«حلالم کن» زیر تیغ! اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,محسن چاوشی

 

قطعه«حلالم کن» یکی از قطعه‌های دقیقه نودی سال 97 محسن چاوشی بود. او این قطعه را برای فیلم سینمایی «ژن خوک» ساخته سعید سهیلی که یکی از فیلم‌های اکران نوروزی امسال بود خواند. آهنگ سازی این قطعه کار محسن چاوشی است و عادل روح نواز که پای ثابت اغلب آثار اوست نوازندگی گیتار الکتریک را بر عهده دارد. حال چند هفته پس از انتشار این قطعه و موزیک ویدئوی آن به واسطه اعتراض ترانه‌سرای این قطعه به حذف نام خود در این اثر، چاوشی باز جنجال آفریده است.

 

بی‌خبری از اجرای «حلالم کن»

ماجرا از اعتراض کوتاه فریبا صفری‌نژاد به حذف نامش از قطعه «حلالم کن» به عنوان ترانه‌سرا شروع شد. او یک هفته پیش در یک پست اینستاگرامی این موضوع را مطرح کرد اما این خبر آن چنان که باید، مورد توجه قرار نگرفت تا این که او سه روز پیش دوباره به این اقدام اعتراض کرد. او در این متن از چگونگی رسیدن این ترانه به چاوشی گفت و نوشت:«این ترانه را حدود هشت سال پیش داده بودم به محسن چاوشی. هیچ خبری هم دیگر از آن نداشتم. پیگیری هم نکرده بودم. تا سه چهار[سال] پیش، اواخر پاییز ۹۴، مطلع شدم که «حلالم کن» را آقای چاوشی برای دریافت مجوز به وزارت ارشاد داده است. نوروز ۹۸ دوستی که از ماجرای مجوز نگرفتن این ترانه آگاه بود، در تماسی تلفنی مطلعم کرد که «حلالم کن»، ترانه متن فیلم سینمایی «ژن خوک» است که این روزها در تهران اکران نوروزی دارد! من نه آن فیلم را دیده‌ام و نه از این که آقای چاوشی کار روی ترانه را تمام کرده و به ژن خوک داده، چیزی می‌دانستم.»

 

راه‌هایی که چاوشی نرفت

محسن چاوشی خواننده این قطعه تا لحظه تنظیم این گزارش واکنشی به اعتراض این ترانه‌سرا نداشته‌است. حال این که اگر اداره ارشاد اجازه اجرای این اثر بدون ذکر صاحب اثر را داده بود، حقوق مولف حکم می‌کرد که چاوشی به سراغ ترانه‌سرا برود و از او بپرسد که آیا با شرایطی این چنینی موافق است؟ چنین که پیش از این آثار برخی ترانه‌سراهای کشور به دلایل مختلف با نام دیگری و گاهی بدون عنوان در تیزر کار استفاده می شد. چاوشی حتی در صورت مخالفت صفری‌نژاد، می‌توانست به سراغ ترانه دیگری برود یا با سفارش ترانه مدنظر به ترانه‌سرای دیگری راه را برای اعتراض ببندد.

 

 خراسان  /انتصاری

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------