محمد رحمانیان: تئاتر شهر هویت ملی و شهری تهران است/ اوانسیان با استفاده از ابزار و وسایل انبار تئاتر شهر، سالن چارسو را تاسیس کرداخبار,اخبار فرهنگی وهنری,محمدرحمانیان

محمد رحمانیان گفت: «یک سری گرایش‌های خاص در اواسط دهه ۴۰ به وجود آمد تا بنا و معماری تئاتر شهر با این چیزی که امروز می‌بینیم مطابقت داشته باشد. در واقع موسساتی تاسیس شد که هدف اصلی آنها پرداخت به گونه‌های هنر مدرن و معاصر بود تا با تبیین این اهداف و برگزاری جشن‌های هنری مختلف مثل جشن هنر شیراز یک سلسله مراتبی شکل دهند تا آثار و مجموعه‌های خاصی در تهران شبیه به تئاتر شهر یا تالار وحدت شکل بگیرد.»

به گزارش اعتماد، ۴۶ سال از ساخت مدرن ترین سالن نمایش تئاتر تهران می‌گذرد. در این سالها هنرمندان زیادی پای بر روی صحنه تئاتر شهر گذاشتند. قطعا محمد رحمانیان هم یکی از کسانی است که خاطرات زیادی از چهارراه ولیعصر و مجموعه تئاتر شهر دارد. جالب است که رحمانیان در اپیزودی از نمایشنامه‌ پیکان جوانان روایتی از چگونگی تاسیس تئاتر شهر در ۴۶ سال قبل را نقل می‌کند

محمد رحمانیان کارگردان نمایش «پیکان جوانان» درباره سالروز تاسیس تئاتر شهر گفت: «در بخشی از نمایشنامه پیکان جوانان به صورت تخصصی به سالروز تاسیس تئاتر شهر و چگونگی ساخت آن پرداختم. این اپیزود در مجموعه نمایش‌های «پیکان جوانان» اجرا شد. زیر متن‌های این نمایشنامه از تاسیس تئاتر شهر و اتفاقاتی که آن زمان برای این مجموعه افتاد نوشته شده است.»

محمد رحمانیان ادامه داد: « یک سری گرایش‌های خاص در اواسط دهه ۴۰ به وجود آمد تا بنا و معماری تئاتر شهر با این چیزی که امروز می‌بینیم مطابقت داشته باشد. در واقع موسساتی تاسیس شد که هدف اصلی آنها پرداخت به گونه‌های هنر مدرن و معاصر بود تا با تبیین این اهداف و برگزاری جشن‌های هنری مختلف مثل جشن هنر شیراز یک سلسله مراتبی شکل دهند تا آثار و مجموعه‌های خاصی در تهران شبیه به تئاتر شهر یا تالار وحدت شکل بگیرد.»

 

اخبار,اخبار فرهنگی وهنری,محمدرحمانیان


رحمانیان درباره ارتباط کارگاه نمایش و تئاتر شهر گفت: « تاسیس کارگاه نمایش و گروه بازیگران این کارگاه پلی بود برای تاسیس تئاتر شهر البته به یاد دارم که هفتم بهمن ماه تئاتر شهر تاسیس شد و فقط یک روز فعالیت داشت و بعد از آن بدون هیچ دلیل خاصی تعطیل شد. بعد از آن متوجه شدیم که دلیل اصلی تعطیلی آن بحث صدا بود. البته بعد از انقلاب نیز با نصب کاشی‌های خاصی سعی کردند این معضل را برطرف کنند اما این اتفاق رخ نداد. یک سال تئاتر شهر تعطیل بود و در سال ۱۳۴۷ دوباره کار خود را شروع کرد.»

کارگردان «آیینه‌های روبرو» درباره ساخت سالن چارسو گفت: « آربی اُوانسیان با استفاده از ابزار و وسایلی که در انبار تئاتر شهر بود توانست سالن تئاتر چارسو را نیز تاسیس کند. اما خارج از همه این اتفاقات باید بگویم که تئاتر شهر هویت ملی و شهری تهران محسوب می‌شود، و فکر می‌کنم که این بنا برای تمام ایرانیان ارزش ویژه‌ای دارد زیرا با دیدن آن تمام چیز‌هایی که برای یک ملت ارزشمند است به چشم می‌آید.»

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------