. این کوه‌ها به عنوان مکان قرارگیری آبشار لرا شناخته می‌شوند. در طول سال، میزان آبدهی آبشار متفاوت است اما آبشار به صورت دائمی جریان دارد. در فصل زمستان به دلیل سرمای شدید، آبشار کاملاً یخ می‌زند و قندیل‌های زیبا و قطور یخ با ارتفاع هفتاد متر تشکیل می‌دهند. همچنین در اطراف آبشار لرا، بقایای حوض قدیمی به صورت تخته سنگ‌های بزرگ و حجاری شده مشاهده می‌شود و بر بدنه یکی از سنگ‌ها کتیبه‌ای به زبان فارسی حک شده که نشان دهنده مهمان‌نوازی این مکان برای زوار و مسافران است.

 

عکس بکرآبشار شاه لرا

عکس آبشار شاه لرا

 

چهل دختران آبشار شاه لرا

آبشار شاه لرا ، زیارتگاه مقدسی است که هم زیبایی بسیاری دارد و هم تاریخچه‌ی دو هزار ساله‌ای. راه دیدن این آبشار، به شهر باغ بهادران در جاده اصفهان به شهرکرد می‌رسد. از شهر چهارراه به سمت چرمهین حرکت کنید و در میدان شهرداری چرمهین، بلوار آبشار را پیدا خواهید کرد.

 

پس از پارک کردن ماشینتان در پارکینگ، پیاده‌روی حدود ۱۵ دقیقه‌ای به سمت آبشار شاه لولاک شروع کنید. این مسیر شامل پله‌هایی با شیب زیاد است. محلی‌ها به آبشار شاه لولاک نام‌های شالورا، شاهلورا، شالوران و حوض نیز می‌دهند و افسانه‌های جالبی در پس این اسامی نهفته است.

 

زیارت چهل دختران

زیارت چهل دختران

 

هر سال در تاریخ ۸ خرداد، مراسم شالورا به مدت ۷۰ روز برگزار می‌شود. در این رویداد، خانواده‌ها غذا تهیه می‌کنند و در گوشه‌های مختلف آبشار شاه لولاک نشسته و این رویداد باعث شده تا این آبشار به یکی از آبشارهای بکر و زیبای ایران تبدیل شود.

 

مراسم شالورا به مدت ۳ تا ۷ روز ادامه دارد و در این آیین، بانوان به زیارت سنگ‌های خاصی می‌پردازند. همچنین داستان جالب چهل دختران آبشار شاه لولاک نیز وجود دارد.

 

این داستان به گذشته باز می‌گردد، زمانی که ۴۰ دختر به آبشار پناه برده و از صاحب لولاک کمک می‌خواهند. کوه نیز دهان باز کرده و دخترها را در دلش جا می‌دهد. امروزه هر کسی که خواسته‌ای دارد از هر نقطه‌ای به غار چهل دختران رفته و آنجا را زیارت می کند.

  

 

 آبشارهای بکر آبشار شاه لولاک

آبشارهای بکر شاه لرا

 

موقعیت و دسترسی به آبشار شاه لرا

آبشار شاه لولاک، در فاصله 5 کیلومتری جنوب شهر چرمهین، روی کوهی به نام شاه لولاک قرار دارد. این کوه از رشته کوه‌های رخ در زاگرس میانی به شمار می‌آید. برای رسیدن به این آبشار زیبا، ابتدا باید در جاده اصفهان-شهرکرد حرکت کرده و در چهارراه باغ بهادران به سمت چپ متمایل شوید و وارد شهر چرمهین شوید. سپس از میدان چرمهین مستقیماً به راه خود ادامه دهید تا در مسیری خلوت، به کوهی که پوشیده از گیاهان و درختان است، برسید.

 

به محل پارک خودرو نزدیک شده و از آنجا تا جای فروش آبشار، پیاده‌روی زیادی لازم نیست. اما اگر بخواهید تا محل اصلی آبشار و کوه شاه لولاک بروید، کمی نیاز به سنگ‌نوردی خواهید داشت. این مکان زیبا و دلنشین با دیدنی‌های فراوان، یک گزینه ایده‌آل برای طبیعت‌گردی و لذت بردن از زیبایی‌های طبیعت است.

 

آبشار شاه لولاک

آبشار شاه لولاک

 

امکانات و اقامت آبشار لرا

در محل فرود آبشار سرویس بهداشتی، فروشگاه مواد غذایی و آلاچیق هایی فراهم شده اند تا شما بتوانید سفر یک روزه خوبی را تجربه کنید. پیشنهاد می کنیم با خودتان چادر ببرید و شب را در آن جا استراحت کنید، سپس روز بعد، صبحانه تان را با خودتان تا سر آغاز آبشار ببرید و در کنار این منظره چشم نواز، آن را میل کنید. 

