دختر شایسته فرانسه انتخاب شددختر شایسته فرانسه،اخبار فرهنگی،خبرهای فرهنگی
نود و چهارمین دوره انتخابات دختر شایسته فرانسه در دیژون برگزار شد.

به گزارش دیده بان ایران به نقل از یورونیوز، سی نامزد نهایی از مناطق مختلف فرانسه در این رقابت حاضر شده بودند که در نهایت دختر شایسته گویان به نام اودری هووِن‌سای و ایو ژیل دختر شایسته منطقه نورپادوکاله واقع در شمال فرانسه به فینال راه پیدا کردند. 

 

در نهایت، بر پایه رای داوران و مخاطبان ۸ میلیون نفری این مسابقه، ایو ژیل، ۲۰ ساله، به عنوان دختر شایسته فرانسه در سال ۲۰۲۴ انتخاب شد. 

 

او جانشین ایندیرا آمپیوت، دختر شایسته گوادلوپ شد که تاج این رقابت را در سال گذشته از آن خود کرده بود

 

خانم ژیل خطاب به طرفداران خود گفت: «هیچکس نباید به شما دیکته کند که چه کسی باشید.» او قول داد که «از ارزش‌های زنان مترقی دفاع کند.» 

 

خانم ژیل که به دلیل موهای کوتاهش خود را از سایر دختران شایسته فرانسه متمایز کرده، در حال تحصیل در رشته ریاضیات و علوم کامپیوتر کاربردی در علوم انسانی و اجتماعی در دانشگاه شهر لیل است. خانم ژیل پس از اخذ مدرک دیپلم، مدتی در رشته پزشکی تحصیل کرد اما به واسطه علاقه به آمار، این رشته را رها کرد. 

 

او همزمان با تحصیل و کار دانشجویی، در رشته‌های رقص، سوارکاری، بسکتبال، دو و میدانی و حتی تنیس روی میز فعالیت دارد.

 

برگزاری رقابت سالانه انتخاب دختر شایسته فرانسه طی سال‌های اخیر با انتقاد گسترده فعالان حقوق زنان و فمینیست‌ها مواجه شده است. در مقابل، انجمن دختر شایسته فرانسه در آستانه ۱۰۰ سالگی تاکید دارد که دختر شایسته فرانسه نماد موفقیت است.

 

الکسیا لاروش ژوبرت، رییس انجمن «دختر شایسه فرانسه»، با اشاره به دختران برگزیده‌ای که به «زنان تاجر، پزشک یا حتی کارگردان» تبدیل شده‌اند، گفت: «این یک آسانسور اجتماعی است. معیارهای انتخاب هم تغییر کرده و مدرن شده‌اند. یک نامزد در حال حاضر محدودیت سنی ندارد و می‌تواند تراجنسیتی، متاهل، مادر باشد.»

 

با این حال، این «تکامل» هنوز با رضایت فمینیست‌ها فاصله دارد. آنها با تحریم سالانه این مسابقه آن را زن‌ستیزانه می‌دانند.


    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------