روز اول جشنواره تئاتر فجر چه ببینیم؟/ گردهمایی علی رفیعی، بهرام بیضایی و چند نویسنده خارجیاخبار,اخبارفرهنگی وهنری,جشنواره تئاترفجر

در روز نخست سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر ۲۲ اثر در بخش‌های صحنه‌ای، خیابانی و به‌علاوه فجر اجرا می‌شود.

به گزارش ایلنا،  سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر جدول پر و پیمانی دارد که شامل آثاری در بخش‌های صحنه‌ای، خیابانی و به‌علاوه فجر می‌شود؛ در روز نخست جشنواره یعنی دوشنبه ۲۲ بهمن ۱۱ اثر صحنه‌ای و ۶ نمایش خیابانی اجرا می‌شوند و تماشاخانه‌های خصوصی هم در بخش به علاوه فجر میزبان ۵ نمایش خواهند بود.

در ادامه مروری بر آثاری که در روز نخست جشنواره در این سه بخش اجرا می‌شوند، داریم:

بخش صحنه‌ای:
در تالار وحدت نمایش «خانه برناردا آلبا» به کارگردانی علی رفیعی روی صحنه می‌رود. این اثر که در بخش مهمان جشنواره حضور دارد، ساعت ۱۹.۳۰ اجرا می‌شود و رویا تیموریان، مائده طهماسبی، مریم سعادت و سارا رسول‌زاده ازجمله بازیگران آن هستند.

مجموعه تئاتر شهر هم در روز اول میزبان چهار اثر صحنه‌ای است. در تالار اصلی این مجموعه، نمایش «دام» نوشته «تادئوس روژه ویچ» و به کارگردانی اسماعیل موحدی از اصفهان روی صحنه می‌رود. مدت زمان اجرای این تئاتر ۹۰ دقیقه است و در دو نوبت یعنی ساعت‌های ۱۷ و ۲۰ اجرا می‌شود.

«پرومته-طاعون» به کارگردانی شهاب آگاهی و با اقتباسی از اشیل هم در همین روز در تالار چهارسو اجرا می‌شود؛ سالنی که از ۱۸ آذر تا ۱۴ دی امسال میزبان همین نمایش بود. سارا اکبری، طاهره هزاوه، محمد مجد طاهری و نیلوفر ندایی بازیگران این اثر مبتنی بر موسیقی هستند که در خلاصه آن چنین آمده است: «پرومِتِه/ طاعون آخرین اثر گروه تئاتر بِین است که در جریان پرداختن به پروژه تراژدی انسان معاصر تولید شده و اقتباسی است آزاد از نمایش «پرومته در زنجیر» اثر آیسخولوس؛ در تولید متن این اثر نمایشی از نمایشنامه «حکومت‌نظامی» اثر آلبر کامو، اشعاری از «سیدعلی صالحی» و همچنین کتب تاریخی/ مذهبی بهره گرفته شده است.» این اثر نمایشی دو اجرا در ساعت‌های ۱۸ و ۲۰.۳۰ خواهد داشت.

«اهالی هوا» به نویسندگی و کارگردانی دیانا فتحی هم نمایش دیگری است که در روز نخست جشنواره سی و هفتم در تالار سایه روی صحنه می‌رود. مدت زمان اجرای این نمایش ۴۵ دقیقه است و در دو نوبت در ساعت‌های ۱۷ و ۱۹ اجرا می‌شود.

اما تالار قشقایی میزبان نمایشنامه‌ای از بهرام بیضایی است؛ «افرا» به کارگردانی احسان جانمی از اصفهان متن بیضایی را روی صحنه آورده و قرار است در ساعت‌های ۱۷.۳۰ و ۲۰ با مدت زمان ۱۱۰ دقیقه آن را اجرا کند.

تماشاخانه سنگلج هم در روز نخست جشنواره میزبان نمایشی به زبان کردی است. «حال همه ما خوب است» براساس متنی از باقر سروش و کارگردانی مشترک حسن میرزایی و مهران از شهر بانه در سنگلج اجرا می‌شود. مدت زمان این نمایش ۴۵ دقیقه بوده و در ساعت‌های ۱۷ و ۲۰ روی صحنه می‌رود.

«مرد شده» به نویسندگی و کارگردانی آسو بهاری که پیش از این اجراهای موفقی در مرکز تئاتر مولوی و ایرانشهر داشته قرار است در روز نخست در مولوی اجرا شود. این اثر درباره کوبانی است و در خلاصه داستان آن آمده: «۲ میلیون دلار جایزه برای سر بریده دختر کورد...» مدت زمان اجرای نمایش «مرد شده» ۸۵ دقیقه است و در ساعت‌های ۱۷ و ۱۹ روی صحنه می‌رود.

