نقره، صدای سادگی و زیبایی: راهنمای خرید نقرهراهنمای خرید نقره, تشخیص نقره اصل از تقلبی,انتخاب و خرید نقره

انتخاب و خرید نقره

 

نقره، یکی از پرطرفدارترین جواهرات: راهنمای خرید برای علاقه مندان 

نقره همانند طلا یکی از فلزات بار ارزش است که برای ساخت زیورآلات و جواهرات از آن استفاده می شود. البته این سنگ سفید جذاب نسبت به طلا دارای قیمت پایین تری است و به خاطر همین طرفداران زیادی دارد. در این مطلب از بیتوته می خواهیم نکاتی را در مورد خرید نقره را بیان نماییم.

نگاهی به زیورآلات نقره و عیار آن

نقره مانند طلا ، فلزی نرم است بنابراین نمی توان از آن به صورت خالص استفاده کرد. لذا برای اینکه جواهر سازان بتوانند از آن برای ساخت زیورآلات استفاده کنند، نقره را با مس ترکیب می کنند تا از آن آلیاژ بسازند. مصنوعات ساخته شده با نقره دارای دوام و استحکام بالایی است.

 

به فلز نقره ای که جواهرسازان از آن استفاده می کنند نقره استرلینگ می گویند و در آن از 92.5 درصد نقره و 7.5 درصد مس استفاده شده است. برای اینکه زیورآلات نقره دارای درخشندگی بیشتری باشند معمولا نقره استرلینگ را با لایه نازکی از نقره 999 عیار روکش می کنند. البته گاهی هم از روکش رودیوم و یا طلا استفاده می شود. 

 

• کدی که بر روی مصنوعات استرلینگ حک می شود معمولا 925 و یا .Stg است.

 

• آلیاژ نقره سکه شامل 90 درصد نقره و 10 درصد مس است بر روی این سکه ها عدد 900 انگ می شود.

 

• کد نقره 950 ، کیفیت بالاتری از نقره استرلینگ دارد. جواهرسازان ایرانی از این نقره استفاده می کنند.

 

• نقره هیل ترایب دارای خلوص 99.9 درصدی است و بر روی این نقره عدد 999 و  یا FS999 انگ می شود.

 

راهنمای خرید نقره, تشخیص نقره اصل از تقلبی, انتخاب و خرید نقره 950 عیار

انتخاب و خرید نقره 950 عیار

 

عیار نقره در کشورهای مختلف جهان

1. بریتانیا (انگلیس): ۹۵۸

2. فرانسه: ۹۵۰

3. روسی: ۹۴۷ / ۸۷۵

4. استرلینگ: ۹۲۵

5. اسکاندیناوی: ۸۳۰

6. آلمان: ۸۰۰

 

راهنمای خرید نقره, تشخیص نقره اصل از تقلبی, عیارهای مختلف نقره

عیارهای مختلف نقره

 

تشخیص نقره اصل از تقلبی

به طور کلی تشخیص اصل بودن نقره چالش بر انگیز است. ولی در هر صورت برای تشخیص اصالت نقره می توانید موارد زیر را انجام دهید.

• نقره اصل هیچگاه جذب آهن ربا نمی شود چون خاصیت آهنربایی ندارد. بنابراین می توانید برای تشخیص اصل بودن نقره در هنگام خرید از آهنربا استفاده کنید.در صورتی که زیورآلات انتخابی شما جذب آهنربا شوند یعنی کیفیت نقره پایین است.

 

• نقره اصل از ظاهری نرم، صدف و یکدست است. ولی نقره تقلبی چنین وضعیتی ندارد.

 

• در هنگام خرید نقره آن را به یک پارچه روشن مالش دهید در صورتی که رنگ پارچه تیره شود یعنی محصول نقره اصل است.

 

• برای تشخیص اصل بودن نقره می توانید یک قطعه یخ را بر روی آن قرار دهید و به دقت مشاهده نمایید. اگر یخ به سرعت ذوب شود یعنی نقره شما اصل است زیرا فلز نقره هدایت حرارتی بسیار بالایی دارد و قابلیت این را دارد که حرارت محیط را به یخ منتقل نماید و این امر موجب می گردد که یخ سریع تر از حالت معمولی ذوب شود.

 

• توجه کنید که نقره اصل صدایی شبیه صدای زنگوله دارد. اگر با فلز دیگری بجز نقره به آن ضربه وارد کنید صدای دلنشینی خواهید شنید. پس در هنگام خرید می توانید با یک جسم فلزی مانند قاشق ضربه ای آرام به زیورآلات نقره بزنید اگر صدایی مانند زنگوله و یا زنگ شنیدید یعنی نقره شما اصل و عیار آن بالا است. 

 

• برای تشخیص اصل بودن نقره می توانید از وایتکس نیز استفاده کنید. به این صورت که قسمتی از زیورآلات نقره را به وایتکس آغشته کنید اگر محل مورد نظر سریع سیاه شد یعنی نقره شما اصل است. البته در این روش احتمال آسیب رسیدن به محصول وجود دارد.

