مجری سابق سیما: من ممنوع‌الکارماخبار,اخبار فرهنگی,ممنوع‌الکاری مجریان تلویزیون


اخبار فرهنگی - مجری سابق سیما: من ممنوع‌الکارم


یک‌بار دیگر اظهارنظر مدیران صداوسیما حاشیه‌ساز شد. علی دارابی، معاون سیمای رسانه‌ملی در حاشیه مراسم افتتاح سومین جشنواره تلویزیونی جام‌جم گفت: «در تلویزیون هیچ‌کس ممنوع‌الکار نیست.» دارابی که در جمع خبرنگاران حاضر شده بود، در پاسخ به پرسشی مبنی بر برگرداندن افرادی که به‌خاطر گله‌مندی‌های پیش‌آمده از تلویزیون کناره‌گیری کردند، گفت: «من پیش از این هم اعلام کردم که در تلویزیون هیچ‌کس ممنوع‌الکار نیست و به‌نوعی همه جای کار دارند.

 

طبیعتا این بحث‌ها و گفت‌وگوها هم از ناحیه تلویزیون و هنرمندان در حال انجام است و صورت می‌گیرد. من امیدوارم تمام افرادی که توانایی تولید برنامه‌های خوب دارند خودشان را در تلویزیون ببینند و این وظیفه ماست که شرایط را برای حضورشان فراهم کنیم که این زمان دور از دسترس نیست.»

 علی دارابی در حالی این صحبت‌ها را مطرح کرده است که برخلاف نظر او، لیست‌سیاه صداوسیما برای ممنوع‌الکاری و ممنوع‌التصویری هنرمندان و برنامه‌سازان، طولانی‌تر از فهرست مشابه در وزارت‌فرهنگ و ارشاد اسلامی است. در شش‌سال گذشته هیچ فیلمی از آثار رخشان بنی‌اعتماد - حتی گیلانه - از هیچ شبکه تلویزیونی‌ای پخش نشده است. بادکنک سفید جعفر پناهی با سفارش شبکه دوم سیما و برای رسانه ملی ساخته شد؛ اما این فیلم سال‌هاست که در فهرست فیلم‌های رسانه ملی قرار ندارد.

 مجموعه تلویزیونی «زیرتیغ» و «آشپزباشی»؛ دو مجموعه پرطرفدار سال‌های دور تلویزیون بوده و هستند. اما این دو مجموعه به دلیل حضور فاطمه معتمدآریا حتی از شبکه آی فیلم نیز به نمایش در نیامده‌اند. این ممنوعیت فقط معطوف به فیلم‌ها و مجموعه‌های تلویزیونی نیست. بسیاری از تیزرهای تبلیغاتی سینمایی به دلیل حضور بازیگرانی که در لیست سیاه تلویزیون قرار دارند امکان تبلیغات تلویزیونی پیدا نکردند.

 رضا عطاران و مهران مدیری نیز جزو هنرمندانی هستند که در چند سال گذشته برنامه‌های پر بیننده‌ای را برای صداوسیما تهیه‌ و تولید کردند؛ برنامه‌هایی که هیچ‌کدام در شبکه‌های جانبی‌ای که این‌روزها در کنار هفت شبکه اصلی سیما راه‌اندازی شده و تکرار‌کننده برنامه‌های سال‌های گذشته صداوسیما هستند جایی ندارند.

 

اما این همه‌چیز درباره لیست سیاه رسانه ملی نیست. در چند سال گذشته - به‌خصوص در چهارسال گذشته- چهره‌های شناخته‌شده‌ای از هنرمندان و برنامه‌سازان را که برخی از آنها نیروی رسمی رادیو و تلویزیون ایران بوده‌اند اجازه ورود به جام‌جم را هم پیدا نکردند و حتی یکی، دونفر از این هنرمندان از میانه برنامه عذرشان خواسته شد.

