مرد عنكبوتی را نجات دهید!اخبار,اخبارفرهنگی وهنری,مردعنکبوتی

پرواز بلند مرد عنكبوتی در آسمان ژانر كمیك استریپی و ابرقهرمانانه، كمپانی والت دیزنی و شركت سونی را به جان هم انداخته است! آیا اختلاف این دو شركت فیلمسازی، باعث سقوط مرد عنكبوتی و نابودی او خواهد شد. آیا والت دیزنی و سونی حكم شخصیت شرور فیلم‌های مجموعه اكشن و ماجراجویانه «اسپایدرمن/ مرد عنكبوتی» را پیدا كرده و قرار است دست در دست هم این ابرقهرمان را از پادرآورند؟! البته شواهد حكایت از آن دارد پیتر پاركر در آینده باز هم تارهای خود را در جاهای مختلف پهن خواهد كرد، اما احتمالا تارهای عنكبوتی او با مشكلات و دردسرهای بیشتری هدف‌های مورد نظر این ابرقهرمان نوجوان را هدف خواهد گرفت! اختلاف بین والت دیزنی و سونی آن‌قدر زیاد بود كه نه تنها برای هم شاخ و شانه كشیدند، بلكه خیلی سریع هم رسانه‌ای شد و توجه همگان را به خود جلب كرد.

به نوشته نشریه هالیوود ریپورتر، اینجا هم پای مسائل مالی درمیان است و اختلاف بر سر نحوه تقسیم سود حاصل از فروش فیلم‌های اسپایدرمن، باعث قطع همكاری طرفین برای تولید قسمت‌های بعدی این مجموعه اكشن كمیك استریپی شده است. امتیاز تولید فیلم‌های ابرقهرمانانه اسپایدرمن در اختیار شركت سونی است. برعكس كمپانی والت دیزنی كه به مدد همكاری با شركت مارول حق تولید تعداد زیادی فیلم ابرقهرمانانه را دارد، شركت سونی در این رابطه بسیار ضعیف است. اما به نظر می‌رسد مدیران والت دیزنی باوجود سود سرشاری كه از محصولات ابرقهرمانانه‌شان می‌برند، حاضر به چشم‌پوشی از سود مجموعه فیلم اسپایدرمن هم نیستند. به دنبال موفقیت مالی میلیاردی تازه‌ترین قسمت این مجموعه با نام «اسپایدرمن: دور از خانه»، كمپانی والت دیزنی درخواست سود برابر با شركت سونی را كرده است. این همان چیزی است كه با اعتراض شدید مدیران سونی روبه‌رو شد و آنها را بلافاصله به واكنشی تند واداشت.

سود بیشتر
طبق قراری كه دو طرف با هم گذاشته بودند،از هر دلار سودی كه نصیب شركت سونی می‌شود، ۵ درصد آن باید به شرکت والت‌دیزنی تعلق می‌گرفت. اما دیزنی درخواست افزایش كلان این سود را دارد. پیشنهاد والت‌دیزنی تقسیم مساوی سود فیلم به این صورت بود كه هر دو طرف، ۵۰درصد سود حاصل از فروش فیلم را دریافت كنند. البته این پیشنهاد با مخالفت مدیران سونی روبه‌رو و نتیجه كار این شد كه شرکت والت‌دیزنی خودش را از طرح اسپایدرمن كنار بكشد و در تولید فیلم‌های بعدی این مجموعه فیلم مشاركت نكند. مدیران سونی قبول كردند سهم سود والت دیزنی را تا حدی افزایش دهند، اما این افزایش سود، مورد قبول مدیران شرکت قرار نگرفت.

کارزار تحریم
طرفداران فیلم‌های كمیك استریپی شركت مارول هم بیكار ننشسته و كارزاری علیه شركت سونی به راه انداختند. شعار این كارزار، تحریم محصولات شركت سونی و در راس آنها مجموعه اسپایدرمن بود. سونی، مدیران والت دیزنی را به دست داشتن در این كارزار متهم كرد و گفت این كمپانی در حال تحریك كردن تماشاگران سینماست. این ادعا از سوی مدیران والت دیزنی و مارول رد شد.

این در حالی است كه اهل فن می‌گوید بعید به نظر می‌رسد شعار تحریم فیلم‌های اسپایدرمن، بتواند جنبه عملی به خودش بگیرد.

در عین حال، شركت سونی در بیانیه خود از اقدامات شرکت  والت دیزنی اظهار تاسف كرد و گفت: «ما البته به تصمیم مدیران والت دیزنی احترام می‌گذاریم. این حق طبیعی آنهاست كه از ادامه همكاری در تولید قسمت‌های بعدی مجموعه اسپایدرمن سر باز بزنند. این تصمیم به صورت طبیعی آینده اسپایدرمن‌ها را تغییر می‌دهد. حالا ما قسمت‌های جدید اكشن ابرقهرمانانه مان را به شكل دیگری تولید خواهیم كرد.»

قطع همکاری موقت
كوین فیگ، مدیر شركت مارول هم در گفت‌وگویی روی این نكته تاكید كرد كه قطع همكاری دو طرف دائمی نخواهد بود و آنها دوباره با هم در تولید اسپایدرمن‌ها مشاركت خواهند كرد. البته فیگ این را هم گفت با وجود آن كه اسپایدرمن دیگر بخشی از كمپانی والت دیزنی نیست، اما تام هولند بازیگر نقش مرد عنكبوتی در كنار كمپانی خواهد ماند! تحلیلگران می‌گویند صحبت فیگ دوپهلو بوده و معلوم نیست چه قصد و هدفی را عنوان می‌كند. آیا تام هولند برای آنها نقش مرد عنكبوتی را بازی خواهد كرد؟ چنین چیزی بعید به نظر می‌رسد.

تا زمانی كه شركت سونی امتیاز تولید اسپایدرمن‌ها را دارد، هیچ كمپانی و شركت فیلمسازی دیگری نمی‌تواند فیلمی در این رابطه بسازد یا از هولند در این نقش برای فیلم‌های مستقل خود بهره بگیرد.

آشتی برای دوطرف
تام هولند هم در ارتباط با اوضاع پدید آمده موضعگیری كرده و خواهان آشتی دو طرف شده است. واقعیت این است كه اختلاف سونی و والت دیزنی بیش از همه به موقعیت او درمقام بازیگر نقش مرد عنكبوتی لطمه می‌زند. به گفته او: «هفته دیوانه‌كننده‌ای را پشت سر گذاشتم، اما مطمئنم كه اوضاع خوب خواهد شد. از صمیم قلب خواهان ادامه همكاری دو طرف هستم.» هولند تا به حال پنج بار نقش مرد عنكبوتی را روی پرده سینما بازی كرده است. او در كنار دو فیلم مستقل مرد عنكبوتی، نقش این شخصیت را در سه فیلم «آونجرز/ انتقام‌گیران» شركت مارول به عهده داشته است. تعداد زیادی از ابرقهرمانان معروف دنیای قصه‌های مصور در این مجموعه فیلم كنار هم ظاهر شده‌اند و مرد عنكبوتی یكی از آنهاست.

چند روزی است هشتگ اسپایدرمن را نجات دهید در شبكه‌های اجتماعی به راه افتاده است. آیا این اقدام می‌تواند به كمك ماجراجویی‌های مرد عنكبوتی آمده و مشكل پدیدآمده را به شكلی منطقی حل كند؟ در حال حاضر كسی نمی‌تواند جواب قاطعی به این پرسش بدهد!

 روزنامه جام جم

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------