  

سوالات متداول درباره آبشار شاه لرا

۱. آیا آبشار شاه لرا یک آبشار دائمی است یا فصلی؟

آبشار شاه لرا یک آبشار دائمی است و در طول تمام فصول سال آب روان دارد. این ویژگی باعث شده تا این آبشار یکی از جاذبه‌های دیدنی و محبوب برای گردشگران باشد.

 

۲. آیا راه دسترسی به آبشار شاه لرا آسان است؟

بله، راه دسترسی به آبشار شاه لرا نسبتاً آسان است. باید به شهر باغ بهادران در جاده اصفهان به شهرکرد رفته و از شهر چهارراه به سمت چرمهین حرکت کنید. سپس در میدان شهرداری چرمهین، بلوار آبشار را پیدا کنید. از این نقطه، با پیاده‌روی حدود ۱۵ دقیقه‌ای می‌توانید به آبشار شاه لرا برسید.

 

۳. آیا آبشار شاه لرا دارای اسطوره‌ها و افسانه‌های مرتبط است؟

بله، آبشار شاه لرا دارای افسانه‌های جالب و دلپذیری است که مردم محلی به آن‌ها ایمان دارند. افسانه‌ها و اسطوره‌هایی مانند "چهل دختران آبشار شاه لرا" در میان مردم اطراف آبشار شناخته شده‌اند و روایت‌گر تاریخچه‌هایی اسرارآمیز و جذاب هستند.

 

۴. چه زمانی مراسم شالورا در آبشار شاه لرا برگزار می‌شود؟

مراسم شالورا هر سال در تاریخ ۸ خرداد آغاز می‌شود و به مدت ۷۰ روز ادامه دارد. این مراسم توسط مردم محلی با انرژی و عشق به طبیعت برگزار می‌شود و در طول این رویداد، خانواده‌ها غذا تهیه می‌کنند و در اطراف آبشار شاه لرا نشسته و از لحظات شاد و خاطره‌انگیز لذت می‌برند.

 

۵. آیا آبشار شاه لرا در فصل زمستان هم دیدنی است؟

بله، آبشار شاه لرا در فصل زمستان نیز دیدنی است و می‌تواند یک منظره بسیار زیبا و جذاب را ارائه دهد. در این فصل، آب آبشار یخ می‌زند و قندیل‌هایی با ارتفاع تا ۷۰ متر شکل می‌گیرد که زیبایی و شگفتی طبیعت را به رخ می‌آورد.

 

سخن پایانی مقاله آبشار شاه لرا

در این مقاله، به زیبایی و شگفتی‌های آبشار شاه لرا پرداختیم و تاریخچه‌ی ارزشمند این جاذبه طبیعی را به تصویر کشیدیم. آبشار شاه لرا با فراز و فرودهای خیره‌کننده‌اش، در همه‌ی فصول سال زائران و گردشگران را به خود جلب می‌کند. جلوه‌های یخ‌زده در زمستان و زیبایی‌های بهاری با جریان‌های فصلی‌اش، این مکان را به یک طرف‌دار طبیعت تبدیل می‌کند.

 

امیدواریم که این مقاله به شما اطلاعات کافی دربار ه زیبایی‌های طبیعی ایران را ارائه داده باشد. ابشار شاه لرا با تاریخچه‌ی چند هزار ساله و فرهنگ محلی‌اش، نشان‌دهنده‌ی ارتباط انسان با طبیعت و آبادی‌های پرآب ایران است. برای تجربه‌ی یک سفر آرام و آرامش‌بخش به دل طبیعت، حتماً ابشار شاه لرا را در لیست مقاصد سفر خود قرار دهید.

 

همچنین، از شما دعوت می‌کنیم که برای کسب اطلاعات بیشتر و زیارت این مکان مقدس، به وبسایت بیتوته سر بزنید. بیتوته با ارائه‌ی اطلاعات گسترده و جامع از جاذبه‌های گردشگری و طبیعی ایران، شما را در سفرهایی پر از هیجان و ماجراجویی همراهی می‌کند.

 

  گرد آوری:بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه های گردشگری(مكانهاي تاريخي، تفریحی، زيارتي، دانستنی های سفر، عجایب گردشگری و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X سفر و گردش,آژانس مسافرتی ، تور ها و جاذبه های گردشگری

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023