 

راهنمای خرید نقره, تشخیص نقره اصل از تقلبی, تشخیص نقره اصل

برای تشخیص نقره اصل با یک فلز به آن ضربه بزنید

 

آیا نقره اصل سیاه می شود؟

زیورآلات نقره خیلی زود سیاه می شود زیرا در ساخت جواهرات، نقره را با مس ترکیب می کنند و مس با نمک و گوگرد معلق در هوا ترکیب می شود و باعث تیرگی نقره می گردد. پس حتما یک تمیزکننده مناسب بخرید تا بتوانید زیورآلات نقره خود را روشن و براق نمایید.

 

در نظر داشته باشید برای اینکه زیورآلات نقره دیرتر سیاه شوند بهتر است با مواد شوینده و محصولات آرایشی در تماس نباشند. حتی عرق طبیعی بدن انسان نیز باعث کدر شدن رنگ نقره می شود.

 

راهنمای خرید نقره, تشخیص نقره اصل از تقلبی, نقره زود سیاه می شود

نقره زود سیاه می شود آن را با شوینده بشویید

 

نکاتی که باید در هنگام خرید نقره بدانیم

• زیورآلات نقره را با عیار بالا بخرید ، زیورآلاتی که کد 925 بر روی آنها انگ شده است 92.5 درصد نقره خالص در آنها استفاده شده است. در هنگام خرید دقت کنید که عیار نقره کمتر از این واحد نباشد. زیرا در این صورت نمی تواند رنگ نقره را حفظ نماید. اگر کد عیار نقره روی محصول حک نشده باشد حتما از فروشنده عیار نقره را بپرسید.

 

راهنمای خرید نقره, تشخیص نقره اصل از تقلبی, خرید انواع زیورآلات نقره

خرید انواع زیورآلات نقره

 

• جواهرات نقره را متناسب با استایلتان انتخاب نمایید، حتما موقع خرید زیورآلات نقره، طرحی را انتخاب کنید که با تیپ و استایلتان هم خوانی داشته باشد.اگر نقره را برای استفاده روزمره می خواهید بهتر است مدل های ساده و کلاسیک را انتخاب کنید.

 

اگر می خواهید با استفاده از جواهرات نقره به لباس خود جلوه رنگی ببخشید بهتر است سراغ محصولاتی بروید که در آنها از سنگ های آنتیک و رنگی استفاده شده است. مثلا می توانید گردنبند سنگی زیبا که در میان پایه نقره جا داده شده است را خریداری نمایید.

 

راهنمای خرید نقره, تشخیص نقره اصل از تقلبی, ترکیب نقره با سنگ های مختلف

ترکیب نقره با سنگ های مختلف

 

• زیورآلات قابل تغییر را انتخاب کنید ، با خرید زیورآلاتی که قابلیت تغییر شکل دادن دارند می توانید چندین مدل نقره را با یک بار خریدن در اختیار داشته باشید. مثلا یک زنجیر نقره بخرید و برای آن چند آویز  با طرح ها و شکل های مختلف خریداری کنید. یا دستبندهایی که زنجیر قفلی دارند این امکان را به کاربر می دهند که آویزهای قفل دار متعدد و متنوعی را از هر کدام از حلقه های آن آویزان کنید.

 

• از اصل بودن نقره مطمئن شوید ، سعی کنید زیورآلات نقره خود را از فروشگاه هایی خریداری نمایید که معتبر هستند.

 

• علاوه بر عیار نقره و اصل بودن، تمامی قسمت‌های نقره را چک کنید تا مطمئن شوید که دچار خراشیدگی و شکستگی نشده است. با این کار کیفیت نقره خود را مورد سنجش قرار داده‌اید.

 

• اگر زیورآلات نقره را به عنوان سرمایه خریداری میکنید، و قصد افزایش سرمایه و سرمایه گذاری دارید زیورآلاتی انتخاب کنید که نگین های کمتری داشته باشند و بهتر از آن خرید نقره های بدون نگین و خالی می باشد.

 

راهنمای خرید نقره, تشخیص نقره اصل از تقلبی, خرید نقره بدون نگین به عنوان سرمایه

خرید نقره بدون نگین به عنوان سرمایه

 

عوامل تاثیر گذار بر قیمت زیورآلات نقره

به طور کلی قیمت نقره بستگی مستقیم به دو پارامتر دارد. در وهله اول عیار نقره و یا میزان نقره ای که در زیورآلات بکار رفته است و در وهله دوم به نوع طراحی و ظرافتی که در ساخت آن مورد استفاده قرار رفته است.

ناگفته نماند که قیمت نقره مانند طلا براساس قیمت جهانی تعیین می شود. همچنین عیار استاندارد برای ساخت زیورآلات نقره 84 درصد است و زیورآلاتی که در خارج از کشور ساخته می شوند دارای عیار 92.5 درصد هستند.

 

اجرت یا هزینه طراح و سازنده زیورآلات نقره متفاوت است و بستگی به مدل و نوع طراحی زیورآلات دارد. مثلا وقتی در ساخت جواهرات نقره پیچیدگی و ظرافت بیشتری بکاررفته باشد طبعا قیمت اجرت ساخت آن بیشتر خواهد شد.  در حقیقت اجرت ساخت براساس روش طراحی، تراشکاری و سنگ های قیمتی که در نقره بکار رفته تعیین می شود.

 

گردآوری: بخش دنیای مد بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------