یکی از مجریان شناخته‌شده‌ای که در چند سال گذشته ممنوع‌الکار شد؛ «جواد یحیوی» است. مجری موفق سیکا که به‌ناگاه از همه برنامه‌های تلویزیونی حذف شد. او در واکنش به صحبت‌های دیروز دارابی به «شرق» گفت: «این رسانه به پرداختن به شایعات عادت کرده است. متاسفانه سازمان صداوسیما تقاضای واقع‌بینانه مخاطبان را نمی‌بیند. گفتن این حرف از معاون صداوسیما نیز درست نیست چون در جشن رمضان امسال برای حضور من در این برنامه حتی مکاتباتی با وزارتخانه‌های دیگر مانند وزارت اطلاعات انجام شد

 

تا مشکل من برطرف شود اما موضوع، در حراست صداوسیما مختومه ماند و آقای کریمیان، مدیر گروه اجتماعی شبکه تهران هم پیگیر این نامه‌ها بود. بنابراین آقای دارابی نمی‌تواند بگوید ممنوع‌الکار نداریم چون خودشان در جریان این موضوع بوده‌اند.»

او در مورد رفتار صداوسیما در بحث ممنوع‌الکاری خود عنوان کرد: «قرار بود همایشی در حوزه صنعت برق در سالن همایش‌های صداوسیما برگزار شود که من‌هم اجرای آن را برعهده داشتم اما یک ساعت قبل از شروع مراسم، حراست صداوسیما به من اعلام کرد که ممنوع‌الکار هستم و جلو ورود من را به سازمان گرفتند.

 

این درحالی است که از ابتدا قرار بود، سالن همایش‌های صداوسیما مستقل عمل کند و اصلا جزییات همایش صنعت برق در ارتباط با سازمان صداوسیما نبود و سازمان تنها، سالن همایش‌های خود را به برگزارکنندگان اجاره داده بود. جلو اجرای من را به بهانه ممنوع‌الورودبودن به سازمان گرفتند. حتی حراست صداوسیما یک‌نفر را از قبل برای اجرای برنامه ذخیره نگه داشته بود.»

یحیوی افزود: «محرم سال گذشته در تئاتری در تالار وحدت بازی می‌کردم. وقتی قرار شد تیزرهای تبلیغاتی این کار از تلویزیون پخش شود، تصویر من را از تیزر حذف کردند. یک تیزر تبلیغاتی دیگر نیز در حوزه صنعتی با صدای من تهیه شده بود که به‌دلیل وجود صدای من سازمان صداوسیما این تیزر را پخش نکرد.»

او با بیان اینکه در روزهای حساس و کلیدی برای سازمان صداوسیما فعالیت کرده است، ادامه داد: «روزی که تنها دوساعت از مراسم تدفین مادرم می‌گذشت، خودم را به مسابقه تلفنی رساندم تا در اجرای این مسابقه خللی وارد نشود تا جایی که حتی خبر به‌دنیاآمدن فرزندم را روی آنتن شنیدم! این رفتار در شرایطی انجام شده است که سازمان صداوسیما حق ندارد در فعالیت‌های حرفه‌ای من در خارج از سازمان دخالت کند.

 

تا به حال هیچ جلسه‌ای برگزار نشده است تا اگر من جرمی مرتکب شده‌ام، تفهیم شود. تا چه زمانی قرار است این ممنوعیت ادامه پیدا کند؟ من این مساله را می‌فهمم که ممکن است هر نهاد و سازمانی یک روزی به دلیل اینکه برخی از همکارانش با آنها هماهنگ نیستند، نخواهد با آنها همکاری کند اما باید تعریف مشخصی در این زمینه داشته باشیم که حدومرزهایی که یک نهاد ممکن است از همکاری با همکارش صرف‌نظر کند، مشخص باشد.»

یحیوی به تبعات این رفتار اشاره کرد: «وقتی چنین برخوردی با من یا افراد دیگر می‌شود، گذشته از رفتار غیرحرفه‌ای که صورت گرفته، به اعتبار و حیثیت ما هم لطمه وارد می‌شود. ممکن است

 

مخاطبان خاصی که اخبار را دنبال می‌کنند در جریان باشند که چرا من برنامه اجرا نمی‌کنم اما در ذهن عوام، اینگونه نیست و فکر می‌کنند من کار غیرحرفه‌ای یا غیراخلاقی مرتکب شده‌ام که مستوجب چنین رفتاری هستم.» او همچنین درباره شرایط حضور دوباره‌اش در صداوسیما گفت: «اگر شرایط، دوباره مثبت و خوب باشد باز هم حاضر هستم در این سازمان برنامه داشته باشم.»
اخبار فرهنگی -  روزنامه شرق
 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------