تالار حافظ هم میزبان «موی سیاه خرس زخمی» به نویسندگی مشترک جابر رمضانی و پیام سعیدی و کارگردانی رمضانی است که تا پیش از جشنواره در همین سالن به اجرای عمومی خود ادامه داده بود. مدت زمان اجرای این نمایش حدود دو ساعت است و در ساعت‌های ۱۸ و ۲۰.۳۰ روی صحنه می‌رود؛ این نمایش در رده تئاترهای تجربی دسته‌بندی شده و در خلاصه آن چنین آمده: «گذشته یه اسکلت پوسیده است که یه روز از گور میاد بیرون و یقه تو می‌گیره.»

تالار استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر هم در روز نخست جشنواره میزبان «تبرئه» به کارگردانی منیژه محامدی است؛ متن این اثر نوشته جیستابلنک و اریک جنسون است که با مدت زمان ۷۰ دقیقه در ساعت‌های ۱۸ و ۲۰.۴۵ دقیقه روی صحنه می‌رود.

نمایش‌های «دل آرام ناآرام» به نویسندگی مصطفی جعفری خوزانی و کارگردانی نرگس صابری و «سقوط اضطراری» به نویسندگی و کارگردانی سیدعلی موسوی از روز ۲۲ بهمن ساعت ۱۸ در حوزه هنری روی صحنه می‌روند؛ «دل آرام ناآرام» در تماشاخانه ماه و «سقوط اضطراری» در تماشاخانه مهر.

بخش خیابانی:
محوطه مجموعه تئاتر شهر روز نخست جشنواره میزبان چهار اثر در بخش خیابانی است؛ «شدن» به نویسندگی فاطمه رادمنش و کارگردانی علی محمد رادمنش ساعت ۱۶ و با مدت زمان ۳۵ دقیقه، نمایش «داول کشی» براساس متنی از هواس پلوک و با کارگردانی مرتضی اسدی مرام ساعت ۱۶.۳۰ با مدت زمان ۲۵ دقیقه و از کرمانشاه، «مشترک موردنظر» به نویسندگی و کارگردانی سمیه مهری در ساعت ۱۷ و به مدت زمان ۳۰ دقیقه، «نامیرا» به نویسندگی و کارگردانی امیرحسین شفیعی در ساعت ۱۸.۱۵ و با مدت زمان ۴۵ دقیقه.

در محوطه خانه هنرمندان هم دو نمایش محیطی اجرا می‌شود؛ «کالبدشکافی یک اتفاق» به نویسندگی و کارگردانی مهدی حبیبی از کرج و در ساعت ۱۶.۳۰ و «هشتک لاکچری» به نویسندگی و کارگردانی میثم سرآبادانی از تفرش در ساعت ۱۷.

بخش به علاوه فجر:
بخش +فجر سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر که به سالن‌های خصوصی اختصاص دارد امسال در ۱۰ تماشاخانه اجرا می‌شود.

در روز نخست جشنواره، نمایش «جشن تولد» بر اساس متنی از هارولد پینتر و کارگردانی مرتضی نوری در مکتب تهران روی صحنه می‌رود. مدت زمان این اثر ۱۰۰ دقیقه بوده و در دو نوبت در ساعت‌های ۱۸ و ۲۰ اجرا می‌شود.

مجموعه تئاتر مستقل هم در ایام جشنواره به نمایشنامه‌خوانی مشترک ایران و فرانسه اختصاص دارد که البته برنامه‌هایش از روز دوم جشنواره آغاز می‌شود.

در روز نخست همچنین نمایش «اگر از نو شروع کنیم» براساس متن اریک امانوئل اشمیت و کارگردانی المیرا آزاد با مدت زمان ۷۰ دقیقه و در ساعت ۱۹.۳۰ در تماشاخانه سه نقطه روی صحنه می‌رود.

تماشاخانه ایران تماشا میزبان «تکرار» است که در دو نوبت ۱۷ و ۱۹ اجرا می‌شود. جمشید خانیان نویسنده و علی مرادی کارگردان این اثر نمایشی با مدت زمان ۴۵ دقیقه هستند.

تماشاخانه دیوار چهارم در روز نخست جشنواره میزبان دو اثر نمایشی است؛ «پابرهنه، لخت، قلبی در مشت (با کاروان سوخته)» به نویسندگی و کارگردانی علیرضا کوشک‌جلالی که تا پیش از آغاز جشنواره هم به اجراهای عمومی خود ادامه داده بود ساعت ۱۷.۱۵ دقیقه اجرا می‌شود.

«مرگ فیدل» هم نمایشی به نویسندگی و کارگردانی آرش سنجابی است که با مدت زمان ۶۰ دقیقه ساعت ۱۹.۳۰ در همین تماشاخانه روی صحنه می‌رود.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------